Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 - 04.09.2017
4 września 2017 r. o godzinie 8.45 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. W akademii oprócz społeczności uczniowskiej i rady pedagogicznej uczestniczyli zaproszeni goście: ks. kanonik dr Andrzej Świderski, przewodnicząca Rady Rodziców – Olga Lewandowska oraz rodzice uczniów.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu dyrektor Włodzimierz Radecki powitał wszystkich gorąco, szczególnie najmłodsze dzieci oraz nauczycieli rozpoczynających pracę w naszej szkole w związku z reformą edukacji. W swoim przemówieniu przedstawił cele i zadania na nowy rok szkolny.
Na zakończenie apelu zabrzmiał pierwszy w tym roku dzwonek, który zapraszał na spotkania z wychowawcami.
I Gminny Dzień Wolontariatu - 11.09.2017
11 września 2017 r. wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunem A. Blekicką wzięli udział w obchodach I Gminnego Dnia Wolontariatu zorganizowanego w hali sportowej w Gimnazjum w Mochowie.
Na uroczystość przybyli główni bohaterowie tego dnia, czyli wolontariusze z Gminy Mochowo i ich rodzice oraz przedstawiciele władz lokalnych i działacze z zakresu wolontariatu.
Podczas uroczystości dziękowano osobom aktywnie działającym na rzecz propagowania idei wolontariatu na terenie gminy. Wolontariuszom z naszej szkoły przyznano tytuł „Aktywny Społecznik”. Wręczono również nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego pod hasłem „Wolontariat oczami dziecka”, który miał na celu przybliżenie uczniom idei wolontariatu, a także kształtowanie wrażliwości i promowanie bezinteresownej pomocy na rzecz osób potrzebujących. W tym konkursie dwie uczennice naszej szkoły Kinga Sobiecka (oddział przedszkolny 0b) i Lena Adamska (kl. III) otrzymały wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której uczniowie Szkoły Podstawowej w Mochowie, Bożewie i Ligowie zaprezentowali swoje talenty wokalne i taneczne. Do występów naszych uczniów przygotowały panie: R. Lewandowska i J. Adamczyk.
Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek – ogromny, przepyszny tort ufundowany przez Wójta Gminy Mochowo.
Sprzątanie Świata 2017 - 15.09.2017
Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata - Polska 2017”. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Hasłem wiodącym tegorocznej edycji było: "Nie ma śmieci - są surowce!", a główne jej przesłanie skupiało się na promowaniu efektywnej segregacji odpadów.
W piątek 15 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi nauczycielami wyruszyli w teren, by posprzątać Bożewo i okolice. Urząd Gminy w Mochowie zapewnił wszystkim uczestnikom akcji worki na odpady, rękawice foliowe, odbiór odpadów z miejsc wcześniej ustalonych. Akcja przebiegała sprawnie, każda klasa porządkowała przydzielony wcześniej rejon. Wysprzątaliśmy teren wokół szkoły, cmentarza, przystanku, drogi w kierunku Cieślina, Bendorzyna, Lisic.
Teatr Gościem - "Wiewiór pierwszy nieznośny" - 21.09.2017
21 września 2017 r. uczniowie klas I – III oraz sześciolatki z oddziału przedszkolnego 0b oglądali przedstawienie teatralne „Wiewiór pierwszy nieznośny” w wykonaniu Teatru Form Wielu z Płocka w ramach projektu „Teatr gościem” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego adresowanego do szkół podstawowych powiatu sierpeckiego. W czasie realizacji tego projektu - od września do listopada - uczniowie obejrzą trzy spektakle, a tuż po nich będą uczestniczyć w warsztatach teatralnych.
Inscenizacja „Wiewiór pierwszy nieznośny” to historia dotycząca odwiecznego problemu konfliktu pokoleń, która uświadomiła dzieciom, że warto słuchać rad troskliwych rodziców. W spektaklu pojawił się również motyw detektywistyczny. Młodzi widzowie mieli okazję pomóc w rozwikłaniu zagadki kryminalistycznej i zostać asystentami Komendanta Leśnej Straży. Z zadania wywiązali się znakomicie i rozwiązali tajemnicę skradzionych orzechów i żołędzi.
Po przedstawieniu nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach „Teatr słowa”, podczas których poznali tajniki pracy z tekstem.
Kolejne spotkanie z teatrem w ramach projektu „Teatr gościem” 3 października.
Przedstawienie "Specjalista od wszystkiego" - 25.09.2017
25 września 2017 r. nasi uczniowie obejrzeli przedstawienie o charakterze profilaktycznym pt.: „Specjalista od wszystkiego”. Inscenizacja została wystawiona przez aktorów ze Studia Artystycznego „Magik” z Białegostoku.
Wybory do Zarządu SU - 28.09.2017
28 września 2017 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Do Zarządu Samorządu Uczniowskiego kandydowało 4 uczniów z klas V i VII. Każdy kandydat przygotował plakat ze swoimi propozycjami działań, który miał zachęcić uczniów do głosowania na niego.
W dniu wyborów każdy uczeń otrzymał przygotowaną kartę do głosowania z nazwiskami kandydatów. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie z klas II – VII, czyli w sumie 127 osób. W trakcie głosowania oddano 116 głosów, wszystkie były ważne. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała opiekunka Samorządu Uczniowskiego - p. J. Ostrowska. Na koniec Komisja Wyborcza (w składzie: D. Wojdat, Z. Białaszewska, D. Pawłowska, W. Zarecka) otworzyła urnę, podliczyła głosy i ogłosiła wyniki.
Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
Lp.
Nazwisko i imię kandydata
Klasa
Liczba głosów oddanych
1.
Cholewiński Igor
V
39
2.
Guzowska Kinga
VII
33
3.
Ignasiak Artur
VII
30
4.
Jędrzejewska Anna
V
14
W wyniku wyborów powołano Zarząd Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018 w składzie:
przewodniczący SU – Igor Cholewiński
zastępca przewodniczącego SU – Kinga Guzowska
sekretarz – Artur Ignasiak
Wszystkim głosującym dziękujemy za wysoką frekwencję, a nowo wybranym władzom Samorządu gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności.
Zajęcia w Szklarni Wiejskiej - 12 - 25.09.2017
Dzieci z oddziałów przedszkolnych i punktu przedszkolnego oraz uczniowie klas I – VI w dniach 12 – 25 września 2017 r. uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych w „Szklarni Wiejskiej – centrum edukacyjno-warsztatowym w Mochowie dofinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie”.
Wszystkie zajęcia odbywały się w formie warsztatowej i dostosowane były do wieku i możliwości dzieci. Młodsi uczniowie brali udział w zajęciach praktycznych i mieli okazję budować budki dla pożytecznych owadów, karmniki i budki lęgowe dla ptaków albo sadzić zioła. Natomiast starsi uczniowie wzbogacali wiedzę i zdobywali nowe umiejętności, przeprowadzając wiele ciekawych doświadczeń, obserwacji. Dzięki temu dowiedzieli się o panelach generujących energię, ile wody można zaoszczędzić, instalując systemy odzyskujące wodę z deszczu oraz co to jest efekt cieplarniany i w jaki sposób można przyczynić się do zmniejszenia produkcji CO2.
Zajęcia bardzo zainteresowały dzieci, które aktywnie pracowały, często zadawały dociekliwe pytania.
Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej - 28.09.2017
28 września 2017 r. uczniowie klas I – VII naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadzili przedstawiciele Harcerskiego Klubu Ratowniczego działającego przy Hufcu w Sierpcu – Bartek Lewandowski, Karolina Dądalska, Norbert Grzybowski, Czarek Wieluński.
Podczas zorganizowanego w grupach spotkania uczniowie poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowali czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Zostali zapoznani ze sprzętem ratującym życie i utrwalili znajomość numerów alarmowych. Dzieci pod czujnym okiem ratowników mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Z dużym zaangażowanie ćwiczyły na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową.
Dzięki udziałowi w takich zajęciach dzieci uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.
Podsumowanie projektu „Szklarnia Wiejska” - 29.09.2017
29 września 2017 r. uczniowie z klas V i VIa wzięli udział w podsumowaniu projektu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie „Szklarnia Wiejska – centrum edukacyjno-warsztatowe w Mochowie”.
Na uczestników czekało wiele atrakcji. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych warsztatach. Mogli sadzić wrzosy do pojemników lub trawy na dachu szklarni, budować domki dla pożytecznych owadów lub przygotowywać doświadczenia.
Podczas podsumowania nakręcony został krótki film promujący projekt.
Teatr Gościem - "Królik z kapelusza" - 03.10.2017
3 października 2017 r. uczniowie klas I – III oraz sześciolatki z oddziału przedszkolnego 0b obejrzeli przezabawne przedstawienie z udziałem wielu postaci i lalek teatralnych pt.: „Królik z kapelusza” w wykonaniu Teatru Form Wielu z Płocka. Jest to drugi spektakl oglądany przez naszych uczniów w ramach projektu „Teatr gościem” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
W czasie inscenizacji młodzi widzowie wraz z bohaterami „Królika z kapelusza” szukali odpowiedzi na pytania: czym jest magia i czy każdy z nas może zostać magikiem? Po przedstawieniu odbyły się warsztaty pod hasłem „Teatr ze wszystkiego”, podczas których dzieci brały udział w ćwiczeniach z użyciem przedmiotu.
Dzień Edukacji Narodowej 2017 - 13.10.2017
13 października 2017 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość ta zgromadziła całą społeczność uczniowską, radę pedagogiczną, pracowników administracji i obsługi oraz rodziców. Swoją obecnością uświetnili ją zaproszeni goście: Zbigniew Tomaszewski – Wójt Gminy Mochowo oraz Olga Lewandowska – przewodnicząca Rady Rodziców.
Po powitaniu wszystkich zgromadzonych pan dyrektor Włodzimierz Radecki krótko przypomniał historię Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Złożył też serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękował za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Do życzeń i podziękowań dołączył również Wójt. W dowód uznania nagrodził za osiągnięcia dydaktyczne oraz zaangażowanie w życie szkoły dyrektora Włodzimierza Radeckiego oraz panią Annę Jawidzyk. Również Dyrektor wręczył nagrody wyróżniającym się nauczycielkom: A. Domańskiej, A. Herudzińskiej, U. Radeckiej, B. Wolder, M. Maciejewskiej. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców.
Przepiękną laurką na tę okoliczność była niewątpliwie część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy IV przygotowana pod okiem wychowawczyni B. Wolder. O oprawę muzyczną zadbał szkolny chórek pod kierunkiem J. Adamczyk. Swój występ uczniowie zadedykowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Na zakończenie z-ca przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego – Kinga Guzowska złożyła życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a przedstawiciele SU wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły po róży.
Wspomnienie św. Jana Pawła II - 26.10.2017
26 października 2017 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie wspominała postać św. Jana Pawła II - największego autorytetu XX wieku. Uczniowie kl. VII i III przygotowali program słowno - muzyczny, w którym przybliżyli sylwetkę Papieża - Polaka.
Najważniejsze fakty z życia Ojca Świętego przedstawiły uczennice kl. VII – K. Guzowska, A. Rudzińska, J. Centkowska, O. Jegierska. Wzruszające uzupełnienie biografii Karola Wojtyły stanowiły wiersze recytowane przez trzecioklasistów. Równie ważne oraz wymowne były zaśpiewane przez szkolny chór pieśni papieskie i piosenki ewangelizacyjne. Za ich wykonanie widownia nagradzała gromkimi brawami. Uczniowie podczas uroczystego apelu ukazali obraz Jana Pawła II jako niestrudzonego pielgrzyma, orędownika pokoju i miłości, człowieka, który lubił chodzić po górskich szlakach oraz mistrza, który zachęca nas do życia w świętości.
Podziękowania za ten wspaniały program artystyczny należą się paniom: A. Szelągowskiej i K. Kucińskiej oraz J. Adamczyk za oprawę muzyczną i B. Kolczyńskiej za dekorację.
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej - 30.10.2017
30 października 2017 r. odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej, które jest jedną z piękniejszych uroczystości w naszej szkole. W tym roku ślubowanie złożyło 18 uczniów, których wychowawcą jest pani Agnieszka Herudzińska. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna. Nie zabrakło też zaproszonych gości: Tomasza Kominka – Dyrektora Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku, Zbigniewa Tomaszewskiego - Wójta Gminy Mochowo, Jana Głodkowskiego - Przewodniczącego Rady Gminy oraz rodziców pierwszoklasistów.
Zanim pierwszaki zostali włączeni do braci uczniowskiej, musieli zasłużyć na tytuł ucznia naszej szkoły i zdać pierwszy w ich życiu egzamin, wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w pierwszych miesiącach nauki. Okazało się, że egzamin zdali na 6! Przed licznie zgromadzoną publicznością recytowali wierszyki, śpiewali piosenki i odpowiadali na pytania koleżanki z klasy czwartej. Po świetnie zdanym egzaminie nastąpił najważniejszy moment uroczystości – ślubowanie na sztandar szkoły. Pierwszoklasiści przyrzekli uczyć się pilnie, szanować wszystkich, być dobrym kolegą, przyjacielem zwierząt i roślin oraz swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom, nauczycielom i ojczyźnie. Następnie uczniowie zostali pasowani przez pana Dyrektora na uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie. Wychowawczyni wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor Szkoły pogratulował pierwszoklasistom i wychowawczyni, a rodzicom życzył, by ich pociechy wyrosły na mądrych, światłych, dobrych i wrażliwych ludzi. Głos zabrał również Tomasz Kominek, który wręczył odblaski. Pan Wójt natomiast życzył najmłodszym uczniom sukcesów, dobrych kolegów i niesamowitych przygód związanych ze zdobywaniem wiedzy oraz na dobry początek podarował piórniki i plany lekcji. Niespodziankę dla młodszych kolegów przygotowali również uczniowie klasy trzeciej.
Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Uroczystość dostarczyła pierwszoklasistom, ich rodzicom i zaproszonym gościom wielu miłych przeżyć i wzruszeń.
Przedstawienie "Akademia pana Kleksa" - 3.11.2017
3 listopada 2017 dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – IV obejrzeli przedstawienie teatralne pt.: „Akademia pana Kleksa”. Inscenizacja została wystawiona przez aktorów ze Studia Artystycznego „Magik” z Białegostoku.
Święto Niepodległości 2017
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w świętowanie obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 9 listopada 2017 r. uczniowie klas VIb i VII pod kierunkiem pani A. Domańskiej przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze. Całości dopełniły patriotyczne pieśni, które wprowadziły nastrój powagi i skłoniły do zadumy. Nad oprawą muzyczną i przygotowaniem szkolnego chóru czuwała pani J. Adamczyk, zaś o dekorację zadbała - pani B. Kolczyńska.
Do obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole przygotowali się wszyscy uczniowie, nie tylko ci występujący. Aby podkreślić odświętny charakter, dzieci założyły galowe stroje. Przedszkolaki i klasy młodsze wykonały biało-czerwone chorągiewki, które powiewały podczas śpiewania piosenek.
Patriotyczny montaż słowno-muzyczny w Święto Niepodległości został wystawiony także dla całej społeczności lokalnej w kościele parafialnym p.w. św. Andrzeja w Bożewie. Natomiast poczet sztandarowy uczestniczył w mochowskim kościele p.w. św. Marcina w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, będącej jednocześnie Mszą odpustową.
O szkodliwości palenia tytoniu - 16.11.2017
16 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Rzucania Palenia. W związku z tym uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Szkodliwe następstwa palenia tytoniu”. Następnie opiekunki SK PCK: A. Herudzińska i A. Szelągowska rozmawiały z dziećmi o zdrowotnych i estetycznych skutkach palenia tytoniu, co zawiera dym tytoniowy, czym jest i co powoduje bierne palenie. Na koniec uczniowie ćwiczyli sposoby odmawiania zapalenia papierosa.
Na gazetce Szkolnego Koła PCK umieszczone zostały też ważne informacje oraz prace plastyczne wykonane przez dzieci na w/w temat.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w naszej szkole
20 listopada 2017 r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie klas VIa i VII pod kierunkiem pań J. Ostrowskiej i K. Włoczewskiej przygotowali apel mający na celu zaprezentowanie i uświadomienie dzieciom ich praw.
Widownia obejrzała i aktywnie uczestniczyła w rozprawie sądowej przeciw przemocy, którą zaprezentowali przedstawiciele klasy VII. Wiersze zarecytowane przez uczniów klasy VIa przybliżyły dzieciom przysługujące im prawa. Podczas apelu zwrócono szczególną uwagę na respektowanie praw innych osób oraz szacunek do ludzi, bo każdy człowiek, czy dziecko, czy dorosły, ma prawo do godnego życia. Podkreślono także znaczenie obowiązków wynikających z roli ucznia, dziecka rodziców i człowieka.
Teatr Gościem - "Czyja to walizka?"
21 listopada 2017 r. uczniowie klas I – III oraz sześciolatki z oddziału przedszkolnego 0b obejrzeli przedstawienie pt.: „Czyja to walizka?” w wykonaniu Teatru Form Wielu z Płocka. Jest to trzeci i ostatni już spektakl oglądany przez naszych uczniów w ramach projektu „Teatr gościem” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
„Czyja to walizka?” to przezabawna historia pełna iluzji i magii. Podczas inscenizacji dzieci odkrywały magię teatru lalek, która mieściła się w walizce „obszernej jak nasza wyobraźnia”. Po inscenizacji odbyły się warsztaty pod hasłem „Teatr uliczny”, podczas których dzieci brały aktywny udział w ćwiczeniach z elementami pantomimy.
Rozstrzygnięcie konkursu różańcowego - 21.11.2017
21 listopada 2017 r. nastąpiło wręczenie nagród za udział i zaangażowanie w tegorocznym konkursie różańcowym.
W październiku modlitwa różańcowa licznie gromadziła dzieci i dorosłych w kościele św. Andrzeja w Bożewie. W konkursie różańcowym zorganizowanym przez panią katechetkę A. Szelągowską i ks. Proboszcza bardzo licznie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i rodziców modlitwą różańcową, rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej indywidualnej i wspólnotowej.
Dla sumiennych i zaangażowanych ks. proboszcz Andrzej Świderski ufundował nagrody rzeczowe. Nagrodzonych zostało 54 uczniów. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby sam konkurs, nagrody, a przede wszystkim udział w nabożeństwach różańcowych zaowocował w codziennym życiu umiłowaniem oraz częstym i gorliwym odmawianiem modlitwy różańcowej.
Akcja charytatywna "Z pomocą dla Laury"
Szkolny Klub Wolontariatu w listopadzie prowadził akcję charytatywną na rzecz Laury, która jest uczennicą klasy IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu. Po urodzeniu wystąpiła u niej znacząca deformacja klatki piersiowej. Od 2012 roku nasiliły się zmiany w obrębie kręgosłupa i klatki piersiowej. Dziewczynkę czekają dwie skomplikowane operacje.
15 listopada 2017 r. zakończono zbiórkę pieniężną. Zebrane środki w wysokości 340 zł zostaną przeznaczone na operację i rehabilitację Laury.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc oraz wsparcie podczas akcji.
Szkolny konkurs recytatorski "Jesienne strofy" - 28.11.2017
28 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Jesienne strofy”. Organizowany jest on od wielu lat przez panie: J. Ostrowską i K. Włoczewską przy współpracy pani E. Zakrzewskiej z Gminnej Biblioteki Publicznej Filia w Bożewie.
Konkurs ma na celu popularyzację poezji wśród uczniów, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 45 recytatorów (17 dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych, 13 uczniów z kl. I – III i 15 uczniów z kl. IV – VI).
Wszyscy uczestnicy recytowali wiersze o jesieni. Recytacje były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Oprócz wierszy można było też posłuchać jesiennych piosenek w wykonaniu przedszkolaków, dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I - III.
Po wysłuchaniu recytacji jury, w skład którego weszli nauczyciele, postanowiło przyznać następujące miejsca w trzech kategoriach:
- W kategorii maluchów wszystkie występujące dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
- W kategorii klas I – III:
I miejsce: Z. Wojciechowska (kl. I), L. Adamska (kl. II), M. Lewandowska (kl. II), Z. Cielicka (kl. III);
II miejsce: Z. Kucińska (kl. I), M. Manista (kl. I), R. Sobolewski (kl. I), A. Synowiec (kl. I), A. Lewandowski (kl. II), S. Glonkowska (kl. II), A. Jędrzejewska (kl. II), M. Jarzyńska (kl. II), J. Słomczewski (kl. II).
- W kategorii klas IV – VII:
I miejsce: K. Gachewicz (kl. IV), L. Gutfrańska (kl. IV), M. Lusztakiewicz (kl. VIb), Olga Jegierska (kl. VII);
II miejsce: J. Skierska (kl. IV), P. Radaszkiewicz (kl. IV), P. Cendlewska (kl. IV), Julia Wieluńska (kl. VIb), A. Ignasiak (kl. VII);
III miejsce: J. Centkowska (kl. VII).
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz książki. Fundatorem nagród była Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Bożewie, której serdecznie dziękujemy.
Mikołajki 2017
6 grudnia 2017 r. do naszej szkoły zawitał święty Mikołaj z ogromnym worem prezentów dla wszystkich uczniów. Towarzyszyli mu pan wójt – Z. Tomaszewski i pomocnice, gdyż sam nie dałby rady dostarczyć aż tylu upominków.
Uczniowie niecierpliwie czekali na przybycie tak zacnych gości. Wszystkim dopisywały świetne humory. Jak tylko święty Mikołaj przekroczył próg szkoły, zapanowała w niej niesamowita atmosfera. W punkcie przedszkolnym i w oddziałach przedszkolnych dzieci przywitały św. Mikołaja piosenkami i wierszykami.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły, mali i duzi, otrzymali słodkie upominki. W szkole zapanował wielki gwar i rozpakowywanie prezentów. Radości było co niemiara.
Tego dnia odbywały się także klasowe mikołajki.
Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców - 06.12.2017
6 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców. Organizatorami imprezy sportowej byli: Rada Powiatowa Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Sierpcu, Starosta Sierpecki, Wójt Gminy Mochowo oraz Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie.
Uroczystego rozpoczęcia zawodów dokonał Wójt Gminy Mochowo - Zbigniew Tomaszewski. Zawodników, organizatorów i opiekunów powitali dyrektor szkoły Włodzimierz Radecki oraz działacze Rady Powiatowej LZS – Wojciech Szablewski i Sławomir Malanowski, a także radny Gminy Mochowo – Andrzej Kajkowski.
W turnieju wzięło udział pięć drużyn ze szkół podstawowych z: Osieka, Słupi, Mochowa, Ligowa i Bożewa. Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Rywalizacja sportowa odbywała się w duchu fair play, jednak nie zabrakło emocji. Mecze sędziował pan P. Wiśniewski, a opiekę medyczną sprawował pan P. Gorzycki. Klasyfikacja końcowa przedstawiła się następująco:
I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Adam Mickiewicza w Bożewie
II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Słupi
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Ligowie
IV miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochowie
V miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Osieku
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Bartosz Piotrowski z SP w Mochowie.
Zwycięską drużynę reprezentowali uczniowie naszej szkoły: M. Gołębiewski, M. Soczewski, Ł. Kolczyński, K. Maciejewski, K. Jeżewski, K. Karolkowski, K. Moraczewski, P. Różański, S. Siemiątkowski.
Uroczystego wręczenia nagród dla zwycięzców i wszystkich uczestników turnieju dokonali: Wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski oraz Dyrektor szkoły Włodzimierz Radecki. Zaproszeni goście częstowali dzieci słodkimi upominkami.
XXII Turniejada Mikołajkowa - 09.12.2017
W sobotę 9 grudnia 2017 roku drużyna zuchów z naszej szkoły oraz zuchy z całego hufca uczestniczyły w XXII Turniejadzie Mikołajkowej organizowanej przez Hufiec ZHP Sierpc w Szkole Podstawowej nr 3 w Sierpcu. W czasie zmagań sportowych zuchy zdobywały sprawność „Olimpijczyka”.
Na zakończenie rywalizacji dzieci spotkały się z Mikołajem. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary oraz słodki poczęstunek.
Dzień Wolontariusza
Dzień 5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, którego celem jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie za ich trud, czas i poświęcenie. Z tej okazji Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował apel nt. wolontariatu. Święto to stało się jednocześnie okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Klubu. Na forum szkoły przedstawiono prezentację multimedialną, dzięki której wszyscy uczniowie dowiedzieli się o przeprowadzonych akcjach.
Przedstawienie profilaktyczne "Droga donikąd" - 14.12.2017
14.12.2017 r. uczniowie naszej szkoły z klas V – VII obejrzeli przedstawienie o tematyce profilaktycznej pt. ,,Droga donikąd” połączone z formą warsztatową. Zarówno spektakl, jak i warsztaty ukierunkowane były na przeciwdziałanie różnorodnym uzależnieniom.
Aktorzy Profilaktyczno-Edukacyjnego Teatru dla Dzieci i Młodzieży ,,MORALITET” z Krakowa przedstawili młodych ludzi, którzy ulegli chyba najczęstszym i najgroźniejszym w dzisiejszej rzeczywistości uzależnieniom.
Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat zagrożeń, jakie niosą za sobą alkohol, papierosy, narkotyki, komputer, Internet, a także przesadna dbałość o wygląd – wizerunek.
Koszty związane ze spektaklem w całości sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Mochowie. Serdecznie dziękujemy w imieniu uczniów, rodziców, rady pedagogicznej.
Jasełka 2017 - 21.12.2017
21 grudnia 2017 r. w naszej szkole zapanowała świąteczna atmosfera. Jak co roku cała społeczność szkolna spotkała się, aby wspólnie obejrzeć jasełka. Na szkolną uroczystość przybyli: Anna Witkowska – Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Gminy, Olga Lewandowska - przewodnicząca Rady Rodziców oraz rodzice uczniów.
W bożonarodzeniowej scenografii oraz w pięknych kostiumach młodzi artyści doskonale wcielili się w role swoich bohaterów. Z wielkim przejęciem i ogromnym zaangażowaniem przekazali wzruszające treści, wprowadzając całą społeczność szkolną i przybyłych gości w świąteczny nastrój. Skłonili wszystkich zebranych do refleksji, że Bóg jest jeden, a wszyscy ludzie są wobec Niego równi. Niecodziennej atmosfery dopełniły przepięknie zaśpiewane przez szkolny chór nastrojowe kolędy i pastorałki. Podziękowania za ten wspaniały program artystyczny należą się paniom: A. Szelągowskiej, B. Wolder, A. Herudzińskiej oraz J. Adamczyk za oprawę muzyczną.
Po zakończeniu części artystycznej głos zabrali Dyrektor, przedstawicielka Gminy oraz przewodnicząca Rady Rodziców, którzy złożyli zebranym rodzicom, dzieciom, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły świąteczne życzenia. W imieniu Samorządu Uczniowskiego życzenia przekazała Kinga Guzowska, po czym jego przedstawiciele wręczyli zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane stroiki świąteczne.
Bezpieczne ferie - spotkanie z policjantem - 09.01.2018 r.
9 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów klas I – III z udziałem przedstawiciela Policji – asp. szt. Wiesława Stępkowskiego oraz Wójta Gminy Mochowo. Głównym celem spotkania było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów, a tematem szeroko rozumiane bezpieczeństwo, ze zwróceniem szczególnej uwagi na bezpieczeństwo w trakcie nadchodzących ferii zimowych. Goście wręczyli dzieciom elementy odblaskowe.
W czasie spotkania uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania się w czasie ferii podczas zabaw zimowych. Policjant przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Przypomniał również dzieciom, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz poruszać się po drodze, będąc pieszym, i jak ważną rolę odgrywają odblaski. By utrwalić zdobyte wiadomości, uczniowie obejrzeli także na ten temat filmy i prezentację multimedialną.
Finał WOŚP w Bożewie - 14.01.2018
W niedzielę 14.01.2018 r. odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji. W tygodniu poprzedzającym 26 Finał WOŚP odbył się kiermasz ciast oraz loteria fantowa, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. W dniu Finału natomiast kwestowaliśmy w centrum Bożewa. Wolontariusze przyjmowali datki do puszek oraz rozdawali orkiestrowe serduszka. Łącznie zebraliśmy kwotę w wysokości 1398,14 zł. Dziękujemy bardzo wszystkim za wsparcie.
Góra Grosza 2017
Osiemnasta edycja Góry Grosza, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom została przeprowadzona w naszej szkole w dniach: 27.11.2017 – 02.01.2018. Przekazane grosze to realna pomoc dla tysiąca dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin.
Tradycyjnie akcję w naszej szkole zorganizował Samorząd Uczniowski. Do Góry Grosza przyłączyli się także wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu. Uczniowie pod kierunkiem pani J. Ostrowskiej i A. Blekickiej - organizatorek akcji na terenie szkoły, przeprowadzili zbiórkę groszy. W sumie zebrano górę grosików na łączną kwotę: 38,16 zł.
Dzień Babci i Dziadka - 8-9.02.2018
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe święta, które wpisały się do kalendarza imprez i są tradycją naszej szkoły. W tym roku ta miła uroczystość ze względu na termin ferii odbyła się 8 lutego w punkcie przedszkolnym i oddziale przedszkolnym 0a oraz 9 lutego w oddziale przedszkolnym 0b.
Dzieci pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały dla Babć i Dziadków programy artystyczne. Wszystkie wnuczęta pięknie wystrojone zaprezentowały swoje umiejętności recytatorsko-wokalne. W trakcie uroczystości Dziadkowie podziwiali pociechy. Mali artyści z przejęciem odtwarzali role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Dziadkowie gorąco oklaskiwali wnuczęta, a niejednemu z nich zakręciła się łza w oku. Na zakończenie dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom upominki, które samodzielnie wykonały.
Po części artystycznej zaproszeni goście wraz z dziećmi wzięli udział w przygotowanym przez rodziców poczęstunku. Spotkanie przebiegało w miłej, życzliwej i radosnej atmosferze.
Spotkanie z podróżnikiem - 14.03.2018
14 marca 2018 r. w naszej szkole odbyło się Spotkanie z afrykańską przyrodą, w którym uczestniczyli uczniowie kl. IV – VII. Spotkanie poprowadził podróżnik, fotograf przyrody i miłośnik Afryki – Robert Gondek, który odwiedził 18 państw na Czarnym Lądzie.
Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści o Afryce i życiu jej mieszkańców, o afrykańskich zwierzętach, górach i wulkanach. Prezentacja zawierała nie tylko niezwykły materiał fotograficzny i filmowy, ale także mnóstwo ciekawostek. Dzieci miały okazję nauczyć się kilku słów w języku suahili. W ramach podsumowania podróżnik przeprowadził konkurs, podczas którego uczniowie odpowiadali na pytania związane z tematem spotkania. Za właściwą odpowiedź otrzymywali zdjęcie afrykańskich zwierząt. Na zakończenie półtoragodzinnego spotkania dzieci ustawiły się w kolejce po autografy.
Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną Filia w Bożewie.
Akcja UNICEF "Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę!"
W lutym 2018 r. nasza szkoła przyłączyła się do akcji UNICEF „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę!".
W Syrii i w krajach ościennych na naszą pomoc czeka 8,6 mln dzieci. Chore, pozbawione bezpiecznego schronienia i często ranne dzieci walczą o każdy dzień. UNICEF jest na miejscu od początku wojny i jako jedna z nielicznych organizacji niesie pomoc na terenie niemal całej Syrii, zapewniając dostawy wody pitnej, leki, odzież i koce.
W ramach akcji zostały zaprezentowane filmy oraz przeprowadzono pogadanki na temat sytuacji dzieci w Syrii. Ponadto wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu przeprowadzili zbiórkę pieniędzy. Łącznie zebraliśmy 107,21 zł. Kwota ta została przekazana na konto UNICEF. Dziękujemy za wsparcie!
Wielkanocna Zbiórka Żywności - 16-17.03.2018
W dniach 16 - 17 marca 2018 r. na terenie gminy Mochowo została przeprowadzona Wielkanocna Zbiórka Żywności. W akcję włączyli się po raz kolejny uczniowie naszej szkoły. Zebrana żywność trafiła do najbardziej potrzebujących rodzin z gminy. Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom zaangażowanym w zbiórkę.
Turniej sportowy dla kl. I - III - 22.03.2018
22 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Turniej Sportowy dla uczniów klas I – III szkół podstawowych - Bożewo 2018. Ma on na celu zachęcenie dzieci do uprawiania sportu, propagowanie zdrowego stylu życia oraz integrację uczniów i nauczycieli z klas I - III. Organizatorkami tegorocznych sportowych zmagań były panie: A. Herudzińska, M. Maciejewska, R. Lewandowska.
W turnieju brały udział sześcioosobowe drużyny reprezentujące klasy I - III ze szkół podstawowych z Bożewa, Mochowa i Tłuchowa. W sumie w imprezie uczestniczyło 54 uczniów.
Mali sportowcy rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach: „skoki kangurów”, „marsz z woreczkiem na głowie, „piłka dołem”, slalom z toczeniem piłki lekarskiej, tor przeszkód. Zmaganiom drużyn towarzyszyły nieopisane emocje. Sportowcy dawali z siebie wszystko, a widownia zagrzewała ich do wytężonej i zaciętej walki. Turniej odbywał się w duchu fair play. Wszyscy traktowali zawody jako świetną zabawę pozwalającą na rozwijanie tężyzny fizycznej i sprawności.
Po podsumowaniu punktów zdobytych przez drużyny wyłoniono zwycięzców.
W kategorii klas pierwszych: I miejsce zajęła drużyna z SP Mochowo, II miejsce - drużyna z SP Bożewo, a III - drużyna z SP Tłuchowo.
W kategorii klas drugich: zwyciężyła drużyna z SP Mochowo, II miejsce zajęła drużyna z SP Bożewo, a III – drużyna z SP Tłuchowo.
W kategorii klas trzecich: I miejsce zajęła drużyna z SP Bożewo, II miejsce - drużyna z SP Mochowo, a III miejsce - drużyna z SP Tłuchowo .
Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom i puchar, a wszyscy uczestnicy turnieju - medale, soczki i batony. Dekoracji zwycięzców dokonał dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie – W. Radecki. Nagrody zostały ufundowane przez Szkołę Podstawową w Bożewie oraz sklepik uczniowski. Przy organizacji turnieju pomagali również rodzice uczniów: Sylwia Synowiec, Martyna Wojciechowska i Iza Fabianowicz, za co serdecznie dziękujemy.
As ortografii - 22.03.2018
22 marca 2018 r. uczennice klasy III – Maja Nagiewicz i Amelia Kruszyńska reprezentowały naszą szkołę w konkursie ortograficznym „As ortografii”, który zorganizowany został w Szkole Podstawowej nr 3 w Sierpcu.
W konkursie wzięło udział ponad 30 uczniów z klas I – III szkół podstawowych powiatu sierpeckiego. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzcę, gdyż As ortografii może być tylko jeden. Nasza uczennica - Maja Nagiewicz otrzymała w tym konkursie wyróżnienie.
I miejsce w IV Powiatowym Pięcioboju Przedmiotowym - 23.03.2018
23 marca 2018 r. drużyna z naszej szkoły w składzie: Lena Gutfrańska, Dominika Wojdat, Julia Wieluńska uczestniczyła w IV Powiatowym Pięcioboju Przedmiotowym, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Szczutowie. Dziewczyny odniosły spektakularny sukces. Były bezkonkurencyjne, pokonały rywali z innych szkół i zajęły I miejsce.
W tym roku w konkursie brało udział 8 szkół podstawowych powiatu sierpeckiego: Borkowo Kościelne, Bożewo, Gozdowo, Gójsk, Lelice, Mochowo, Osiek i Szczutowo. Zgodnie z zasadami do pięcioboju przystąpiły zespoły składające się z przedstawicieli klas IV, V i VI każdej ze szkół.
W trakcie konkursu uczestnicy rozwiązywali kolejno zadania indywidualne i grupowe z pięciu przedmiotów: języka polskiego, matematyki, przyrody, historii oraz języka angielskiego. W sumie daje to 10 zestawów zadań dla każdego ucznia.
Po podliczeniu wszystkich punktów za zadania indywidualne i grupowe ogłoszone zostały wyniki:
I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie;
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gozdowie;
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Szczutowie.
Nagrody i dyplomy wręczyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczutowie - Monika Kordyzon.
Dziewczynkom, które reprezentowały naszą szkołę, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Czwartoklasiści na zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku - 26.03.2018
26 marca 2018 r. w związku z realizacją przez szkolną bibliotekę projektu „Brzechwoklasa” uczniowie klasy IV uczestniczyli w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku w zajęciach czytelniczych na temat twórczości Jana Brzechwy.
Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi, a także zawierały elementy gimnastyki mózgu. Dzieci w ich trakcie rozwiązały krzyżówkę, której pytania dotyczyły utworów Brzechwy. Trudność polegała na tym, iż uczniowie praworęczni musieli zapisać hasła ręką lewą, a leworęczni – prawą. Następnie poznali wiersz pt.: „Żaba” i samodzielnie wykonali z filcu i papieru skaczące żabki. Warsztaty zakończyły się ćwiczeniami Dennisona, które miały na celu zintegrowanie pracy mózgu. Czwartoklasiści jednogłośnie stwierdzili, że zajęcia bardzo im się podobały. Poza tym uczniowie dzięki wizycie w Bibliotece Pedagogicznej zapoznali się z jej działalnością.
Konkurs recytatorski "Jan Brzechwa - znany i lubiany" - 10.04.2018
10 kwietnia 2018 r. w naszej szkole w ramach realizacji projektu czytelniczego „Brzechwoklasa” odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Jan Brzechwa – znany i lubiany”. Konkurs adresowano do uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu gminy Mochowo. Organizatorkami były nauczycielki: J. Ostrowska, M. Maciejewska i M. Stelmańska, współorganizatorem zaś Gminna Biblioteka Publiczna w Mochowie Filia w Bożewie, którą reprezentowała E. Zakrzewska.
W konkursie wzięło udział 20 recytatorów ze szkół podstawowych w Mochowie i Bożewie. Uczestnicy recytowali wiersze Jana Brzechwy. Recytatorzy byli znakomicie przygotowani. Nie tylko świetnie opanowali teksty utworów, ale także wykonali zaskakujące charakteryzacje. Konkurs przebiegał na wysokim poziomie. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, jednak po burzliwych obradach ogłosiła następujące wyniki:
- I miejsce zdobyli ex aequo: Zuzanna Wojciechowska (kl. I SP Bożewo), Wiktoria Zawadzka (kl. I SP Mochowo), Maja Pilewska (kl. II SP Mochowo), Lena Adamska (kl. III SP Bożewo), Karolina Tomaszewska (kl. III SP Mochowo), Maria Szczepańska (kl. III SP Mochowo), Piotr Piotrowski (kl. III SP Mochowo);
- II miejsce przyznano: Patrycji Witkowskiej (kl. I SP Mochowo) i Julii Jankowskiej (kl. II SP Mochowo);
- III miejsce zajęli: Miłosz Fabianowicz (kl. I SP Bożewo) i Aleksandra Jędrzejewska (kl. II SP Bożewo).
Dyrektor szkoły – W. Radecki wręczył laureatom nagrody książkowe, a pozostałym uczestnikom - dyplomy i słodkie upominki. Nagrody książkowe zostały ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mochowie, zaś soczki i batoniki zakupił sklepik uczniowski działający w naszej szkole.
Wszystkim wykonawcom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom - gratulujemy.
Pasowanie na czytelnika - 12.04.2018
12 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Gośćmi spotkania byli: pani E. Zakrzewska z Gminnej Biblioteki Publicznej Fila w Bożewie, pan dyrektor W. Radecki oraz wychowawczyni klasy I pani A. Herudzińska.
Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy VIa i V pod kierunkiem pani bibliotekarki Joanny Ostrowskiej przygotowali część artystyczną. Młodzi aktorzy przenieśli pierwszaków w świat bajek i baśni, gdzie spotkali Czerwonego Kapturka, Wilka, Kopciuszka, krasnali, królową Książkę, Mądralę i Urwisa.
W czasie przedstawienia przyszli czytelnicy pochwalili się swoją wiedzą na temat szanowania książek oraz wykazali się znajomością baśni, odgadując zagadki. Po takim wprowadzeniu skupieni i poważni pierwszoklasiści w obecności zaproszonych gości przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonał Pan Dyrektor, dotykając encyklopedią ramienia każdego ucznia. Jednocześnie pogratulował wszystkim i życzył wspaniałych przygód w świecie książek. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Mały matematyk - 12.04.2018
12 kwietnia 2018 r. troje uczniów klasy III naszej szkoły: Zosia Cielicka, Julia Latos i Jan Słomczewski uczestniczyło w konkursie matematycznym „Mały matematyk” zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 3 w Sierpcu. Dzieci zmierzyły się z trudnymi zadaniami matematycznymi. W tym konkursie Zosia Cielicka zajęła II miejsce. Gratulacje dla uczniów biorących udział w tym konkursie za odwagę i wiedzę.
Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii 2018" - 24.04.2018
24 kwietnia 2018 r. już po raz piętnasty odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny MISTRZ ORTOGRAFII, którego organizatorkami od lat są nauczycielki języka polskiego: A. Domańska i J. Ostrowska. Konkurs jest adresowany do uczniów klas IV - VI szkół podstawowych powiatu sierpeckiego.
Konkurs co roku wzbudza duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli. W tegorocznej edycji wzięło udział 20 uczniów z 8 szkół podstawowych z terenu powiatu sierpeckiego. Były to szkoły z: Gójska, Szczutowa, Mochowa, Goleszyna, Lelic, Sierpca - SP nr 2 i SP nr 3 oraz Bożewa. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIb: Aleksandra Białczewska, Julia Wieluńska.
Uczestnicy zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii, rozwiązując test i pisząc dyktando ze słuchu na temat urody średniowiecznego mężczyzny.
Pierwsze miejsce i tytuł "Mistrza Ortografii 2018" zdobyła: Agnieszka Felczak ze Szkoły Podstawowej w Mochowie. Drugie miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu – Aleksandra Biernacka, natomiast III miejsce – Oliwia Gwardiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Dzień Ziemi 2018 - 25.04.2018
25 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Ziemi.
Celebrowanie rozpoczęto od szkolnego konkursu recytatorskiego pod hasłem "Przyroda w poezji", który ma wieloletnią tradycję i jest organizowany przez panie: J. Ostrowską, A. Jawidzyk, K. Włoczewską z okazji Dnia Ziemi i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jego główne cele to rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do poezji, popularyzacja literatury, wspieranie uzdolnień recytatorskich, ale także zwrócenie uwagi na piękno przyrody.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 28 recytatorów z klas I - VI oraz z oddziałów przedszkolnych i punktu przedszkolnego. Występy podziwiała cała społeczność szkolna. Recytatorzy barwnie i ciekawie zaprezentowali wiersze o przyrodzie, a publiczność oklaskiwała ich gromkimi brawami. Jury, w skład którego weszli nauczyciele, po wysłuchaniu recytacji oceniło i wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
- W kategorii przedszkolaków wszystkim dzieciom przyznano I miejsce i nagrody książkowe: z punktu przedszkolnego: G. Nowakowska, D. Rudziński, L. Nagiewicz; z oddziału przedszkolnego 0a: J. Podgórski, D. Korzeniewski, A. Reszczyński; z oddziału przedszkolnego 0b: J. Rudzińska, J. Kołodziejczyk, D. Stejke, N. Jegierska.
- W kategorii klas I - III: I miejsce zajęli: - L. Adamska (kl. III), F. Piaskowski (kl. I) i Z. Kucińska (kl. I), II miejsce – uczennice klasy III - M. Lewandowska i A. Kruszyńska.
- W kategorii klas IV - VI: I miejsce zajęły uczennice klasy IV – K. Gachewicz i L. Gutfrańska, a II miejsce – J. Wieluńska (kl. VIb) i A. Białczewska (kl. VIb).
Następnie cała społeczność szkolna obejrzała przedstawienie o tematyce proekologicznej zatytułowane „Zielony Kapturek – bajka z ekomorałem”, które przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem Anny Jawidzyk i Krystyny Włoczewskiej. O oprawę muzyczną zadbał szkolny chór prowadzony przez Janinę Adamczyk. Inscenizacja ta, poza żywą akcją i zaskakującym humorystycznym zakończeniem, zawierała ekologiczne przesłanie:
„Jeśli życie Wam drogie, jeśli życie Wam miłe,
Zastanówcie się na tym, co robicie choć chwilę.
Segregujcie odpady, oszczędzajcie wodę,
Przekażcie innym tę ekologiczną modę.
I powiedzcie z uśmiechem, bez żadnej złości:
Ekologia – to wybór przyszłości!”.Tegoroczne obchody Dnia Ziemi nie tylko pomogły dzieciom dostrzec piękno przyrody, ale były okazją do przypomnienia, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska, w którym żyjemy.
Zwycięstwo w eliminacjach powiatowych Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - 25.04.2018
25 kwietnia 2018 r. drużyna z naszej szkoły w składzie: J. Centkowska (kl. VII), K. Guzowska (kl. VII), J. Cholewiński (kl. VII) i P. Różański (kl. VIa) zajęła I miejsce w eliminacjach powiatowych dla powiatu sierpeckiego XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i przeszła do kolejnego etapu – rejonowego dla subregionu płockiego. Uczniów do Turnieju przygotował dyrektor szkoły - W. Radecki.
Konkurs odbył się w Komendzie Powiatowej Policji w Sierpcu. Jego organizatorami są Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Policji oraz Polski Związek Motorowy. Turniej jest wieloetapowy i ma charakter prewencyjno-edukacyjny. Jego główny cel to podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci i młodzieży szkolnej.
Kolejny etap Turnieju odbędzie się 11 maja. Naszej drużynie życzymy powodzenia w eliminacjach rejonowych. Trzymamy kciuki.
Wycieczka do Torunia - 27.04.2018
27 kwietnia 2018 r. 38 uczniów z klas: III, V, VIa wybrało się na wycieczkę do Torunia. Najważniejszym punktem wyjazdu było zwiedzenie Żywego Muzeum Piernika i udział w pokazie połączonym z warsztatami historycznego wypieku piernika.
Podczas warsztatów dzieci poznały historię piernika oraz produkty, z których jest wytwarzany. Zapoznały się ze sposobem wyrobu korzennych wypieków, a przede wszystkim uczestniczyły w procesie ich powstawania – przesiewały mąkę, utłukły przyprawy czy wyrabiały ciasto. Samodzielnie wypieczone pierniki dzieci zabrały do domu. Przewodnikami po muzeum byli mistrz piernikarski oraz wiedźma Korzenna, którzy opowiadali o piernikach językiem stylizowanym na staropolski ze swadą i humorem.
Uczestnicy wycieczki podczas spaceru po Starym Mieście podziwiali toruńskie zabytki, m.in. Krzywą Wieżę, Ratusz Staromiejski oraz pomniki: Kopernika, flisaka czy psa Filusia. Zmęczeni zwiedzaniem odpoczęli nad Wisłą, skąd mieli widok na panoramę miasta i okazałe pozostałości systemu obronnego. Na zakończenie wizyty w Toruniu dzieci posiliły się w McDonaldzie.
Wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń powrócili do Bożewa.
Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja - 08.05.2018
8 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zgromadził on całą społeczność szkolną.
Część artystyczną wystawiła klasa VII pod kierunkiem wychowawczyni - A. Domańskiej. Nad stroną muzyczną czuwała nauczycielka muzyki J. Adamczyk, a dekorację wykonała B. Kolczyńska.
Uczniowie podczas apelu zapoznali się z okolicznościami podpisania Konstytucji. Występujący recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Chórek zaśpiewał m.in. takie utwory jak: „Rota”, ,,Majowa jutrzenka”, „Polonez 3 maja”.
Ten apel był wspaniałą okazją, by przybliżyć kilka faktów z historii Polski, często zapomnianych i niezrozumianych przez dzieci.
Finał Rejonowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - 11.05.2018
11 maja 2018 r. drużyna z naszej szkoły w składzie: J. Centkowska (kl. VII), K. Guzowska (kl. VII), J. Cholewiński (kl. VII) i P. Różański (kl. VIa) uczestniczyła Finale Rejonowym XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który miał miejsce w Gostyninie.
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz praktyczną jazdą na rowerze w miasteczku ruchu drogowego i jazdą sprawnościową po torze przeszkód. Nasi uczniowie w tym konkursie zajęli III miejsce. Do Turnieju przygotował ich dyrektor szkoły - W. Radecki.
Pierwszoklasiści w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku - 14.05.2018
14 maja 2018 r. uczniowie klasy I w ramach projektu „Brzechwoklasa” uczestniczyli w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku w zajęciach czytelniczych związanych z twórczością Jana Brzechwy na temat: Dziwactwa Kaczki Dziwaczki.
Zajęcia rozpoczęły się od złożenia przez uczniów uroczystej przysięgi, że będą wierzyć we własne siły, nie będą mówić: „nie umiem, nie potrafię”, a jedynie: „dam radę, spróbuję”. Dzieci w trakcie zajęć rozwiązały krzyżówkę, której pytania dotyczyły utworów Brzechwy. Trudność polegała na tym, iż uczniowie praworęczni musieli zapisać hasła ręką lewą, a leworęczni – prawą. Następnie wspólnie z prowadzącą A. Bakierzyńską pierwszoklasiści przeczytali wiersz „Kaczka Dziwaczka”, po czym ozdabiali Kaczkę, aby była jak najdziwniejsza.
Poza tym w czasie wizyty dzieci zwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną i dowiedziały się również, kto z niej korzysta.
Pierwszakom zajęcia się podobały.
Wycieczka w Góry Stołowe - 22-25.05.2018
W dniach 22 – 25 maja 2018 r. 37-osobowa grupa uczniów naszej szkoły z klas III – VII pod opieką pana dyrektora W. Radeckiego oraz pań: U. Radeckiej, K. Włoczewskiej i B. Wolder wzięła udział w szkolnej wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Góry Stołowe.
W drodze do Lądka-Zdroju uczestnicy wyprawy zatrzymali się we Wrocławiu, by podziwiać Panoramę Racławicką oraz zwiedzić wrocławskie ZOO.
Poza tym w programie wycieczki było wędrowanie trasami turystycznymi Parku Narodowego Gór Stołowych oraz zwiedzanie zabytków Kotliny Kłodzkiej. Uczniowie przedzierali się labiryntem szczelin i zaułków Błędnych Skał, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości.
Wycieczka w Góry Stołowe była dla uczniów niezapomnianym przeżyciem.
Festyn Rodzinny - 30.05.2018
30 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie odbył się Rodzinny Festyn Sportowo-Rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka. Celem tej imprezy było rozbudzenie zainteresowań sportowych i promowanie zdrowego stylu życia. Festyn wpisał się w rozpoczęty 26 maja IX Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich oraz XXIII Sportowy Turniej Miast i Gmin 2018. Uroczystość była ukoronowaniem Tygodnia Sportu w Gminie Mochowo.
Na festyn licznie przybyli rodzice wraz dziećmi, dziadkowie. Wśród zaproszonych gości byli: wójt Gminy Mochowo – Zbigniew Tomaszewski, radny – Andrzej Kajkowski oraz przewodnicząca Rady Rodziców – Olga Lewandowska.
Impreza rozpoczęła się od życzeń dla dzieci, rodziców oraz pozostałych członków rodziny, które złożyli: dyrektor szkoły – Włodzimierz Radecki oraz wójt Gminy Mochowo - Zbigniew Tomaszewski.
Festyn miał charakter sportowo – rekreacyjny i odbywał się na boisku szkolnym. Animator sportu - Sebastian Szczypecki wraz z organizatorką - Renatą Lewandowską zaprosili dzieci, rodziców, nauczycieli, Dyrektora szkoły oraz Wójta Gminy Mochowo do wspólnej zabawy ruchowej przy muzyce. Przygotowane zostały stanowiska do przeprowadzenia różnorodnych konkurencji, w których brały udział zarówno dzieci, jak i rodzice. Były to: rzut kaloszem do celu, wyścig z przebraniem koszulki, kręgle, „żółwia” jazda na rowerze, drużynowy skok w dal z miejsca, rzuty ringo do celu, rzut lotkami do tarczy, taniec z balonami, taniec z figurami. Największą popularnością cieszyło się przeciąganie liny. Zmagania sportowe zakończył mecz piłki nożnej rodzice kontra dzieci. Za przygotowanie tej części odpowiedzialne były panie: Renata Lewandowska i Krystyna Włoczewska.
Rada Rodziców i rada pedagogiczna zadbały o poczęstunek. Szkoła Podstawowa w Bożewie jest „Szkołą promującą zdrowie”, dlatego też zamiast tradycyjnych kiełbasek z grilla serwowano owoce oraz zdrowe i kolorowe kanapki.
Był to bardzo miły dzień, pełen atrakcji, który dzieci mogły spędzić razem ze swoimi bliskimi na terenie szkoły. Rodzinny Festyn okazał się wspaniałą formą czynnej rekreacji i integracji lokalnej społeczności.
Szkolny biwak w Słupi - 07-09.06.2018
4 - 6 czerwca 2018 r. odbył się szkolny biwak w Stanicy Harcerskiej „Nasz Dom” w Słupi. Wzięło w nim udział 27 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie z klas III - VII. Organizatorkami i opiekunkami były panie: K. Włoczewska, R. Lewandowska i K. Kucińska. Celem biwaku była integracja młodzieży szkolnej, nabywanie umiejętności i nawyków troski o bezpieczeństwo oraz kształtowanie odpowiedzialności za siebie i kolegów.
Podczas biwaku realizowany był program profilaktyczny „Nie daj się wciągnąć”. Uczestnicy biwaku wzięli udział w zajęciach na temat uzależnień. Pracowali w grupach, zastanawiali się, co to jest uzależnienie i od czego można się uzależnić. Dowiedzieli się, jakie substancje szkodliwe zawiera papieros oraz jak papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze wpływają na zdrowie człowieka. Na koniec każda grupa stworzyła plakat „Nie daj się wciągnąć”.
Na biwaku było wiele atrakcji, m.in. ognisko z pieczeniem kiełbasek, spacer wokół jeziora. Można było grać w piłkę, bawić się w chowanego, ganianego. Warunki były wprawdzie spartańskie, ale nikt nie narzekał. Wszyscy się znakomicie bawili.
Wyjazd na biwak był możliwy dzięki dofinansowaniu przez wójta Gminy Mochowo - Zbigniewa Tomaszewskiego ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Za wsparcie finansowe serdecznie dziękują uczniowie, rodzice i opiekunowie.
Szkolny "Mam talent" - 18.06.2018
18 czerwca 2018 r. samorząd uczniowski zorganizował drugą edycję szkolnego „Mam talent”. W tym roku miał on charakter przeglądu i w sumie na forum szkoły zaprezentowało się 22 uczniów.
Podczas występów można było zobaczyć popisy gimnastyczne, taneczne oraz usłyszeć wykonania znanych piosenek w aranżacji naszych uczniów. Układy taneczne okazały się ulubionymi prezentacjami dzieci. Wystąpiły dwa zespoły taneczne z klasy III i jeden z grupy 0b, zaś indywidualnie zaprezentowało się dwoje dzieci z oddziałów przedszkolnych. Z. Kucińska brawurowo zaśpiewała przebój Małgorzaty Ostrowskiej „Meluzyna”. Widownia miała możliwość podziwiania również umiejętności układania kostki Rubika czy określania położenia na mapie krajów świata. Publiczność oklaskiwała i wspierała wszystkich wykonawców, doceniając ich odwagę i talent.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w przeglądzie „Mam talent”.
Gminny Konkurs czytelniczy "Najlepsi z dziesięciu" - 19.06.2018
19 czerwca 2018 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów z klas I – III naszej szkoły uczestniczyła w gminnym konkursie czytelniczym „Najlepsi z dziesięciu” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mochowie.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 23 dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy Mochowo. Konkurs był podzielony na trzy etapy, więc pytań było dość dużo, ale dało to możliwość wykazania się wiedzą nt. lektur szkolnych i najbardziej znanych utworów z literatury dziecięcej.
Nasi uczniowie jak co roku spisali się znakomicie. Poradzili sobie doskonale z pytaniami, czego efektem było zajęcie następujących miejsc:
- w kategorii klas I: I miejsce – Z. Wojciechowska, Z. Kucińska, R. Sobolewski; II miejsce – M. Blekicka;
- w kategorii klas II: I miejsce – M. Muszyńska, J. Lewandowski; II miejsce – I. Chyliński;
- w kategorii klas III: I miejsce – L. Adamska, Z. Cielicka, A. Kruszyńska.
Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Udział w tym konkursie był możliwy dzięki wzorowej współpracy biblioteki szkolnej z Gminną Biblioteką Publiczną Filia w Bożewie.
Zakończenie roku szkolnego 2017/ 2018
22 czerwca 2018 r. odbyła się uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: ks. proboszcz Marek Kardasz, wójt Gminy Mochowo – Zbigniew Tomaszewski, przewodnicząca Rady Rodziców – Olga Lewandowska oraz rodzice.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu pan dyrektor W. Radecki podsumował rok szkolny, przedstawił sukcesy uczniów, po czym pożegnał i podziękował za wieloletnią pracę, ogromne zaangażowanie i troskę o sprawy uczniów i naszej szkoły Annie Jawidzyk. Pani Ania, która zdecydowała się odejść na zasłużoną emeryturę, poświęciła 32 lat życia bożewskiej szkole i wychowała kilka pokoleń uczniów. Jej droga zawodowa wskazuje na prawdziwe zamiłowanie do pracy nauczycielskiej. Pani Jawidzyk potrafiła połączyć wykonywanie swoich obowiązków z pasją, a jej celem było dobro uczniów. Do życzeń i podziękowań dołączyli: pan Wójt, przewodnicząca Rady Rodziców i nauczyciele. Następnie pan Wójt wręczył 12 stypendiów motywacyjnych za wysokie wyniki w nauce i 2 za osiągnięcia sportowe.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez klasę VIb i III pod kierunkiem pań: U. Radeckiej, K. Kucińskiej. O oprawę muzyczną zadbał chór pod opieką pani J. Adamczyk.
Na koniec nastąpiło wręczenie nagród dla najlepszych uczniów z kl. IV – VII.