Wybory do Zarządu SU - 16.09.2016
16 września 2016 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą. Kandydatki: Kinga Guzowska (kl. VI), Aleksandra Białczewska (kl. Vb), Julia Wieluńska (kl. Vb) rozwieszały plakaty ze swoimi propozycjami działań, które miały zachęcić uczniów do głosowania na nie. Swoje programy zaprezentowały także podczas apelu zorganizowanego w czwartek 15 września.
W dniu wyborów każdy uczeń otrzymał przygotowaną kartę do głosowania z nazwiskami kandydatów. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie z klas II – VI, czyli w sumie 105 osób. W trakcie głosowania oddano 100 głosów, w tym 99 ważnych i 1 nieważny. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała opiekunka Samorządu Uczniowskiego - p. J. Ostrowska.
Na koniec Komisja Wyborcza (w składzie: Patryk Różański, Sergiusz Siemiątkowski, Karolina Sobiecka) otworzyła urnę, podliczyła głosy i ogłosiła wyniki.
Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
Lp.
Nazwisko i imię kandydata
Klasa
Liczba głosów oddanych
1.
Białczewska Aleksandra
V b
51
2.
Guzowska Kinga
VI
16
3.
Wieluńska Julia
V b
32
W wyniku wyborów powołano Zarząd Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2016/2017 w składzie:
przewodniczący SU – Aleksandra Białczewska
zastępca przewodniczącego SU – Julia Wieluńska
sekretarz – Kinga Guzowska
Wszystkim głosującym dziękujemy za wysoką frekwencję, a nowo wybranym władzom Samorządu gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności.
Sprzątanie Świata 2016 - 16.09.2016
Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata - Polska 2016”. Hasłem wiodącym tegorocznej edycji było: „Podaj dalej... drugie życie odpadów", a główne jej przesłanie skupiało się nad promowaniem poszanowania zasobów i efektywnej segregacji odpadów, unikaniem wytwarzania odpadów poprzez szacunek do przedmiotu.
W piątek 16 września 2016 r. uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi nauczycielami wyruszyli w teren, by posprzątać Bożewo i okolice.Urząd Gminy w Mochowie zapewnił wszystkim uczestnikom akcji worki na odpady, rękawice foliowe, odbiór odpadów z miejsc wcześniej ustalonych. Akcja przebiegała sprawnie, każda klasa porządkowała przydzielony wcześniej rejon. Wysprzątaliśmy teren wokół szkoły, cmentarza, przystanku, drogi w kierunku Cieślina, Bendorzyna, Lisic.
Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.
Wycieczka Kruszwica - Gniezno - Biskupin - 23.09.2016
23 września 2016 r. uczniowie klas IV-VI udali się na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Pierwszym zabytkiem, który zobaczyli, był pomnik upamiętniający bitwę stoczoną pomiędzy wojskami Władysława Łokietka a oddziałami zakonu krzyżackiego w 1331 r. we wsi Płowce.
Następnie w Kruszwicy weszli na Mysią Wieżę – pozostałość zamku zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Uczniom wieża ta znana jest bardziej z legendy o Popielu, gdzie tego legendarnego władcę Polski zjadły myszy. Kolejnym etapem wycieczki było Gniezno – pierwsza stolica naszego kraju. Uczniowie zwiedzili Katedrę Gnieźnieńską – miejsce koronacji wielu polskich królów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się: relikwiarz św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życie i śmierć św. Wojciecha. Później uczniowie pojechali do Muzeum Początków Państwa Polskiego, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Największą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Biskupin to jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Polsce. Osada w Biskupinie jest o tyle cenna, iż jest ona związana z bardzo starą kulturą łużycką (ok. XIV w. p.n.e. - ok. V w. p.n.e.), a odkryte tutaj drewniane konstrukcje osiedla zostały wybudowane ponad 2700 lat temu bez jednego gwoździa! W Biskupinie uczniowie zobaczyli nie tylko rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic czy budynków mieszkalnych, ale mogli również wziąć udział w festynie biskupińskim.
Rajd rowerowy SK LOP - 01.10.2016
W sobotę 1 października 2016 r. odbył się rajd rowerowy zorganizowany przez opiekunów Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody. Uczestniczyło w nim 24 uczniów naszej szkoły.
Miłośnicy jazdy na rowerze, uczniowie z klas IV-VI, wyposażeni w kamizelki i elementy odblaskowe o godz. 10.00 wyruszyli sprzed budynku szkoły. Trasa rajdu, przebiegała przez kilka miejscowości: Bożewo Nowe, Lisice Nowe, Głuchowo, Dobrzenice Duże. Wspaniałym miejscem odpoczynku okazał się plac zabaw w Głuchowie, gdzie dzieci pomimo zmęczenia chętnie skorzystały z możliwości zagrania w piłkę nożną.
Uczestnicy na zakończenie rajdu narysowali trasę, którą pokonali. Za swój trud i wytrwałość zostali nagrodzeni słodką niespodzianką i napojem.
Dzień Edukacji Narodowej 2016 - 13.10.2016
13 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Na uroczystości zgromadziła się cała społeczność uczniowska, rada pedagogiczna, pracownicy administracji, nauczyciele emeryci oraz rodzice. Uświetnił ją także swoją obecnością pan wójt - Zbigniew Tomaszewski.
Po powitaniu wszystkich zgromadzonych pan dyrektor W. Radecki krótko przypomniał historię Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. U progu nowej reformy oświaty zapewnił, że nasza szkoła podoła czekającym nas zmianom. Skierował do grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi wiele ciepłych słów, życząc dużo sił do podejmowania wyzwań jakie czekają w pracy z dziećmi i młodzieżą. Na zakończenie przemówienia Pan Dyrektor wręczył nauczycielom nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Nagrodę dyrektora szkoły otrzymały panie: J. Ostrowska, K. Włoczewska, A. Szelągowska i D. Deręgowska.
Do życzeń i podziękowań za trud w pracy z dziećmi dołączył również Pan Wójt. W dowód uznania nagrodził za osiągnięcia dydaktyczne oraz zaangażowanie w życie szkoły pana dyrektora W. Radeckiego oraz panią R. Lewandowską.
Program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy drugiej i piątej b, wspaniale przygotowani przez swoje wychowawczynie – panie: A. Herudzińską i U. Radecką. Artyści pięknie wyśpiewali i wyrecytowali słowa podziękowania i uznania dla codziennej, trudnej pracy pedagogów. Dużymi brawami nagrodzono występ taneczny.
Na zakończenie uroczystości przedstawicielka SU – Kinga Guzowska w imieniu wszystkich uczniów złożyła życzenia, następnie wręczono nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty.
Wyjazd SK LOP do kręgielni - 21.10.2016
W dniu 21 października 2016 r. opiekunowie SK LOP zorganizowali dla uczniów wycieczkę do kręgielni w Płocku. Celem wycieczki było: propagowanie zdrowego trybu życia oraz integracja uczniów.
Wyjazd okazał się wspaniałą rozrywką dla dzieci. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki.
Po co potrzebne są pszczoły? - zajęcia w oddziałach przedszkolnych
24.10.2016 r. i 25.10.2016 r. w oddziałach przedszkolnych Oa i Ob w ramach realizacji projektu „I TY możesz pomóc pszczołom” zostały przeprowadzone zajęcia nt.: „Po co są potrzebne pszczoły? Poznajemy życie pszczół”. Dzięki nim dzieci poznały znaczenie pszczół w przyrodzie oraz sposoby ochrony ich przed wyginięciem.
W trakcie zajęć rozwiązywały zagadki, brały aktywny udział w pogadance nt. pszczół oraz zajęciach ruchowych przy muzyce. Obejrzały również prezentację multimedialną pt. „Pszczoły”, wysłuchały opowiadania o Kubusiu Puchatku oraz miały możliwość degustacji miodu. Na zakończenie dzieci otrzymały do pokolorowania obrazek pszczoły. Gotowe prace zostały wywieszone na gazetce ściennej w klasie.
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej - 25.10.2016
25 października 2016 r. w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego dziecka. Dlatego też uroczystość ta ma podniosły, a zarazem radosny charakter.
W tym roku szkolnym ślubowanie złożyło 19 uczniów, których wychowawcą jest pani Małgorzata Maciejewska.
Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście: wójt gminy - Zbigniew Tomaszewski, przewodnicząca Rady Rodziców – Olga Lewandowska oraz rodzice pierwszoklasistów. Nie zabrakło też całej społeczności uczniowskiej i rady pedagogicznej.
Na początek dyrektor szkoły, pan W. Radecki, przywitał wszystkich zebranych i skierował kilka słów do bohaterów uroczystości i ich rodziców. Następnie pierwszoklasiści przedstawili program słowno-muzyczny, w którym zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności. Poradzili sobie świetnie. Dali z siebie wszystko, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Punktem kulminacyjnym było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie uczniowie zostali pasowani przez pana Dyrektora na uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie przy pomocy symbolicznego ołówka. Wychowawczyni wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy.
Na zakończenie uroczystości pan Wójt życzył wszystkim pierwszoklasistom sukcesów w nauce i obdarował ich drewnianymi piórnikami. W imieniu rodziców głos zabrała pani O. Lewandowska.
Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Uroczystość dostarczyła dzieciom, ich rodzicom i zaproszonym gościom wielu miłych przeżyć i wzruszeń.
Pierwszoklasistom życzymy, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i nauczycieli.
Szkolny konkurs recytatorski "Jesienne strofy" - 04.11.2016
4 listopada 2016 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Jesienne strofy”. Organizowany jest on od wielu lat przez panie: J. Ostrowską i K. Włoczewską przy współpracy pani E. Zakrzewskiej z Gminnej Biblioteki Publicznej Filia w Bożewie.
Konkurs ma na celu popularyzację poezji wśród uczniów, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 44 recytatorów (19 dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych, 11 uczniów z kl. I – III i 14 uczniów z kl. IV – VI).
Wszyscy uczestnicy recytowali wiersze o jesieni. Recytacje były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Oprócz wierszy można było też posłuchać jesiennych piosenek w wykonaniu przedszkolaków oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Po wysłuchaniu prezentacji jury, w skład którego weszli nauczyciele, postanowiło przyznać następujące miejsca w trzech kategoriach:
- W kategorii maluchów wszystkie występujące dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
- W kategorii klas I – III:
I miejsce: W. Miłkowska (kl. I), L. Adamska (kl. II), K. Gachewicz (kl. III);
II miejsce: A. Kucińska (kl. I), Z. Cielicka (kl. II), J. Skierska (kl. III);
III miejsce: M. Muszyńska (kl. I), J. Słomczewski (kl. II), E. Sikorska (kl.III),
Wyróżnienia przyznano: J. Latos i I. Grzybowskiemu z kl. II.
- W kategorii klas IV – VI:
I miejsce: A. Ignasiak (kl. VI), Julia Wieluńska (kl. Vb), Olga Jegierska (kl. VI);
II miejsce: A. Rudzińska (kl.VI), Ł. Bylewski (kl. Vb);
III miejsce: D. Wojdat (kl. IV), W. Karolkowska (kl. Va), A. Białczewska (kl. Vb).
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz książki. Fundatorem nagród była Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Bożewie, której serdecznie dziękujemy.
Najmłodsi poznają druk 3D - 8.11.2016
Popularność druku przestrzennego rośnie w niezwykle dynamicznym tempie. Za kilka, kilkanaście lat nasze najmłodsze pokolenie będzie już zapewne korzystać z drukarek 3D na co dzień, wdrażając w życie najbardziej nieprawdopodobne pomysły i rozwiązania. Obecnie drukarki 3D są wykorzystywane z powodzeniem w medycynie, przemyśle i innych dziedzinach nauki. Taka drukarka znajduje się w Lokalnym Centrum Kompetencji zlokalizowanym w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie, a dzięki pomocy pana Dawida Remplewicza na początku listopada przedszkolaki mogły przyjrzeć się z bliska, jak ona działa.
Pan Dawid wyszukał projekty do drukowania i wyjaśnił dzieciom, jak tworzy się druk przestrzenny. Maluchy z zainteresowaniem przyglądały się, jak powstają figurki Mikołaja czy choinki. Dzieci z oddziałów przedszkolnych: 0a, 0b i punktu przedszkolnego otrzymały na pamiątkę powstałe „dzieła”. Bardzo im się podobał ten pokaz i pytały, czy mogą jeszcze przyjść, żeby wydrukować sobie inne zabawki.
Spotkanie z pszczelarzem - T. Paprockim - 9.11.2016
9 listopada 2016 roku zorganizowane zostało spotkanie z pszczelarzem - panem Tomaszem Paprockim, w ramach realizacji projektu „I TY możesz pomóc pszczołom”. W warsztatach wzięli udział uczniowie kl. IV i Va naszej szkoły.
Pan Tomasz z wielkim entuzjazmem i w sposób niezwykle ujmujący opowiadał dzieciom o życiu pszczół i pracy pszczelarza. Uczniowie w wielkim skupieniu i z ogromną uwagą słuchali o roślinach, które są cenne dla pszczół. Dowiedzieli się, że nie każdy kwiat jest dla nich jednakowo cenny. Tylko część produkuje dużo nektaru, aby można było uzyskać miód naturalny. Taki miód zawiera wiele cennych składników: enzymy, witaminy, kwasy organiczne, aminokwasy, inhibiny i substancje zapachowe. Miód posiada także właściwości lecznicze. Pan pszczelarz przedstawił szeroki wachlarz roślin miododajnych, zarówno rosnących dziko i tych, które są uprawiane rolniczo. Podkreślił, że lipy i akacje są nieodłączną częścią polskiego krajobrazu, przede wszystkim rozsiewają cudowną woń i dają drogocenny nektar, z którego pszczoły robią smaczny i zdrowy miód.
Uczniowie mieli możliwość zobaczenia stroju pszczelarza, obejrzenia wnętrza ula i odszukania królowej. Poza tym poznały sprzęt potrzebny w pracy pszczelarza (dłuto, odkurzacz, miotełka) oraz zobaczyły różne rzeczy wykonane z wosku.
Spotkanie zakończyło się degustacją miodów, które dzieci z wielką przyjemnością smakowały, znając jego odżywcze właściwości i walory smakowe.
Święto Niepodległości 2016 - 10.11.2016
Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się w czwartek 10 listopada 2016 roku.
W akademii, która rozpoczęła się od odśpiewania hymnu, uczestniczyła cała społeczność szkolna. Uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem pani A. Domańskiej przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. Dzieci, recytując wiersze, ukazały tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do wolności. Całości dopełniły patriotyczne pieśni, które wprowadziły nastrój powagi i skłoniły do zadumy. Nad oprawą muzyczną i przygotowaniem szkolnego chóru czuwała pani J. Adamczyk, zaś o dekorację zadbała - pani B. Kolczyńska.
Do obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole przygotowali się wszyscy uczniowie - nie tylko ci, którzy występowali na scenie. Przedszkolaki i klasy młodsze wykonały biało-czerwone chorągiewki, które powiewały podczas śpiewania piosenek. Wszyscy uczniowie założyli odświętne, galowe stroje. Każdy dał cząstkę siebie, aby uświetnić i uczcić to święto.
Na zakończenie uroczystości, pan dyrektor W. Radecki, podziękował nauczycielkom, uczniom i chórkowi za piękne występy.
Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla dzieci wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu oraz źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.
Spotkanie z pszczelarzem - M. Jasińskim - 18.11.2016
18 listopada 2016r. w ramach realizacji projektu „I TY możesz pomóc pszczołom” odbyło się spotkanie z absolwentem naszej szkoły - Marcinem Jasińskim, który od dwóch lat zajmuje się pszczelarstwem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: I, II, Vb.
Pan Marcin w bardzo ciekawy sposób opowiadał o pracy pszczelarza, pszczołach i ich życiu oraz w jaki sposób powstaje miód. Pokazywał przy tym wiele ilustracji, a także sprzętów niezbędnych w pracy pszczelarza. Przygotował również prezentację i film na temat rozwoju pszczół.
Wybierz życie bez tytoniu - 23.11.2016
W związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia 23.11.2016 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Wybierz życie bez tytoniu”. Następnie opiekunki SK PCK: A. Herudzińska i A. Szelągowska ćwiczyły z dziećmi sposoby odmawiania zapalenia papierosa oraz tłumaczyły, jak rodzić sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
Celem podjętych działań jest uświadomienie dzieciom i rodzicom szkodliwości palenia tytoniu oraz uwrażliwienie na chorobotwórcze oddziaływanie dymu papierosowego, czyli tzw. bierne palenie.
Na gazetce Szkolnego Koła PCK umieszczone zostały też ważne informacje na w/w temat.
Dzień Praw Dziecka - 24.11.2016
20 listopada obchodzony jest w Polsce Dzień Praw Dziecka, który nawiązuje do rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka - najważniejszego i najbardziej uniwersalnego dokumentu mówiącego o prawach dzieci na całym świecie. W związku z tym uczniowie klasy Va pod kierunkiem pań J. Ostrowskiej i K. Włoczewskiej 24 listopada 2016 r. przygotowali apel mający na celu zaprezentowanie i uświadomienie dzieciom ich praw.
Na początku przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego – Kinga Guzowska krótko przedstawiła historię Konwencji o Prawach Dziecka i zawarte w niej prawa. Zilustrowane to zostało prezentacją multimedialną.
Następnie uczniowie obejrzeli przedstawienie o królu Maciusiu, które przybliżyło przysługujące im prawa. W rolę literackiego władcy wcielił się P. Różański, jego sekretarza – W. Karolkowska, a Felka – W. Dumeradzka, natomiast dziećmi domagającymi się swych praw byli pozostali uczniowie klasy Va. Inscenizację uatrakcyjniły piosenki z teledyskami, takie jak: „Piosenka o prawach dziecka”, „Masz prawo do swych praw”, „Masz prawo być inny”. Scenografię stanowiły plakaty wykonane przez dzieci.
Uczniowie mogli także zapoznać się ze specjalnie przygotowaną z tej okazji gazetką ścienną, która została wyeksponowana na szkolnym korytarzu.
Dzień Praw Dziecka wpisał się na stałe w kalendarz uroczystości szkolnych, gdyż wychowywanie dzieci w duchu ich praw to niezwykle istotne zadanie. Świadomość własnych praw każe bowiem szanować prawa innych.
Świąteczna Zbiórka Żywności - 24 - 27.11.2016
W dniach 25 - 27 listopada 2016 r. na terenie gminy Mochowo przeprowadzono Świąteczną Zbiórkę Żywności. W akcję włączyli się również wolontariusze z naszej szkoły, którzy wraz z opiekunami zbierali w sklepach żywność dla potrzebujących. Zgromadzone produkty przewieziono do Remizy Strażackiej w Mochowie, gdzie zostały posegregowane i spakowane. Tak przygotowane paczki świąteczne zostały przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom. W naszej szkole paczki otrzymało 23 dzieci.
Andrzejki w naszej szkole - 30.11.2016
30 listopada 2016 r. klasa II pod kierunkiem pani K. Kucińskiej zorganizowała andrzejki. Zadbano o magiczny wystrój oraz tajemniczy nastrój. Sala numer 16 została zamieniona w salę wróżb, a uczniowie przeobrazili się we wróżki i magów. Wszystkim chętnym przepowiadali przyszłość.
Uczestnicy andrzejek przekuwali papierowe serce, by poznać imię swego wybranka lub wybranki albo wykonywany w przyszłości zawód. Losowali magiczne bileciki, na których widniały przepowiednie przyszłości bądź szukali swojej szczęśliwej liczby, koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Sam pan Dyrektor skusił się na wróżby.
Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabaw. Przepowiednie dostarczyły wiele śmiechu i radości.
Wizyta św. Mikołaja - 6.12.2016
6 grudnia 2016 r. do naszej szkoły zawitał święty Mikołaj z ogromnym worem prezentów dla wszystkich uczniów. Towarzyszyli mu pan wójt – Z. Tomaszewski i pomocnice, gdyż sam nie dałby rady dostarczyć aż tylu podarków.
Uczniowie niecierpliwie czekali na przybycie tak zacnych gości. Wszystkim dopisywały świetne humory. Jak tylko święty Mikołaj przekroczył próg szkoły, zapanowała w niej niesamowita atmosfera. Gdy Mikołaj pojawił się w punkcie przedszkolnym i w oddziałach przedszkolnych, dzieci przywitały go piosenkami i wierszykami.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły, mali i duzi, otrzymali słodkie upominki. W szkole zapanował wielki gwar i rozpakowywanie prezentów. Radości było co niemiara.
Tego dnia odbywały się także klasowe mikołajki.
Międzyszkolny Turniej Sportowy Bożewo 2016 - 07.12.2016
7 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Turnieju Sportowego - Bożewo 2016 - dla uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu gminy Mochowo. Ma on na celu zachęcenie dzieci do uprawiania sportu i propagowanie zdrowego stylu życia. Organizatorkami tegorocznych sportowych zmagań były panie: A. Herudzińska, M. Maciejewska, R. Lewandowska.
W turnieju brały udział sześcioosobowe drużyny reprezentujące klasy I - III ze szkół podstawowych z Bożewa i Mochowa. W sumie w imprezie uczestniczyło 54 uczniów.
Mali sportowcy rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach: „sadzenie ziemniaków”, piłka górą, toczenie hula hop, slalom z toczeniem piłki lekarskiej, tor przeszkód. Zmaganiom drużyn towarzyszyły nieopisane emocje. Sportowcy dawali z siebie wszystko, a widownia zagrzewała ich do wytężonej i zaciętej walki. Jednak cały turniej odbywał się w duchu fair play. Wszyscy traktowali zawody jako świetną zabawę pozwalającą na rozwijanie tężyzny fizycznej i sprawności.
Po zakończeniu sportowych konkurencji grupa dziewczynek i chłopców z klasy III zaprezentowała pokaz taneczny i zachęcała do wspólnej zabawy przy muzyce.
Po podsumowaniu punktów zdobytych przez drużyny wyłoniono zwycięzców.
W kategorii klas pierwszych: I miejsce zajęła drużyna z SP Bożewo, a II miejsce - drużyna z SP z Mochowa.
W kategorii klas drugich: zwyciężyła drużyna chłopców z SP Bożewo, II miejsce zajęła drużyna z Mochowa, a III – drużyna dziewczynek z SP Bożewo.
W kategorii klas trzecich: I miejsce zajęła drużyna chłopców z SP Bożewo, II miejsce - drużyna z kl. IIIB z SP Mochowo, a III miejsce - drużyna z kl. IIIA z SP Mochowo .
Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom i puchar, a wszyscy uczestnicy turnieju - medale, soczki i batony. Dekoracji zwycięzców dokonali wspólnie pan dyrektor Szkoły Podstawowej w Bożewie – W. Radecki i pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Mochowie – E. Gabrychowicz. Sponsorem nagród był sklepik uczniowski.
Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców - 08.12.2016
8 grudnia 2016 r. na hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie chłopcy ze szkół podstawowych powiatu sierpeckiego rozegrali Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej. Organizatorami turnieju byli: Rada Powiatowa Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Sierpcu wraz z prezesem Sławomirem Malanowskim, Starosta Sierpecki, Wójt Gminy Mochowo oraz Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie.
Zawodników, organizatorów i opiekunów powitał dyrektor szkoły Włodzimierz Radecki. W turnieju wzięło udział osiem drużyn ze szkół podstawowych z: Borkowa Kościelnego, Mochowa, Gójska, Słupi, Osieka, Szczutowa, Ligowa i Bożewa. Zespoły w drodze losowania podzielono na dwie grupy, gdzie mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Rywalizacja sportowa odbywała się w duchu fair play, jednak nie zabrakło emocji. Do finału zakwalifikowały się 4 drużyny z: Gójska, Szczutowa, Słupi i Osieka.
Klasyfikacja końcowa zawodów, po bardzo wyrównanej walce przedstawiła się następująco:I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Szczutowie
II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Słupi
III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Osieku
IV miejsce – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w GójskuUroczystego wręczenia nagród dla zwycięzców i wszystkich uczestników turnieju dokonali: Wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski, Wicestarosta Sierpecki Juliusz Gorzkoś, Dyrektor szkoły Włodzimierz Radecki. Zaproszeni goście częstowali dzieci słodkimi upominkami.
Podsumowanie projektu "Umiem pływać" - 10.12.2016
90 dzieci z gminy Mochowo, w tym 30 z naszej szkoły, brało udział w ogólnopolskim projekcie sportowym „Umiem pływać”.
10 grudnia 2016 r. na krytej pływalni „Delfin” Sierpc odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Uczestnicy zajęć mieli okazję pochwalić się zdobytymi umiejętnościami pływackimi.
Na widowni zasiedli i bacznie przyglądali się pływakom m.in. Wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski, Wicestarosta Sierpecki Juliusz Gorzkoś, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marcin Błaszczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mochowie Edyta Gabrychowicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bożewie Włodzimierz Radecki, a także rodzice dzieci.
Po przepłynięciu jednej długości basenu dzieci zostały udekorowane pamiątkowymi medalami za udział w kursie nauki pływania.
Uczniowie klas I – III przez cały okres realizacji programu bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach na basenie. Już nie mogą doczekać się kolejnych zajęć, które ruszą w pierwszym kwartale 2017 roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt w Borkowie Kośc. - 13.12.2016
13 grudnia 2016 r. drużyna dziewczynek z klas V – VI naszej szkoły wzięła udział w Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt, który odbył się na hali sportowej Zespołu Szkół w Borkowie Kościelnym. Organizatorami konkursu byli: Powiatowe Zrzeszenie LZS, Starosta Sierpecki oraz Szkoła Podstawowa w Borkowie Kościelnym.
Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Starosta Sierpecki – pan Jan Laskowski, który obdarował dzieci słodkimi upominkami.
W zawodach uczestniczyło 8 zespołów ze szkół podstawowych z powiatu sierpeckiego z: Gójska, Borkowa Kościelnego, Szczutowa, Mochowa, Bożewa, Ligowa, Słupi, Goleszyna. Naszą szkołę reprezentowały: z kl. Va: N. Jankowska, J. Cieślińska, K. Kowalska, K. Murawska, z kl. Vb: D. Glonkowska, K. Pawłowska, z kl. VI: A. Rudzińska, K. Guzowska, J, Centkowska, E. Domańska.
W czasie turnieju grano w dwóch grupach systemem „każdy z każdym”. Do finału zakwalifikowały się 4 drużyny z: Gójska, Mochowa, Ligowa, Bożewa. I miejsce zajęła SP Gójsk, II miejsce – SP Mochowo, zaś III miejsce przypadło dziewczynkom z naszej szkoły, IV miejsce – SP Ligowo. Najlepszą zawodniczka turnieju została uczennica naszej szkoły: E. Domańska.
Całej drużynie dziewczynek gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Rok Sienkiewicza w naszej szkole - 21.12.2016
Rok 2016 został poświęcony wielkiemu polskiemu pisarzowi - Henrykowi Sienkiewiczowi. Literat ten żył w latach 1846 - 1916. W setną rocznicę jego śmierci sejm RP uznał, że należy w wyraźny sposób uczcić autora „Trylogii”. Swoją twórczością pełną zaangażowania i oddania sprawie polskiej udowodnił, że Polska, choć nieobecna wówczas na mapach Europy, bo podzielona między zaborców, nadal istnieje i z nadzieją dąży do niepodległości. Sienkiewicz był też Laureatem Nagrody Nobla, czym dodatkowo rozsławił imię Polski na świecie.
W naszej szkole z okazji Roku Sienkiewicza postanowiono przypomnieć uczniom jego postać. 21 grudnia 2016 r. dzieci obejrzały prezentację multimedialną poświęconą życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza oraz fragment programu telewizyjnego o dworku w Oblęgorku, w którym obecnie mieści się muzeum pisarza. Koło teatralne pod kierunkiem pani A. Domańskiej przygotowało inscenizację teatralną na motywach utworu Henryka Sienkiewicza pt.: „Bajka”. W rolę wróżek wcieliły się uczennice klas piątych i czwartej: N. Kalinowska, W. Zarecka, D. Wojdat, W. Karolkowska, A. Białczewska. Królową matką była J. Wieluńska. Rolę bogacza zagrał A. Ignasiak (kl. VI), a żebraków – W. Dumeradzka (kl. Va) i O. Jegierska (kl. VI). Młodzi aktorzy odegrali swoje role profesjonalnie. Przedstawienie bardzo podobało się publiczności i zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Organizatorki: J. Ostrowska i A. Domańska przygotowały również gazetkę ścienną na temat Henryka Sienkiewicza i jego twórczości.
Jasełka 2016 - 22.12.2016
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie to najpiękniejszy okres w roku. 22 grudnia 2016 r. uczniowie naszej szkoły, jak co roku, wystawili jasełka. Na szkolną uroczystość przybyli: wójt gminy Mochowo p. Zbigniew Tomaszewski, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Olga Lewandowska oraz rodzice małych artystów.
W świątecznej scenografii oraz w pięknych kostiumach dzieci przygotowywane pod kierunkiem pań: Alicji Szelągowskiej, Agnieszki Herudzińskiej i Beaty Wolder doskonale wcieliły się w role swoich bohaterów. Z wielkim przejęciem i ogromnym zaangażowaniem przekazały wzruszające treści, wprowadzając całą społeczność szkolną i przybyłych gości w świąteczny nastrój. Skłoniły wszystkich zebranych do refleksji, że każdy człowiek, niezależnie od miejsca i okoliczności, w których się znajduje, zasługuje na miłość.
Niecodziennej atmosfery dopełniły przepięknie zaśpiewane przez szkolny chór pod kierunkiem p. Janiny Adamczyk nastrojowe kolędy i pastorałki.
Występ artystów nagrodzony został gromkimi brawami, które były wyrazem uznania publiczności za piękne przedstawienie.
Po zakończeniu części artystycznej głos zabrali pan dyrektor, pan wójt oraz przewodnicząca Rady Rodziców, którzy złożyli zebranym rodzicom, dzieciom, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły świąteczne życzenia.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego życzenia przekazała Julia Wieluńska, po czym jego przedstawiciele wręczyli zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane stroiki świąteczne.
Jasełka w kościele w Bożewie - 01.01.2017
Jest już tradycją naszej szkoły, że uczniowie przedstawiają jasełka dla całej społeczności lokalnej w kościele parafialnym w Bożewie. W tym roku wystawiono je w Nowy Rok.
Podczas przedstawienia zgromadzona publiczność, w tym ksiądz kanonik dr Andrzej Świderski - proboszcz parafii, rodzice i wszyscy mieszkańcy pobliskich miejscowości, mogli podziwiać młodych artystów przygotowanych przez panie: A. Szelągowską, A. Herudzińską i B. Wolder.
Uczniowie w pięknych kostiumach zauroczyli widownię. Cały występ wzbogacały liczne kolędy i pastorałki wykonane przez szkolny chórek po kierunkiem pani J. Adamczyk. W śpiewanie chętnie włączała się cała publiczność. Uroku inscenizacji dodała świąteczna dekoracja.
Jasełka spotkały się z ogromną przychylnością ze strony społeczności lokalnej, a młodzi aktorzy otrzymali gromkie brawa.
Góra Grosza 2016
XVII edycja akcji „Góra Grosza” została przeprowadzona w naszej szkole w dniach: 28 listopada – 9 grudnia 2016 r. Jej głównym organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom, a patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, itp. Akcja ma także uświadomić dzieciom, że nawet najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie mogą stanowić ogromny fundusz, dzięki któremu zostanie udzielona istotna pomoc.
Tradycyjnie akcję w naszej szkole prowadzi Samorząd Uczniowski. W tym roku włączyli się także wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu. Uczennice: J. Wieluńska, A. Białczewska, K. Guzowska pod kierunkiem pani J. Ostrowskiej - organizatora akcji na terenie szkoły, przeprowadziły zbiórkę groszy. Dziewczyny skrzętnie opiekowały się kwestą monet, do której licznie włączyli się uczniowie i wszyscy pracownicy naszej szkoły. W sumie zebraliśmy olbrzymią górę grosików na łączną kwotę: 161,26 zł.
Serdecznie dziękujemy uczniom i pracownikom naszej szkoły za poparcie akcji. Po raz kolejni pokazaliście, że możemy na Was liczyć, że jesteście wrażliwi na krzywdę innych.
Zimowa dyskoteka - 10.01.2017
Samorząd Uczniowski był inicjatorem karnawałowej dyskoteki, która odbyła się 10 stycznia 2017 r. Przed zabawą uczniowie oglądali wspólnie film. Dzieci obejrzały animowaną bajkę pt.: „Zwierzogród”.
Warsztaty mydlane - 13.01.2017
13 stycznia 2017 r. klasy 0b i II odwiedziły „Zakątek odkrywców” w Boryszewie Starym. Dzieci wzięły udział w warsztatach mydlanych. Podczas zajęć młodzi odkrywcy poznali krótką historię mydła, jego rodzaje oraz samodzielnie wyprodukowali ozdobne mydełko glicerynowe. Każde dziecko pracowało przy indywidualnym stanowisku.
W czasie warsztatów odbył się również pokaz baniek mydlanych. Były bańki z mgłą, wybuchające, wielkie i małe. Najwięcej emocji wzbudziło zamykanie w bańce.
Zajęcia te rozbudziły ciekawość i odwagę do samodzielnego poznawania świata. Dzieci bawiły się świetnie, miały przerwę na wypicie soku i zabawę przy muzyce. Każdy wrócił do domu z własnym mydełkiem i z głową pełną miłych wspomnień i wrażeń.
Zuchowe Kolędowanie 2017
5 stycznia 2017 r. już po raz dwudziesty szósty odbyło się Hufcowe Sierpeckie Kolędowanie. Organizatorem tej uroczystości był Hufiec ZHP Sierpc oraz Krąg Przyjaciół Sierpeckiego Harcerstwa.
To święto harcerskie jest stałym punktem w harmonogramie uroczystości sierpeckich. Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu przedszkolaków, zuchów i harcerzy z Sierpca i powiatu sierpeckiego był podziwiany przez licznych gości. W imprezie uczestniczyły także zuchy z naszej szkoły, które zaprezentowały kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Gromadę do występu przygotowała drużynowa pwd. Beata Wolder.
Nagrodą za udział w kolędowaniu był słodki upominek dla każdego uczestnika oraz pamiątkowy dyplom dla gromady.
Oglądamy przedstawienie teatralne pt.: "Pinokio" - 25.01.2017
25 stycznia 2017 r. nasi uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pt.: „Pinokio” na motywach utworu Carlo Collodiego. Inscenizacja została wystawiona przez aktorów ze Studia Artystycznego „Magik”.
Szkolne kolędowanie 2017 - 26.01.2017
26 stycznia 2017 r. odbyło się w naszej szkole kolędowanie, które przebiega w formie przeglądu kolęd, pastorałek i piosenek związanych z Bożym Narodzeniem. Celem nadrzędnym koncertu jest kultywowanie polskiej tradycji wspólnego kolędowania. Inicjatorką i koordynatorką tego przedsięwzięcia od lat jest pani Alicja Szelągowska.
W tym roku wystąpiło pięć zespołów. Wspólnymi siłami przedszkolaki z punktu przedszkolnego oraz z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b zaprezentowały piosenkę „A Mikołaj pędzi”. Uczniowie klasy I zaśpiewali kolędę „Lulajże Jezuniu”, natomiast klasa III – „Dzisiaj w Betlejem”. Drugoklasiści zaaranżowali wykonanie świątecznego utworu pt.: „Kochany Panie Mikołaju”. Natomiast 10 Gromada Zuchowa „Złociste Promyki” przygotowała kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Podczas koncertu wystąpiła jedna solistka – Ania Jędrzejewska z kl. IV. Zaśpiewała ona „Gore gwiazda”.
Na zakończenie wszyscy wspólnie, uczniowie i nauczyciele, śpiewali kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”.
Wspólne kolędowanie było dla całej szkolnej społeczności niezwykłym i pięknym doświadczeniem.
"Dwanaście życzeń dla Babci i Dziadka" - 03.02.2017
3 lutego 2017 r. w oddziale przedszkolnym 0a (grupa 6-latki) odbyła się otwarta uroczystość przedszkolna z okazji Dnia Babci i Dziadka, w której wzięli udział dzieci, dziadkowie i rodzice.
Uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny pod hasłem: „Dwanaście życzeń dla Babci i Dziadka – składa cała nasza gromadka!”. Dzieci wcieliły się w role dwunastu miesięcy. Ich występ zdobiły kolorowe stroje z bibuły. Na zakończenie części artystycznej wnuczęta wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom upominki, które samodzielnie przygotowały.
Następnie zaproszeni goście wraz z dziećmi wzięli udział w przygotowanym przez rodziców poczęstunku. Spotkanie przebiegało w miłej, życzliwej i radosnej atmosferze.
wychowawczyni kl. 0b
Beata Kolczyńska
Konkurs "Bezpiecznie w szkole i na drodze" - 06.02.2017
6 lutego 2017 r. w obecności społeczności szkolnej i przedstawiciela Policji – asp. szt. Wiesława Stępkowskiego odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Bezpiecznie w szkole i na drodze”. Celem konkursu było rozwijanie u dzieci świadomości uczestnictwa w ruchu drogowym, pogłębianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa oraz uświadamianie zagrożeń, jakie niesie ze sobą brak ostrożności i niestosowanie się do zasad ruchu drogowego.
Konkurs "Bezpiecznie w szkole i na drodze" odbył się 31 stycznia 2017 r. i w sumie wzięło w nim udział 71 uczniów. Dla uczniów klas 0 – VI był to konkurs plastyczny, a dla klas IV – VI został podzielony na dwie kategorie: teoretyczną – test wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego i praktyczną – przejazd po torze rowerowym.
Wyniki konkursu były następujące:
Konkurs plastyczny
Kasy 0 - VI
I miejsce zajęły: Maja Lewandowska i Anna Jędrzejewska
II miejsce zajęły: Szymańska Ewelina i Amelia Synowiec
III miejsce zajęły: Maja Nagiewicz, Maja Chmielewska i Kamila Gachewicz
Konkurs wiedzy
Klasy IV - VI
I miejsce zajął Patryk Różański
II miejsce zajęli: Łukasz Kolczyński i Jakub Cholewiński
III miejsce zajął Mateusz Soczewski
Konkurs sprawnościowy
Klasy IV - VI
I miejsce zajęli: Klaudia Murawska i Jakub Cholewiński
II miejsce zajął Michał Murawski
III miejsce zajął Patryk Różański
Dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci opasek świetlnych, maskotek odblaskowych otrzymało 40 uczniów.
Organizatorkami konkursu były nauczycielki Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Bożewie – Krystyna Włoczewska i Renata Lewandowska.
Bezpieczne ferie - spotkanie z policjantem - 06.02.2017 r.
6 lutego 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z policjantem – asp. szt. Wiesławem Stępkowskim na temat: Bezpieczne ferie.
W czasie spotkania uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania się w czasie ferii podczas zabaw zimowych. Obejrzeli także na ten temat prezentację multimedialną. Pan policjant przypomniał dzieciom, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, będąc pieszym, i jak ważną rolę odgrywają odblaski.
Dzień Bezpiecznego Internetu - 07.02.2017 r.
8 lutego 2017 r. nasza szkoła tradycyjnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Święto to obchodzone jest na całym świecie od 2004 roku, natomiast w Polsce po raz trzynasty. Tegorocznym hasłem przewodnim obchodów jest: „Razem zmieniamy Internet na lepsze”.
W tym dniu uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach warsztatowych pt. „Internet bez hejtu”. Głównym ich celem było zwiększenie świadomości odnośnie problemu obrażania w sieci, zaprezentowanie sposobów reagowania – ofiar i świadków takiego zjawiska oraz kształtowanie i promowanie postaw empatycznych. W trakcie zajęć uczniowie oglądali film, słuchali teledysku oraz wykonywali misje poświęcone omawianej tematyce.
Przygotowana została również gazetka szkolna, na której zamieszczone zostały informacje dla dzieci oraz rodziców.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu mają na celu zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Bal karnawałowy przedszkolaków - 07.02.2017
7 lutego 2017 r. odbył się bal karnawałowy, w którym brały udział dzieci z punktu przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych OA i OB. Dla przedszkolaków było to wydarzenie niezwykłe i długo wyczekiwane, któremu towarzyszyła radosna atmosfera.
Na balu można było spotkać m.in.: królewny, wróżki, biedronki, pszczółki, policjantów, Spidermenów i wiele innych postaci z bajek i nie tylko, których nie sposób zliczyć i wymienić. Podczas zabawy dzieci żywiołowo reagowały na znane muzyczne przeboje. Wspólne tańce przeplatane były wieloma konkursami, z którymi dzieci wspaniale sobie radziły. Wszyscy uczestnicy balu bawili się wesoło, a na buziach gościł uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. W przerwie między tańcami przedszkolaki chętnie korzystały ze słodkiego poczęstunku.
W trakcie balu były pamiątkowe zdjęcia, które uwieczniły niezapomniane chwile przepełnione tańcem i dobrą zabawą. Szkoda, że następny bal przebierańców dopiero za rok.
Warsztaty językowe w Płocku - 10.02.2017 r.
10 lutego 2017 r. grupa 15 uczniów z naszej szkoły wraz z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej w Mochowie wzięła udział w warsztatach językowych prowadzonych przez The Bookshop Poland w Płocku.
Spotkanie poświęcone było zbliżającemu się Dniu Zakochanych „Valentine’s Day – the true story”. Warsztaty w języku angielskim poprowadził doświadczony native speaker Kuzie. W trakcie warsztatów uczniowie poszerzali słownictwo, utrwalali struktury gramatyczne i zwroty przydatne w sytuacjach życia codziennego. Warsztatowa formuła zajęć motywowała do aktywnego udziału w ćwiczeniach i stanowiła idealny sposób ośmielenia do używania języka i ćwiczenia jego praktycznego zastosowania. W przerwie uczniowie mogli napić się gorącej czekolady oraz swobodnie porozmawiać z prowadzącym warsztaty.
Walentynki 2017 - 10.02.2017
Jak co roku tuż przed walentynkami SU zorganizował pocztę walentynkową. Zainteresowanie uczniów było ogromne, a pudełko do wrzucania walentynek szybko się zapełniło. 10 lutego 2017 r. na dużej przerwie społeczność uczniowska zgromadziła się w bibliotece na wręczaniu walentynek. Wszystkie kartki sprawiły wiele radości.
Jak Sobieski z Turkami wojował... - żywa lekcja historii - 13.03.2017
13 marca 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w tzw. żywej lekcji historii zatytułowanej „Jak Sobieski pod Wiedniem wojował”. Spektakl został przygotowany przez Agencję Widowisk Historycznych ARKONA z Torunia. Aktorzy swoimi opowieściami przenieśli nas w czasy Polski szlacheckiej, przybliżyli najważniejsze wydarzenia i daty od połowy XVI wieku do końca XVII. W zaskakująco ciekawy sposób opowiedzieli historię elekcyjnych królów Polski od Henryka Walezego do Jana III Sobieskiego. Ich opowieść ubarwiały szlacheckie stroje z epoki oraz pokaz broni białej i palnej.
Uczniowie mieli okazję przymierzyć giezła wieśniaków, suknię szlachcianki oraz szlachecki żupan. Łukasz Kolczyński został ubrany w zbroję husarską. Występujący aktorzy z pasją prezentowali losy kolejnych królów elekcyjnych, omawiając przy okazji najważniejsze bitwy w dziejach polskiej husarii - pod Kłuszynem, Moskwą czy Beresteczkiem, gdzie wojska polskie zmierzyły się z potęgą Chmielnickiego. Wiele emocji wśród uczniów wywołał pojedynek na szable Jana Kazimierza z atamanem kozackim Bohunem.
W ramach powtórzenia dzieci wzięły udział w konkursie, w którym nagrodą były wybite na miejscu monety. Zwycięzcy otrzymali Dukaty Gdańskie Jana III Sobieskiego.
Pokaz zakończył się wystrzałem z repliki pistoletu skałkowego z XVII w.
Przedstawienie profilaktyczne "Egzamin z bezpieczeństwa..." - 30.03.2017
30 marca 2017 r. nasi uczniowie obejrzeli przedstawienie o charakterze profilaktycznym z zakresu zasad bezpieczeństwa pt.: „Egzamin z bezpieczeństwa Tygryska Beniamina”. Inscenizacja została wystawiona przez aktorów ze Studia Artystycznego „Magik” z Białegostoku.
Młodzi widzowie poznając przygody tygryska, przypomnieli sobie zasady bezpiecznego zachowania w domu, w szkole i na ulicy. Pouczające scenki miały na celu uwrażliwienie dzieci na kontakt z osobą nieznajomą, unikanie sytuacji trudnych i niebezpiecznych, a także ukształtowanie u dziecka nawyku stanowczego odpowiadania „nie”. Wierszowane rady krasnoludków: Rozumka i Mądrusia utrwaliły znajomość numerów alarmowych.
Mam talent - 30.03.2017
30 marca 2017 r. odbył się w naszej szkole konkurs talentów.
Na pomysł zorganizowania pierwszej edycji szkolnego konkursu pod hasłem „Mam talent” wpadły dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego. Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, gdyż do udziału mogli zgłaszać się wszyscy, którzy chcieli pochwalić się swoim talentem i pasją. W sumie zaprezentowało się 28 dzieci.
Pomysłowość uczestników przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Podczas występów można było zobaczyć popisy gimnastyczne, taneczne oraz usłyszeć wykonania znanych piosenek w aranżacji naszych uczniów. Popisy taneczne i gimnastyczne okazały się ulubionymi prezentacjami dzieci. Niektóre z nich przygotowały występy grupowe, inne natomiast indywidualne, popisując się nie tylko zwinnością i gibkością swojego ciała, ale także wymyśloną przez siebie choreografią. Były również pokazy wybranych dyscyplin sportowych, na przykład: jazda na rolkach w wykonaniu L. Gutfrańskiej czy strzały do bramki zespołu piłkarz – J. Słomczewski – bramkarz – M. Pawłowski. J. Gachewicz zaprezentował umiejętność rozpoznawania flag narodowych, a K. Falkowski - dinozaurów. Publiczność stanęła na wysokości zadania, dopingowała, oklaskiwała i wspierała wszystkich wykonawców, doceniając ich odwagę i talent.
Występy uczestników oceniało jury, składające się z pań: K. Włoczewskiej, R. Lewandowskiej, B. Wolder, J. Adamczyk.
I miejsce w konkursie zajęły ex aeuqo dziewczynki, które zaprezentowały układy gimnastyczne – D. Wojdat (kl. IV) i E. Szymańska (kl. II). II miejsce przypadło J. Wieluńskiej (kl. Vb) za zaśpiewanie piosenki Anny Jantar „Najtrudniejszy pierwszy krok” oraz grupie tanecznej „Wystrzałowe panny” z kl. II w składzie: L. Adamska, N. Stejke, N. Radomska, M. Stolcman. Natomiast III miejsce zajęli: A. Ignasiak z kl. VI, który zaśpiewał przebój Shawna Mendesa „Treat you better” oraz J. Gachewicz (kl. III), L. Adamska (kl. III).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Zaprezentowaliście się wspaniale – wielkie brawa!!!
Tydzień Tolerancji, Przyjaźni i Życzliwości 2017
W dniach 3 – 7 kwietnia 2017 r. w naszej szkole zorganizowano Tydzień Tolerancji, Przyjaźni i Życzliwości. Koordynatorkami były panie: Alicja Szelągowska, Agnieszka Herudzińska.
Tydzień Tolerancji rozpoczęliśmy od przygotowania „korytarza życzliwości i uprzejmości”. W centralnym miejscu, przy wejściu, pojawiła się dekoracja promująca tolerancję, życzliwość, przyjaźń, a na ścianach przy każdej sali – hasła, cytaty i plakaty przygotowane przez poszczególne oddziały.
Wtorek był radosny dzięki „przyjaznym powitankom”. Przeróżne często dowcipne stwierdzenia i gesty dostarczyły uczniom i nauczycielom dużo przyjemności i wprowadziły w fantastyczny nastrój. Środa przebiegła pod hasłem „każdy inny – wszyscy jesteśmy równi”. Tego dnia dzieci mogły się przebrać. Fantazyjne stroje i fryzury pomogły zrozumieć, że w „różnorodności jest równość”. Kolejnego dnia zorganizowano pocztę życzliwości, czyli pisanie życzliwych, serdecznych liścików do koleżanki lub kolegi, które umożliwiły znalezienie w drugim człowieku pozytywnych cech. W piątek na zakończenie tego tygodnia zostały wyświetlone filmy pt.: „Historia Maćka, czyli krótka historia o tolerancji” oraz „[Nie?]Tolerancja”. Przeprowadzone zostały również podsumowujące pogadanki.
Pasowanie na czytelnika - 12.04.2017
12 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Gośćmi spotkania byli: pani E. Zakrzewska z Gminnej Biblioteki Publicznej Fila w Bożewie, pan dyrektor W. Radecki oraz wychowawca klasy I pani M. Maciejewska.
Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy Va pod kierunkiem pani bibliotekarki Joanny Ostrowskiej przygotowali część artystyczną. Młodzi aktorzy przenieśli pierwszaków w świat bajek i baśni, gdzie spotkali Czerwonego Kapturka, Wilka, Kopciuszka, krasnali, królową Książkę, Mądralę i Urwisa.
W czasie przedstawienia przyszli czytelnicy pochwalili się swoją wiedzą na temat poszanowania książek oraz wykazali się znajomością baśni, odgadując zagadki. Po takim wprowadzeniu skupieni i poważni pierwszoklasiści w obecności zaproszonych gości przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonał Pan Dyrektor, dotykając encyklopedią ramienia każdego ucznia. Jednocześnie pogratulował wszystkim i życzył wspaniałych przygód w świecie książek. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Szkolny konkurs recytatorski "Przyroda w poezji" - 26.04.2017
26 kwietnia 2017 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem "Przyroda w poezji". Konkurs ten ma wieloletnią tradycję i jest organizowany przez panie: J. Ostrowską, A. Jawidzyk, K. Włoczewską z okazji Dnia Ziemi i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jego celem jest rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do poezji, popularyzacja literatury, wspieranie uzdolnień recytatorskich, ale także zwrócenie uwagi na piękno przyrody.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział aż 45 recytatorów z klas I - VI oraz z oddziałów przedszkolnych i punktu przedszkolnego. Występy podziwiała cała społeczność szkolna. Recytatorzy barwnie i ciekawie zaprezentowali wiersze o przyrodzie, a publiczność oklaskiwała ich gromkimi brawami. Jury, w skład którego weszli nauczyciele, po wysłuchaniu recytacji oceniło i wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
- W kategorii przedszkolaków wszystkim dzieciom przyznano I miejsce i nagrody książkowe: z punktu przedszkolnego: L. Leszczyńska, G. Nowakowska, M. Skierska, O. Wężowska, N. Siemiątkowska, W. Lewandowski i D. Rudziński; z oddziału przedszkolnego 0a: P. Kroczak, T. Warzyński, D. Stejke, J. Rudzińska, L. Różycka, J. Kołodziejczyk; z oddziału przedszkolnego 0b: Z. Wojciechowska, Z. Kucińska, M. Reszczyńska, M. Blekicka, Z. Nowakowska.
- W kategorii klas I - III: I miejsce zajęli: B. Radomski (kl. III), M. Lewandowska (kl. II) oraz J. Latos (kl. II), II miejsce - K. Gachewicz (kl. III), J. Słomczewski (kl. II), III miejsce - L. Adamska (kl. II), E. Sikorska (kl. III), E. Traczyk (kl. III), J. Skierska (kl. III), J. Słupińska (kl. III).
- W kategorii klas IV - VI: I miejsce zajęła W. Karolkowska z kl. Va, II miejsce – M. Lusztakiewicz (kl. Vb) i J. Centkowska (kl. VI), natomiast III miejsce - N. Kalinowska (kl. Va), D.Glonkowska (kl. Vb), A. Ignasiak (kl. VI).
Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Ziemi - 26.04.2017
26 kwietnia 2017 r. cała społeczność szkolna wzięła udział w apelu z okazji Dnia Ziemi.
Uczniowie kl. VI pod kierunkiem Krystyny Włoczewskiej i Anny Jawidzyk przygotowali przedstawienie o tematyce proekologicznej zatytułowane „Jak rozweselić Ziemię?”
XIV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii 2017" - 27.04.2017
27 kwietnia 2017 r. już po raz czternasty odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny MISTRZ ORTOGRAFII, którego organizatorkami od lat są nauczycielki języka polskiego: A. Domańska i J. Ostrowska. Konkurs jest adresowany do uczniów klas IV - VI szkół podstawowych powiatu sierpeckiego.
Konkurs wzbudza duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli. Tak też było i w tym roku. W tegorocznej edycji wzięło udział 24 uczniów z 10 szkół podstawowych z terenu powiatu sierpeckiego. Były to szkoły z: Gójska, Łukomia, Ostrów, Gozdowa, Lelic, Sierpca - SP nr 2 i SP nr 3 oraz Bożewa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Justyna Centkowska, K. Guzowska, M. Soczewski.
Uczestnicy zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii, rozwiązując test i pisząc dyktando ze słuchu o tematyce podróżniczej.
Tytuł "Mistrza Ortografii 2017" zdobyła: Iza Wiśniewska (SP Gójsk). Na drugim miejscu znaleźli się: Emilia Dąbrowska (SP Gozdowo), Marta Włoczewska (SP nr 3 w Sierpcu) oraz Maria Olendrzyńska (SP Łukomie). Natomiast III miejsce zajęły: Izabela Modrzejewska (SP Gójsk) i uczennica naszej szkoły – Justyna Centkowska.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Omnibus 2017 - 27.04.2017
27 kwietnia 2017 r. dziewięcioosobowa grupa uczniów z klas I - III naszej szkoły wzięła udział w konkursie matematycznym "Omnibus 2017" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Bohaterów Westerplatte w Tłuchowie. Celem konkursu jest kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów matematycznych, rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz stworzenie dzieciom możliwości prezentacji swoich zdolności.
Oprócz drużyn z naszej szkoły z zadaniami matematycznymi zmagali się także uczniowie ze szkół podstawowych w: Tłuchowie, Mochowie, Mysłakówku i Kikole. W sumie w konkursie wzięło udział 15 zespołów. Uczestnicy pracowali w 3-osobowych grupach. Każdy zespół miał do rozwiązania 5 zadań o różnej skali trudności. Naszą szkołę reprezentowali: z kl. I – M. Muszyńska, I. Chyliński, J. Lewandowski; z kl. II - J. Słomczewski, J. Latos, Z. Cielicka; z kl. III - L. Gutfrańska, E. Sikorska, E. Tomaszewska.
Nasze osiągnięcia:
- klasa I zdobyła II miejsce w kategorii klas pierwszych;
- klasa II zajęła III miejsce wśród klas drugich;
- klasa III zdobyła I miejsce w kategorii klas trzecich.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, medale i pamiątkowe książki o tematyce matematycznej. Na zakończenie dzieci wzięły udział w zabawach integracyjnych przygotowanych przez uczniów z Tłuchowa.
Podziękowanie za udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności - 28.04.2017
28 kwietnia 2017 r. Wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski oficjalnie podziękował wszystkim rodzicom i uczniom naszej szkoły zaangażowanym w Wielkanocną Zbiórkę Żywności, przeprowadzoną na terenie gminy Mochowo w dniach od 31 marca do 2 kwietnia br. Każdy wolontariusz otrzymał dyplom z podziękowaniem oraz symboliczny gadżet.
Dzięki bezinteresownej pracy do koszyków trafiła ponad tona żywności. Najwięcej zgromadzono mąki, cukru i makaronu. Na drugim miejscu znalazły się: olej, konserwy i dżemy, a w mniejszych ilościach: słodycze, kasza, ryż i dania gotowane. Dzięki wszystkim zebranym produktom przygotowane zostały 103 paczki dla potrzebujących z gminy Mochowo.
Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja - 05.05.2017
5 maja 2017 r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy VI przygotowali część artystyczną pod kierunkiem pani A. Domańskiej. Nad stroną muzyczną czuwała nauczycielka muzyki J. Adamczyk, a dekoracje zostały wykonane pod okiem pani B. Kolczyńskiej. Akademię rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej.
Wszystkim obecnym na apelu uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia. Odświętny charakter uroczystości uczniowie podkreślili strojem oraz biało-czerwonymi chorągiewkami i własnoręcznie wykonanymi kwiatami z papieru.
"Pani Twardowska" - 16.05.2017
W naszej szkole organizowane są zajęcia koła teatralnego. Uczestniczą w nich uczniowie z klas IV-VI pragnący przede wszystkim rozwijać swoje umiejętności aktorskie i recytatorskie. Zajęcia prowadzi pani Anna Domańska. W II semestrze aktorzy przygotowali i wystawili na szkolnej scenie balladę „Pani Twardowska”. Sztuka zaprezentowana została publiczności 16 maja 2017 r. z okazji 9. rocznicy nadania naszej szkole imienia Adama Mickiewicza. Piękną dekorację przygotowała pani Beata Kolczyńska, a pomagała jej stażystka - pani Malwina Żurawska.
Oto krótkie streszczenie:
Na Łysą Górę zmierzają czarownice. Twardowski pragnie przedłużyć sobie młodość, dlatego podpisuje cyrograf z diabłem. Oddaje swą duszę Mefistowi – księciu piekła. Świadkami i wykonawcami każdej woli szlachcica są dwa diabły. Jednak po dwóch latach Twardowski nie stawia się w Rzymie. Nie dotrzymuje szlacheckiego słowa – „nobile verbum”. Ale podstępny czart odnajduje bohatera w karczmie „Rzym” i chce zabrać go do piekła. Przebiegły Twardowski stawia diabłu wymagania: musi wykonać trzy bardzo trudne zadania. Dwa robi bez zarzutu, kąpie się nawet w święconej wodzie! Trzeciego Mefisto nie jest w stanie wykonać. Zastanówmy się, dlaczego ostatnie zadanie okazało się ponad siły dla czorta? Przecież musiałby „tylko” przez rok zastępować męża pani Twardowskiej…. Jaką kobietą była, że wystarczyło spojrzenie i Mefisto czmychnął przez dziurkę od klucza, a Twardowski pozostaje na ziemi?!
Koncert multiinstrumentalisty - 17.05.2017
17 maja 2017 r. do naszej szkoły przybył z programem muzycznym multiinstrumentalista Krzysztof Orzechowski z Łódzkiego Biura Koncertowego „WIRTUOZ”.
W czasie spotkania muzyk zapoznał dzieci z różnymi grupami instrumentów muzycznych. Podczas prezentacji instrumentów opowiadał o ich budowie i historii. Dzieci mogły je zobaczyć, usłyszeć dźwięki, a na niektórych nawet zagrać. Poza tym po melodii rozpoznawały polskie tańce narodowe takie, jak: polonez, mazur, krakowiak, oberek, kujawiak. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w muzycznym quizie. Okazało się, że muzyka filmowa, z seriali i bajek zarówno polskich, jak i zagranicznych jest doskonale znana uczniom. W nagrodę za poprawnie rozwiązaną zagadkę dzieci otrzymywały gadżety z pamiątkowym napisem „Łódzkie Biuro Koncertowe WIRTUOZ”.
Koncert multiinstrumentalisty był nie tylko wspaniałą zabawą, ale przede wszystkim ważnym elementem edukacji muzycznej. Dzięki niemu dzieci miały okazję do obcowania z muzyką na żywo, a sam pan Krzysztof Orzechowski wywarł na nich duże wrażenie i zdobył sympatię.
Wycieczka w Pieniny - 23 - 26.05.2017
W dniach 23 – 26 maja 2017 r. odbyła się szkolna wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Pienińskiego Parku Narodowego oraz Krakowa. Uczestniczyło w niej 33 uczniów z klas II – VI. Organizatorem i kierownikiem wyprawy był dyrektor – pan W. Radecki, natomiast funkcje opiekunek pełniły panie: U. Radecka, B. Wolder i R. Lewandowska.
W programie wycieczki było: zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz zamków Czorsztyn i Nidzica, spływ Dunajcem, zdobycie Trzech Koron, wędrówki przez Wąwóz Homole i szlakami turystycznymi Pienińskiego Parku Narodowego. W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu zwiedzili Kraków.
Festyn Rodzinny - 01.06.2017
1 czerwca 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie odbył się Rodzinny Festyn Sportowo-Rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka oraz Europejskiego Tygodnia Sportu. Festyn wpisał się w rozpoczęty 26 maja IX Tydzień Sportu dla wszystkich oraz XXIII Sportowy Turniej Miast i Gmin 2017. Uroczystość była ukoronowaniem Tygodnia Sportu w Gminie Mochowo.
Na festyn licznie przybyli rodzice wraz dziećmi, dziadkowie. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: wójt Gminy Mochowo – pan Zbigniew Tomaszewski i Kierownik Oświaty, Kultury i Promocji Gminy – pani Anna Witkowska.
Impreza rozpoczęła się od życzeń dla dzieci, rodziców oraz pozostałych członków rodziny, które złożyli: dyrektor szkoły – Włodzimierz Radecki oraz wójt Gminy Mochowo - Zbigniew Tomaszewski.
Kolejna część imprezy miała charakter sportowo – rekreacyjny i odbywała się na boisku szkolnym. Animator sportu pan Sebastian Szczypecki wraz z organizatorką panią Renatą Lewandowską zaprosili dzieci, rodziców, nauczycieli, Dyrektora szkoły oraz Wójta Gminy Mochowo do wspólnej zabawy ruchowej przy muzyce. Przygotowane zostały stanowiska do przeprowadzenia różnorodnych konkurencji, w których brały udział zarówno dzieci, jak i rodzice. Były to: rzut kaloszem do celu, wyścig z przebraniem koszulki, kręgle, żółwia jazda na rowerze, przeciąganie liny, drużynowy skok w dal z miejsca, rzuty ringo do celu, rzut lotkami do tarczy, taniec z balonami dla dzieci i rodziców. Zmagania sportowe zakończył mecz piłki nożnej rodzice kontra dzieci. Za przygotowanie tej części odpowiedzialne były panie: Renata Lewandowska i Krystyna Włoczewska.
Rada Rodziców zadbała o poczęstunek. Serwowano kiełbaski z grilla oraz ciasta własnego wypieku.
Był to bardzo miły dzień, pełen atrakcji, który dzieci razem ze swoimi bliskimi mogły spędzić na terenie szkoły. Rodzinny Festyn okazał się wspaniałą formą czynnej rekreacji i integracji lokalnej społeczności.
Pokaz strażacki - 02.06.2017
2 czerwca 2017 r. w naszej szkole odbył się pokaz strażacki. Strażacy z jednostki OSP w Bożewie przyjechali wozem ratowniczo-gaśniczym. Zaprezentowali dzieciom wyposażenie samochodu oraz specjalistyczny sprzęt do ratowania życia, gaszenia pożarów. Każde, nawet najmłodsze dziecko, mogło poczuć się jak prawdziwy strażak. Można było wsiąść do wozu i założyć hełm strażacki oraz spróbować samodzielnego operowania „sikawką”.
Wycieczka do Warszawy - 05.06.2017
5 czerwca 2017 r. odbyła się wycieczka uczniów klas: III i I do stolicy Polski - Warszawy.
Uczestniczyło w niej 27 uczniów oraz 22 rodziców. Organizatorem i kierownikiem wyjazdu była pani Agnieszka Herudzińska - wychowawczyni klasy III.
Dzieci w Warszawie zobaczyły Stare Miasto: Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Pomnik Syrenki, Mury obronne - Barbakan, Pomnik Małego Powstańca. Spacerowały Krakowskim Przedmieściem, mijając Pałac Prezydencki i pomnik Mickiewicza. Ten fragment wycieczki uatrakcyjniła odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka J. Piłsudskiego. Po posiłku w Ogrodzie Saskim dzieci i rodzice udali się do metra, którym przejechali ze stacji „Centrum” do „Plac Wilsona” i z powrotem. Następnie udali się autokarem do Łazienek Królewskich. Po drodze uczestnicy wycieczki widzieli rondo Charlesa de Gaulle’a ze słynną palmą, plac Trzech Krzyży, Sejm RP, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz liczne ambasady i Belweder. Z Łazienek, już trochę zmęczeni, udali się na jedzonko i lody do McDonald’s.
Ognisko myśliwskie w leśniczówce w Obrębie - 06.06.2017
6 czerwca 2017 roku w ramach współpracy z Kołem Łowieckim „LEW” uczniowie Szkolnego Koła LOP i Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunkami: Krystyną Włoczewską, Anną Jawidzyk i Anną Blekicką uczestniczyli w ognisku myśliwskim przygotowanym przez Zarząd Koła. Każdy z uczestników mógł upiec kiełbaskę, zjeść słodycze. Dodatkowymi atrakcjami były liczne gry i zabawy.
Wielcy poeci dla dzieci - 08.06.2017
8 czerwca 2017 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski, który adresowany był do uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu gminy Mochowo zorganizowany przez panie: J. Ostrowską, M. Maciejewską i M. Stelmańską. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Wielcy poeci dla dzieci”. W konkursie wzięło udział 22 młodych recytatorów ze szkół podstawowych w Mochowie i Bożewie. Wśród zaproszonych gości byli: pani E. Zakrzewska z Gminnej Biblioteki Publicznej Filia w Bożewie oraz pan dyrektor W. Radecki.
Uczestnicy recytowali wiersze znanych polskich poetów dla dzieci m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Doroty Gellner. Recytatorzy byli znakomicie przygotowani. Nie tylko świetnie opanowali teksty wierszy, ale także wykonali zaskakujące charakteryzacje. Ich występy oceniała komisja konkursowa, która po obradach ogłosiła następujące wyniki: I miejsce zdobyli ex aequo Ewa Sikorska z kl. III Szkoły Podstawowej w Bożewie oraz Mikołaj Szylka z kl. III Szkoły Podstawowej w Mochowie. II miejsce zajęli: Zosia Cielicka (kl. II SP Bożewo), Karolina Tomaszewska (kl. II SP Mochowo), Maria Szczepańska (kl. II SP Mochowo), Tomasz Witkowski (kl. III SP Mochowo). III miejsce przyznano Kamili Gachewicz (kl. III SP Bożewo) i Amelii Nawrockiej (kl. I SP Mochowo). Laureatom zostały wręczone nagrody książkowe, a pozostałym uczestnikom - dyplomy i słodkie upominki.
Wszystkim wykonawcom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom - gratulujemy.
Biwak szkoleniowo-wypoczynkowy w Stanicy Harcerskiej w Słupi - 7-9.06.2017
7 - 9 czerwca 2017 r. odbył się szkolny biwak w Stanicy Harcerskiej „Nasz Dom” w Słupi. Wzięło w nim udział 31 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie z klas III - VI. Organizatorkami i opiekunkami były panie: K. Włoczewska, R. Lewandowska i A. Szelągowska. Celem biwaku była integracja młodzieży szkolnej, nabywanie umiejętności i nawyków troski o bezpieczeństwo oraz kształtowanie odpowiedzialności za siebie i kolegów.
Podczas biwaku realizowany był program profilaktyczny „Stop Uzależnieniom”. Uczestnicy biwaku wzięli udział w zajęciach na temat uzależnień. Pracowali w grupach, zastanawiali się, co to jest uzależnienie i od czego można się uzależnić. Dowiedzieli się, jakie substancje szkodliwe zawiera papieros oraz jak papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze wpływają na zdrowie człowieka. Na koniec każda grupa stworzyła plakat „Stop Uzależnieniom”.
Na biwaku było wiele atrakcji. Można było grać w piłkę, bawić się w chowanego, ganianego. Warunki były wprawdzie spartańskie, ale nikt nie narzekał. Wszyscy się znakomicie bawili.
Wyjazd na biwak był możliwy dzięki dofinansowaniu przez Wójta Gminy Mochowo, Pana Zbigniewa Tomaszewskiego, ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Za wsparcie finansowe serdecznie dziękują uczniowie, rodzice i opiekunowie.
Konkurs czytelniczy "Najlepsi z dziesięciu" - 20.06.2017
20 czerwca 2017 r. jedenastoosobowa grupa uczniów z klas I – III naszej szkoły uczestniczyła w konkursie czytelniczym „Najlepsi z dziesięciu” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mochowie.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział trzydzieścioro dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy Mochowo. Konkurs był podzielony na trzy etapy, więc pytań było dość dużo, ale dało to możliwość wykazania się wiedzą nt. lektur szkolnych i najbardziej znanych utworów z literatury dziecięcej.
Nasi uczniowie spisali się znakomicie. Poradzili sobie doskonale z pytaniami, czego efektem było uzyskanie maksymalnej punktacji. Zajęli następujące miejsca:
w kategorii klas I: I miejsce – Igor Chyliński, Maja Muszyńska, Sandra Glonkowska;
w kategorii klas II: I miejsce – Lena Adamska, Zofia Cielicka, Amelia Kruszyńska, Maja Nagiewicz;
w kategorii klas III: I miejsce – Lena Gutfrańska, Kamila Gachewicz, Ewa Sikorska.
Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Udział w tym konkursie był możliwy dzięki wzorowej współpracy biblioteki szkolnej z Gminną Biblioteką Publiczną Filia w Bożewie.
Wycieczka klas I i III do ZOO w Płocku - 21.06.2017
21 czerwca 2017 r. odbyła się wycieczka uczniów klas: III i I do Ogrodu Zoologicznego w Płocku.
Uczestniczyło w niej 34 uczniów. Organizatorkami były wychowawczynie: Agnieszka Herudzińska i Małgorzata Maciejewska. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
23 czerwca 2017 r. odbyła się uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: ks. kanonik dr Andrzej Świderski i wójt Gminy Mochowo – Zbigniew Tomaszewski, przewodnicząca Rady Rodziców – Olga Lewandowska oraz rodzice.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu pan dyrektor W. Radecki podsumował rok szkolny, przedstawił sukcesy uczniów. Następnie pan Wójt wręczył stypendia motywacyjne za wysokie wyniki w nauce: D. Wojdat (kl. IV), W. Zareckiej (kl. IV), D. Glonkowskiej (kl. Vb), J. Wieluńskiej (kl. Vb), A. Białczewskiej (kl.Vb), J. Centkowskiej (kl. VI), K. Guzowskiej (kl. VI), A. Rudzińskiej (kl. VI), A. Ignasiakowi (kl. VI), M. Soczewskiemu (kl. VI), Ł. Kolczyńskiemu (kl. VI).
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez piątoklasistów pod kierunkiem pań: U. Radeckiej, J. Ostrowskiej. O oprawę muzyczną zadbał chór pod opieką pani J. Adamczyk. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały również dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych.
Na koniec nastąpiło wręczenie nagród dla najlepszych uczniów z kl. IV – VI.