Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 - 01.09.2021
1 września 2021 r. odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022.
W uroczystości oprócz społeczności uczniowskiej i rady pedagogicznej uczestniczyli zaproszeni goście: ks. proboszcz Marek Kardasz, przewodnicząca Rady Rodziców – Magdalena Leończyk oraz rodzice uczniów.Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu dyrektor szkoły Renata Domańska powitała wszystkich gorąco, szczególnie najmłodsze dzieci rozpoczynające naukę w naszej szkole. Po krótkiej prezentacji planowanych działań na nadchodzący rok szkolny złożyła życzenia uczniom, rodzicom oraz nauczycielom.
Na koniec przedstawiła wychowawców klas i zaprosiła uczniów oraz rodziców na spotkanie z nimi.
Spotkania z profilaktykiem "W sieci uzależnień" - 06.09.2021
6 września 2021 r. odbyło się spotkanie uczniów klas IV - VIII z profilaktykiem z Centrum Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień "Profil" - panią Małgorzatą Wyszyńską. Zrealizowane ono zostało w ramach programu profilaktycznego „W sieci uzależnień”. Spotkanie składało się z wykładów i warsztatów. Głównym celem było uświadomienie młodym ludziom z jaką łatwością można popaść w uzależnienia (narkotyki, dopalacze, alkohol, papierosy) oraz niebezpieczeństwa z tym związane.
Pani profilaktyk w ramach działań współfinansowanych ze środków samorządu Województwa Mazowieckiego zaprosiła do skorzystania z bezpłatnej pomocy psychologiczno-terapeutycznej.
Spotkanie z policjantem - 15.09.2021
15 września 2021 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu – asp. szt. Jackiem Maliszewskim i mł. asp. Arkadiuszem Kolczyńskim. Głównym celem było kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa.
Policjanci przypomnieli reguły bezpiecznego zachowania w drodze do i ze szkoły. Mówili o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz właściwym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Funkcjonariusze Policji zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Uwrażliwili dzieci również na kontakty z osobami obcymi.
Młodsi uczniowie z klas I - III otrzymali opaski odblaskowe.
Spotkania z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły.
Sprzątanie Świata 2021 - 17.09.2021
Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata - Polska 2021”, której tegoroczne hasło brzmiało: "Myślę, więc nie śmiecę!". Celem tego przedsięwzięcia jest poprawa świadomości ekologicznej społeczeństwa, a udział naszych uczniów w tej akcji to już coroczna tradycja.
W piątek 17 września 2021 r. uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami wyruszyli w teren, by posprzątać Bożewo i okolice. Urząd Gminy w Mochowie zapewnił wszystkim uczestnikom akcji worki na odpady, rękawice foliowe oraz odbiór odpadów z miejsc wcześniej ustalonych. Akcja przebiegała sprawnie, każda klasa porządkowała przydzielony wcześniej rejon.
Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko oraz nauczą nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami.
Udział uczniów naszej szkoły został wpisany do tegorocznych wyników akcji, a Szkolne Koło LOP otrzymało certyfikat uczestnictwa w akcji.
Sukcesy sportowe - 21.09.2021
21 września 2021 r. na Stadionie Miejskim w Sierpcu odbył się XXIX Memoriał Lekkoatletyczny im. Tadeusza Wiśniewskiego, w którym nie mogło zabraknąć uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie.
Ogromny sukces w zawodach lekkoatletycznych odniosła uczennica klasy VI - Maja Muszyńska. Zajęła II miejsce w biegu na 800 m dziewcząt oraz III miejsce w skoku w dal dziewcząt.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zajęcia sportowe w ramach Sport Klubów – II etapu programu MEiN i AWF „Aktywny powrót do szkoły po pandemii”
W naszej szkole ruszyły dodatkowe zajęcia sportowe w ramach Sport Klubów – II etapu programu MEiN i AWF „Aktywny powrót do szkoły po pandemii”.
W zajęciach biorą udział wszyscy chętni uczniowie z klas: I, II, III. Przychodzą z wielką radością i entuzjazmem. Są spragnieni wszelkich form aktywności fizycznej, bo nauka w domu, przed komputerem i brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami spowodowały u nich niższy poziom sprawności fizycznej - szybko się męczą, są ociężali, a nawet skarżą się na bóle kręgosłupa.
Mamy nadzieję, że działanie to przyczyni się do poprawy kondycji fizycznej uczniów po tak długim okresie nauki zdalnej.
Wycieczka Szlakiem Piastowskim - 24.09.2021
24 września 2021 r. 45-osobowa grupa z klas IV-VII udała się na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Celem wyjazdu było poznanie miejsc historycznie związanych z początkami państwa polskiego.
Już w drodze do Gniezna uczniowie mieli okazję zobaczyć pomnik upamiętniający bitwę stoczoną pomiędzy wojskami Władysława Łokietka a oddziałami zakonu krzyżackiego w 1331 r. we wsi Płowce. Tuż po dotarciu do pierwszej stolicy naszego kraju uczestnicy wycieczki zwiedzili Katedrę Gnieźnieńską – miejsce koronacji wielu polskich królów. Tam obejrzeli relikwiarz św. Wojciecha, kaplice oraz podziwiali bezcenny zabytek sztuki romańskiej – Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające życie i śmierć św. Wojciecha. Udali się także do Muzeum Archidiecezjalnego, gdzie zapoznali się z zabytkami sztuki sakralnej należącymi do archidiecezji gnieźnieńskiej oraz wystawą poświęconą Prymasowi kard. S. Wyszyńskiemu. Następnie uczniowie odwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego i oglądali wystawę „Początki państwa polskiego”.
Z Gniezna wycieczka wyruszyła do Ostrowa Lednickiego, prawdopodobnego miejsca chrztu Mieszka I. Po obejrzeniu ruin kaplicy z basenami chrzcielnymi wszyscy udali się do Biskupina na pyszny obiad. Po zjedzeniu posiłku przyszedł czas na zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. W biskupińskiej osadzie obronnej dzieci zobaczyły rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic czy budynków mieszkalnych, a w zrekonstruowanej „wiosce piastowskiej” poznały życie codzienne w okresie wczesnopiastowskim, m.in. różne dziedziny dawnego rękodzieła, jak obróbka skór, rogu, poroża i kości. Uczniowie dowiedzieli się też wielu ciekawych informacji od pracowników rezerwatu archeologicznego.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do domów pełni wrażeń z uśmiechem na ustach i różnego typu pamiątkami, które będą przypominać o tym wyjeździe.
Wybory SU 2021 - 27.09.2021
27 września 2021 r. odbyły się w naszej szkole wybory Samorządu Uczniowskiego.
Na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego kandydowało troje uczniów z klas VII i VIII. Każdy kandydat kilka dni wcześniej przygotował plakat, który miał zachęcić do głosowania na niego i przedstawiał propozycje działań.
W dniu wyborów każdy uczeń naszej szkoły otrzymał przygotowaną kartę do głosowania z nazwiskami kandydatów. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie z klas II – VIII, czyli w sumie 133 osoby. W trakcie głosowania oddano 118 głosów: 116 - ważnych i 2 – nieważne. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała opiekunka Samorządu Uczniowskiego - p. J. Ostrowska. Na koniec Komisja Wyborcza (w składzie: E. Sikorska, E. Tomaszewska, J. Skierska) otworzyła urnę, podliczyła głosy i ogłosiła wyniki.
Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
Lp.
Nazwisko i imię kandydata
Klasa
Liczba głosów oddanych
1.
Cielicka Zofia
VII
13
2.
Gachewicz Kamila
VIII
71
3.
Grzybowski Igor
VII
32
W wyniku wyborów powołano Zarząd Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022 w składzie:
przewodnicząca SU – Kamila Gachewicz
zastępca przewodniczącego SU – Igor Grzybowski
sekretarz – Zofia Cielicka
Wszystkim głosującym dziękujemy za wysoką frekwencję, a nowo wybranym władzom Samorządu gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz społeczności uczniowskiej.
Światowy Dzień Jabłka - 28.09.2021
28 września 2021 r. w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Jabłka. Celem święta jest popularyzowanie tego owocu i promowanie spożywania jabłek, szczególnie wśród dzieci.
Uczniowie dowiedzieli się, jakie są właściwości zdrowotne jabłek, jak się je uprawia, dlaczego powinno się je jeść ze skórką oraz że trzeba je zawsze umyć. Wszystkie dzieci tego dnia przyniosły jabłka, które były świetną przekąską na drugie śniadanie.
Dzień Języków Obcych 2021
26 września przypada międzynarodowe święto Europejskiego Dnia Języków Obcych. Zostało ono ustanowione z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku, a jego głównym celem jest zachęcenie wszystkich Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy. Z okazji tego święta na całym kontynencie organizowane są liczne imprezy i spotkania.
Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w obchody tego święta. Ósmoklasiści przygotowywali plakaty na temat powodów, dla których uczymy się języków obcych oraz sposobów ich skutecznej nauki. Poza tym w każdej klasie na języku angielskim oraz niemieckim zostały przeprowadzone specjalne lekcje poświęcone temu tematowi, w czasie których uczniowie poznali wiele ciekawostek dotyczących języków obcych oraz rozpoznawali języki, w których nagrywane były dialogi.
Dzień Głośnego Czytania - 29.09.2021
29 września 2021 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki w roku 2001.
W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania od kilku lat organizuje biblioteka szkolna. Jego celem jest promowanie czytelnictwa już od najmłodszych lat. W tym roku nasza szkolna biblioteka wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną Filia w Bożewie również włączyły się do obchodów tego święta. W dniach od 29 września do 1 października uczniowie klas I – IV oraz przedszkolaki z oddziałów 0a i 0b mogli posłuchać w bibliotece czytania różnych ciekawych książek lub ich fragmentów.
W rolę czytających wcieliły się nauczycielki języka polskiego - A. Domańska, J. Ostrowska oraz pani dyrektor - R. Domańska, a w klasie IV - także uczniowie, którzy chcieli na forum, przed kolegami zaprezentować swoje umiejętności głośnego czytania. Młodzi lektorzy udowodnili, że czytanie nie sprawia im najmniejszego problemu. Głośne czytanie stało się też dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu z rówieśnikami.
Wyborem książek do głośnego czytania zajęła się pani bibliotekarka, kierowała się wiekiem, upodobaniami i preferencjami uczniów, brała pod uwagę ich zdanie. W klasie pierwszej czytano „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek…”, w drugiej – „Cukierku, ty łobuzie”, w trzeciej – „Sposób na Elfa”, w czwartej – "Akademię pana Kleksa", a w oddziałach przedszkolnych – „Tupcio Chrupcio”.
Święto głośnego czytania warto obchodzić każdego dnia, nie tylko 29 września, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 20 minut, będzie to duży sukces, bo jak stwierdził włoski pisarz Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Bierzmy więc książki w dłoń i czytajmy.
Dzień Tabliczki Mnożenia - 01.10.2021
W tym roku Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodzony był 1 października. Nasza szkoła także włączyła się w obchody tego święta. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach dydaktycznych, które związane były z tabliczką mnożenia i miały na celu utrwalić tę umiejętność oraz uświadomić, że matematyka może być zabawna i ciekawa.
Wyzwaniem okazały się łamigłówki rozwiązywane przez cały tydzień trwania obchodów.
Na zakończenie został przeprowadzony egzamin znajomości tabliczki mnożenia. Wszyscy uczestnicy pomyślnie go zdali i otrzymali słodką tabliczkę.
Dzień Edukacji Narodowej 2021 - 13.10.2021
13 października 2021 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość ta zgromadziła całą społeczność uczniowską, radę pedagogiczną, pracowników administracji i obsługi. Swoją obecnością uświetnili ją zaproszeni goście: Zbigniew Tomaszewski – Wójt Gminy Mochowo oraz Magdalena Leończyk – przewodnicząca Rady Rodziców.
Po powitaniu zgromadzonych pani dyrektor Renata Domańska krótko przypomniała historię Komisji Edukacji Narodowej. Złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Do życzeń i podziękowań dołączył również Wójt. W dowód uznania nagrodził za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz zaangażowanie w życie szkoły dyrektor Renatę Domańską oraz jedną z nauczycielek. Następnie Dyrektor wręczyła nagrody wyróżniającym się nauczycielkom. Życzenia wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły złożyła również przewodnicząca Rady Rodziców Magdalena Leończyk.
Przepiękną laurką na tę okoliczność była część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy II i III przygotowana pod okiem wychowawczyń A. Herudzińskiej i M. Maciejwskiej. Występ uczniowie zadedykowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Artyści pięknie wyśpiewali i wyrecytowali słowa podziękowania i uznania za codzienny trud, czujność i troskę. Niewątpliwie ciekawą częścią wystąpienia był pokaz zdjęć nauczycieli z dzieciństwa oraz odczytanie dedykowanych wierszyków przez uczennice klasy VIII.
Na zakończenie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Kamila Gachewicz złożyła życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Hufcowy Rajd Harcerski - 22.10.2021
22 października 2021 r. harcerze z Próbnej Drużyny Harcerskiej z naszej szkoły wzięli udział w ich pierwszym pieszym Hufcowym Rajdzie Harcerskim, pokonując trasę 8 km od Karolewa do Gójska.
Mieli oni okazję do poznania walorów krajoznawczych gminy Szczutowo, wykonywali zadania rozwijające orientację w terenie, spostrzegawczość, działania zespołowe, pomysłowość... Chociaż pogoda im nie sprzyjała, to pokonali całą trasę z uśmiechem na twarzy i radością w sercu.
Nasi harcerze już nie mogą doczekać się następnego rajdu i kolejnych wyzwań.
Jesienna Wyprawa Zuchów - 22.10.2021
22 października 2021 r. zuchy z 10 Gromady Zuchowej „Złociste Promyki” wzięły udział w „Jesiennej Wyprawie Zuchów” zorganizowanej przez Hufiec ZHP Sierpc oraz 2 Gromadę Zuchową „Radosne Misie” z Gójska. Głównym celem imprezy było zdobycie sprawności „Zuch Ratownik”. Zuchy wykazywały się znajomością numerów alarmowych, wyposażenia apteczki oraz znaków drogowych. Następnie wspólnie biesiadowały. W czasie wyprawy miały również możliwość nauczyć się nowych pląsów i piosenek zuchowych.
Europejski Tydzień Kodowania - 18-22.10.2021
Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa polegająca na organizacji różnego typu zajęć promujących naukę programowania.
Europe Code Week to znakomita okazja do ćwiczenia umiejętności analitycznego, logicznego i kreatywnego myślenia. To także doskonały sposób na naukę poprzez zabawę. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do tego największego programistycznego wydarzenia w Europie.
Przerwa na czytanie 2021 - 25.10.2021
25 października 2021 r. nasza szkoła wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie to odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. "Przerwę na czytanie" szkoła włączyła do działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci w ramach realizowanego "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025".
Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, a honorowy patronat objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbieta Anna Polak, Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Koordynatorem "Przerwy na czytanie" w naszej szkole została nauczycielka-bibliotekarka - J. Ostrowska.
Cele akcji to:
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe,
- zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
W dniu akcji uczniowie klas IV – VIII czytali podczas przerw. Czytali indywidualnie bądź w małych grupkach. Dla uczniów klas I – III zostały stworzone tzw. strefy czytelnicze, w których dzieciom czytali nauczyciele, a także koledzy.
W sumie w akcji Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie wzięło udział około 130 uczestników - uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Ślubowanie pierwszoklasistów - 29.10.2021
Dzień ślubowania to jeden z najważniejszych i niezapomnianych dni w szkole. W tym roku ten doniosły moment wydarzył się 29 października. Wtedy to ślubowanie złożyło 16 uczniów klasy pierwszej w obecności Zbigniewa Tomaszewskiego - Wójta Gminy Mochowo, Renaty Domańskiej – dyrektor Szkoły Podstawowej w Bożewie, wychowawczyni – Katarzyny Kucińskiej oraz rodziców.
Pierwszoklasiści zaprezentowali się w krótkim programie artystycznym. Jak każdego roku, zanim zostali włączeni do braci uczniowskiej, musieli zasłużyć na tytuł ucznia Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie i zdać pierwszy w ich życiu egzamin, czyli wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w pierwszych miesiącach nauki. Przed zgromadzoną publicznością recytowali wierszyki, śpiewali piosenki i odpowiadali na pytania starszych koleżanek. Po świetnie zdanym egzaminie nastąpił najważniejszy moment uroczystości – ślubowanie na sztandar szkoły. Pierwszoklasiści przyrzekli być dobrymi i uczciwymi, szanować nauczycieli, przełożonych i rodziców, uczyć się, kochać i czcić Ojczyznę oraz wyrosnąć na dobrych obywateli. Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani przez Dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie. Wychowawczyni wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy. Dla pierwszaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.
Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor pogratulowała pierwszoklasistom i wychowawczyni. Dzieciom życzyła, by umiały być wdzięczne za wszystko, co otrzymują, aby odnosiły same sukcesy, a każdego ranka budziły się z entuzjazmem, natomiast rodzicom - by ich pociechy były dla nich radością, nadzieją i dumą. Głos zabrał również pan Wójt, który życzył najmłodszym uczniom sukcesów, dobrych kolegów i koleżanek, niesamowitych przygód związanych ze zdobywaniem wiedzy, a na dobry początek podarował im upominki.
Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uroczystość dostarczyła pierwszoklasistom, ich rodzicom wielu miłych przeżyć i wzruszeń.
Warsztaty profilaktyczne "Moje życie wolne od uzależnień" - 18-29.10.2021
Od 18 do 29 października 2021r. w naszej szkole realizowany był cykl warsztatów profilaktycznych „Moje życie wolne od uzależnień” we współpracy z Fundacją Nowe Horyzonty.
Programem zostały objęte klasy I - VIII. W każdej klasie prowadzono 3 warsztaty po 90 minut na temat uzależnień, rozwoju tożsamości i osobowości oraz radzenia sobie z konfliktami. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę, jak należy radzić sobie z problemami, rozmawiali o mechanizmach i konsekwencjach uzależnień, a także w jaki sposób należy odmawiać używek.
Łącznie dla ośmiu klas odbyły się 24 warsztaty profilaktyczne.
Wycieczka do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi - 05.11.21
5 listopada 2021 r. 35-osobowa grupa uczniów z klas VII i VIII naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do łódzkiego Centrum Nauki i Techniki EC1. Wyjazd ten oprócz celów edukacyjnych miał także zintegrować uczniów. Dzieci mogły poprzebywać ze sobą bez zbędnej presji i stresu, a przy okazji nauczyć się i wiele dowiedzieć z zakresu przyrody, fizyki, biologii, geografii.
Nasi uczniowie naukową przygodę w Centrum Nauki i Techniki EC1 rozpoczęli od pokazu w Planetarium EC1. Projekcję poprzedził krótki opis zjawisk astronomicznych zachodzących aktualnie na niebie. Oglądając film pt.: „Dobór naturalny”, uczestnicy wycieczki poznali twórcę teorii doboru naturalnego - Karola Darwina, który zabrał ich w podróż dookoła świata. Uczniowie dowiedzieli się, co sprawia, że powstają nowe gatunki roślin i zwierząt. Projekcja filmu dostarczyła nie tylko wiadomości, ale także niezapomnianych wrażeń.
Następnie uczniowie zwiedzili historyczną część Centrum Nauki i Techniki EC1, czyli Elektrociepłownię nr 1 w Łodzi. Razem z przewodnikiem przeszli ścieżką opowiadającą o przetwarzaniu energii, po czym udali się do audytorium na zajęcia edukacyjne. Podczas tych zajęć uczestnicy poznali groźne oblicza pogody: od huraganów przez ulewne deszcze po niebezpieczne fale upałów. Rozpracowali mechanizmy działania przeróżnych zjawisk atmosferycznych. Pogadanki, proste eksperymenty oraz duża dawka ciekawostek ze świata meteo zapewne sprawią, że dzieci spojrzą na niebo z większą świadomością.
Po zajęciach edukacyjnych były zajęcia integracyjne. Uczniowie wzięli udział w queście z elementami gry terenowej na ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1. Rozpoczął się on od wspólnej odprawy w Bazie Integracji i ustaleniem zadań dla ośmiu kilkuosobowych podgrup. Zespoły otrzymały mapy, polecenia i z zapałem wyruszyły na ekspozycję, by wykonać przydzielone zadania. Efekt pracy każdej z grup był bardzo ważny dla finalnego sukcesu. Nasi uczniowie znakomicie sobie poradzili ze wszystkimi wyzwaniami i zakończeniem zabawy był finał ze wspólnym pamiątkowym zdjęciem.
Po wrażeniach edukacyjnych uczestnicy wyjazdu udali się na pyszny obiad. Po posiłku głodni jeszcze przeżyć naukowych wykorzystali pozostały czas na dokładniejsze zwiedzanie zakamarków Centrum Nauki i Techniki. Uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Eksperymentowanie było niezwykle wciągające, a czas w tym niesamowitym miejscu naprawdę szybko minął.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do domów pełni wrażeń z uśmiechem i piosenką na ustach.
Dzięki wyjazdowi do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi nasi uczniowie mieli okazję przekonać się, że można zgłębiać tajniki nauki i jednocześnie się bawić.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - 05.11.2021
5 listopada 2021 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b naszej szkoły wzięły udział w zajęciach, które odbyły się w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Bożewie.
Podczas spotkania przedszkolaki z 0a i 0b opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajki po rekwizytach oraz wysłuchały z uwagą bajeczek przeczytanych przez panią bibliotekarkę. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły i radziły sobie z zadaniami. Pokazały również, że bardzo dobrze znają bajki. Ten dzień był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i odznaki.
Dziękujemy pani Martynie Kajkowskiej za zaproszenie oraz miłą i owocną współpracę filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Bożewie ze szkołą i szkolną biblioteką.
Przedszkolaki w "Zakątku Odkrywców" - 09.11.2021
Dzieci z punktu przedszkolnego 9 listopada 2021 r. pojechały na innowacyjne warsztaty do „Zakątka Odkrywców” w Starym Boryszewie. Poznały krótką historię mydła, jego rodzaje oraz wyprodukowały dla siebie ozdobne glicerynowe mydełka. Były to bardzo ciekawe, twórcze i kreatywne zajęcia. Dodatkowo w czasie zajęć odbył się pokaz baniek mydlanych i świetna zabawa przy muzyce.
Narodowe Święto Niepodległości 2021 - 09.11.2021
11 listopada 1918 r. to niezwykły dzień w historii naszej Ojczyzny – po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość.
W bieżącym roku – również w naszej szkole – obchodziliśmy 103. rocznicę tego wydarzenia.
Uroczysta akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Następnie występujący uczniowie przypomnieli wszystkim o okolicznościach odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Dla wszystkich apel ten był chwilą głębokiej refleksji. Dzisiejszy dzień przypomniał nam, że musimy pamiętać o Polakach, którzy przelali krew za wolność naszej Ojczyzny, bowiem jak mówił marszałek Józef Piłsudski: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.
"Szkoła do hymnu" - 10.11.2021
10 listopada 2021 r. nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji MEiN "Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 "Mazurka Dąbrowskiego" zaśpiewała cała społeczność szkolna. W ten sposób nasza szkoła włączyła się we wspólne świętowanie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gratulacje dla Sandry
Uczennica klasy VI, Sandra Glonkowska, zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie Plastyczno-Historycznym „Dzień Pamięci - Odzyskanie przez Polskę niepodległości” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku oraz Towarzystwo Patriotyczno-Historyczne Ziemi Sierpeckiej "Pamięć i Prawda".
Organizatorzy przekazali dyplom, podziękowania dla szkoły oraz nauczyciela historii za przygotowanie uczennicy do konkursu.
Serdecznie gratulujemy.
Wycieczka do Kruszwicy, Biskupina i Gniezna - 10.11.2021
10 listopada 2021 r. uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Kruszwicy, Biskupina, Gniezna w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki.
44-osobowa grupa uczniów zwiedzała miejsca i zabytki kultury oraz historii Polski, podążając Szlakiem Piastowskim.
Pierwszym miejscem zwiedzania była Kruszwica – Mysia Wieża oraz Bazylika kolegiacka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie uczniowie udali się do Biskupina, aby obejrzeć jeden z największych w Europie rezerwatów archeologicznych, uznany dzięki swej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski za Pomnik Historii. Po zwiedzeniu osady biskupińskiej, muzeum oraz obiedzie wycieczkowicze pojechali do Gniezna, gdzie zwiedzili Katedrę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha. Najbardziej zachwycali się relikwiarzem oraz słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi. Odwiedzili również Muzeum Archidiecezjalne, obejrzeli wystawę poświęconą Prymasowi kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Ostatnim punktem programu było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie uczniowie zapoznali się z wystawą „Początki państwa polskiego”.
Można powiedzieć, że wycieczka była bardzo udana. Pan przewodnik był zachwycony zachowaniem, kulturą osobistą uczniów.
Konkurs recytatorski "Jesienne strofy" - 15.11.2021
15 listopada 2021 r. w naszej szkole w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Jesienne strofy”, który ma już wieloletnią tradycję i na stałe wpisał się do kalendarza uroczystości szkolnych. Jest on organizowany przez panie: J. Ostrowską i K. Włoczewską przy współpracy M. Kajkowskiej z Gminnej Biblioteki Publicznej Filia w Bożewie.
Konkurs adresowany był do dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I – III i IV - VIII. Miał na celu popularyzację poezji wśród uczniów, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.
Wszyscy uczestnicy recytowali wiersze o tematyce jesiennej. Recytacje były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Oprócz wierszy można było też posłuchać jesiennych piosenek w wykonaniu przedszkolaków.
Po wysłuchaniu recytacji jury przyznało następujące miejsca:
- w kategorii maluchów wszystkie występujące dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
- w kategorii klas I – III:
I miejsce: J. Kuciński (kl. II), G. Nowakowska (kl. II),
II miejsce: O. Wężowska (kl. III), L. Leszczyńska (kl. III),
III miejsce: W. Ambroziak (kl. I), J. Nowak (kl. III).
Wyróżnienia przyznano dla: A. Kalińskiej (kl. I) i A. Gołębiewskiej (kl. III).
- w kategorii klas IV – VIII:
I miejsce: Z. Cielicka (kl. VII), L. Adamska (kl. VII),
II miejsce: Z. Wojciechowska (kl. V),
III miejsce: J. Kołodziejczyk (kl. IV).
Wyróżnienia przyznano dla: T. Warzyńskiego (kl. IV) i J. Latos (kl. VII).
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, których fundatorem była Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Bożewie. Serdecznie dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej i pani Martynie Kajkowskiej za wspaniałą współpracę.
Dzień Tolerancji - 16.11.2021
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji przypadającego na dzień 16 listopada w naszej szkole zrealizowano szereg zadań.
Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali w klasach rymowanki i hasła popularyzujące zasady przyjaźni, koleżeństwa, wzajemnej życzliwości oraz wykonali plakaty pod hasłem: Inny nie znaczy gorszy. Wszyscy sobie równi.
Na tablicy informacyjnej zostały wywieszone wiersze i cytaty o tolerancji, które przypominały, jak ważna jest akceptacja i zrozumienie drugiego człowieka oraz plakaty wykonane przez uczniów.
Dla uczniów wszystkich klas przygotowano prezentację oraz film edukacyjny pt.: „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji”.
Prezentacja przedstawiona przez wychowawców przybliżyła uczniom pojęcie tolerancji, ich rodzaje oraz sposoby zachowania świadczące o tym, że ktoś jest lub nie jest osobą tolerancyjną.
Celem działań podjętych w tym dniu było skłonienie naszych uczniów do refleksji i przemyśleń nad postawami i zachowaniem względem drugiego człowieka oraz uświadomienie uczniom, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi. Poruszona została tematyka istotnych wartości w życiu człowieka, jak m.in. pomoc, zrozumienie, szacunek i akceptacja. Ideą było zachęcenie uczniów, aby w ich życiu tolerancja zagościła i towarzyszyła każdego dnia.
Światowy Dzień Rzucania Palenia - 18.11.2021
Każdego roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W związku z tym dniem na korytarzu w naszej szkole pojawiła się gazetka, na której umieszczone zostały wymowne prace dzieci z klas1-3. Analizując wytwory dzieci, możemy śmiało stwierdzić, że wiedzą, czym jest palenie, do czego ten nałóg doprowadza oraz co powoduje bierne palenie.
Dlatego razem z dziećmi powiedzmy „Nie pal przy mnie, proszę!”
Zachęcamy także do obejrzenia filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=g-_pV79OIHY
Wycieczka klas I - III do Torunia - 19.11.2021
19 listopada 2021 r. uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie udali się na całodzienną wycieczkę do Torunia w celu poznania dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacji osiągnięć polskiej nauki i techniki w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę" ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki.
Na początek uczestnicy wyjazdu odwiedzili Muzeum Żywego Piernika, gdzie poznali proces technologiczny wykonania piernika, a następnie samodzielnie przygotowali swoje pierniki oraz zobaczyli, jak wyglądała piekarnia z początków XX wieku. Następnie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zwiedzali interaktywne wystawy. Dzieci poprzez zabawę, badania i doświadczenia zgłębiały tajniki wiedzy. Dzięki odpowiednio dobranym strefom tematycznym oraz eksponatom przekonały się, że każdy może odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy.
Ostatnim miejscem, które uczniowie odwiedzili, był Dom Legend Toruńskich, gdzie dzięki połączeniu interaktywnego muzeum i teatru przenieśli się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii.To był długi dzień, ale pełen niezapomnianych wrażeń. Wyjazd można uznać za bardzo udany.
Akcja ekologiczna SK LOP „Zróbmy coś dobrego dla Ziemi”
SK LOP ogłosiło we wrześniu akcję pod hasłem „Zróbmy coś dobrego dla Ziemi”, która polegała na zebraniu śmieci przez uczniów w dowolnym miejscu w Gminie Mochowo, zrobieniu zdjęcia zbiórki i przesłaniu do opiekuna LOP-u pani Anny Blekickiej.
Po zakończeniu akcji z nadesłanych zdjęć została przygotowana „Mapa śmieci najbliższej okolicy, którą zawieszono na korytarzu szkolnym. Uczniowie mogli się w ten sposób zapoznać z mapą dzikich wysypisk śmieci w gminie. Przy okazji społeczność szkolna dowiedziała się:
- jaki jest czas rozkładu plastiku, puszki, materiału, czy papieru,
- o konsekwencjach dla środowiska wynikających z powolnego rozkładu takich śmieci,
- jak postępować, aby zmniejszyć liczbę niepotrzebnych odpadów w gospodarstwie domowym.
Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły.
Mamy nadzieję, że działania ekologiczne podejmowane w szkole uwrażliwią naszych wychowanków na problem śmieciowy i zmienią ich postawę wobec środowiska naturalnego.
Warsztaty profilaktyczne "Dziecko w kryzysie" - 19 i 24.11.2021
19 i 24 listopada 2021r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne „Dziecko w Kryzysie”, które prowadziła psycholog M. Wierzbicka.
Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie Sierpeccy Amatorzy Fizycznej Aktywności Rekreacji i Integracji „SAFARI” wraz z Fitness Medical Center DulDomińska w ramach projektu „Pomoc niemedyczna dla rodzin z dziećmi w zakresie przeciwdziałania depresji, zaburzeń odżywiania oraz kompulsywnych zachowań związanych z używaniem nowych technologii w Obszarze Działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”.
Tematyka warsztatów dotyczyła destygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi, w szczególności destygmatyzacji wśród rówieśników dzieci i młodzieży w kryzysach psychicznych. Podczas spotkania omówione zostały symptomy kryzysów psychicznych, czynniki wpływające na zdrowie psychiczne oraz wzorce negatywnego postrzegania swoich rówieśników jako przykłady negatywnych postaw.
Mistrz czytania w roku szkolnym 2021/22 - 25.11.2021
25 listopada 2021 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania „Mistrz Czytania w roku szkolnym 2021/22”, który skierowany był do uczniów klas II-III. Miał on na celu: doskonalenie umiejętności pięknego czytania, rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa pisanego, popularyzacja literatury dziecięcej, wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu oraz promocja biblioteki.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i w sumie wzięło w nim udział 26 uczestników z klas II - III. Podczas zmagań czytelniczych dzieci losowały fragment tekstu lektury omawianej w danej klasie, a następnie przed publicznością głośno go czytały. Komisja konkursowa oceniała prezentacje uczniów, brała pod uwagę płynność, poprawność, wyrazistość, interpretację tekstu. Jury wyłoniło Mistrzów Czytania w poszczególnych klasach.
W klasie drugiej tytuł Mistrza Czytania uzyskał: D. Rudziński, drugie miejsce zajęli ex aequo: L. Nagiewicz, B. Podgórska i A. Wojciechowski, natomiast trzecie miejsce zajął J. Kuciński.
W klasie trzeciej Mistrzem Czytania został: W. Lewandowski, drugie miejsce zajął: A. Agne, zaś trzecie miejsce przypadło: J. Podgórskiemu, M. Skierskiej i L. Leszczyńskiej.
Mistrzowie Czytania zostali uhonorowani przez dyrektor szkoły - panią Renatę Domańską medalami. Laureaci otrzymali dyplomy, a wszyscy uczestnicy - zakładki do książek.
Warsztaty edukacyjne "STOP UDAROM MÓZGU. I Ty możesz zostać superbohaterem!" - 29.11.2021
29 listopada 2021 r. klasa V uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych przeprowadzonych przez Szkolne Koło PCK pod nazwą: „STOP UDAROM MÓZGU. I Ty możesz zostać superbohaterem!” – w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego na rzecz Profilaktyki Udarowej, który jest częścią kampanii społecznej STOP UDAROM skierowanym dla klas piątych szkół podstawowych.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym jest mózg i jak działa, jak dochodzi do udaru, jakie funkcje mózgu może on wyłączyć. Poznali objawy udaru mózgu oraz zasady udzielania pierwszej pomocy osobom z udarem.Nasza szkoła uzyskała certyfikat "STOP UDAROM MÓZGU. I Ty możesz zostać superbohaterem!", a uczniowie od organizatora za aktywny udział w warsztatach edukacyjnych otrzymali upominki.
Akcja "BohaterON – włącz historię!"
Nasza szkoła w tym roku, po raz pierwszy włączyła się do akcji "BohaterON – włącz historię!".
Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Uczniowie klas IV-VIII mieli okazję wysłuchać opowieści Pana Stanisława oraz obejrzeć odcinek programu „Co za historia” poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Nagrania wprowadziły uczniów w powstańczy klimat. Dzięki nim zrozumieli oni, w jakich warunkach młodzież musiała się odnaleźć, by przetrwać. Nagranie ukazało także relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali stawiono własną rodzinę kontra miłość do Warszawy, do Polski.
Po wysłuchaniu słuchowiska i obejrzeniu filmu uczniowie pracowali w grupach. Wykonali piękne plakaty oraz zadania interaktywne.
Andrzejki w bibliotece - 30.11.2021
30 listopada 2021 r. biblioteki szkolna i publiczna zorganizowały andrzejki dla wszystkich uczniów. Zadbano o magiczny wystrój oraz tajemniczy nastrój. Biblioteka została zamieniona w salę wróżb, a dziewczynki z klas VIII i VII z SU przeobraziły się we wróżki. Wszystkim chętnym przepowiadały przyszłość.
Katalog wróżb w tym roku był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Uczestnicy andrzejek mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Uczniowie przekuwali papierowe serce, by poznać imię swego wybranka lub wybranki, wróżyli z kart. Na kole fortuny losowali wykonywany w przyszłości zawód. Ciągnęli losy, na których widniały przepowiednie przyszłości bądź szukali swojej szczęśliwej liczby. Było też tradycyjne lanie wosku. Poza tym panny i kawalerowie, ustawiając buty w kierunku progu, sprawdzali, kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni.
Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Przepowiednie dostarczyły wiele śmiechu i radości. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią i doskonałą rozrywką, dlatego nie należy w nią wierzyć.
Andrzejki w bibliotece to jedno z działań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” realizowanego przez szkolną bibliotekę.
Dzień Pluszowego Misia w bibliotece
Biblioteki szkolna i publiczna w ramach realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" zorganizowały uroczystość z okazji Dnia Pluszowego Misia. 26 listopada 2021r. zaprosiły na nią przedszkolaków, a 1 grudnia uczniów klas I – II. Podczas misiowego święta na dzieci czekały rozmaite atrakcje dostosowane do wieku i możliwości.
Przedszkolaki poznały historię tej wyjątkowej pluszowej zabawki, uczestniczyły w zabawach ruchowych przy misiowych piosenkach oraz wykonały buzie swoich misiów. Natomiast pierwszo i drugoklasiści obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną o niedźwiadkach z bajek, filmów animowanych, a także o niedźwiedziach na niebie i w rzeczywistości. Bezbłędnie umieli wymienić najbardziej popularne misie. Wysłuchali także historii o powstaniu pluszowego misia i opowiadania o misiu Felutku. Ilość zadawanych pytań do tekstu i trafność odpowiedzi świadczyła o ogromnym zaangażowaniu maluchów. Atrakcją spotkania były pląsy, „misiowe tańce”, gra memory, kolorowanki.
Imprezy upłynęły w bardzo sympatycznej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich pluszowych przyjaciołach, może trochę zapomnianych.
Dzień Praw Dziecka - 03.12.2021
3 grudnia 2021 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Praw Dziecka i Dnia Praw Człowieka. Miał on na celu zaprezentowanie i uświadomienie dzieciom ich praw.
Na początku przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego – Z. Cielicka krótko przedstawiła historię uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Konwencji o prawach dziecka oraz zawarte w niej prawa. Zilustrowane to zostało prezentacją multimedialną.
Uczniowie klasy czwartej wystawili przedstawienie pt.: „Baśń o prawach dziecka”. Inscenizacja przybliżyła uczniom tematykę praw dziecka. Składała się z trzech scenek na podstawie baśni: „Kopciuszek”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Czerwony Kapturek” oraz wierszy. Poprzez baśniowe motywy zwrócono uwagę na przypadki nierespektowania praw dziecka mające miejsce w rzeczywistym świecie. Dzięki temu dzieci uświadomiły sobie, że ich prawa są niezbywalne i gwarantuje im je Konstytucja RP oraz Konwencja o prawach dziecka. Inscenizację uatrakcyjniły piosenki wyśpiewane przez szkolny chórek.
Wychowywanie dzieci w duchu ich praw to niezwykle istotne zadanie. Świadomość własnych praw każe bowiem szanować prawa innych.
Sukces Sandry w konkursie "Szopka Betlejemska. Małe dzieło sztuki".
Nasza uczennica - Sandra Glonkowska (kl. VI) zdobyła I miejsce w konkursie pt. "Szopka Betlejemska. Małe dzieło sztuki" w kategorii wiekowej 11-15 lat. Zadaniem konkursowym zorganizowanym przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu było zaprojektowanie i wykonanie przestrzennej szopki betlejemskiej. Gratulujemy Sandrze.
13 grudnia 1981 -
stan wojenny w Polsce
Akcja "Razem na Święta"
W ramach akcji "Razem na Święta" nasi wolontariusze razem z panią Magdaleną Dylewską przygotowali świąteczne stroiki. Z radością przekazali je wspaniałym osobom, życząc zdrowych i wesołych świąt.
Ponadto w ramach akcji zorganizowano zbiórkę żywności i odzieży, które następnie zostały przekazane najbardziej potrzebującym osobom.
"Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych"
W roku szkolnym 2021/2022 ruszyła kolejna edycja „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka”.
Projekt skierowany jest do uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz liceów ogólnokształcących, zlokalizowanych na obszarze województwa mazowieckiego. Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie zdolności edukacyjnych młodych ludzi, motywowanie ich do dalszej nauki i rozwijania pasji związanych z przedmiotami ścisłymi.
Z wielką przyjemnością i nieskrywaną dumą informujemy, że wśród uczniów, którzy zostali zakwalifikowani do programu, są uczennice naszej szkoły – Zofia Cielicka i Lena Gutfrańska. Serdecznie gratulujemy Zosi i Lenie oraz życzymy dalszych sukcesów w nauce.
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Orzeł Matematyczny"
12 października 2021 roku 11 uczniów klas IV-VIII wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Orzeł Matematyczny”.
Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, spostrzegawczością i logicznym myśleniem, uzyskując wysokie wyniki:
Lena Gutfrańska z klasy VIII otrzymała tytuł laureata za 8 miejsce w kraju ,
Kamila Gachewicz z klasy VIII otrzymała tytuł laureata za 10 miejsce w kraju,
Zofia Cielicka z klasy VII otrzymała tytuł laureata za 22 miejsce w kraju.
Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za uczestnictwo. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Warsztaty kosmetyczne - 13.01.2022
13 stycznia 2022 r. dziewczęta z klasy VIII uczestniczyły w wyjątkowych warsztatach prowadzonych przez profesjonalną kosmetyczkę panią Joannę Pietraszek. Celem spotkania było omówienie podstawowych zabiegów higienicznych związanych z pielęgnacją skóry, a zwłaszcza cery w okresie dojrzewania.
Pani Joanna dokładnie omówiła, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy oraz zwróciła uwagę, jakie błędy są najczęściej popełniane w pielęgnacji skóry, a zwłaszcza podczas wykonywania makijażu. Oprócz części teoretycznej miała miejsce również część pokazowa, polegająca na prezentacji prawidłowego makijażu i kilku ciekawostek na temat subtelności jego wykonania.
Spotkanie mogło się odbyć dzięki życzliwości i zaangażowaniu pani Urszuli Tomaszewskiej, która udostępniła salon kosmetyczny „Afrodyta”, zadbała o profesjonalny wykład i pokaz pozwalający zrealizować cele warsztatów oraz zapewniła przyjazną atmosferę i zafundowała słodki poczęstunek. Serdecznie dziękujemy za tak miłe spotkanie i poświęcony czas.
Konkurs kolęd i pastorałek - 25.01.2022
25 stycznia 2022 r. w naszej szkole odbył się konkurs kolęd i pastorałek.
Do udziału zaproszone zostały dzieci z punktu przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych 0a i 0b oraz uczniowie klas I – VIII. Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji śpiewu kolęd, poszerzanie wiedzy na temat zwyczajów bożonarodzeniowych, promowanie młodych talentów.W kategorii zespoły wystąpiły przedszkolaki i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Jury postanowiło przyznać wszystkim I miejsce.
W solowych występach wystąpiło 9 uczniów z klas I-IV. W tej kategorii jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce - Gabriela Nowakowska (kl. II),
II miejsce - Irmina Murzynowska (kl. I),
III miejsce - Julia Kołodziejczyk (kl. IV),
Wyróżnienie: Patrycja Kroczak (kl. IV).Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu kolęd i pastorałek już za rok.
Bezpieczne ferie - spotkanie z policjantem - 25.01.2022
Już za kilka dni rozpoczną się ferie zimowe. Dbając o bezpieczeństwo uczniów w czasie zimowego wypoczynku, 25 stycznia 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem przedstawiciela Policji – asp. szt. Jacka Maliszewskiego. Głównym celem spotkania było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów, a tematem szeroko rozumiane bezpieczeństwo, ze zwróceniem szczególnej uwagi na bezpieczeństwo w trakcie nadchodzących ferii zimowych.
Pan policjant omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomniał o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni. Funkcjonariusz udzielił wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu. Poinformował również, jak zachować się w przypadku, gdy dojdzie do niebezpiecznych sytuacji z obcymi osobami i jak ich uniknąć oraz gdzie szukać pomocy. Ponadto przypomniał wszystkim o ważnych telefonach alarmowych wykorzystywanych w sytuacjach zagrożenia.
Podczas spotkania przedstawione zostały również zagrożenia płynące z sieci internetowej. Policjant omówił zasady etyki oraz dobre praktyki w zakresie bezpiecznego korzystania z technologii informatycznych.
Wszystkim wychowankom życzymy, aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.
Konkurs plastyczny „Wolni od uzależnień” - 26.01.2022
26 stycznia 2022 r. odbyło się wręczenie nagród laureatom szkolnego konkursu plastycznego „Wolni od uzależnień”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I – VIII naszej szkoły. Miał na celu promowanie profilaktyki uzależnień i pozytywnych wzorców zachowań, a także podnoszenie świadomości uczniów na temat negatywnych konsekwencji wynikających z używania nikotyny, alkoholu, środków psychoaktywnych.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatu, rysunku związanego z profilaktyką uzależnień.
O wynikach konkursu zdecydowało jury, które oceniało złożone prace pod kątem zgodności z tematem, estetyki i samodzielności wykonania, oryginalności pomysłu, sposobu przekazania treści. Jury wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce: O. Wężowska (kl. III), Z. Kucińska (kl. V);
II miejsce: J. Kuciński (kl. II), M. Lisowska (kl. III);
III miejsce: M. Skierska (kl. III), I. Murzynowska (kl. I).
Wyróżnionym uczniom dyplomy i nagrody rzeczowe wręczyła pani Dyrektor.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy z udział w konkursie, laureatom gratulujemy kreatywności i zdolności.
"Turniej Wiedzy o Polsce" - 26.01.2022
26.01.2022 r. odbył "Turniej Wiedzy o Polsce" dla uczniów klas I - III. Składał się on z sześciu konkurencji: pytania o Polsce, zagadki zamknięte w kopertach, wszystko naj… w Polsce, rozpoznawanie znanych miejsc w Polsce, sławni Polacy oraz daty historyczne ważne dla Polski.
W konkursie zaangażowani byli wszyscy uczniowie z klas I - III.Każda klasa wystawiła 3–osobowy zespół, który odpowiadał na pytania. Klasę I reprezentowali: Mikołaj Cholewiński, Gabriel Krajewski i Franciszek Blekicki, klasę II: Gabriela Nowakowska, Lena Nagiewicz i Adam Wojciechowski, a klasę III – Maja Skierska, Adrian Agne i Jan Podgórski.
Uczniowie byli oceniani przez jury w składzie: pani dyrektor Renata Domańska oraz pani Martyna Kajkowska.
Poziom wiedzy drużyn był bardzo wyrównany. Wszyscy świetnie odpowiadali na pytania. Zwycięzcami Turnieju zostały klasy I i III, natomiast II miejsce zajęła klasa druga.
Dyrektor szkoły Renata Domańska wyraziła uznanie dla drużyn za doskonałe przygotowanie oraz szeroki zasób wiedzy i wręczyła nagrody oraz dyplomy zwycięzcom.
Turniej ten był znakomitą zabawą, ale też prawdziwym sprawdzianem wiedzy o Polsce.
Dzień z Kubusiem Puchatkiem - 28.01.2022
W styczniu swoje święto ma Kubuś Puchatek. Jest to postać bardzo dobrze znana przez dzieci, dlatego biblioteka w dniach 25, 27 i 28 stycznia 2022 r. przygotowała dla uczniów klas II – IV „Dzień z Kubusiem Puchatkiem”, który został wpisany do działań realizowanego przez szkolną bibliotekę „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”.
W tym wesołym dniu dzieci uczestniczyły w „puchatkowych” zabawach, które były dostosowane do wieku i możliwości uczniów. Zapoznały się prezentacją multimedialną przedstawiającą postać autora oraz historią powstania książki o Kubusiu Puchatku. Wysłuchały fragmentu przygód zwierząt ze Stumilowego Lasu i odpowiadały na pytania związane z treścią przeczytanego tekstu. Zmierzyły się też z różnorodnymi zadania. Wśród nich znalazły się: „puchatkowa” gimnastyka, zabawy ruchowe przy piosenkach, Kubusiowe zagadki, krzyżówka. Uczniowie klasy IV sprawdzili swe siły, rozwiązując przygotowane dla nich edukacyjne karty pracy związane z lekturą. Dużą atrakcję dla czwartoklasistów był quiz wiedzy o Stumilowym Lesie.
Dzień z Kubusiem Puchatkiem był dla dzieci atrakcyjny i inspirujący. Uczniowie dowiedzieli się, że dla bohaterów opowieści o Stumilowym Lesie przyjaźń stanowi bezcenną wartość.
Rozstrzygnięcie konkursu "Orzeł Języka Angielskiego"
26 października 2021 r. dziesięcioro uczniów klas VI-VIII wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Języka Angielskiego”.
Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując wysokie wyniki:
Emilia Tomaszewska z klasy VIII otrzymała tytuł laureata za zajęcie 13 miejsca w kraju;
Zofia Cielicka z klasy VII otrzymała tytuł laureata za zajęcie 19 miejsca w kraju;
Aleksander Lewandowski otrzymał tytuł laureata za zajęcie 21 miejsca w kraju.
Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za uczestnictwo. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Rozstrzygnięcie konkursu "Posłani w pokoju Chrystusa"
Pięcioro dzieci z naszej szkoły wzięło udział w konkursie plastycznym pt. "Posłani w pokoju Chrystusa" zorganizowanym przez Wydział Katechetyczny w Płocku.
W kategorii I dla uczniów klas 0-II Nadia Fabianowicz (kl. 0a) zajęła I miejsce, a Zuzanna Kalkowska (kl. 0a) - II miejsce. W kategorii II dla uczniów klas III-IV wyróżnienie otrzymała Justyna Rudzińska z kl. IV. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za uczestnictwo.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Poczta walentynkowa - 15.02.2022
„Szkolna poczta walentynkowa” to inicjatywa uczniów, Samorządu Uczniowskiego, która stała się już tradycją. W tym roku szkolnym poczta walentynkowa w związku z feriami zadziałała 15 lutego. Zainteresowanie pocztą było duże, chętnych do wrzucenia walentynek było wielu.
Na przerwie niemal cała szkoła zgromadziła się na rozdaniu walentynek. Wszystkie kartki sprawiły wiele radości.
Spotkanie z profilaktykiem dla klas I - II - 15.02.2022
15 lutego 2022 r. odbyło się spotkanie uczniów klas I - II z profilaktykiem z Centrum Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień "Profil" - panią Małgorzatą Wyszyńską. Spotkanie składało się z wykładów i warsztatów, podczas którego realizowany był program profilaktyczny ,,CUKIERKI”. Jest to program wczesnej profilaktyki oparty na bajce Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem. Program należy do oddziaływań z zakresu profilaktyki uniwersalnej i ma charakter uprzedzający, co w działaniach prewencyjnych może być najbardziej skuteczne. Program opiera się na wspólnej lekturze bajki "Cukierki" i pracy z dziećmi na bazie tekstu z wykorzystaniem różnych metod aktywnych.
Głównym celem programu było przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi oraz rozwijanie u uczniów postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego i technicznego, jako osób mogących udzielić im wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.
CUKIERKI uczą, co dzieci mogą zrobić, aby było mniej ofiar substancji psychoaktywnych – np. dbać o włączanie do zabaw dzieci stojących na boku, nieśmiałych, uczą, że dziecko ma prawo do dystansu i ostrożności wobec nieznajomych dorosłych, ale także pokazują, że niedoceniany niejednokrotnie personel niepedagogiczny może stanowić oparcie dla ucznia w trudnej sytuacji. Program dostarcza dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, uczy współpracy rówieśniczej i dbałości o bezpieczeństwo swoje i rówieśników, rozwija inteligencję emocjonalną oraz samodzielne, twórcze myślenie, wzmacnia samoocenę, kształtuje troskę o własne zdrowie.
Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy w ciszy i skupieniu wsłuchiwali się w słowa terapeuty oraz zadawali sporo pytań.
Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Ortograficzny"
Z ogromną przyjemnością informujemy, że pięcioro uczniów naszej szkoły uzyskało tytuł laureata w sesji jesiennej Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Ortograficzny" w roku szkolnym 2021/2022.
A wśród najlepszych w Polsce znaleźli się:
Zofia Cielicka z klasy VII - 6. miejsce w kraju;
Emilia Tomaszewska z klasy VIII, Aleksander Lewandowski z klasy VI, Radosław Sobolewski z klasy V - 9. miejsce w kraju;
i Julia Kołodziejczyk z klasy IV - 12. miejsce w kraju.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów..
Pasowanie na czytelnika - 18.02.2022
18 lutego 2022 r. uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Zanim jednak do tego doszło, musieli wykazać się wiedzą na temat biblioteki, poszanowania książek oraz znajomością baśni. Pierwszoklasiści egzamin zdali celująco, znakomicie odpowiadali na wszystkie pytania i z całą pewnością zasłużyli na włączenie ich do braci czytelniczej.
Skupieni i poważni uczniowie w obecności pani dyrektor R. Domańskiej, pani M. Kajkowskiej z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mochowie Filia w Bożewie oraz wychowawczyni K. Kucińskiej przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonała Pani Dyrektor, dotykając encyklopedią ramienia każdego ucznia. Jednocześnie pogratulowała wszystkim i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom i zakładkę.
Poza tym uczniom klasy pierwszej jako stawiającym pierwsze kroki w czytaniu zostały przekazane „Wyprawki Czytelnicze” w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt ten realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kampania została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej.
Uroczystość pasowania na czytelnika przebiegła w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie są zawsze mile widziani. Pasowanie na czytelnika to jedno z działań realizowanego przez szkolną bibliotekę „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”.
Spotkanie z profilaktykiem dla klas III - VIII - 21.02.2022
21 lutego 2022 r. odbyło się spotkanie uczniów klas III - VIII z profilaktykiem z Centrum Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień "Profil" - Małgorzatą Wyszyńską oraz Szymonem Boguckim – pedagogiem resocjalizacji i socjoterapeutą profilaktyki uzależnień. Spotkanie składało się z wykładów i warsztatów, podczas których realizowane były programy profilaktyczne: w kl. III-IV- „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, w kl. V-VI – „Debata”, w kl. VII-VIII „W sieci uzależnień”.
Celem programu „Bądź kumplem, nie dokuczaj” było przedstawienie zależności wynikających z życia w rodzinie z problemem alkoholowym oraz zapoznanie uczniów ze zjawiskiem przemocy rówieśniczej w rodzinach z problemem uzależnienia.
Uczniowie kl. V-VI podczas spotkania realizowali program „DEBATA”, który ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i zażywaniu narkotyków, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości.
W klasach VII - VIII realizowany był program „W sieci uzależnień”, który miał na celu wzrost poziomu wiedzy uczniów w zakresie zjawiska nadmiernego korzystania z Internetu i mediów społecznościowych w korelacji z używaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
Spotkanie we wszystkich klasach cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy w ciszy i skupieniu wsłuchiwali się w słowa terapeuty oraz zadawali sporo pytań.
Spotkanie z terapeutą uzależnień nt.: "Cyberprzemoc..." - 23.02.2022
23 lutego 2022 r. odbyło się spotkanie z terapeutą uzależnień, panią Bożeną Gołębiewską, na temat: „Cyberprzemoc, czyli rodzaje zachowań prezentowanych w sieci”.
W trakcie zajęć prowadząca zwróciła uwagę na stosowanie przemocy w Internecie poprzez nękanie, straszenie, obrażanie, podszywanie się, publikowanie obraźliwych komentarzy bądź publikowanie i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.
Uczniowie z dużą aktywnością pracowali na zajęciach.
Konkurs "Wesołe Nutki z Przedszkola" - 23.02.2022
23 lutego 2022 r. dziewczynki z oddziału przedszkolnego Ob wzięły udział w IX powiatowym konkursie wokalnym "Wesołe Nutki z Przedszkola". Konkurs odbył się w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu.
"Violinki”, bo tak nazywa się zespół, pięknie zaśpiewały piosenkę pt.: "Jak tu nie kochać psa" i zdobyły wyróżnienie. Znakomicie też wykonała utwór pt.: "Kundel bury" Maja Dziurlik, która jako solistka otrzymała dyplom za udział.
Małe artystki wspaniale się zaprezentowały, a był to ich pierwszy występ na tak dużej scenie. Brawo!!!!
Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Pingwin”
25 listopada 2021 r. pięcioro uczniów klas V-VI wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Pingwin”.
Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą, uzyskując wysokie wyniki.
Zuzanna Wojciechowska z klasy V otrzymała dyplom laureata i nagrodę za zajęcie III miejsca w kraju w kategorii klas piątych.
Radosław Sobolewski z klasy V otrzymał dyplom wyróżnienia za zajęcie IX miejsca w kraju w kategorii klas piątych.
Pozostali uczniowie: Filip Piaskowski (kl. V), Miłosz Fabianowicz (kl. V) oraz Maja Muszyńska (kl. VI) otrzymali dyplomy uznania za udział w konkursie.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - 23.02.2022
23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
Obchody tego dnia mają na celu szerzenie w społeczeństwie świadomości nt. zaburzeń nastroju i tego, że wymagają one specjalistycznego leczenia. Depresja to poważna choroba, która znacząco wpływa na różne strefy funkcjonowania człowieka – jego samopoczucie, myśli, relacje z innymi ludźmi i sobą samym.
W tym dniu opiekunki SK PCK przygotowały dla uczniów klas I-VIII krótką prezentację wraz z filmami edukacyjnymi pokazującymi jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą depresja.
Bale karnawałowe w naszej szkole - 23-25.02.2022
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój sali i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci 23 lutego 2022 r. z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego 0a, 24 lutego – z oddziału przedszkolnego 0b, a 25 lutego – z klasy I.
Uczestnicy balów karnawałowych z dumą prezentowali swoje bajeczne stroje. Szkoła w tych dniach pełna była różnych baśniowych postaci, zwierzątek, superbohaterów. Można było spotkać wróżki, królewny, motylki, biedronki, rycerzy, piratów, policjantów, strażaków, Spider-Manów, Batmanów… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.
Wszyscy z wielką ochotą uczestniczyli w tańcach, zabawach i konkursach, świetnie się bawili, a uśmiech nikomu nie znikał z twarzy.
Bal karnawałowy okazał się wspaniałą atrakcją. Dostarczył wielu przeżyć i radości. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!
Warsztaty fotograficzne - 03.03.2022
3 marca 2022 r. uczniowie klas III i IV wzięli udział w warsztatach fotograficznych w zakładzie „FotoJakowscy” w Płocku. Warsztaty odbyły się w ramach Programu realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.
Uczestnicy poznali zawód fotografa, a także dziennikarza. Uczyli się robić zdjęcia, przeprowadzać wywiad. Zapoznali się z podstawową wiedzą fotograficzną i poznali parę sztuczek, dzięki którym ich zdjęcia będą lepsze. W czasie warsztatów uczniowie, pracując w małych grupach, mieli za zadanie zrealizować własne projekty: przeprowadzić wywiad ze sławną osobą oraz zrobić sesję zdjęciową swoim kolegom i koleżankom. Efekty pracy grup były znakomite. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę i zainteresowani, a przy tym znakomicie się bawili.
Dzień Patrona Szkoły - 04.03.2022
4 marca 2022 r. był dniem niezwykle ważnym dla całej naszej społeczności szkolnej, gdyż obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Rokrocznie od 2008 r. wyrażamy zadowolenie i dumę z faktu, że Patronem naszej szkoły jest tak znakomity twórca, wieszcz narodowy, Adam Mickiewicz.
Z tej okazji uczniowie przygotowali apel poświęcony życiu i twórczości najsłynniejszego polskiego romantyka. W wystąpieniu zilustrowanym prezentacją multimedialną przypomnieli swoim kolegom najważniejsze fakty z życia poety, najsłynniejsze jego utwory. Ten krótki wykład z historii literatury urozmaicony był pięknymi recytacjami fragmentów różnych utworów, piosenkami „Niepewność”, „Stepy akermańskie”. Uczniowie wystawili również inscenizację na podstawie ballady „Powrót taty”. Utwór opowiada o ojcu dzieci, który powracał do domu i został napadnięty przez zbójców. Mężczyznę, którego zagrał I. Grzybowski, uratowały dzieci, wznosząc modły do Boga. Szef zbójów, w którego wcieliła się K. Gachewicz, rozczulił się tym wydarzeniem i puścił mężczyznę wolno. Występ był niezwykle udany i gromko oklaskiwany. Wszyscy z zapartym tchem oglądali tę ponadczasową opowieść o miłości dzieci do ojca.
Na zakończenie dyrektor szkoły, Renata Domańska, wygłosiła krótkie przemówienie, w którym wspomniała, jak ważne jest kultywowanie tradycji i szacunku dla przeszłości, a więc i dla patrona szkoły.
Tegoroczny Dzień Patrona Szkoły był jednym z wielu działań realizowanego przez szkolną bibliotekę „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”.
Wizyta leśniczego u przedszkolaków - 14.03.2022
14 marca 2022r. dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów 0A i 0B odwiedził zaprzyjaźniony leśniczy - pan Waldemar Leończyk. Nasz gość opowiedział nam o swojej pracy, lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Pokazał lornetkę, przyrząd do wabienia zwierząt, nagrania z fotopułapki, zademonstrował poroże jelenia. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jakie drzewa rosną w naszych lasach jak należy o nie dbać i jak obliczyć wiek drzewa. Pan Leśniczy zadawał przedszkolakom mnóstwo pytań, z którymi dzieci świetnie sobie radziły. Była to wspaniała lekcja przyrody.
Sukces Zosi w ogólnopolskim konkursie "Mój las"
Zosia Cielicka, uczennica klasy 7, zajęła II miejsce w III kategorii wiekowej etapu regionalnego ogólnopolskiego konkursu "Mój las".
Serdecznie gratulujemy.
Wyjazd klas V - VI do Płocka - 15.03.2022
15 marca 2022 r. uczniowie klas V i VI uczestniczyli w wycieczce do Płocka.
Piękna pogoda sprzyjała zwiedzaniu Starego Miasta. Po spacerze dzieci obejrzały film w kinie Przedwiośnie, który dostarczył wszystkim wielu wrażeń i emocji.
Pierwszy dzień wiosny klas IV - VIII - 21.03.2022
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny to święto szczególne w uczniowskim kalendarzu. W naszej szkole celebrowaliśmy odejście zimy i powitanie wiosny w sposób niecodzienny i wyjątkowy, nie siedząc w szkolnych ławkach.
Społeczność uczniowska klas IV – VIII w kolorowych, wiosennych strojach i radosnych nastrojach zebrała się od samego rana na hali sportowej. Tam przygotowano dla nich różnorodne atrakcje. Pani dyrektor uroczyście rozpoczęła ten dzień pełen wiosennych niespodzianek i wszystkie klasy ruszyły ochoczo do rywalizacji w ciekawych konkurencjach o nagrodę, którą ufundowała Rada Rodziców. Pierwszym punktem programu był quiz wiedzy. Pytania były nietypowe i zaskakujące. Następnie uczniowie oraz nauczyciele tańczyli belgijkę. Taniec w wykonaniu naszej społeczności szkolnej wypadł wspaniale. Później uczniowie brali udział w quizie muzycznym, który wzbudził wiele emocji. Następnie przyszedł czas na konkurencje sportowe: wyścigi rzędów, rzut woreczkiem do celu, strzał piłką do bramki. Wszyscy doskonale się bawili, ruch sprawiał uczniom wielką radość. Rywalizacja klasowa była zacięta, ale odbywała się duchu fair play. Po zakończeniu zmagań sportowych DJ Kuba poprowadził dla uczniów zabawy zespołowe i konkursy przy muzyce. Ogromną popularnością w czasie imprezy cieszyła się fotobudka, a wydrukowane zdjęcia na pewno pozostaną zabawną pamiątką z pierwszego dnia wiosny.
Na sam koniec uroczystości przewodnicząca Rady Rodziców ogłosiła wyniki klasowej rywalizacji w wiosennych konkurencjach. I miejsce zajęła klasa ósma i tym samym ósmoklasiści wygrali główną nagrodę – do wyboru: wspólny wyjazd do kina w Płocku lub wyjście do restauracji „Polska Toskania”. II miejsce przypadło klasie siódmej, III – klasie piątej, IV – klasie czwartej, natomiast na V miejscu znalazła się klasa szósta. Uczniowie klas IV-VII zostali nagrodzeni projekcją wybranego przez siebie filmu w „Kinie za Rogiem” w Mochowie.
Pierwszy dzień wiosny za nami. Całej naszej społeczności szkolnej udzielił się radosny, wiosenny nastrój.
Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za ogromne zaangażowanie i pomoc w organizacji tego szczególnego dnia oraz ufundowanie nagród dla klas. Podziękowania składamy pani Urszuli Tomaszewskiej za udostępnienie fotobudki, która uatrakcyjniła szkolne wydarzenie. Słowa podziękowania należą się także DJ Kubie Suskiemu za ciekawe zabawy i animacje przy muzyce. Wszystkim dziękujemy za aktywność i niech ten wiosenny nastrój stanie się motywacją do dalszego działania.
Powitanie wiosny w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych - 21.03.2022
21 marca 2022 r. dzieci z punktu przedszkolnego oraz z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b przywitały długo oczekiwaną wiosnę.
Wszyscy pojawili się w przedszkolu ubrani w wiosenne kolory. Wspólnie rozwiązywali wiosenne zagadki, śpiewali piosenki, brali udział w zabawach zorganizowanych w sali. Były również tańce i zabawy z animatorem, które wzbudziły u dzieci wiele radości. Nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu. Dzieci głośnym okrzykiem przywoływały wiosnę.
Mamy nadzieję, że starania naszych przedszkolaków sprawią, iż wiosna zagości u nas na dobre.
Pierwszy dzień wiosny klas I - III - 21.03.2022
21 marca 2022 r. w naszej szkole uczniowie klas I-III przywitali wiosnę. Dzieci malowały farbami wiosenny plakat, brały udział w zabawach ruchowych przy muzyce, rozwiązywały zagadki, krzyżówki, układały puzzle.
Dużą atrakcją były zajęcia zorganizowane przez Radę Rodziców, a prowadzone przez animatorów z „Bajecznego Świata” w Sierpcu, podczas których dzieci bawiły się z Minionkiem.
Na koniec wszyscy uczniowie klas I- III otrzymali upominki zakupione przez Radę Rodziców. Każdy uczeń miło i wesoło spędził ten wyjątkowy dzień.
Lena i Zosia finalistkami Konkursu Polonistycznego - 22.03.2022
Dziś otrzymaliśmy oficjalną wiadomość, że Lena Gutfrańska i Zofia Cielicka zostały finalistkami Konkursu Polonistycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie. Tytuł finalisty daje dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Warsztaty ceramiczne - 24.03.2022
24 marca 2022 roku dzieci z kl.0b i kl. I odwiedziły Pracownię Ceramiczno - Artystyczną pani Wioletty Boguckiej w Sierpcu. Uczniowie wzięli udział w warsztatach ceramicznych.
Po krótkiej charakterystyce procesu technologicznego modelowania w glinie uczniowie mieli za zadanie samodzielnie krok po kroku wykonać swojego baranka. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta z wielkim zaangażowaniem podjęli się wykonania jak najpiękniejszego dzieła. Wszystkie baranki wyszły wspaniałe. Po wysuszeniu i wypaleniu w specjalnym piecu trafią z powrotem do twórców, aby mogły stanowić piękną ozdobę stołów na zbliżające się Święta Wielkanocne.
I miejsce w konkursie "Ortograficzne i językowe łamigłówki..." - 25.03.2022
Nasze uczennice: Zofia Cielicka, Lena Gutfrańska i Ewa Sikorska zdobyły zespołowo pierwsze miejsce w IV Międzyszkolnym Konkursie „Ortograficzne i językowe łamigłówki dla mądrej główki” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu. W zmaganiach brało udział osiem szkół z powiatu sierpeckiego. Nasze dziewczyny okazały się najlepsze. Serdecznie gratulujemy.
Przedszkolny konkurs recytatorski "Wierszolandia" - 30.03.2022
30 marca 2022r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja przedszkolnego konkursu recytatorskiego "Wierszolandia". Celem konkursu było przede wszystkim zachęcanie dzieci do przełamywania nieśmiałości, rozwijania zdolności recytatorskich oraz popularyzacja poezji dziecięcej. Konkurs miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego i cieszył się dużym zainteresowaniem. Udział w nim wzięło aż 14 dzieci z punktu przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych 0a i 0b. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, ponieważ wykazali się niebywałymi zdolnościami recytatorskimi. Konkurs dostarczył dzieciom wielu wrażeń i przeżyć, a przede wszystkim dobrej zabawy.
Dzień bez plecaka - 01.04.2022
Z okazji prima aprilis Samorząd Uczniowski zorganizował akcję: „Dzień bez plecaka”. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków, nie znaczy to jednak, że zostawili w domu wszystkie niezbędne w szkole rzeczy. Zabawa polegała na tym, aby, korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu, czymś ten plecak zastąpić. Nasi uczniowie puścili wodze fantazji i książki, zeszyty przynieśli w: walizce, skrzynce na narzędzia, piekarniku, wiklinowym koszyku, worku na ziemniaki, worku na śmieci, wózku dla lalek, sklepowym koszyku, pufie, lodówce turystycznej, drewnianej skrzynce… Kreatywność uczniowska w tym zakresie była ogromna, a pomysłów na zastąpienie plecaka wiele.
Tego dnia też chętni uczniowie przebrali się za swoje ulubione postaci z bajek, filmów, książek, ucharakteryzowali się na znanych aktorów, piosenkarzy. Pomysłów na niecodzienny wygląd w szkole było mnóstwo. Do zabawy włączyli się nauczyciele.
Przy prezentacji przebrań i zastępczych „plecaków” na twarzach pojawiały się uśmiechy. Prima aprilis uczniowie spędzili na wesoło.
Akcja SU była formą integracji całej społeczności szkolnej. Należy jednak pamiętać, że „Dzień bez plecaka” to nie tylko okazja do dobrej zabawy. Celem tej akcji (pomysłodawczynią była Amerykanka Mongai Fankam) jest zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
Dzień Marchewki - 04.04.2022
4 kwietnia to MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MARCHEWKI - warzywa, które zawiera niezbędne dla zdrowia witaminy.
W ramach Programu Szkoły Promującej Zdrowie postanowiliśmy włączyć się do obchodów tego dnia w naszej szkole.
Wszyscy uczniowie obejrzeli prezentację o walorach odżywczych marchewki, przedszkolaki i dzieci z klas I-III założyły pomarańczowe stroje, przyniosły wspaniałe okazy tego warzywa oraz marchewkowe soczki i pluszaki.
Wszystkie przedszkolaki uczestniczyły również w zabawach ruchowych i plastycznych tematycznie związanych z obchodzonym świętem.
To był wyjątkowo radosny i udany dzień.
Pysznie i zdrowo u przedszkolaków - 08.04.2022
8 kwietnia 2022 r. dzieci z punktu przedszkolnego podjęły się wielkiego wyzwania i przygotowały pyszne i zdrowe wiosenne kanapki.
Na początku zajęć przypomniały sobie piętra piramidy żywieniowej oraz zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty, tworząc na kanapkach ciekawe kompozycje. Na stołach zagościły świeże warzywa: sałata, rzodkiewka, pomidor, ogórek, papryka oraz samodzielnie wyhodowany w przedszkolu szczypiorek. Nie zabrakło też sera, jajek oraz wędlin. Przygotowane przez dzieci kanapki wyglądały tak smakowicie, że szybko zniknęły z talerzy, mniam, mniam…
Święto Książki dla Dzieci - 04-08.04.2022
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu upowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Jest także świetną okazją, aby zapoznać dzieci z twórczością Andersena.
W naszej szkole Książka dla Dzieci celebrowała swoje święto cały tydzień od 4 do 8 kwietnia. Dla najmłodszych uczniów zorganizowano spotkania w bibliotece, podczas których poznali najważniejsze fakty z życia baśniopisarza, słuchali, a także sami czytali baśnie Andersena, odgadywali tytuły baśni na podstawie ilustracji oraz rozmawiali na tematy związane z treścią czytanych utworów. Baśnie czytano również w czasie zajęć świetlicowych oraz w oddziałach przedszkolnych. Uczniowie klasy III z okazji tego święta wzięli udział w konkursie czytelniczym pod hasłem: „Znawca baśni Andersena”, w którym musieli wykazać się znajomością wybranych baśni.
Tradycje wielkanocne w naszej szkole
Palmy wielkanocne są atrybutem Niedzieli Palmowej. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy. Do dekoracji palm służą m.in. zasuszone kwiaty, trawy i zboża. Można wykorzystać także żywe kwiaty bądź wykonać je z bibuły.
W celu popularyzacji tradycji samodzielnego wykonywania palm wielkanocnych, zorganizowano w świetlicy szkolnej dla naszych uczniów warsztaty plastyczne. Dzieci pod kierunkiem pani Magdaleny Dylewskiej uczyły się robić kwiaty z bibuły oraz tworzyć krok po kroku palmy. Na lekcjach religii pani katechetka przeprowadziła pogadanki nt. tradycji tworzenia palm wielkanocnych i zachęciła dzieci do ich wykonania w swoich domach z pomocą rodziny.
10 kwietnia 2022 r. w Niedzielę Palmową nasi uczniowie uczestniczyli w mszy świętej z własnoręcznie wykonanymi palmami.
Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za trud i pracę włożoną w przygotowanie palm wielkanocnych oraz gratulujemy pomysłowości w tworzeniu prac.
Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej - 11.04.2022
11 kwietnia 2022 r. uczniowie klas I – VIII naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach Ogólnopolskiej Akcji Edukujesz-Ratujesz.
Zajęcia pod kierunkiem pani Marzanny Urbańskiej prowadzili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. H. Sucharskiego w Sierpcu: Piotr Czajkowski, Daniel Domański, Julia Radomska, Natalia Nowakowska oraz Kinga Guzowska.
Podczas zorganizowanych w grupach spotkań uczestnicy poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz uczyli się jak należy postępować w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć, złamań, a także udarów mózgu i zawałów.
Zostali zapoznani ze sprzętem ratującym życie i utrwalili znajomość numerów alarmowych. Dzieci pod czujnym okiem ratowników mogły również samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Z dużym zaangażowaniem ćwiczyły resuscytację na fantomach.
#EdukujeszRatujesz
Innowacyjne warsztaty w "Zakątku Odkrywców" - 11.04.2022
11 kwietnia 2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0a pojechały na innowacyjne warsztaty naukowe do „Zakątka Odkrywców” w Starym Boryszewie. Podczas warsztatów przedszkolaki własnoręcznie wyprodukowały dla siebie pachnące i kolorowe kredki. Spotkanie urozmaicił pokaz Zaczarowanego Ołówka, który wprowadził dzieci w zadziwiający świat magii.
Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Historycznego
29 marca 2022 r. siedmioro uczniów naszej szkoły z klas VII-VIII wzięło udział w Powiatowym Konkursie Historycznym „POLSKI CZYN ZBROJNY W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Powstańców Styczniowych w Ligowie.
Jakub Gachewicz z kl. VIII zajął III miejsce, natomiast Lena Adamska z kl. VII otrzymała wyróżnienie.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Przedszkolaki w Happy Parku - 12.04.2022
12 kwietnia 2022 r. dzieci z punktu przedszkolnego spędziły niezapomniany dzień w scenerii bajkowego miasteczka Centrum Zabaw Happy Park w Stróżewku. Integrowały się, rozwijały sprawność ruchową, orientację w przestrzeni oraz utrwaliły zasady podróżowania autobusem.
Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń.
Warsztaty kulinarne
W świetlicy szkolnej w kwietniu odbyły się warsztaty kulinarne w ramach Szkoły Promującej Zdrowie.
Celem tego działania było:
- kształcenie umiejętności samodzielnego przygotowywania posiłków, nakrywania do stołu, kulturalnego zachowywania się przy stole,
- zainteresowanie uczniów umiejętnościami kulinarnymi wykorzystywanymi w życiu codziennym,
- poznawanie zasad prawidłowego odżywiania,
- wdrażanie zasad higieny osobistej podczas przyrządzania i spożywania posiłków,
- spędzanie wolnego czasu w ciekawy i pożyteczny sposób,
- doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
W trakcie zajęć dzieci samodzielnie przygotowały zdrowe i kolorowe naleśniki oraz wykonywały sałatki owocowe. Podczas pracy prowadząca rozmawiała z młodymi kucharzami o wartościach odżywczych owoców i innych produktów spożywczych.
Na koniec odbyła się wspólna degustacja. Przygotowane dania smakowały wyśmienicie.
Z wizytą w gospodarstwie rolnym - 13.04.2022
13 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy VII w ramach lekcji geografii odwiedzili gospodarstwo rolne państwa Będzikowskich.
Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia gospodarstwa. Podczas tej wizyty dowiedzieli się wiele ciekawych informacji dotyczących hodowli bydła, codziennej pracy i zastosowania nowych rozwiązań technologicznych w gospodarstwie.
Dziękujemy serdecznie za oprowadzenie po gospodarstwie, miłe przyjęcie i poświęcony czas oraz przekazanie ciekawostek dotyczących prowadzenia gospodarstwa.
Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku
W ramach realizowanego przez szkolną bibliotekę „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” zorganizowano dla uczniów zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku.
Pierwszo- i drugoklasiści 13 kwietnia 2022 r. uczestniczyli w zajęciach czytelniczych z elementami biblioterapii kształtujących poczucie własnej wartości. Do biblioterapii posłużyła książka "Może", której autorem jest Kobi Yamada. Dzieci dowiedziały się, czym jest poczucie własnej wartości, akceptacja, szacunek oraz wykonały piękne wizytówki ze swoim imieniem.
Natomiast uczniowie klasy IV 28 marca 2022 r. wzięli udział w zajęciach projektowych „Ignacy Łukasiewicz - pionier przemysłu naftowego”.
Prowadząca w ciekawy sposób przybliżyła uczniom postać wynalazcy i jego dokonania. Została również zaprezentowana historia oświetlenia, gdzie poznano sposoby rozniecania ognia, a nawet próbowano taki ogień rozniecić za pomocą współczesnego krzesiwa.
Druga część lekcji przebiegła w laboratorium Ignacego Łukasiewicza. Uczestnicy dowiedzieli się, co można zrobić, mając do dyspozycji sodę i ocet. W klubiku działy się czary: zabłysła lampa naftowa, baloniki same się pompowały i nie pękały pod wpływem przebicia patyczkiem, wybuchł też wulkan.
Kolejnym wyzwaniem były zadania związane z ozobotami. Uczniowie zaprogramowali roboty według chronologicznie ułożonych faktów z życia Ignacego Łukasiewicza, a następnie zbudowali drogę ze wszystkich klocków. Było przy tym dużo radości, ale i analitycznego myślenia, by nie było kolizji.
Święto Chrztu Polski w naszej szkole - 14.04.2022
14 kwietnia obchodzimy 1056. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę.
Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.
Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w obchody tego święta, obejrzeli prezentację i filmik, wykonywali ćwiczenia, które dotyczyły przyjęcia przez Polskę chrztu.
Zachęcamy do świętowania tej rocznicy poprzez wywieszenie flagi państwowej.
Uroczyste rozstrzygnięcie Przedmiotowych Igrzysk Trzeciego
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedsięwzięciu realizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku pod nazwą Przedmiotowe Igrzyska Trzeciego. Konkurs adresowany był do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Honorowy patronat nad nim objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Płocka. Celem przedsięwzięcia było propagowanie wiedzy i doskonalenie umiejętności uczniów w zakresie takich przedmiotów jak: język polski, matematyka i język angielski.
Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych reprezentacja naszych uczniów uczestniczyła w zmaganiach międzyszkolnych, które odbyły się 7 i 8 kwietnia b.r. Wśród wąskiego grona laureatów znalazła się Lena Gutfrańska, uczennica klasy VIII, która z języka polskiego zdobyła III miejsce.
Lenie oraz pozostałym uczestnikom zmagań serdecznie dziękujemy za godną reprezentację szkoły oraz życzymy dalszych sukcesów.
Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
22 kwietnia 2022 r. drużyna z naszej szkoły w składzie: Magda Manista (kl. V), Zuzanna Wojciechowska (kl. V), Radosław Sobolewski (kl. V) i Dawid Wrutniak (kl. V) zajęła III miejsce w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w kategorii grupa I, natomiast Radosław Sobolewski zdobył I miejsce w klasyfikacji indywidulanej w grupie I. Radkowi i drużynie reprezentującej szkołę serdecznie gratulujemy.
Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie. Jego organizatorami są: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Policji oraz Polski Związek Motorowy. Turniej jest wieloetapowy i ma charakter prewencyjno-edukacyjny. Cel turnieju to poprawa stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Turniej popularyzuje przepisy i zasady ruchu drogowego i kształtuje partnerskie zachowania wobec innych uczestników ruchu. Jest także okazją do upowszechniania podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Turniej ma również na celu popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu. Ma inspirować uczniów i nauczycieli do działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dzień Ziemi 2022
Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt.: „Na ratunek planecie” w wykonaniu uczniów klasy siódmej i ósmej. Ponadto wszyscy uczniowie pod opieką wychowawców przygotowali plakaty pod hasłem „Ratujmy naszą planetę” oraz opracowali przydzielone im tematy związane z ekologią. Na gazetce szkolnej zaprezentowana została także historia Dnia Ziemi oraz ciekawostki o naszej planecie.
Konkurs plastyczny "Przyroda - Twój Przyjaciel"
Uczniowie z naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym "Przyroda - Twój Przyjaciel" organizowanym przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Płocku. Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Mochowo Panu Zbigniewowi Tomaszewskiemu za przekazane nagrody książkowe.
Warsztaty psychologiczne dla uczniów klas IV i V
25 i 27 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty psychologiczne dla uczniów klas IV i V, które poprowadziła pani psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sierpcu.
Podczas spotkań uczestnicy poznawali emocje oraz podstawowe strategie radzenia sobie z nimi. Szczególny nacisk położono na opanowywanie negatywnych emocji takich jak złość czy agresja. Uczniowie uczyli się pokojowego rozwiązywania konfliktów w duchu zrozumienia i wzajemnego szacunku. Poza tym poznawali i wzmacniali umiejętności komunikacyjne, które są kluczowe w relacjach. Postawą kształtowaną podczas zajęć była życzliwość dla siebie, innych, otaczającego świata.
XVII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii"
28 kwietnia 2022 r. już po raz siedemnasty został zorganizowany w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny MISTRZ ORTOGRAFII. Konkurs jest adresowany do uczniów klas IV - VI szkół podstawowych powiatu sierpeckiego. Jego celem jest propagowanie idei poprawnego posługiwania się językiem polskim w piśmie, zachęcanie uczniów do utrwalania zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.
Mimo iż ortografia to arcytrudna dyscyplina, to konkurs co roku wzbudza duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli. W tegorocznej edycji wzięło udział 24 uczniów z 8 szkół podstawowych z terenu powiatu sierpeckiego. Były to szkoły z: Jeżewa, Gójska, Gozdowa, Mochowa, Borkowa, Sierpca - SP nr 2 i SP nr 3 oraz Bożewa. Każda ze szkół mogła wytypować max. trzech uczniów. Naszą szkołę reprezentowali: Radosław Sobolewski (kl. V), Maja Muszyńska (kl. VI) i Julian Lewandowski (kl. VI).
Uczestnicy zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii, rozwiązując test i pisząc dyktando ze słuchu zatytułowane „Świat marzeń Ani z Zielonego Wzgórza”. Zadania testowe m.in. sprawdzały znajomość zasad i reguł ortograficznych.
Pierwsze miejsce i tytuł "Mistrza Ortografii 2022" zdobył uczeń Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym - Piotr Kędzierski. Drugie miejsce zajęła Zofia Gąsewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu, natomiast III miejsce ex aequo uzyskali: Hanna Borowska ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym oraz uczeń naszej szkoły - Julian Lewandowski. Jury przyznało również wyróżnienia dla: Aleksandry Gabrychowicz ze Szkoły Podstawowej w Mochowie, Agaty Fydryszewskiej ze Szkoły Podstawowej w Gójsku oraz Radosława Sobolewskiego z naszej szkoły.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, laureatom gratulujemy.
Wizyta strażaków w naszej szkole - 29.04.2022
29 kwietnia 2022 r. przedszkolaków oraz dzieci z klas I-III odwiedzili strażacy – Bogdan Smożewski, Sylwester Kozicki i Jarosław Skierski w ramach Ogólnopolskiej Akcji Edukujesz-Ratujesz. W ciekawy sposób przybliżyli oni specyfikę pracy strażaka, a także zaprezentowali strój oraz sprzęt ratowniczy, jakim się posługują.
W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że działalność strażaków nie polega jedynie na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas powodzi, burz i wypadków samochodowych, a także na prowadzeniu wielu akcji, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi. Panowie strażacy zapoznali dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy, przypomnieli numery alarmowe i okoliczności, w jakich należy ich używać. Największą atrakcję nasi goście zostawili na koniec. Na teren szkoły wjechał wóz strażacki, do którego dzieci mogły wejść i przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji przeciwpożarowej. Uczniowie również mieli okazję przymierzyć kask, w którym strażacy gaszą pożary. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem tej chwili.
Dziękujemy naszym gościom za tę wspaniałą lekcję i życzymy im wszystkiego dobrego w ich dalszej służbie.
#EdukujeszRatujesz
Gratulacje dla Mai
Nasza uczennica, Maja Dziurlik, z klasy 0b zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie „ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II W NASZEJ PAMIĘCI” pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Sierpc zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym.
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice nawiązującej do życia, działalności, twórczości i osobowości papieża Jana Pawła II.
Gratulujemy.
Spotkanie profilaktyczno-edukacyjne „Obrona przed agresywnym psem”
Coraz częściej słyszymy o przypadkach, gdy spokojne, oswojone, przyjazne psy niespodziewanie atakują jakieś dziecko lub dorosłą osobę. Warto więc znać podstawowe zasady samoobrony przed agresywnym psem, by poradzić sobie w sytuacji zagrożenia. Chcąc przygotować naszych uczniów na takie ewentualne zdarzenie, w szkole w ramach ogólnopolskiej akcji Edukujesz-Ratujesz oraz obchodów „Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa” 5 maja 2022 r. zorganizowano szkolenie: „Dlaczego psy atakują? Jak obronić się przed ich agresją i atakiem”. Zajęcia poprowadził pan Mirosław Różański, któremu towarzyszyły dwa psy: owczarek niemiecki Juka oraz berneński pies pasterski Dasza.
W trakcie spotkania zapoznano dzieci, jak należy postępować i skutecznie się bronić, gdy życie jest zagrożone ze strony agresywnego psa. Uczniowie poznali sygnały, jakie może wysyłać pies, kiedy jest zły i przygotowuje się do ataku. Dowiedzieli się, iż wtedy należy zachować ciszę, spokój i bierną postawę, a w przypadku ataku najlepszym sposobem obrony jest przyjęcie tzw. pozycji „żółwia”.
Szkolenie było bardzo interesujące. Uczniowie z uwagą słuchali, obserwowali, a także brali czynny udział w niektórych pokazach. Otrzymali wiele cennych wskazówek w zakresie bezpiecznego obcowania z psami. Dzieciom bardzo podobało się spotkanie, a w szczególności psy, które były najważniejszymi bohaterami. Wiele radości sprawił krótki pokaz tresury przygotowany przez opiekunów czworonogów.
Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom nasi uczniowie zyskali świadomość, jak ustrzec się przed zagrożeniami, z którymi mogą spotkać się w czasie drogi do czy ze szkoły.
Ogólnopolski Sprawdzian Umiejętności Trzecioklasisty - 5-6.05.2022
5 i 6 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się kolejny już Ogólnopolski Sprawdzian Umiejętności Trzecioklasisty. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności z języka polskiego oraz matematyki. Do sprawdzianu podeszli bardzo poważnie, w ciszy i skupieniu rozwiązywali poszczególne zadania. Teraz czekają z niecierpliwością na wyniki.
Życzymy naszym wychowankom jak najlepszych wyników!
„Witaj majowa jutrzenko…”
6 maja 2022 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Piątoklasiści oraz chór uczniów z klasy IV i VII przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą ten doniosły moment naszej historii. W apelu uczestniczył również poczet sztandarowy.
Młodzi artyści przypomnieli swoim kolegom i koleżankom, dlaczego warto pamiętać o pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Wierszami i piosenkami przygotowanymi na tę okazję, opowiedzieli o trudnej sytuacji naszego kraju w tamtym czasie. Uchwalenie konstytucji było dla Polski i Polaków ważnym i przełomowym momentem
Przedszkolaki na warsztatach ceramicznych
10 maja 2022 r. dzieci z punktu przedszkolnego odwiedziły Pracownię Ceramiczno-Artystyczną pani Wioletty Boguckiej w Sierpcu. Wzięły udział w warsztatach ceramicznych, w czasie których pod czujnym okiem pani Wioletki wyczarowały piękne serduszka.
Czas spędzony w pracowni dostarczył dzieciom nowych doświadczeń artystycznych i świetnej zabawy.
VII Gminny Konkurs Czytelniczy
10 maja 2022 r. dwanaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział VII GMINNYM KONKURSIE CZYTELNICZYM DLA UCZNIÓW KLAS I - III zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mochowie. Wydarzenie to odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, którego hasło w tym roku brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
Konkurs był skierowany do uczniów klas I - III szkół podstawowych z terenu Gminy Mochowo. W tegorocznych zmaganiach literackich wzięło udział w sumie 40 dzieci. Konkurs przebiegał w trzech etapach. Pytania były zróżnicowane, dotyczyły głównie lektur szkolnych oraz literatury dziecięcej. Uczniowie naszej szkoły poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami doskonale, czego efektem było otrzymanie najwyższej punktacji przez dużą część uczestników.
I miejsce zdobyli: Lena Nagiewicz, Gabriela Nowakowska, Jan Kuciński, Damian Rudziński, Jan Podgórski, Adrian Agne, Maja Skierska, natomiast II miejsce zajęli: Gabriel Krajewski i Kacper Trzciński, a III – Franciszek Blekicki, Mikołaj Cholewiński, Aleksandra Gołębiewska.
Wręczenia dyplomów i nagród książkowych dokonał Wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Poeci - dzieciom"
11 maja 2022 r. w naszej szkole w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Poeci - dzieciom”, który adresowany był do uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu gminy Mochowo.
W konkursie wzięło udział 28 recytatorów ze szkół podstawowych w Mochowie, Ligowie i Bożewie. Uczestnicy recytowali wiersze głównie Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Recytatorzy byli znakomicie przygotowani. Nie tylko świetnie opanowali teksty utworów, ale także wykonali zaskakujące charakteryzacje i rekwizyty. Konkurs przebiegał na wysokim poziomie. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, jednak po burzliwych obradach ogłosiła wyniki.
I miejsce zdobyli ex aequo: Zuzanna Hiszpańska (SP Ligowo), Justyna Cecelak (SP Mochowo), Martyna Drzewoszewska (SP Ligowo). II miejsce przyznano: Lenie Joniak (SP Mochowo) i Julii Kopycińskiej (SP Ligowo). III miejsce zajęli: Natalia Nagiewicz (SP Mochowo), Bartosz Sztupecki (SP Ligowo). Natomiast wyróżnienia otrzymali: Tobiasz Skierski (SP Mochowo), Oliwia Ostrowska (SP Ligowo), Alicja Rypińska(SP Mochowo).
Dyrektor szkoły Renata Domańska wręczyła laureatom dyplomy i nagrody książkowe, a pozostałym uczestnikom – dyplomy.
Wszystkim wykonawcom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom - gratulujemy.
Spektakl profilaktyczny pt.: "Bezcenne skarby"
12 maja 2022 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III oglądały spektakl profilaktyczny pt.: "Bezcenne skarby" w wykonaniu Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja Magik.
Młodzi widzowie poznali historię rodzeństwa, Agatki i Piotrusia, które wskutek niefortunnych zdarzeń zgubiło się. Podczas poszukiwań braciszkowi i siostrzyczce pomogły sympatyczne zwierzątka bóbr oraz orzeł bielik. Spotkali również Babcię Jagę, która, choć potrafiła latać na miotle, wcale nie była groźna oraz stracha na wróble, który bardzo chciał zaprzyjaźnić się z ptaszkami. Wszystkie napotkane postacie pomogły dzieciom odnaleźć najważniejsze skarby - przyjaźń, rodzinę oraz miłość do ojczyzny. Podczas spektaklu dzieci utrwaliły polskie symbole narodowe oraz dowiedziały się, że w życiu nie są ważne zabawki, gadżety czy skarby, lecz rodzina, przyjaciele i ojczyzna.
IX Koncert Charytatywny ,,Najmłodsi z pomocą dla Mai"
Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b 16 maja 2022 r. wzięły udział w IX Koncercie Charytatywnym ,,Najmłodsi z pomocą dla Mai", który odbył się w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Dziewczynki zaprezentowały układ taneczny i zaśpiewały piosenkę. Wielkie brawa za występ i udział w koncercie dla naszych przedszkolaków.
Koncert "Muzyka od kuchni, czyli jak powstają hity"
18 maja 2022 r. odbył się koncert pod hasłem: „Muzyka od kuchni, czyli jak powstają hity” organizowany przez Łódzkie Biuro Koncertowe „Wirtuoz”. W wydarzeniu muzycznym uczestniczyli uczniowie klas 0 – VIII. Mogli oni wysłuchać utworów w wykonaniu jednoosobowego zespołu Electric One Man Band, który wykorzystał nowoczesne zdobycze technologii komputerowo-muzycznej, aby stworzyć niepowtarzalny klimat.
Muzyk Jacek Pietrzaka przybliżył dzieciom oraz młodzieży, w jaki sposób powstają obecne utwory muzyczne i jakich technik używa się do ich tworzenia. Uczniowie mieli możliwość zadawać pytania oraz samodzielnie tworzyć muzykę, odgadywali również prezentowane utwory. Kilkoro śmiałków spróbowało zagrać na unikalnym instrumencie Theremin Vox.
Wszystkie kwestie muzyczne zostały przedstawione w przejrzysty i humorystyczny sposób, co bardzo podobało się dzieciom.
Gratulacje dla Zosi
Uczennica naszej szkoły - Zofia Cielicka z klasy VII została finalistką etapu wojewódzkiego pierwszej edycji Konkursu o Zdrowiu „Higieja” - konkursu interdyscyplinarnego organizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla uczniów klas IV-VIII.
W etapie wojewódzkim brało udział 219 uczniów.
Tytuł finalisty daje dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Z wizytą w ZOO w Płocku
18 maja 2022 r. dzieci z klasy I i punktu przedszkolnego 0b wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do ZOO w Płocku.
W ogrodzie zoologicznym uczestniczyły w lekcji z udziałem żywych zwierząt, na temat których dowiedziały się wielu ciekawostek. Mogły też wziąć na ręce straszyka, jaszczurkę, żółwia, a nawet założyć sobie na szyję węża boa. Było to ogromne przeżycie i ciekawe doświadczenie. Niektóre dzieci przezwyciężyły swoje lęki i dotykały zwierząt, a niektóre robiły to bez żadnego oporu.
Po zajęciach uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Odwiedzili zagrody surykatek, zebr, żółwi, pingwinów, żyraf, słoni i wielu innych. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród nich wiele emocji.
W czasie wycieczki dzieci poszły też na pyszne lody, gofry i watę cukrową. Do domów wróciły zmęczone, ale pełne wrażeń.
"Czytanie na polanie"
Promienie słońca, delikatny powiew wiatru i otaczająca przyroda. W takich warunkach odbyło się „Czytanie na polanie”, czyli akcja promująca czytelnictwo wśród uczniów klas I – III naszej szkoły.
Przedsięwzięcie to zostało zaplanowane w ramach projektów czytelniczych realizowanego przez szkołę „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”. Akcja ta miała nie tylko zachęcać do czytania książek w różnych miejscach, ale także w nawiązaniu do kierunków polityki oświatowej w roku szkolnym 2021/22 rozwijać postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. W związku z tym pani dyrektor Renata Domańska oraz z uczennice kl. V odczytały "Opowieści z zielonego parku" Katarzyny Wychowaniec. W bajce zostały zawarte w sposób przystępny dla dzieci informacje o rodzajach zanieczyszczeń powietrza, o tym w jaki sposób one powstają i wpływają na życie i zdrowie nasze i innych żyjących istot, jakie znaczenie mają rośliny, a w szczególności drzewa dla powietrza, oraz w jaki sposób powinniśmy dbać o środowisko i chraniać powietrze. Niewątpliwą atrakcją „Czytania na polanie” był teatrzyk kamishibai, czyli teatrzyk ilustracji. Każdemu czytanemu fragmentowi bajki odpowiadała ilustracja.
Po skończonej lekturze dzieci odpowiadały na pytania zawiązane z bajką i poznały złote zasady kodeksu małego ekologa. Następnie w grupach rozwiązywały różnorodne zadania o treści ekologicznej, m. in. układały puzzle, segregowały śmieci, porządkowały zdania, dzięki którym dowiedzieli się, jak mogą oszczędzać energię. Na koniec uczestnicy „Czytania na polanie” rozwiązali bajkową krzyżówkę.
„Czytanie na polanie” bardzo spodobało się najmłodszym uczniom, którzy aktywnie i kreatywnie spędzili czas na świeżym powietrzu. Jak widać, książki i natura sprawdzają się w każdym miejscu.
Podsumowanie szkolnego konkursu „Bezpieczni zawsze i wszędzie”
23 maja 2022 r. odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu „Bezpieczni zawsze i wszędzie”, który adresowany był do dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych oraz wszystkich uczniów naszej szkoły. Jego celem było przede wszystkim promowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach, bezpieczeństwa w czasie zajęć w szkole, na zajęciach wychowania fizycznego, świetlicy, na boisku i placu zabaw, a także przypomnienie, jak należy się zachować w różnych sytuacjach, których można doświadczyć w szkole, środowisku i na drodze.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych i formach: dla przedszkolaków i uczniów klas I – III oraz IV – VI przygotowano konkurs plastyczny, natomiast dla uczniów klas VII – VIII – konkurs multimedialny.
Uczestnicy konkursu plastycznego wykazali się pomysłowością i talentem. Prace wykonane zostały różnymi technikami i były artystyczną wypowiedzią na temat bezpieczeństwa. Wyniki konkursu plastycznego przedstawiają się następująco:
I miejsce: Wojciech Ambroziak, Adam Miłkowski;
II miejsce: Julia Nowak, Franciszek Blekicki;
III miejsce: Lena Nagiewicz, Julia Lubińska;
Wyróżnienia: Jan Kuciński, Oliwia Wężowska, Martyna Lisowska, Antoni Lewandowski.
W konkursie multimedialnym uczestnicy musieli wykonać samodzielnie prezentację na temat bezpieczeństwa w PowerPoint. Zwycięzcą został Igor Grzybowski z kl. VII.
Pani dyrektor Renata Domańska wręczyła laureatom dyplomy i nagrody rzeczowe.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.
Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa w naszej szkole
W dniach 13 – 20 maja 2022 r. nasza szkoła brała udział w Mazowieckim Tygodniu Bezpieczeństwa zaplanowanym przez Wojewodę Mazowieckiego wraz z Mazowieckim Kuratorem Oświaty. Przedsięwzięcie to zostało wpisane do działań realizowanej przez nas ogólnopolskiej akcji „Edukujesz – Ratujesz”.
Celem Tygodnia Bezpieczeństwa było szeroko pojęte bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, szkole i środowisku. Staraliśmy się, aby nasi uczniowie nabyli wiedzę o bezpieczeństwie, zdrowiu oraz umiejętności niezbędne dla kształtowania właściwych postaw i zachowań.
W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa zaplanowano różne zajęcia, uwzględniające wielorakie formy aktywności i sprzyjające profilaktyce bezpieczeństwa. Jedną z nich był konkurs pod hasłem „Bezpieczni zawsze i wszędzie”. Odbywał się on w dwóch kategoriach wiekowych i formach: dla przedszkolaków i uczniów klas I – III oraz IV – VI przygotowano konkurs plastyczny, natomiast dla uczniów klas VII – VIII – konkurs multimedialny. Na korytarzu szkolnym zorganizowano pokonkursową wystawę prac, która wzbudziła szerokie zainteresowanie.
W Tygodniu Bezpieczeństwa dla przedszkolaków i uczniów klas I – II odbyły się zabawy sportowo-rekreacyjne połączone z pogadanką o bezpieczeństwie i udzielaniu pierwszej pomocy, natomiast dla starszych uczniów z klas III – VIII przygotowano pogadanki o bezpieczeństwie oraz potyczki międzyklasowe w piłkę nożną. W czasie zajęć na świetlicy przedstawiono prezentację multimedialną, która zajęła I miejsce w konkursie „Bezpieczni zawsze i wszędzie”, a została przygotowana przez ucznia kl. VII, Igora Grzybowskiego. Poza tym czwartoklasiści ćwiczyli przed egzaminem na kartę rowerową.
Podejmowane przez nas działania w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa służyły upowszechnianiu przepisów ruchu drogowego, wykształceniu chęci i umiejętności dbania o sprzęt sportowy i rekreacyjny oraz bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z niego. Uczniowie dzięki udziałowi w Tygodniu Bezpieczeństwa poszerzyli swoją wiedzę i doskonalili umiejętności z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa.
Rodzinny Festyn Sportowo-Rekreacyjny
30 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie odbył się Rodzinny Festyn Sportowo-Rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka i Dnia Rodziny. Celem tej imprezy było rozbudzenie zainteresowań sportowych i promowanie zdrowego stylu życia.
Na festyn licznie przybyli rodzice wraz dziećmi. Wśród zaproszonych gości był wójt Gminy Mochowo – Zbigniew Tomaszewski oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sierpeckiego - Sebastian Szczypecki.
Impreza rozpoczęła się od życzeń dla dzieci, rodziców oraz pozostałych członków rodziny, które złożyli: dyrektor szkoły – Renata Domańska, wójt Gminy Mochowo - Zbigniew Tomaszewski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - Magdalena Leończyk. Następnie uczniowie klasy I zaprezentowali taniec z sercami dla swoich rodziców, a drugo- i trzecioklasiści zaśpiewali piosenki o rodzinie.
Festyn miał charakter sportowo – rekreacyjny i odbywał się na hali sportowej. Przygotowane zostały stanowiska do przeprowadzenia różnorodnych konkurencji sportowych przez pana Wojciecha Szablewskiego i pana Sławomira Malanowskiego z Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, w których brały udział chętne dzieci. Były to: rzut woreczkiem do celu, rzut ringiem do okręgu, błędny rycerz, rzut do kosza, strzał kijem hokejowym do celu, skakanka. Ogromną popularnością cieszyło się przeciąganie liny, w czym brali udział nie tylko najmłodsi, ale i rodzice. Zmagania sportowe zakończył mecz piłki nożnej rodzice kontra dzieci.
Podczas festynu był także czas na wspólną zabawę przy muzyce. Wszyscy zatańczyli belgijkę czy popularny na całym świecie taniec „Jerusalema”. Ciekawe zabawy i animacje muzyczne prowadzili DJ bracia Suscy.
Przedszkolaki bawiły się natomiast w punkcie przedszkolnym wraz z rodzicami i swoimi wychowawczyniami. Ich zabawę uatrakcyjniły panie animatorki, które oprócz zabaw przy muzyce malowały buzie i plotły warkocze.
Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna zadbały o poczęstunek. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie jest „Szkołą promującą zdrowie”, dlatego serwowano owoce oraz zdrowe i kolorowe kanapki, ale były też słodkości.
Był to bardzo miły dzień, pełen atrakcji, który dzieci mogły spędzić razem ze swoimi bliskimi na terenie szkoły. Rodzinny Festyn okazał się wspaniałą formą czynnej rekreacji i integracji lokalnej społeczności.
Dzień Dziecka w oddziale przedszkolnym 0b
Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają wszystkie dzieci. W tym roku przedszkolaki z kl. 0b samodzielnie przygotowały pyszny tort, ubrały się też wesoło, przyniosły do przedszkola swoje ulubione zabawki oraz brały udział w różnego rodzaju konkursach i zabawach. Na koniec otrzymały dyplomy z okazji dzisiejszego radosnego święta. Fantastycznie jest oglądać wesołe i roześmiane dziecięce buzie.
Dzień Dziecka w Gminnej Bibliotece Publicznej Filia w Bożewie
31 maja 2022 r. dzieci z klas 0a i 0b zostały zaproszone na Dzień Dziecka do Gminnej Biblioteki Publicznej Filia w Bożewie.
Na początku przedszkolaki z uwagą wysłuchały pięknie przeczytanej bajki o Czerwonym Kapturku z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai, a następnie rozwiązywały quiz. W nagrodę otrzymały zestawy do wykonania masy slime. Sprawiło to dzieciom mnóstwo radości i zadowolenia. Na koniec były cukierki i pamiątkowe naklejki oraz życzenia z okazji Dnia Dziecka.
Bardzo dziękujemy pani Martynce za zaproszenie i dostarczenie dzieciom wspaniałych przeżyć i wrażeń.
Wycieczka w Karkonosze
W dniach 31 maja – 3 czerwca 2022 r. odbyła się szkolna wycieczka turystyczno-krajoznawcza w Karkonosze. Uczestniczyło w niej 43 uczniów z klas III – VIII.
Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Wrocławia. Uczestnicy podziwiali tam Panoramę Racławicką oraz zwiedzili Afrykarium.
Drugiego dnia pod kierunkiem pana przewodnika wyruszyli w góry, by zdobyć najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę. Na samym początku górskiej eskapady zwiedzili Świątynię Wang. Wędrówka była długa i trudna, jednak mogli odpocząć i zregenerować siły w schroniskach, a pan przewodnik motywował do dalszej drogi. Zdobycie najwyższej góry Sudetów okazało się nie lada wyzwaniem. Na Śnieżce było zimno, a wiatr i padający deszcz oraz grad potęgował poczucie chłodu. Jednak satysfakcja i radość z osiągnięcia celu wyprawy były ogromne. W drodze powrotnej wycieczkowicze skorzystali z możliwości zjechania wyciągiem krzesełkowym.
Trzeciego dnia podziwiali Wodospad Szklarki oraz Kamieńczyka. Dotarli do ruin zamku znajdującego się na górze Chojnik.
Ostatniego dnia w drodze powrotnej do Bożewa zatrzymali się w Świdnicy. Zwiedzili tam Zespół Kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy, zwany Kościołem Pokoju z 1657 r., który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie spacerowali po zabytkowym centrum miasta i udali się do Muzeum Dawnego Kupiectwa. Z Wieży Ratuszowej podziwiali panoramę miasta i okolic.
Wycieczka była udana, obfitowała w różnorodne atrakcje. Uczniowie do domów wrócili pełni wrażeń i niezapomnianych przeżyć.
Gratulacje dla Julii
Julia Skierska - nasza uczennica z kl. VIII, wzięła udział w konkursie internetowym pt. „Błogosławiona Hanna Chrzanowska – Dama Miłosierdzia XX wieku”, zdobywając wyróżnienie.
Konkurs został zorganizowany przez Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia przy współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej Płockiej.
Julia od 11 lutego, przez dziesięć kolejnych piątków, rozwiązywała test o patronce pracowników Służby Zdrowia, kapelanów i chorych. Gratulujemy zdobytego wyróżnienia i wytrwałości w odpowiadaniu na pytania testowe.
Wiosenna Wyprawa Zuchów
7 czerwca 2022 r. zuchy z 10 Gromady „Złociste Promyki” wzięły udział w Wiosennej Wyprawie Zuchów. Do Ligowa zjechały gromady zuchowe z terenu powiatu sierpeckiego.
Każda gromada na powitanie zaprezentowała wiersz lub piosenkę o strażakach, ponieważ tematem przewodnim spotkania było właśnie zdobycie sprawności "Strażaka".
Najpierw druhowie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Ligowa i Malanowa zademonstrowali wszystkim sprzęt, który każdy strażak mieć powinien. Następnie każda gromada zuchowa musiała pokonać tor przeszkód i wykonać zadanie podsumowujące zdobytą wiedzę. Na koniec, w ramach nagrody, wszyscy skorzystali z zabawy na "dmuchańcach". Ponieważ pogoda dopisała i było bardzo gorąco, strażacy włączyli kurtynę wodną i można było się schłodzić.
Po zakończeniu rywalizacji wręczono odznaki, pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Była też pyszna grochówka.
Wiosenna Wyprawa przyniosła dzieciom wiele emocji i radości.
Gratulacje dla Leny i Julii
Uczennice kl. VIII naszej szkoły wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny i zajęły wysokie lokaty. Lena Gutfrańska uzyskała wynik bardzo dobry, a Julia Słupińska wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Gratulacje dla Zosi
Zofia Cielicka uczennica klasy VII naszej szkoły wzięła udział w XIX edycji powiatowego konkursu matematycznego "As n-tych klas" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Sierpcu i zajęła drugie miejsce w kategorii klas VII. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Gratulacje dla Aleksandry
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia zorganizowała III Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym. W tym roku udało się zdobyć wyróżnienie uczennicy naszej szkoły – Aleksandrze Skierskiej z klasy VII.
Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu rymowanki popularyzującej sposoby ograniczenia ryzyka wypadków osób w gospodarstwach rolnych.
Poniżej prezentujemy dzieło Oli:
,,Bezpieczeństwo u rolnika"
Bezpieczeństwo ważna sprawa,
U rolnika to podstawa.
Dzieci z dala od zagrody,
Zabezpieczone wszystkie schody.
By pociechy nie wchodziły ,
Krzywdy sobie nie zrobiły.
Dzieci nie bawią się w oborze,
Bo tam się krzywda stać komuś może.
Zerwie się byczek, dociśnie do ściany,
I dzieciom zrobi okropne rany.
Zakaz wstępu do ciągnika,
By pod koła nikt nie wypadł.
Każdy rolnik o tym wie,
Że najważniejsze jest BHP.
Wszystko sprawdza w swym traktorze,
By do wypadku nie doszło broń Boże.
Przekaźniki są z osłonami,
By nie złapało za bluzkę czasami.
Gdy w maszynie coś się stanie,
To przekaźniki są wyłączane.
Żeby nie wciągnęło ręki ni nogi,
By nie było żadnej trwogi.
Maszyny na klucz pozamykane,
By nie trafiły w ręce niepowołane.
Drabiny są nowe atestowane,
By rolnik bezpiecznie mógł wchodzić na nie.
A gdy jest ślisko na dworze,
To rolnik upaść może.
Więc ma buty atestowane,
Specjalnie do pracy przygotowane.
Gratulacje dla Leny
Serdecznie gratulujemy Lenie Gutfrańskiej zdobycia III miejsca w Konkursie Polonistycznym zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu.
Rozstrzygnięcie IV powiatowego konkursu pt.: "Magiczne życie pszczół"
8 czerwca 2022r. w CKiSz w Sierpcu odbyło się rozstrzygnięcie IV powiatowego konkursu pt: ,,Magiczne życie pszczół" organizowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej dla przedszkolaków.
Na konkurs wpłynęło 189 prac plastycznych z 21 szkół. Z naszej szkoły laureatami w tym konkursie zostali:
- z punktu przedszkolnego Piotruś Tudela, który zajął III miejsce w kategorii 3-4 latków,
- z oddziału przedszkolnego 0b Lenka Synowiec, która również zajęła III miejsce w kategorii 5-6 latków.
Małym artystom składamy wielkie gratulacje.
„Gmina Mochowo na sportowo”
13 czerwca 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegach pn. „Gmina Mochowo na sportowo”.
Lista laureatów przedstawia się następująco:
- punkt przedszkolny:
Kinga Woźnicka – III miejsce
Wojciech Sulkowski – I miejsce
Wiktor Gołębiewski – II miejsce
Grzegorz Dziurlik – III miejsce
- kl. 0a:
Julia Gerwatowska – I miejsce
Julia Podgórska – II miejsce
- kl. 0b:
Nadia Fabianowicz – III miejsce
Natan Gorsiak – II miejsce
Ignacy Kowalski – III miejsce
- kl. I:
Zofia Kowalska – I miejsce
Irmina Murzynowska – II miejsce
Wojciech Ambroziak – II miejsce
- kl. II:
Magdalena Jarzyńska – I miejsce
- kl. III:
Oliwia Wężowska – II miejsce
Jan Podgórski – I miejsce
Wojciech Lewandowski – II miejsce
- kl. IV:
Natalia Jegerska – III miejsce
Mikołaj Smoliński – III miejsce
- kl. V:
Maja Blekicka – II miejsce
Miłosz Fabianowicz – I miejsce
Radosław Sobolewski – III miejsce
- kl. VI:
Maja Muszyńska – I miejsce
Majka Gerwatowska – III miejsce
- kl. VII:
Łukasz Graunsberg – I miejsce
- kl. VIII:
Patrycja Cendlewska – III miejsce
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w biegach. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Bezpieczne wakacje - spotkanie z policjantem
Zbliżają się wakacje, dlatego naszą szkołę odwiedzili policjanci, aby przypomnieć uczniom zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku.
Spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla wszystkich uczniów naszej szkoły z udziałem przedstawicieli Policji odbyło się 14 czerwca 2022 r. Głównym celem spotkania było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów, ze zwróceniem szczególnej uwagi na bezpieczeństwo w czasie nadchodzących wakacji.
Podczas spotkania uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania się w czasie letniego wypoczynku. Policjanci przestrzegali przed kąpielami w miejscach niedozwolonych. Przypomnieli również dzieciom, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, będąc uczestnikiem ruchu drogowego i jak ważną rolę odgrywają odblaski. Zwrócili uwagę na bezpieczeństwo dzieci w sieci. W czasie spotkania uczniowie utrwalili zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych oraz jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców. Wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pomógł utrwalić wyświetlony film, który zobrazował, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci.
Wszystkie przekazane przez policjantów informacje były tylko kwestią uporządkowania wiadomości, bowiem, jak pokazały dzieci, ich wiedza na temat bezpieczeństwa jest bardzo duża.
Turniej Piłki Nożnej "Mała Piłkarska Kadra Czeka"
14 czerwca 2022 r. reprezentacje naszej szkoły wzięły udział w Turnieju Piłki Nożnej "Mała Piłkarska Kadra Czeka".
Dziewczęta zajęły I miejsce, a chłopcy - II miejsce na szczeblu rejonowym.
Ponadto Laura Różycka i Patryk Gerwatowski zdobyli statuetki dla najlepszych zawodników.
Pieszy rajd nad jezioro Józefowo
14 czerwca 2022 r. członkowie Szkolnego Koła LOP oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu uczestniczyli w pieszym rajdzie nad jezioro Józefowo, którego celem była popularyzacja turystyki pieszej wśród dzieci oraz promowanie aktywności fizycznej i zdrowego, aktywnego wypoczynku.
Uczniowie pokonali trasę kilku km. Odwiedzili cmentarz choleryczny z 1867 r. oraz podążali śladami II wojny światowej. Podczas spaceru dzieci mogły nadrobić towarzyskie zaległości, swobodnie porozmawiać, a przy okazji podziwiać przyrodę i piękno naszej najbliższej okolicy.
Po dotarciu do celu czekał ich zasłużony odpoczynek nad brzegami jeziora.
Do szkoły uczestnicy rajdu powrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Konkurs plastyczno-informatyczny pt.: „Krwiodawstwo w oczach dziecka”
14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa.
Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom. Ma ono zachęcać do oddawania krwi i uświadamiać, jak cenne jest to dla potrzebujących. Bez honorowego krwiodawstwa nie można byłoby przeprowadzić zabiegów, operacji, leczyć i ratować ludzi.
Z tej okazji Szkolne Koło PCK zorganizowało dla uczniów klas I-VIII konkurs plastyczno-informatyczny pt. „Krwiodawstwo w oczach dziecka”.
Lista laureatów przedstawia się następująco:
w kategorii klas I-III:
I miejsce zdobył Adam Miłkowski (kl. I),
II miejsce – Magdalena Jarzyńska (kl. II),
III miejsce – Aleksandra Gołębiewska (kl. III).
Wyróżnienia przyznano: Alicji Kalińskiej (kl. I), Kacprowi Trzcińskiemu (kl. I), Wiktorowi Malanowskiemu (kl. I), Irminie Murzynowskiej (kl. I), Damianowi Rudzińskiemu (kl. II), Oliwii Wężowskiej (kl. III), Julii Lubińskiej (kl. III).
W kategorii klas IV-VIII:
I miejsce zdobył Franciszek Leończyk (kl. IV),
II miejsce – Andrzej Jarzyński (kl. IV),
III miejsce – Tobiasz Warzyński (kl. IV).
Wyróżnienia przyznano: Michałowi Boguckiemu (kl. IV), Jakubowi Gachewiczowi (kl. VIII) oraz Dawidowi Rudzińskiemu (kl. VIII).
Serdecznie gratulujemy.
Psia lekcja
Psia lekcja to program, którego celem było przekazanie uczniowie podstawowej wiedzy z obszaru potrzeb psa, sposobów komunikacji oraz tego jak może pomagać innym. Uczniowie także poznali techniki obrony przed psami.
Ekokonkurs
ECOKONKURS 2022 - charytatywna zbiórka odzieży, która był przeprowadzony w naszej szkole w dniach od 21.04.2022 do 6.05.2022.
Celem akcji była edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, kształtowanie wśród najmłodszych postawy życia zgodnie z zasadami ekologii oraz dbania o przyrodę, promocja wśród dzieci i młodzieży idei zaangażowania społecznego, empatii oraz otwartości na drugiego człowieka, poprzez organizację szkolnych przedsięwzięć charytatywnych.
Konkurs polega na zebraniu tekstyliów o jak największej wadze w okresie trwania konkursu.
Nasz szkoła jest w MegaMisji
Nasza szkoła została przyjęta do programu MegaMisja Fundacji Orange. Podczas zajęć uczniowie klasy 2 w roku szkolny 2022/2023 będą rozwijać kompetencje medialne, cyfrowe i informacyjne. Najmłodsi uczniowie będą uczestniczyć w cyklu zajęć, które mają formę fabularnej bajki. Przez zabawę będą uczyć się:
- jak korzystać z nowych technologii w bezpieczny sposób;
- jak weryfikować źródła informacji;
- jak chronić swoją prywatność;
- jak przestrzegać praw autorskich;
- jak tworzyć i prezentować własne dzieła.
W trakcie realizacji MegaMisji dzieci będą zdobywać nagrody dla szkoły – tablety, kreatywne zestawy plastyczne, pakiety książek i gier planszowych oraz zestawy zabawek edukacyjnych i audiobooków.
Bal ósmoklasistów
21 czerwca 2022 r. w sali OSP w Bożewie odbył się uroczysty bal tegorocznych absolwentów naszej szkoły. Organizatorami tej wspaniałej uroczystości byli rodzice ósmoklasistów.
W uroczystości brali także udział pani dyrektor oraz nauczyciele.
Uroczystego otwarcia balu dokonała pani dyrektor Renata Domańska. Następnie głos zabrała przewodnicząca Klasowej Rady Rodziców, pani Magdalena Rudzińska, która w imieniu wszystkich rodziców uroczyście pożegnała naszych ósmoklasistów oraz skierowała słowa podziękowania do zebranych nauczycieli.
Po zakończonych przemowach uczniowie tanecznym krokiem w rytm poloneza zaprosili do wspólnej zabawy. Był to wyjątkowy wieczór pełen niezapomnianych emocji. Wszyscy bawili się doskonale.
Wycieczka do Warszawy klas I - III
22 czerwca 2022 r. odbyła się szkolna wycieczka turystyczno - krajoznawcza do Warszawy. Uczestniczyło w niej 43 uczniów z klas I – III.
Dzieci zwiedziły wystawy: klocków Lego, „Skamieniały świat”, „Historia geologiczna Polski” i „Materia Ziemi” w Muzeum Geologicznym, następnie spacerowały uliczkami Starego Miasto.
Wracając do Bożewa, wszyscy uznali, że wspólny wyjazd nie tylko bardziej ich zintegrował, ale także dostarczył dużo radości, wspaniałych wrażeń, a przede wszystkim połączył naukę z zabawą.
Piknik dzieci z oddziału 0a
22 czerwca 2022 r dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału 0a spędziły wspaniały dzień na placu zabaw w Głuchowie.
Na pikniku pożegnalnym było ognisko, na którym piekły się przepyszne kiełbaski, nie zabrakło także słodkości i soczków. Przedszkolaki bawiły się na huśtawkach, zjeżdżalniach, karuzeli, a także relaksowały się na piknikowych kocykach.
Wszyscy uczestnicy wrócili do przedszkola zadowoleni i w świetnych humorach. Serdecznie dziękujemy naszym kochanych mamom z trójek klasowych za zaangażowanie i organizację tego cudownego spotkania.
Pieszy rajd klasy czwartej
22 czerwca 2022 r. uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w pieszym rajdzie do gajówki w Obrębie, gdzie przeprowadzono zajęcia edukacyjne na temat lasu, jego mieszkańców i warstw. Celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja turystyki pieszej wśród dzieci, promowanie aktywności fizycznej i zdrowego, aktywnego wypoczynku, ale też obserwacja lasu i kreowanie postawy szacunku i zainteresowania przyrodą.
Uczniowie szybko pokonali trasę ze szkoły do pobliskiego lasu, a tuż przy nim czekał już pan leśniczy Waldemar Leończyk. Na początku przypomniał zasady zachowania w lesie. Podczas spaceru przez las ciekawie opowiadał o roślinach i zwierzętach, gospodarce leśnej, uczył słuchania i czytania lasu. Przedstawił i omówił piętra lasu. Gdy uczestnicy rajdu dotarli do leśniczówki, czekały ich jeszcze przyrodnicze zadania do wykonania. Dzieci m.in. rozpoznawały drzewa po liściach, rozwiązały krzyżówkę, oglądały filmy z fotopułapki. Po wytężonej pracy było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz zabawy ruchowo-integracyjne.
W drodze powrotnej czwartoklasiści mogli nadrobić towarzyskie zaległości, swobodnie porozmawiać, a przy okazji podziwiać przyrodę i piękno naszej najbliższej okolicy.
Do szkoły uczestnicy rajdu powrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Dziękujemy panu leśniczemu Waldemarowi Leończykowi za ciekawe opowieści i zajęcia edukacyjne o lesie.
Przyrzeczenie harcerskie
23 czerwca 2022 r. harcerze z 6 Drużyny Harcerskiej im. Szarych Szeregów mieli swoje małe święto.
Jedenaścioro harcerzy, którzy przeszli pomyślnie roczną próbę i doskonalili swoją wiedzę i umiejętności harcerskie podczas rajdów, zbiórek i różnych zadań zostało przyjętych w szeregi Harcerstwa Polskiego. Zaprzysiężenie poprzedził bieg terenowy połączony z analizą poszczególnych punktów Prawa Harcerskiego. Wszyscy pomyślnie przeszli i tę próbę. Następnie harcerze złożyli uroczyste przyrzeczenie na ogień, a drużynowa przypięła krzyże harcerskie do mundurów.
Spotkanie harcerskie uświetniło wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek, które zostały ufundowane przez Sierpeckie Koło Łowieckie "Lew" i pomocy pana Piotra Podgórskiego. Nie zabrakło także pląsów oraz kręgu kończącego spotkanie, a iskra przyjaźni popłynęła przez dłonie i serca harcerzy.
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
24 czerwca 2022 r. odbyła się uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: ks. proboszcz Marek Kardasz, wójt Gminy Mochowo – Zbigniew Tomaszewski, przewodnicząca Rady Rodziców – Magdalena Leończyk oraz rodzice.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu pani dyrektor Renata Domańska podsumowała rok szkolny, przedstawiła sukcesy uczniów. W swoim przemówieniu skierowała też wiele ciepłych słów do uczniów i nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, dziękując za pracę w kończącym się roku szkolnym. Skierowała do absolwentów słowa pełne nadziei i wiary w ich dalszy rozwój w kolejnych etapach edukacji. Pogratulowała i podziękowała rodzicom za współpracę, życząc wszystkim udanego i spokojnego wypoczynku. Następnie głos zabrał pan Wójt, który pogratulował dyrektor, gronu pedagogicznemu i uczniom sukcesów, podziękował za trud włożony w nauczanie i wychowanie młodzieży, a także życzył udanych i bezpiecznych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody oraz aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzące od września wyzwania. W podniosłej atmosferze odbyła się ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły uczniom klasy siódmej.
W kolejnej części uczniowie klas IV – VIII otrzymali ufundowane przez Radę Rodziców nagrody książkowe. Trzem uczennicom klasy ósmej: Lenia Gutfrańskiej, Kamili Gachewicz i Julii Słupińskiej wręczone zostały statuetki Honorowego Absolwenta Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie. Pan Wójt uhonorował najlepszych uczniów, wręczając im stypendia motywacyjne za wysokie wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe. Rodzicom uczniów wyróżniających się w nauce dyrektor szkoły przekazała Listy Gratulacyjne.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez klasę VIII. Ósmoklasiści perfekcyjnie odtańczyli poloneza, po czym skierowali w stronę nauczycieli, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły słowa wdzięczności i podziękowań za ich pracę oraz wspólnie spędzone lata. Młodzież pożegnała się ze społecznością szkolną, wyświetlając film, podsumowujący ich ośmioletni pobyt w szkole, który przywołał miłe wspomnienia. Absolwenci skierowali też słowa podziękowania dla Rodziców za wspieranie ich na szlaku edukacji. Pożegnali młodszych kolegów, zostawiając im cenne wskazówki, jak poruszać się po meandrach szkolnego życia. O oprawę muzyczną zadbał szkolny chór.
Podczas uroczystości pożegnano i podziękowano za wieloletnią pracę, ogromne zaangażowanie i troskę o sprawy uczniów i szkoły paniom, które zdecydowały się odejść na emeryturę: Urszuli Radeckiej, Marzenie Brudnickiej, Teresie Maliszewskiej i Janinie Korpolińskiej. W imieniu rady pedagogicznej i pracowników administracji i obsługi dyrektor szkoły wyraziła słowa wdzięczności i podziękowań za ich pracę oraz wspólnie spędzone chwile wraz z życzeniami zdrowia na długie lata, dni wolnych od trosk i kłopotów, odpoczynku oraz spokojnej emerytury w gronie najbliższej rodziny, przyjaciół i znajomych.
Pani Urszula Radecka jako nauczycielka matematyki poświęciła 35 lat życia bożewskiej szkole, natomiast pani Marzena Brudnicka jako nauczycielka biologii ma 40 lat pracy zawodowej, w tym 20 w placówce w Bożewie. Obie Panie swoją długoletnią pracą pedagogiczną i licznymi dokonaniami zapisały się w historii Szkoły Podstawowej w Bożewie i zapewne w pamięci uczniów i nauczycieli oraz pracowników. Wychowały kilka pokoleń uczniów. Ich priorytetem zawsze dobro wychowanków oraz rozwijanie u uczniów zainteresowań, zdolności i umiejętności. Ich droga zawodowa wskazuje na prawdziwe zamiłowanie do pracy nauczycielskiej. Potrafiły połączyć wykonywanie swoich obowiązków z pasją.
Pani Teresa Maliszewska jako pracownik obsługi przepracowała w Szkole Podstawowej w Bożewie 21lat, zaś pani Janina Korpolińska pracowała w naszej szkole przez ostatnie trzy lata. Obie Panie wypełniały swoje obowiązki z najwyższym zaangażowaniem i poświęceniem na rzecz szkoły.
Do życzeń i podziękowań dla wszystkich odchodzących na emeryturę dołączyli: pan Wójt, przewodnicząca Rady Rodziców i nauczyciele.
Absolwentom gratulujemy ukończenia szkoły podstawowej i życzymy sukcesu w dostaniu się do wymarzonej szkoły średniej. Wszystkim uczniom życzymy odpoczynku i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!