Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/ 2021 - 01.09.2020
1 września 2020 r. o godz. 8.45 dla wszystkich uczniów bożewskiej szkoły zabrzmiał pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym.
Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Mochowo - Zbigniew Tomaszewski, ksiądz proboszcz Marek Kardasz, Przewodnicząca Rady Rodziców - Magdalena Leończyk, nauczyciele emeryci oraz nauczyciele szkoły, pracownicy administracji i obsługi, a także rodzice i uczniowie.
Po wysłuchaniu hymnu państwowego pani dyrektor Renata Domańska serdecznie powitała wszystkich, a szczególnie uczniów, którzy zaczynają naukę stacjonarnie, ale na nowych zasadach zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Następnie odchodzący na emeryturę pan dyrektor Włodzimierz Radecki podziękował wszystkim, którzy przez lata towarzyszyli mu w codziennej pracy i go wspierali, a swojej następczyni – Renacie Domańskiej – życzył, by się spełniała na stanowisku dyrektora szkoły iprzekazał jej symboliczne klucze do placówki. Pan Dyrektor pożegnał i podziękował za wieloletnią pracę, ogromne zaangażowanie i troskę o sprawy uczniów i szkoły paniom, które zdecydowały się odejść na emeryturę: Alicji Szelągowskiej, Ewie Zakrzewskiej i Jadwidze Reszczyńskiej.
Pani dyrektor Renata Domańska w imieniu rady pedagogicznej, pracowników obsługi i administracji podziękowała dyrektorowi Włodzimierzowi Radeckiemu, podsumowała jego pracę oraz wysiłek wkładany przez wiele lat w budowanie szkoły w Bożewie i kreowanie jej wizerunku. Szkoła, służba dziecku i środowisku była pasją Pana Dyrektora, którą potrafił zarażać innych. To przede wszystkim dzięki niemu placówka zajmowała wysokie miejsce pod względem nauczania. Jego praca jako dyrektora była powszechnie ceniona, uznawana za niezwykle profesjonalną i pełną zaangażowania. W swoich przemówieniach do podziękowań i życzeń dla odchodzących na emeryturę dołączyli się również Wójt Gminy Mochowo - Zbigniew Tomaszewski i Przewodnicząca Rady Rodziców - Magdalena Leończyk.
Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej - 14.09.2020
14 września 2020 r. uczniowie klas I – VIII naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadzili Marcelina Stelmańska i Piotr Chmielewski.
Podczas zorganizowanego w grupach spotkania uczniowie poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowali czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Zostali zapoznani ze sprzętem ratującym życie i utrwalili znajomość numerów alarmowych. Dzieci pod czujnym okiem ratowników mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Z dużym zaangażowanie ćwiczyły na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową.
Dzięki udziałowi w takich zajęciach dzieci uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.
Próbna ewakuacja - 16.09.2020
16 września 2020 r. w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. W akcji brali udział: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy administracji i obsługi.
Po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele z uczniami drogami ewakuacyjnymi przeszli do punktu zbiórki, którym było boisko szkolne. Następnie przekazali informacje o ilości uczniów. Wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę. Pani Dyrektor odwołała alarm i uczniowie wrócili na lekcje.
Spotkanie z edukatorem IFMSA - 21.09.2020
21 września 2020 r. dla uczniów klasy VIII odbyło się spotkanie z edukatorem IFMSA – Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny – Kamilem Pobożym. W czasie spotkania uczniowie poznali rodzaje zaburzeń psychicznych, objawy oraz sposoby postępowania z osobą chorą. Edukator przybliżył dzieciom problem depresji, a także sposoby radzenia sobie ze stresem.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Warsztaty w ramach projektu "Świadomi (w) sieci zagrożeń" - 24.09.2020
24 września 2020 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klasy VII w ramach projektu Świadomi (w) sieci zagrożeń. Spotkanie prowadzone było przez pana Stanisława Rabczuka z Fundacji Akademia Integracji - Praca, Edukacja, Sport. Jest to szczególny projekt Fundacji, realizowany we współpracy z pedagogami oraz popularyzatorami bezpieczeństwa oraz prywatności w sieci. Kierowany jest do osób, które praktycznie ciągle korzystają z internetu, a często nie są w pełni świadome funkcjonujących tam zagrożeń.
Celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat kompulsywnych zachowań związanych z używaniem nowych technologii i ich skutków.
Podczas warsztatów przybliżono młodzieży zjawiska, takie jak:
- teorie i modele wyjaśniające nałogowe używanie internetu i telefonu komórkowego,
- specyfika nowych mediów i ich potencjał uzależniający,
- negatywne skutki nadużywania internetu i telefonu komórkowego,
- czynniki ryzyka i czynniki chroniące w procesie uzależnień nadużywania nowych technologii.
Europejski Dzień Języków - 26.09.2020
26 września to święto wszystkich wielbicieli języków obcych i poznawania nowych kultur.
Z tej właśnie okazji zorganizowano w naszej szkole nietypowy konkurs.
Zadaniem uczniów poszczególnych klas było zaprojektowanie maseczki inspirowanej wylosowanym krajem europejskim.
Oto efekty:
Wybory Samorządu Uczniowskiego - 29.09.2020
29 września 2020 r. odbyły się w naszej szkole wybory Samorządu Uczniowskiego.
Na przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego kandydowały 3 uczennice z klas VII i VIII. Każda kandydatka przygotowała plakat ze swoimi propozycjami działań, który miał zachęcić uczniów do głosowania na nią.
W dniu wyborów każdy uczeń otrzymał przygotowaną kartę do głosowania z nazwiskami kandydatów. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie z klas II – VIII, czyli w sumie 138 osób. W trakcie głosowania oddano 129 głosów: 127 - ważnych i 1 – nieważny. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała opiekunka Samorządu Uczniowskiego - p. J. Ostrowska. Na koniec Komisja Wyborcza (w składzie: Z. Białaszewska, D. Pawłowska, W. Zarecka) otworzyła urnę, podliczyła głosy i ogłosiła wyniki.
Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
Lp.
Nazwisko i imię kandydata
Klasa
Liczba głosów oddanych
1.
Cendlewska Patrycja
VII
35
2.
Sikorska Ewa
VII
33
3.
Wojdat Dominika
VIII
60
W wyniku wyborów powołano Zarząd Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2020/2021 w składzie:
przewodnicząca SU – Dominika Wojdat
zastępca przewodniczącego SU – Patrycja Cendlewska
sekretarz – Ewa Sikorska
Wszystkim głosującym dziękujemy za wysoką frekwencję, a nowo wybranym władzom Samorządu gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz społeczności uczniowskiej.
Rejs po Wiśle - 30.09.2020
30 września 2020 r. uczniowie klasy II pod opieką wychowawczyni M. Maciejewskiej uczestniczyli w wycieczce do Płocka, która odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz dzięki uprzejmości pana Wójta Zbigniewa Tomaszewskiego.
Drugoklasiści pływali statkiem po Wiśle. Podczas malowniczego rejsu nie tylko podziwiali widoki, ale także wysłuchali bajki, dzięki której zapoznali się z historią rzeki. Był także poczęstunek, uczniowie otrzymali drobne upominki.
Wycieczka okazała się niezwykłą lekcją przyrody i dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń.
Dzień Głośnego Czytania - 28.09. - 07.10.2020
29 września 2020 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki w roku 2001.
W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania od kilku lat organizuje biblioteka szkolna. Jego celem jest promowanie czytelnictwa już od najmłodszych lat. W tym roku nasza szkolna biblioteka również włączyła się do obchodów tego święta. W dniach od 28 września do 7 października uczniowie klas I – VI mogli posłuchać w bibliotece podczas lekcji, a także przerw głośnego czytania różnych ciekawych książek lub ich fragmentów.
W rolę czytających wcielili się nauczyciele, a także uczniowie, którzy chcieli na forum, przed kolegami zaprezentować swoje umiejętności głośnego czytania. Młodzi lektorzy udowodnili, że czytanie nie sprawia im najmniejszego problemu. Głośne czytanie stało się też dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu z rówieśnikami.
Wyborem książek do głośnego czytania zajęła się pani bibliotekarka, kierowała się wiekiem, upodobaniami i preferencjami uczniów, brała pod uwagę ich zdanie. W klasie pierwszej czytano „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek…”, w drugiej - „Brzydkie kaczątko”, a w trzeciej – „Mikołajka”, natomiast w klasach IV – VI: „Dzieciaki świata” Martyny Wojciechowskiej, „Dzienniczek cwaniaczka” oraz „Nela na kole podbiegunowym”.
Święto głośnego czytania warto obchodzić każdego dnia, nie tylko 29 września, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 20 minut, będzie to duży sukces, bo jak stwierdził włoski pisarz Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Bierzmy więc książki w dłoń i czytajmy.
"Żyj pełnią życia bez uzależnień" - warsztaty profilaktyczne - 13.10.2020
13 października 2020 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty o tematyce profilaktycznej w ramach projektu „Żyj pełnią życia bez uzależnień” przeprowadzonego jako zadanie publiczne dotyczące edukacji i promocji zdrowia w zakresie ograniczania następstw zdrowotnych spowodowanych stosowaniem substancji psychoaktywnych lub uzależnieniem od tych substancji. Zadanie dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Projekt jest realizowany przez Mazowiecki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku w partnerstwie z Komendą Miejską Policji w Płocku oraz Monarem.
Warsztaty prowadziła psycholog transportu - Izabela Zgorzelska z Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Płocku. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: VI, VIII. Mieli oni możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat substancji psychoaktywnych poprzez miniwykład, burzę mózgów, pracę w grupach oraz filmiki edukacyjne.
Ślubowanie uczniów klasy I - 20.10.2020
Dzień ślubowania to jeden z najważniejszych i niezapomnianych dni w szkole. W tym roku ten doniosły moment wydarzył się 20 października. Wtedy to ślubowanie złożyło 13 uczniów klasy pierwszej w obecności Zbigniewa Tomaszewskiego - Wójta Gminy Mochowo, Renaty Domańskiej – dyrektor Szkoły Podstawowej w Bożewie, wychowawczyni – Agnieszki Herudzińskiej oraz jednego ze swoich rodziców.
Jak każdego roku, zanim pierwszaki zostali włączeni do braci uczniowskiej, musieli zasłużyć na tytuł ucznia naszej szkoły i zdać pierwszy w ich życiu egzamin, czyli wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w pierwszych miesiącach nauki. Okazało się, że egzamin zdali na szóstkę! Przed zgromadzoną publicznością recytowali wierszyki i śpiewali piosenki. Po świetnie zdanym egzaminie nastąpił najważniejszy moment uroczystości – ślubowanie. Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani przez Panią Dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie. Wychowawczyni wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy. Dla pierwszaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Szkoły pogratulowała pierwszoklasistom i wychowawczyni, a rodzicom życzyła, by ich pociechy były dla nich radością, nadzieją i dumą, by umiały być wdzięczne za wszystko, co otrzymują, aby odnosiły same sukcesy, a każdego ranka budziły się z entuzjazmem.
Głos zabrał również Pan Wójt - życzył najmłodszym uczniom sukcesów, dobrych kolegów i koleżanek, niesamowitych przygód związanych ze zdobywaniem wiedzy, a na dobry początek podarował im zestaw przyborów szkolnych.Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Spektakle edukacyjno-profilaktyczne - 21.10.2020
21 października 2020 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakle o tematyce profilaktycznej w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki ,,Maska”.
Dla klas I – III wykonawcy zaprezentowali przedstawienie pt.: ,,Być dorosłą bardzo chciałam i na miotle odleciałam”. Podczas występu dzieci mogły poznać zagrożenia, jakie czyhają na nie w życiu.
Uczniowie klas IV – VIII obejrzeli spektakl pt.: ,,Trzeźwe spojrzenie”, który poruszał problem nadużywania alkoholu. Młodzi widzowie poznali skutki picia alkoholu oraz mogli sobie uświadomić, że branie życia pełnymi garściami nie zawsze jest dobre.
Podsumowanie konkursu "Żyjmy zdrowo bez alkoholu" - 21.10.2020
21 października 2020 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu profilaktycznego „Żyjmy zdrowo bez alkoholu”, który został zorganizowany przez A. Rudzińską i M. Maciejewską. Konkurs adresowany był do uczniów klas I – VIII. Celem konkursu było propagowanie życia bez alkoholu, uświadomienie szkodliwego wpływu używek na organizm człowieka.
Prace konkursowe oceniane były przez trzyosobową komisję, która I miejsce przyznała – Michałowi Boguckiemu (kl. III) oraz Zofii Kucińskiej (kl. IV). II miejsce zajęli: Lena Leszczyńska (kl. II) oraz Jakub Cis (kl. IV), natomiast III miejsce: Mikołaj Smoliński (kl. III), Jan Kuciński (kl. I), Anna Jędrzejewska i Patrycja Głoskowska z kl. VIII.
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody, które zostały sfinansowane z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Zawody biegowe - 21.10.2020
21 października 2020 r. na hali sportowej odbyły się zawody biegowe dla uczniów klas 0 - VIII.
W zawodach mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie. Inicjatorem aktywności byli Sławomir Malanowski i Wojciech Szablewski z Rady Powiatowej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Sierpcu.Biegi przeprowadzono oddzielnie dla chłopców i dziewczynek. Dzieci startowały w pięciu kategoriach wiekowych. Po zakończonych zawodach odbyło się uroczyste wręczenie medali.
Czołowe miejsca zajęli:
Klasa 0
Dziewczynki
I – Zofia Kowalska
II – Irmina Murzynowska
III – Alicja Kalińska
Chłopcy
I – Franciszek Blekicki,
II – Wojciech Ambroziak
III – Miłkowski Adam
Klasa I-II
Dziewczynki
I – Oliwia Wężowska
II – Lena Nagiewicz
III – Laura Zawadzka
Chłopcy
I – Podgórski Jan
II – Lewandowski Wojciech
III – Bartosz Woźnicki
Klasa III – IV
Dziewczynki
I - Agata Kępczyńska
II – Daria Stejke
III – Natalia Jegerska
Chłopcy
I – Adam Witkowski
II – Andrzej Jarzyński
III – Mikołaj Smoliński
klasa V-VI
Dziewczynki
I – Maja Muszyńska
II – Julia Golat
III – Maja Lewandowska
Chłopcy
I – Mateusz Pawłowski
II – Jakub Kępczyński
III – Łukasz Graunsberg
klasa VII-VIII
Dziewczynki
I – Julia Skierska
II – Patrycja Cendlewska
III – Kamila Gachewicz
Chłopcy
I – Bartosz Soczewski
II – Kacper Maciejewski
III – Kamil Jarzyński
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim biegaczom życzymy powodzenia w następnych zawodach.
Quizy historyczne - 23.10.2020
23 października 2020 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch quizach historycznych. Oba z nich składały się z 21 pytań zamkniętych, a odpowiedzi były udzielane za pomocą tabletów.
Troje uczniów z klasy VI reprezentowało szkołę w quizie: „100. rocznica Cudu nad Wisłą”. Celem quizu było uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, pogłębienie wiedzy o bohaterach czasów wojny 1920 r., w tym bohaterów lokalnych.
Cztery uczennice klasy V reprezentowały szkołę w quizie pt.: „Znane osoby z Zespołem Aspergera”. Konkurs miał na celu zgłębienie wiedzy o osiągnięciach, wynalazkach oraz wydarzeniach z życia znanych osób z Zespołem Aspergera.
Przerwa na czytanie - 23.10.2020
23 października 2020 r. nasza szkoła wzięła udział w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie to odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Organizatorem akcji była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, a honorowy patronat objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbieta Anna Polak, Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Koordynatorem "Przerwy na czytanie" w naszej szkole został nauczyciel-bibliotekarz - J. Ostrowska.
Cele akcji to:
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe,
- zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
W dniu akcji uczniowie klas IV – VIII czytali podczas przerw. Czytali indywidualnie bądź w małych grupkach. Dla uczniów klas I – III zostały stworzone tzw. strefy czytelnicze, w których dzieciom czytali nauczyciele, a także koledzy.
W sumie w akcji Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie wzięło udział około 90 uczestników - uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Za aktywny udział w tym wydarzeniu szkoła otrzymała dyplom od organizatorów.
Szkolny konkurs recytatorski "Jesienne strofy" - 05.11.2020
5 listopada 2020 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Jesienne strofy”.
Konkurs ten ma już wieloletnią tradycję i na stałe wpisał się do kalendarza uroczystości szkolnych. W tym roku został zorganizowany przez panie: J. Ostrowską i K. Włoczewską przy współpracy M. Kajkowskiej z Gminnej Biblioteki Publicznej Filia w Bożewie.
Konkurs adresowany był do dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I – III. Miał na celu popularyzację poezji wśród uczniów, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.
Wszyscy uczestnicy recytowali wiersze o tematyce jesiennej. Recytacje były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Oprócz wierszy można było też posłuchać jesiennych piosenek w wykonaniu przedszkolaków.
Po wysłuchaniu recytacji jury przyznało następujące miejsca:
- w kategorii maluchów wszystkie występujące dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
- w kategorii klas I – III przyznano:
I miejsce: G. Nowakowskiej (kl. I), J. Nowak (kl. II), J. Rudzińskiej (kl. III);
II miejsce: J. Kucińskiemu (kl. I), O. Wężowskiej (kl. II), F. Leończyk (kl. III)
III miejsce: L. Gerwatowskiej (kl. I), Z. Gurczyńskiej (kl. II), D. Stejke (kl. III).
Przyznano również wyróżnienia dla: D. Rudzińskiego (kl. I), B. Podgórskiej (kl. I), A. Agne (kl. II), M. Graunsberg (kl. II), P. Kroczak (kl. III), J. Kołodziejczyk (kl. III) i T. Warzyńskiego (kl. III).
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz książki. Fundatorem nagród była Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Bożewie, której serdecznie dziękujemy.
Konkurs dla przedszkolaków "Barwy jesieni" - 06.11.2020
6 listopada 2020 r. w CKiSz w Sierpcu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Barwy Jesieni”. Wśród nagrodzonych są nasze przedszkolaki z Bożewa.
Barbara Kajkowska zajęła II miejsce w kategorii 3-4 latków, natomiast Bartosz Zarzycki – III miejsce w kategorii 5-6 latków. Alicja Kalińska otrzymała wyróżnienie.Serdeczne gratulacje dla przedszkolaków.
"Szkoła do hymnu" 2020 - 10.11.2020
10 listopada 2020 r. nasza szkoła wzorem ubiegłych lat wzięła udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu”.
O symbolicznej godzinie 11:11 „Mazurka Dąbrowskiego” w szkole zaśpiewały przedszkolaki z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych 0a i 0b. Natomiast uczniowie klas I – VIII ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii odśpiewali hymn on-line za pomocą komunikatorów.
W ten sposób nasza społeczność szkolna włączyła się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.
Światowy Dzień Rzucania Palenia - 19.11.2020
19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W związku z tym wychowawcy klas I-VIII przeprowadzili on-line pogadanki na temat szkodliwości palenia papierosów, a opiekunki SK PCK skierowały do uczniów film pt.: "Zastanów się, czy warto...".
Dzień Praw Dziecka - 20.11.2020
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
Edukacja o prawach dziecka to niezwykle istotny element całego procesu kształcenia. Z tego powodu co roku nasza szkoła organizuje różnorodne działania z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
W tym roku w punkcie przedszkolnym i oddziałach przedszkolnych przeprowadzone zostały zajęcia na temat: „Dziecka prawa – moja sprawa”. Przedszkolaki zostały zapoznane z podstawowymi informacjami o prawach dziecka. Obejrzały prezentację multimedialną na ten temat. W czasie zajęć uświadomiły sobie kim jest „dziecko” i dlaczego wymaga szczególnego traktowania. Najmłodsi uczestniczyli również w zabawie ruchowej pod hasłem: „Miś ma prawo do…” oraz rozróżniali prawa i zachcianki. Na zakończenie dzieci kolorowały ilustrację z wybranym przez siebie prawem.
W związku z sytuacją epidemiczną w kraju w klasach I – VIII zajęcia o prawach dziecka realizowane były w trybie zdalnym. Uczniowie w ramach zajęć z wychowawcą obejrzeli prezentację multimedialną i filmy o prawach dziecka.
Dzień Pluszowego Misia - 25.11.2020
25 listopada to ważna data w kalendarzu dzieci z punktu przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych w Bożewie, i to nie bez powodu. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
W tym roku z uwagi na panujące obostrzenia nikt nie mógł przynieść do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Zamiast tego panowie misie i panie misiowe były przedstawiane przez swoich właścicieli za pomocą przesłanych zdjęć. Podczas zajęć dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, śpiewały dedykowane im piosenki, a także brały udział w zabawach plastycznych, konkursach i misiowych tańcach.
Przekazanie szkole sprzętu komputerowego - 27.11.2020
W ramach realizacji projektu pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna” poprzez Samorząd Województwa Mazowieckiego w partnerstwie z Gminą Mochowo, nasza szkoła otrzymała sprzęt wspierający naukę zdalną: 8 zestawów komputerowych, 13 laptopów, 12 tabletów oraz oprogramowanie. Wkrótce zostanie przekazane szkole 13 drukarek oraz urządzenie wielofunkcyjne.
Ponadto 4 nauczycieli i 10 uczniów zostanie objętych wsparciem szkoleniowym w zakresie zdalnego nauczania.
Lena stypendystką "Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych"
W roku szkolnym 2020/2021 ruszyła kolejna edycja „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka”.
Projekt skierowany jest do uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz liceów ogólnokształcących, zlokalizowanych na obszarze województwa mazowieckiego. Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie zdolności edukacyjnych młodych ludzi, motywowanie ich do dalszej nauki i rozwijania pasji związanych z przedmiotami ścisłymi.
Z wielką przyjemnością i nieskrywaną dumą informujemy, że wśród 476 uczniów, którzy zostali zakwalifikowani do programu, jest uczennica klasy siódmej naszej szkoły – Lena Gutfrańska.
Andrzejki - 30.11.2020
30 listopada 2020 r. w punkcie przedszkolnym i oddziałach przedszkolnych 0a i 0b odbyły się andrzejki.
Panie wychowawczynie zadbały o magiczny wystrój oraz tajemniczy nastrój. Klasy zostały zamienione w sale wróżb. Dzieci chętnie uczestniczyły we wspólnych wróżbach: lały wosk, układały buty, przekuwały papierowe serce, by poznać imię swego wybranka lub wybranki albo wykonywany w przyszłości zawód, losowały magiczne bileciki, na których widniały przepowiednie przyszłości. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabaw. Przepowiednie dostarczyły wiele śmiechu i radości.
Ogólnopolski konkurs matematyczny "Orzeł matematyczny"
27 października 2020 roku pięcioro uczniów klas VI - VII wzięło udział w ogólnopolskim konkursie matematycznym „Orzeł matematyczny”.
Zadaniem każdego uczestnika było rozwiązanie przygotowanych zestawów zawierających zadania zamknięte. Wszyscy godnie reprezentowali naszą szkołę, a najlepszy wynik uzyskały:
Zofia Cielicka z klasy VI, otrzymując tytuł laureata za VII miejsce w kraju oraz Julia Latos z klasy VI, otrzymując tytuł laureata za VIII miejsce w kraju.
Pozostali uczniowie dostali dyplomy za uczestnictwo. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Mikołajki 2020
4 grudnia 2020 r. przybył do szkoły długo wyczekiwany gość - święty Mikołaj, który odwiedził wszystkie dzieci z punktu przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych 0a i 0b. Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na wyjątkowego gościa. Gdy się zjawił, serdecznie go przywitały oraz pięknie recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Na koniec przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem.
Ten magiczny, świąteczny dzień na długo pozostanie w ich pamięci, a prezenty będą przypominać o miłych odwiedzinach.
W związku z sytuacją epidemiczną w kraju w pozostałych klasach mikołajki odbyły się w trybie zdalnym. W klasie I dzieci oglądały krótki film pt.: „Historia św. Mikołaja”, rysowały Mikołaja wg instrukcji, śpiewały i tańczyły w rytm piosenki „A Mikołaj pędzi”. Natomiast w klasie III, dzięki ogromnej pomocy rodziców, każde dziecko otrzymało prezent, o jakim marzyło... Każdy otwierał swój upominek i opowiadał o nim... Dzieci na głowach miały świąteczne opaski.
Spotkanie mikołajkowe - 07.12.2020
7 grudnia 2020 r. w imieniu św. Mikołaja z drobnymi słodkimi podarunkami w punkcie przedszkolnym oraz oddziałach przedszkolnych 0a i 0b pojawił się Wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski.
Atmosfera spotkania była wyjątkowa. Każdy w tym dniu został obdarowany słodkim prezentem. Dzieci w ramach podziękowania za przybycie i otrzymane podarunki wyrecytowały wierszyki lub zaśpiewały piosenkę.
Rozstrzygnięcie konkursu na ozdobę bożonarodzeniową - 07.12.2020
Rozstrzygnięty został konkurs na „Ozdobę bożonarodzeniową” zorganizowany przez Wójta Gminy Mochowo oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Mochowie.
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie ozdoby z okazji świąt Bożego Narodzenia.Jury potwierdziło, że wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, gdyż poziom prac był niezwykle wysoki. Uczestnicy konkursu wykonali swoje ozdoby dowolną techniką. Liczył się pomysł, oryginalne podejście do tematu, wkład pracy i estetyczne wykonanie. Wśród wyróżnionych są uczniowie naszej szkoły:
W kategorii wiekowej 3-7 lat:
I miejsce – Zofia Kowalska,
II miejsce – Maja Dziurlik,
III miejsce – Mikołaj Cholewiński.
Wyróżnienia otrzymali: Inez Leończyk oraz Ignacy Kowalski.
W kategorii wiekowej 8-14 lat I miejsce zajął Franciszek Leończyk z klasy III.
Serdecznie gratulujemy.
Mikołajkowa wizyta Starosty Sierpeckiego - 08.12.2020
8 grudnia 2020 r. z okazji mikołajek dzieci z oddziałów przedszkolnych i punktu przedszkolnego naszej szkoły odwiedzili szczególni goście – Starosta Sierpecki Andrzej Cześnik oraz Wicestarosta Sierpecki Sławomir Olejniczak. Na ręce pani Dyrektor złożyli życzenia i podarowali najmłodszym odrobinę słodkości.
Akcja UNICEF "Pomoc dla Jemenu"
W listopadzie nasza szkoła uczestniczyła w akcji „Pomoc dla Jemenu”, w ramach której przekazaliśmy środki finansowe na konto UNICEF.
Dzieci w Jemenie doświadczają wielu problemów: braku dostępu do czystej wody, pełnowartościowej żywności, czy właściwej opieki medycznej. Aż 2 miliony dzieci w tym kraju nie chodzi do szkoły. Wiele dzieci cierpi z powodu głodu, każdego dnia walcząc o przetrwanie. Wojna to jedyna rzeczywistość jaką znają.
Uczniowie naszej szkoły wykonali prace plastyczne przedstawiające wizję szczęśliwego dzieciństwa wszystkich dzieci na całym świecie w szczególności na terenach objętych wojną. Poniżej prezentujemy rysunki autorstwa: Mai Muszyńskiej, Malwiny Jarzyńskiej, Patryka Nakonowskiego.
Turniejada Mikołajkowa 2020
W tym roku zuchy z 10 Gromady Zuchowej „Złociste Promyki” z naszej szkoły wraz ze swoją drużynową Beatą Wolder wzięły udział w nietypowej Turniejadzie Mikołajkowej, która ze względu na pandemię odbyła się on-line.
Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmiało: Betlejemskie Światło Pokoju – Światło Służby. Tak jak co roku zuchy zmagały się z wieloma zadaniami. Część z nich wykonywały w domu, jako zadania przedturniejadowe. W pozostałych brały udział podczas zbiórki zuchowej on-line.
Pomimo specyficznej sytuacji wszyscy byli bardzo zadowoleni z możliwości porozmawiania, spotkania się w wesołej, przedświątecznej atmosferze.
Wigilia w oddziałach przedszkolnych i punkcie przedszkolnym - 18.12.2020
18 grudnia 2020 r. w oddziałach przedszkolnych 0a i 0b oraz w punkcie przedszkolnym zapanował świąteczny nastrój i nastał długo oczekiwany dzień wigilii. Dzieci spotkały się przy wigilijnych stołach, na których nie zabrakło świątecznych smakołyków. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń oraz wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Odświętny strój podkreślał szczególny charakter tego dnia.
Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.
W atmosferze świąt - klasa II - 18.12.2020
Zgodnie z tradycją świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy II wykonali ozdoby choinkowe (pająki słomkowe, mikołaje, łańcuchy choinkowe) i szopkę betlejemską. Podczas nauczania zdalnego ozdoby wykonane zostały w domu z pomocą rodziców. Sprawiło to dzieciom wiele radości i wprowadziło w świąteczny nastrój.
Wigilia w klasie I - 18.12.2020
Wigilia klasowa to tradycja, którą pielęgnuje się w naszej szkole. W ubiegłych latach tego dnia wszyscy uczniowie brali udział w przygotowanych na tę okazję jasełkach, a po ich zakończeniu, wraz z wychowawcami, udawali się do klas, gdzie dzielili się opłatkiem, rozmawiali i robili pamiątkowe zdjęcia. W dobie pandemii koronawirusa zorganizowanie takiego wydarzenia stało się niemożliwe.
Jednak w klasie pierwszej wigilia odbyła się w zupełnie innej, bezpiecznej i przemyślanej formie.
Wszyscy uczniowie ubrali się elegancko albo mieli na sobie zabawne swetry z bożonarodzeniowym motywem, nakryli i ozdobili odświętnie biurko bądź stolik. Następnie wychowawczyni klasy przedstawiła prezentację na temat savoir vivre przy stole. Kiedy wszystko było już przygotowane, dzieci złożyły sobie serdeczne życzenia i podzieliły się opłatkiem. Podczas degustacji wigilijnych potraw wszystkim dopisywał dobry humor. Na zakończenie dzieci śpiewały kolędy i pastorałki.
Wigilia online w klasie IV - 18.12.2020
18 grudnia 2020 r. w klasie IV lekcje odbyły się w świątecznej atmosferze, uczniowie poczuli magię świąt.
Na ekranach pojawiły się dzieci w czerwonych czapkach Mikołaja oraz innymi emblematami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia. Podczas zajęć online uczniowie słuchali kolęd i pastorałek, złożyli sobie życzenia świąteczne, dzieląc się opłatkiem.
Akcja MEN "Razem na Święta"
Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych. W związku z tym w grudniu nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”.
W ramach tej akcji organizowanej wraz z Radą Rodziców zostały przygotowane paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących rodzin uczniów z naszej szkoły.
Innym działaniem w ramach przedświątecznego wolontariatu było zorganizowanie zbiórki darów dla zwierząt w schronisku w Płocku.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim za każdy dar serca i aktywne włączenie się do akcji „Razem na Święta”. Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Dzięki Waszej pomocy stał się on jeszcze piękniejszy i radośniejszy.
Konkurs plastyczno-informatyczny "Bezpieczne Ferie 2021"
Przed feriami świątecznymi i zimowymi Szkolne Koło PCK zaprosiło dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-informatycznym pt. "Bezpieczne Ferie 2021".
Konkurs miał na celu propagowanie bezpieczeństwa w domu, ruchu drogowym, miejscach wypoczynku oraz w sieci Internet, a jego organizatorkami były panie: A. Herudzińska i S. Ręczkowska. Uczestnicy mieli wykonać prace w programie Paint lub PowerPoint.
Wpłynęło bardzo dużo efektownych i pomysłowych prac, w związku z tym wyłonienie laureatów było trudne. Jury, oceniając, brało pod uwagę zgodność pracy z tematem, estetykę oraz samodzielność.
W kategorii "Prezentacja multimedialna" oceniający przyznali tylko pierwsze miejsca, gdyż prace w większości prezentowały bardzo wysoki poziom. Zwycięzcami są: Dawid Rudziński (kl. VII), Antoni Gutfrański (kl. III), Franciszek Leończyk (kl. III), Laura Różycka (kl. III).
Wśród uczniów klas IV - VIII, którzy wykonali prace w programie Paint, przyznano dwa miejsca:
I miejsce – Sandra Glonkowska (kl. V),
II miejsce – Zofia Kucińska (kl. IV).
Natomiast w kategorii wiekowej klas 0 - III przyznano następujące miejsca:
I miejsce: Kornelia Bieżuńska (kl. I), Gabriela Nowakowska (kl. I), Laura Zawadzka(kl. I), Nadia Jarzyńska (kl. II);
II miejsce: Lena Gerwatowska (kl. I), Zofia Gurczyńska (kl. II), Aleksandra Gołębiewska (kl. II);
III miejsce: Lena Leszczyńska(kl. II), Maja Skierska (kl. II).
Wyróżniono pracę najmłodszego uczestnika z oddziału przedszkolnego 0b – Wiktora Malanowskiego.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Poniżej przedstawiamy wyróżnione prace wykonane w programie Paint.
Owocowy Tydzień - 18-22.01.21
Od 18 do 22 stycznia 2021r. w naszej szkole trwał „Owocowy Tydzień”, który był organizowany w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie”. Uczniowie przez cały tydzień przynosili ulubione owoce.
Dzieci mogły obejrzeć, dotknąć, powąchać oraz posmakować owoce i warzywa. Ponadto liczyły, porównywały wielkość, kolor oraz rozmawiały o ich wyglądzie. Uczyły się wierszyków, rymowanek, rozwiązywały rebusy „owocowe". Nie zabrakło ciekawych prac plastycznych, dzieci kolorowały popularne i te mniej znane owoce. Bardzo przyjemnym zwieńczeniem prac badawczych i edukacyjnych było próbowanie różnych owoców, jak: mango, ananas, jabłko, gruszka, mandarynka, kiwi oraz granat.
Zdrowe śniadanie klasy II - 25.01.2021
25 stycznia 2021r. uczniowie kl. II w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” przygotowywali drugie śniadanie. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością przygotowały zdrowe, kolorowe kanapki. Poznali również zasady zachowania higieny przy komponowaniu posiłków oraz zapoznali się z problematyka marnowania żywności i sposobami radzenia sobie z nią.
Śniadanie przebiegało w przyjemnej atmosferze, a kolorowe warzywa i owoce samym wyglądem zachęcały do delektowania się.
Pasowanie na czytelnika - 26.01.2021
26 stycznia 2021 r. uczniowie klas pierwszej i drugiej naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. W tym roku wyjątkowo również drugoklasiści byli pasowani na czytelników ze względu na panującą w ubiegłym roku szkolnym sytuację i nauczanie zdalne.
W czasie uroczystości przyszli czytelnicy pochwalili się swoją wiedzą na temat szanowania książek oraz wykazali się znajomością baśni, odgadując zagadki. Po takim wprowadzeniu skupieni i poważni uczniowie w obecności pani dyrektor: R. Domańskiej i wychowawczyń: A. Herudzińskiej, M. Maciejewskiej przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonała Pani Dyrektor, dotykając encyklopedią ramienia każdego ucznia. Jednocześnie pogratulowała wszystkim i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom, zakładkę i kredki.
Uczniom klasy pierwszej jako stawiającym pierwsze kroki w czytaniu podczas uroczystości zostały przekazane „Wyprawki Czytelnicze” w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt ten realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tegoroczna kampania została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej.
Spotkania dla klas pierwszej i drugiej przygotowane przez nauczyciela bibliotekarza – J. Ostrowską przebiegły w radosnej atmosferze i reżimie sanitarnym. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie są zawsze mile widziani.
Zdrowo jem... - 27.01.2021
27 stycznia 2021r. uczniowie klasy II w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” obejrzeli prezentację na temat zdrowego odżywiania i znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia.
Celem prezentacji było: kształtowanie u uczniów prawidłowych postaw i nawyków żywieniowych oraz edukacja na temat podstaw zdrowego stylu życia, potrzeby różnicowania produktów w codziennej diecie, uświadomienie uczniom jak ważną rolę odgrywają warzywa i owoce w odżywianiu.
29. Finał WOŚP 2021 - 31.01.2021
Jak co roku nasza szkoła grała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Pieniądze zebrane w 29. Finale WOŚP zostaną przekazane oddziałom dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie i wolontariuszom za przeprowadzenie tej akcji na rzecz WOŚP.
Święto Patrona Szkoły - 01-08.02.2021
Rokrocznie wyrażamy zadowolenie i dumę z faktu, że Patronem naszej szkoły jest tak znakomity twórca, jak Adam Mickiewicz. W związku z tym w dniach 1 – 8 lutego 2021 r. obchodziliśmy niezwykle ważne dla całej społeczności szkolnej Święto Patrona Szkoły. Nawet w dobie pandemii przybrało ono wyjątkowy charakter. Zaraz po wejściu do budynku można było zauważyć gazetkę poświęconą Patronowi Szkoły.
Uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach, które przybliżyły postać Adama Mickiewicza i jego twórczość. Dzieci zapoznały się z prezentacją o życiu wieszcza narodowego, poznały jeden z jego utworów - „Przyjaciele”. Następnie wykonywały interaktywne ćwiczenia: układały w kolejności chronologicznej obrazkowy plan wydarzeń, szukały w diagramie wyrazów związanych z Mickiewiczem, grały w milionerów wiedzy. W trakcie spotkania wspominano także uroczystość nadania szkole imienia, oglądano zdjęcia z tego ważnego dla społeczności szkolnej wydarzenia.
Uczniowie klas IV – VIII w obchodach Święta Patrona Szkoły uczestniczyli w formie on-line. Na zajęciach z wychowawcą zostali zapoznani z prezentacją multimedialną pt.: „Adam Mickiewicz – życie i twórczość”.
Dzięki tym działaniom nasi uczniowie stali się bogatsi w wiedzę o Patronie Szkoły.
Dzień Bezpiecznego Internetu - 09.02.2021
9 lutego 2021 roku obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy Razem!”.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.Z okazji DBI w naszej szkole dla uczniów przygotowano quiz wiedzy, prezentację multimedialną oraz pogadanki i rozmowy w klasach. Wykonano gazetkę, którą można obejrzeć na szkolnym korytarzu. Zorganizowano również konkurs informatyczny o tematyce bezpieczeństwa w sieci.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w konkursie i wykazali się dużą wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa w Internecie oraz pomysłowością i oryginalnym podejściem do tematu.
W klasach I-III najlepsze prace wykonali:
- w klasie I: Kornelia Bieżuńska,
- w klasie II: Adrian Agne,
- w klasie III: Antoni Gutfrański.Wyróżnienia przyznane zostały następującym uczniom:
- w klasie I: Lenie Nagiewicz oraz Barbarze Podgórskiej,
- w klasie II: Aleksandrze Gołębiewskiej oraz Oliwii Wężowskiej,
- w klasie III: Franciszkowi Leończykowi oraz Tobiaszowi Warzyńskiemu.W klasach IV – VIII zwycięzcami zostali:
- I miejsce: Lena Gutfrańska oraz Dawid Rudziński z klasy VII,
- II miejsce: Zofia Cielicka z klasy VI,
- III miejsce: Filip Piaskowski z klasy IV.Wyróżnienia otrzymali:
- Amelia Kruszyńska z klasy VI,
- Magda Manista z klasy IV,
- Anna Kucińska z klasy V.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział. Laureaci konkursu odebrali dyplomy i nagrody 15 lutego 2021r.Na zdjęciach prezentujemy wyróżnione prace.
Rodzicom proponujemy obejrzenie krótkiego filmiku pt. ”Jak chronić dzieci w Internecie”
https://www.youtube.com/watch?v=hXYqp0H5VOU
Walentynkowe zajęcia w bibliotece - 11.02.2021
11 lutego 2021 r. biblioteki szkolna i publiczna w ramach współpracy przygotowały dla uczniów klasy III walentynkowe zajęcia.
W czasie spotkania trzecioklasiści dowiedzieli się, kim był święty Walenty, poznali ciekawostki o zwyczajach walentynkowych, a następnie sprawdzili swoją wiedzę na temat święta zakochanych, rozwiązując walentynkowy quiz. Poza tym dzieci wykonały piękne walentynki dla koleżanki, kolegi lub swoich najbliższych.
Walentynki 2021 - 15.02.2021
Walentynki to czas miłości, ale także radości, życzliwości i przyjaźni. W związku z tym jak co roku z okazji walentynek w naszej szkole przez tydzień przed 14 lutego działała „poczta walentynkowa”. W każdej klasie została przygotowana skrzynka z serduszkami. Można było do niej wrzucić samodzielnie wykonaną walentynkę i przesłać w ten sposób wyrazy sympatii i przyjaźni ukochanej koleżance, koledze, nawet ulubionej pani. Kartki walentynkowe weekend spędziły na kwarantannie, a w poniedziałek 15 lutego 2021 r. zostały uroczyście wręczone adresatom.
Uśmiechów i radości tego dnia było wiele.
Warsztaty edukacyjne - 25.02.2021
25 lutego 2021 r. w Szkole Podstawowej w Bożewie odbyły się warsztaty edukacyjne zorganizowane przez Centrum Innowacyjnej Edukacji z Suwałk. Dzieci, wykonując samodzielnie świece, robiąc slimy czy biorąc udział w pokazach sztucznego lodu, udowodniły, że nauka może być prawdziwą przyjemnością. Praktyczne zdobywanie wiedzy stało się prawdziwą frajdą i niezapomnianą przygodą.
Randka w ciemno... z książką - 23-25.02.2021
W ostatnim tygodniu lutego biblioteka szkolna przygotowała dla czytelników akcję pod hasłem: „Randka w ciemno… z książką”.
Podczas akcji dzieci wypożyczały książki „w ciemno”, gdyż były one owinięte w papier z serduszkami. Wybierały lekturę po krótkiej recenzji, a nie oceniając po okładce.
Ta niecodzienna forma wyboru książki cieszyła się zainteresowaniem młodych czytelników.
Tydzień Tolerancji, Przyjaźni i Życzliwości - 01-05.03.2021
Od 1 do 5 marca 2021 r. w Szkole Podstawowej w Bożewie zorganizowano Tydzień Tolerancji, Przyjaźni i Życzliwości. Organizatorkami były panie: A. Herudzińska, U. Radecka, S. Ręczkowska, B. Wolder, A. Rudzińska. Klasy I – III uczestniczyły w wydarzeniach Tygodnia Tolerancji stacjonarnie, natomiast IV – VIII zdalnie.
Tydzień Tolerancji rozpoczęto od przygotowania „korytarza życzliwości i uprzejmości”. W centralnym miejscu pojawiła się dekoracja promująca tolerancję, życzliwość, przyjaźń, a na ścianach przy każdej sali – hasła, cytaty i plakaty przygotowane przez poszczególne oddziały.
Wtorek – drugi dzień Tygodnia Tolerancji - był radosny dzięki „przyjaznym powitankom”. Przeróżne często dowcipne, życzliwe stwierdzenia i gesty dostarczyły uczniom i nauczycielom dużo przyjemności i wprowadziły w fantastyczny nastrój. Tego dnia klasy tworzyły też „alfabet tolerancji”, czyli dopisywały do poszczególnych liter słowa TOLERANCJA synonimy związane z tym wyrazem. W środę zorganizowano pocztę życzliwości, czyli pisanie życzliwych, serdecznych liścików do koleżanki lub kolegi, które umożliwiły znalezienie w drugim człowieku pozytywnych cech. Natomiast czwartek – Dzień Radości przebiegł pod hasłem: „Każdy inny – wszyscy jesteśmy równi”. Tego dnia dzieci mogły się przebrać. Fantazyjne stroje i fryzury pomogły zrozumieć, że w „różnorodności jest równość”. W piątek na zakończenie tygodnia została wyświetlona prezentacja pt.: „Każdy inny, wszyscy różni” lub film pt.: „Jesteśmy różni - jesteśmy równi”. Przeprowadzone zostały również podsumowujące pogadanki.
Dzień Kobiet - 08.03.2021
W punkcie przedszkolnym w naszej szkole obchodzono Dzień Kobiet. Przepięknie ubrane dziewczynki w dniu swojego święta otrzymały od chłopców upominki i medale, a także były przez nich wyręczane w codziennych obowiązkach, np. sprzątaniu zabawek.
Dzień Liczby Pi 2021
14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. W związku z tym świętem uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Bożewie przygotowali projekt związany z liczbą π. W czasie lekcji matematyki poznali się wiele ciekawostek i informacji związanych z liczbą π oraz wykonali prace na ten temat.
Projekty klas I i III - Układ Słoneczny
Uczniowie klas I i III Szkoły Podstawowej w Bożewie podczas lekcji omawiali treści związane z Układem Słonecznym. Poznali wiele niesamowitych tajemnic wszechświata oraz wykonali własne projekty Układu Słonecznego. Efekty ciężkiej pracy uczniów były zachwycające. Ich dzieła były oglądane i podziwiane przez kolegów z klasy II i przedszkolaków.
Zwierzęta przyjaciółmi człowieka - zbiórka dla schroniska w Płocku
Szkolny Klub Wolontariatu w naszej szkole zorganizował zbiórkę żywności dla zwierząt z płockiego schroniska. Był to gest pomocy naszych uczniów dla czworonożnych przyjaciół.
Powitanie wiosny 2021
Pierwszy dzień wiosny zawsze jest doskonałą okazją do radości i zabawy. 19 i 22 marca 2021 r. w Szkole Podstawowej w Bożewie odbyło się uroczyste powitanie wiosny. Z tej okazji dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego 0a przeszły barwnymi korowodami wokół szkoły, oczywiście z marzannami na honorowym miejscu. Przedszkolaki przy pomocy głośnych okrzyków i instrumentów prosiły Panią Wiosnę, aby już do nas przybyła. Natomiast dzieci z oddziału 0a udały się na boisko szkolne, gdzie spalono słomianą marzannę – symbol zimy.
Grupa sześciolatków - 0b powitała wiosnę na zielono przy śpiewie i grze na instrumentach perkusyjnych. Wzięli też udział w obrzędzie spalenia marzanny, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Niestandardowo wiosnę powitała klasa I, organizując dzień z eksperymentami. Mali badacze z pomocą rodziców przeprowadzali proste doświadczenia i eksperymenty, stawiali hipotezy i oceniali ich prawdziwość. Dzieci sprawdzały, w jaki sposób rośliny piją wodę, jak powstaje deszcz, z czego można zrobić największe bańki. Wszyscy wykonywali barwne mozaiki na talerzu z mlekiem oraz malowali wiosenne kwiaty lub krzewy forsycji. Pierwszoklasiści, odkrywając to, co nieznane, nie tylko poszerzyli zakres swojej wiedzy i wzbogacili wyobraźnię, ale również wspaniale się bawili oraz mile spędzili pierwszy, wiosenny dzień.
Uczniowie klasy II uczcili pierwszy dzień wiosny na wesoło. Wykonali marzanny i stroje symbolizujące odejście złej zimy a nadejście kolorowej i wesołej wiosny. Pomysły były niesamowite. Choć za oknem pogoda nie ujawnia nadejścia nowej pory roku, my wiemy, że wiosna jest z nami.
Sukcesy naszych uczniów w konkursach przyrodniczych
6 kwietnia 2021r. odbyło się wręczenie nagród w konkursie pt. "Przyroda -Twój Przyjaciel" z tematem wiodącym XLIII Edycji 2020 "Piękno, które znamy i chronimy", organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody w Płocku.
Nasi uczniowie po raz kolejny wykazali się zdolnościami plastycznymi, tworząc piękne prace przedstawiające różne gatunki chronionych zwierząt. Laureatami w w/w konkursie zostali: Maja Dziurlik (kl. Oa) - I miejsce, Franciszek Blekicki (kl. Ob) - III miejsce, Aleksandra Skierska (kl. VI) - I miejsce, Sandra Glonkowska (kl. V) - II miejsce, Amelia Kruszyńska (kl. VI) - III miejsce.Dwie uczennice z kl. VI wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży Szkolnej pt. "Mój Las", gdzie w II kategorii wiekowej "Piętra lasu i ich mieszkańcy" zajęły: I miejsce - Zofia Cielicka oraz III miejsce - Amelia Kruszyńska.
Serdecznie dziękujemy Urzędowi Gminy Mochowo za ufundowanie nagród dla uczestników konkursu, a naszym laureatom gratulujemy osiągniętych sukcesów.
Narodowe Święto Chrztu Polski - 14.04.2021
14 kwietnia obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski.
To święto upamiętnia historyczne wydarzenie z 14 kwietnia 966 roku, kiedy to nasz władca Mieszko I przyjął chrzest, przez co rozpoczął proces chrystianizacji ziem polskich. Polska została włączona do grona chrześcijańskich nowoczesnych krajów, co zapewniło jej szybki rozwój i wzrost znaczenia wśród państw Europy.
Tego dnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację i filmik, które dotyczyły przyjęcia przez Polskę chrztu oraz wywiesili flagi państwowe.Poza tym przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III wykonali urokliwe prace plastyczno-techniczne - godło Polski z papierowych talerzyków, pomalowali portrety Mieszka I. Najmłodsi uczniowie rozwiązywali również różnorodne zadania logiczne, np. rozkodowali symbole narodowe naszego państwa, ułożyli puzzle online.
Dzień Ziemi 2021
22 kwietnia corocznie obchodzimy Dzień Ziemi. Jest to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”.
Nasza szkoła również włączyła się do celebrowania tego święta, gdyż jest to doskonała okazja do przedstawienia zagrożeń naszej planety i uświadomienia, jak ważne jest dbanie o Ziemię.
W czasie pandemii koronawirusa obowiązuje wiele obostrzeń, które wpłynęły również na ograniczenie i formę obchodów Dnia Ziemi. W związku z tym przedszkolaki z punktu przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych 0a i 0b obejrzały film, jak należy dbać o naszą planetę i wspólnie w swoich grupach wykonały plakaty o tematyce ekologicznej, po czym mali ekolodzy wyszli posprzątać swoją najbliższą okolicę.
Natomiast uczniowie klasy pierwszej redagowali hasła i rozmawiali o sposobach oraz możliwościach ochrony Ziemi, malowali plakaty, rozwiązywali ciekawe rebusy, słuchali ekologicznej piosenki oraz z entuzjazmem oglądali krótkie filmiki ukazujące piękno naszej planety. Po zajęciach o tematyce ekologiczne pierwszoklasiści postanowili otworzyć oczy i nadstawić uszy na wszystko, co się dzieje w przyrodzie w ich otoczeniu, zawsze o nią dbać i nakłaniać innych do jej ochrony.
Z kolei drugoklasiści, by uczcić Dzień Ziemi, przygotowali wiosenny teatrzyk ekologiczny, wykonywali plakaty, projektowali ,,zielone osiedle” oraz uczyli się piosenek o ochronie środowiska. Uczniowie klasy trzeciej ubrali się na zielono, zasadzili roślinki, oglądali prezentacje i wykonywali zadania on-line oraz namalowali kulę ziemską farbami....a wszystko po to, żeby pokazać jak ważna jest dla nich planeta Ziemia. Uczniowie klasy V przygotowali z tej okazji plakaty z hasłami ekologicznymi.
W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji „Zasadź roślinę w swoim ogrodzie” oraz „Sprzątamy najbliższą okolicę”. Wszystkim zaangażowanym w akcje ekologiczne bardzo serdecznie dziękujemy.
Pamiętajmy, że każdy znas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan! Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku.
Gala finałowa III Regionalnego Konkursu Plastycznego "Wiosenny pejzaż Mazowsza" - 27.04.2021
27 kwietnia 2021 r. odbyła się uroczysta gala finałowa III Regionalnego Konkursu Plastycznego "Wiosenny pejzaż Mazowsza", której organizatorem jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu.
Uczennica naszej szkoły Amelia Synowiec z kl. IV zajęła III miejsce w tym konkursie.Amelii serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Powiatowy Konkurs Recytatorski "WIOSNA, ACH TO TY"
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim pt.: "WIOSNA, ACH TO TY". Konkurs odbywał się pod patronatem Starosty Sierpeckiego Andrzeja Cześnika, a jego organizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sierpcu.
Na konkurs wpłynęło 110 nagrań z recytacją wierszy o tematyce wiosennej. Komisja konkursowa wyłoniła 13 zwycięzców w pięciu kategoriach wiekowych. Wśród laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły – Lena Adamska. Lena, recytując wiersz Juliana Tuwima "Ptasie radio", zajęła I miejsce w III kategorii wiekowej (uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII).
Serdecznie gratulujemy.
"Bezpiecznie na wsi mamy…” - Ogólnopolski Konkurs Plastyczny KRUS
Już po raz jedenasty został zorganizowany Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi mamy - od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy". Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z przebywaniem i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym oraz rolniczym chorobom zawodowym. Laureatką I miejsca w grupie klas IV-VIII została uczennica klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie - Julia Skierska. Praca Julii przeszła do kolejnego etapu konkursu. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Akcja "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" - 4-6.05.2021
Nasza szkoła przystąpiła do projektu "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
Zbiórka elektrośmieści trwała od 4 do 6 maja 2021r. Akcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów i mieszkańców Bożewa i okolic. Udało nam się zebrać 5020 kg elektrośmieci. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzymała bon pieniężny na kwotę 753 zł, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych.
Wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę, które przekazały zużyty sprzęt na rzecz Szkoły Podstawowej w Bożewie serdecznie dziękujemy.
Warsztaty wyrobu czekolady - 13.05.2021
13 maja 2021r. odbyły się w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie warsztaty „Jak stworzyć własną czekoladę”. W warsztatach brały udział dzieci z punktu przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych oraz klas I - III.
Uczestnicy wspaniale się bawili i uczyli, projektując i wykonując tabliczkę swojej czekolady. Na koniec zajęć ozdabiali ją owocami i bakaliami oraz degustowali mleczną czekoladę do picia. Zachwyceni fantazyjnymi wytworami spakowali czekoladę w ozdobne folie, by podzielić się nią ze swoimi najbliższymi w domu.
Konkurs recytatorski „Zawody znane i mniej znane…” - 19-20.05.2021
Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie zaprosiła uczniów klas I – III do udziału w konkursie recytatorski pod hasłem: „Zawody znane i mniej znane, wymarzone i lubiane”. Konkurs został zorganizowany 19 – 20 maja 2021 r. w ramach Programu realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.
Wszyscy recytatorzy doskonale przygotowali swe występy. Duże wrażenie wywarły piękne stroje, starannie dobrane rekwizyty oraz pamięciowe opanowanie długich tekstów. Jury miało trudne zadanie, jednak postanowiło przyznać następujące miejsca:
I miejsce: w klasie I: Lena Nagiewicz, Lena Gerwatowska i Adam Wojciechowski; w klasie II: Adrian Agne, Bartosz Woźnicki; w klasie III: Justyna Rudzińska;
II miejsce: w klasie II: Maja Skierska; w klasie III: Julia Kołodziejczyk
III miejsce: Franciszek Leończyk i Natalia Jegerska z kl. III
Wszyscy laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, ponieważ wykazali się dużą odwagą, pokonując swoją nieśmiałość i tremę.
Wierszolandia - 21.05.2021
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur
21 maja 2021 r. odbył się w naszej szkole Przedszkolny Konkurs Recytatorski "Wierszolandia".
W konkursie wzięły udział chętne dzieci z punktu przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych 0a i 0b. Celem organizowanego corocznie konkursu jest przede wszystkim zachęcanie dzieci do przełamywania nieśmiałości, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz popularyzacja poezji dziecięcej. Konkurs dostarczył dzieciom wielu wrażeń i przeżyć, a przede wszystkim dobrej zabawy i atrakcyjnych nagród.Składamy gratulacje wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Dzień Matki 2021
Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Dla dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, dlatego uczniowie naszej szkoły dla Mam w dniu ich święta złożyli najserdeczniejsze życzenia, przekazali przygotowane przez siebie laurki i upominki, np.: uczniowie klasy I wręczyli Mamom własnoręcznie wykonany peeling odżywczy do twarzy i ciała, któremu nadali nazwę „peeling miłosny”. Dzieci, by wyrazić swoją wielką miłość i wdzięczność, zaśpiewały także piosenki.
Konkurs "Bezpieczna droga do szkoły"
2 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste podsumowanie szkolnego konkursu „Bezpieczna droga do szkoły”. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. Jego celem było przede wszystkim rozwijanie i popularyzowanie świadomości bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i kierującego. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych i formach: dla przedszkolaków i uczniów klas I – III przygotowano konkurs plastyczny, natomiast dla uczniów klas IV – VIII – konkurs wiedzy.
W konkursie plastycznym wzięło udział 36 dzieci. Uczestnicy wykazali się pomysłowością i talentem. Prace plastyczne wykonane zostały różnymi technikami. Przedstawiając swoją bezpieczną drogę do szkoły, dzieci uwzględniły znaki drogowe, sygnalizatory świetlne, odblaskowe ubranie oraz prawidłowe przejście przez ulicę. Wyniki konkursu plastycznego przedstawiają się następująco:
I miejsce: M. Bogucki (kl. III)
II miejsce: K. Trzciński (0b)
III miejsce: N. Mazurowska (punkt przedszkolny)
Wyróżnienie: W. Ambroziak (0b), M. Cholewiński (0b), M. Dziurlik (0a), B. Kajkowska (punkt przedszkolny).
W konkursie wiedzy wzięło udział 32 uczniów klas IV – VIII. Musieli oni wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. W konkursie wiedzy wyłoniono następujących zwycięzców:
I miejsce: L. Gutfrańska (kl. VII)
II miejsce: Z. Cielicka (kl. VI)
III miejsce: J. Latos (kl. VI)
Wyróżnienie: R. Sobolewski (kl. IV), M. Nagiewicz (kl. VI), D. Rudziński (kl. VII)
Pani dyrektor R. Domańska wręczyła laureatom dyplomy i nagrody rzeczowe sponsorowane przez PZU SA oraz przedstawiciela PZU – Jacka Zielińskiego.
Gratulujemy laureatom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Składamy serdeczne podziękowania PZU SA i panu Jackowi Zielińskiemu za okazaną życzliwość i wsparcie naszej inicjatywy mającej na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo na drodze.
Festyn sportowy - 02.06.2021
2 czerwca 2021 r. przedstawiciele Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Sierpcu – Sławomir Malanowski i Wojciech Szablewski zorganizowali w naszej szkole festyn sportowy z okazji Dnia Dziecka. Celem imprezy było promowanie aktywnego stylu życia oraz zintegrowanie środowiska szkolnego i wesoła zabawa.
Uroczystego otwarcia dokonali pani dyrektor R. Domańska i organizatorzy. Główną częścią festynu były zawody sportowe. Uczniowie klas 0 – VIII rywalizowali ze sobą w kilku konkurencjach o charakterze ogólnorozwojowym. Były biegi, rzut ringiem, skoki w workach, rzuty woreczkami do celu. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w rywalizację, wszyscy starali się wykonać ćwiczenia jak najlepiej i jak najszybciej.
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali medale, a wszyscy uczestnicy słodycze.
"Wybierz życie bez tytoniu" - 02.06.2021
W ramach Światowego Dnia bez Tytoniu 2 czerwca 2021 r. w naszej szkole przeprowadzono w klasach pogadanki n/t zdrowego stylu życia, a także wyświetlono prezentację „Wybierz życie bez tytoniu”.
Młodsi uczniowie poznali szkodliwe działanie dymu tytoniowego na zdrowie. Dzieci uczyły się, jak mogą reagować, kiedy dorośli palą przy nich papierosy. Przygotowały także kolorowe znaczki „Nie pal, proszę”.
Starszym uczniom na podstawie prezentacji przekazano informacje na temat substancji szkodliwych zawartych w dymie tytoniowym, chorób związanych z paleniem tytoniu, proces uzależnienia od nikotyny oraz skutki palenia biernego. Zwrócono uwagę na problem palenia e-papierosów przez młodych ludzi.
Rajd rowerowy członków LOP-u - 08.06.2021
8 czerwca odbył się rajd rowerowy członków Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody. Trasa rajdu była malownica i przebiegała przez kilka miejscowości: Grodnię, Bądkowo Kościelne, Łukoszyno-Biki. Uczniowie łącznie przejechali około 2️0 km. Chociaż droga nie należała do najłatwiejszych, uczestnicy świetnie poradzili sobie z wyzwaniem.
Dzięki takim działaniom pragniemy popularyzować bezpieczną turystykę rowerową, aktywny wypoczynek oraz poznawanie najbliższej okolicy.
Dziękujemy paniom Agnieszce Guzowskiej, Beacie Adamskiej i Pani Katarzynie Sikorskiej za opiekę podczas rajdu.
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej - 8-10.06.2021
Nasza szkoła uczestniczy w „Programie polityki zdrowotnej z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas VII-VIII z województwa mazowieckiego”. Niniejszy program w swojej konstrukcji jest programem edukacyjno – szkoleniowym, którego celem jest dostarczenie uczniom wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także wyposażającym w umiejętności działania w sytuacji trudnej, obniżającym poziom lęku przed wykonywaniem działań ratowniczych oraz dającym uczestnikom poczucie własnej skuteczności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Oddziaływanie programu na te elementy zachowania (wiedza, umiejętności, aspekt emocjonalny, poczucie własnej skuteczności) ma przyczynić się do zwiększenia liczby osób, które w razie zaistnienia takiej konieczności, skutecznie udzielą pierwszej pomocy przedmedycznej, bowiem zdobyły umiejętności oraz wykształciły właściwą postawę w sytuacji zagrożenia.
W dniach 7 i 10 czerwca 2021r. uczniowie klas VII – VIII wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które prowadzili pracownicy SP ZOZ WSPRiTS w Płocku mający duże doświadczenie w tej dziedzinie. Szkolenie składało się z dwóch części: zajęć teoretycznych (6 godzin lekcyjnych) i ćwiczeń praktycznych (10 godzin lekcyjnych). Uczniowie poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Zostali zapoznani ze sprzętem ratującym życie i utrwalili znajomość numerów alarmowych. Dzieci pod czujnym okiem prowadzących mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Z dużym zaangażowanie ćwiczyły na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową.
Na zakończenie szkolenia wszyscy uczestniczy otrzymali certyfikaty oraz opaski odblaskowe.
Rajd rowerowy klasy V - 10.06.2021
10 czerwca uczniowie klasy V uczestniczyli w rajdzie rowerowym do Rempina. W Głuchowie na placu zabaw przewidziano postój na regenerację sił. Po krótkim odpoczynku dzieci grały w piłkę nożną, siatkówkę, obserwowały owady i uczyły się korzystać z kompasu.
Rajd zapewnił uczestnikom wspaniałe przeżycia sportowe i turystyczne. Był ciekawą i aktywną formą integracji zespołu klasowego, okazją do wspólnego spędzenia czasu, wesołych rozmów, czego tak bardzo brakowało podczas nauki zdalnej.
Dziękujemy paniom Ilonie Kucińskiej, Marlenie Chylińskiej oraz Monice Jarzyńskiej za opiekę podczas rajdu.
Konkurs Ekologiczny "Edukujemy - Pomagamy"
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody brało udział w I-szej edycji II-go cyklu Konkursu Ekologicznego "Edukujemy - Pomagamy".
Dzięki zbiórce baterii przez uczniów szkoła otrzymała w tym konkursie tytuł Laureata oraz nagrody książkowe.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.
VI Gminny Konkurs Czytelniczy - 11.06.2019
11 czerwca 2021 r. dwanaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział VI GMINNYM KONKURSIE CZYTELNICZYM DLA UCZNIÓW KLAS I-III zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mochowie. Konkurs odbył się w Bibliotece Publicznej w Mochowie i był podzielony na trzy etapy. Pytania były bardzo zróżnicowane, chociaż dotyczyły głównie lektur szkolnych, które były omawiane w poszczególnych klasach. Nasi uczniowie poradzili sobie doskonale, czego efektem było otrzymanie najwyższej punktacji przez dużą część uczestników.
Uzupełnieniem zmagań literackich były zabawy plenerowe.
Nasza szkoła jest w #SuperKoderach
Nasza szkoła od września dołączy do #SuperKoderów!
#SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie cyklu zajęć prowadzonych na lekcjach poszczególnych przedmiotów uczniowie poznają podstawowe zasady programowania, jednocześnie wykonując zadania zgodne z podstawą programową danego przedmiotu.
#SuperKoderzy uczą się grać na bananach, programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów.
Bezpieczne wakacje - spotkanie z policjantem - 15.06.2021
Zbliża się czas wakacji i beztroskiego wypoczynku, dlatego w naszej szkole zorganizowano spotkanie pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. O bezpieczeństwie z uczniami rozmawiał dzielnicowy Gminy Mochowo asp. szt. Jacek Maliszewski.
Policjant mówił o zagrożeniach i możliwościach ich uniknięcia w czasie letniego wypoczynku. Przypomniał, że wszyscy niezależnie od tego, czy spędzają ten czas w miejscu zamieszkania, czy na zorganizowanych wyjazdach, zobowiązani są do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Uczulał na zagrożenia związane z kontaktami z osobami nieznajomymi. Przypominał również o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. Uczniowie podczas spotkania utrwalili także reguły rozważnego korzystania z kąpielisk w okresie wakacji.
XVII Bieg Trzeźwości - 18.06.2021
Duża grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w XVII BIEGU TRZEŹWOŚCI zorganizowanym 18 czerwca 2021 r. przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wójta Gminy Mochowo, animatora sportu w Mochowie oraz placówki oświatowe z terenu Gminy Mochowo.
Imprezę uroczyście otworzyli wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski i animator sportu Sebastian Szczypecki.
Zawody dla uczniów szkół podstawowych rozgrywane były w różnych kategoriach wiekowych, oddzielnie dziewczęta i chłopcy. Każdy uczestnik musiał pokonać odpowiednią do swojej kategorii wiekowej trasę. Sportową rywalizację rozpoczęły przedszkolaki. W kolejnych kategoriach wystartowali uczniowie klas I – III, następnie IV – VIII.
Wśród uczestników biegów walka była zacięta i przyniosła wiele emocji. Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do biegowej rywalizacji, godnie reprezentowali szkołę i udało się im uzyskać wysokie wyniki. Na mecie młodzi biegacze otrzymali wodę oraz słodką przekąskę w postaci herbatników. Posiłkiem regeneracyjnym po tak dużym wysiłku była pyszna grochówka.
Wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski, przewodniczący GKRPA - Tomasz Gruczyk oraz członek GKRPA - Andrzej Lewandowski zwycięzcom uroczyście wręczyli medale i dyplomy.
Lista laureatów przedstawia się następująco:
- kl. 0:
Wojtek Ambroziak – 2 miejsce
Franek Blekicki - 3 miejsce- kl. I
Madzia Jarzyńska – 1 miejsce
Basia Podgórska - 2 miejsce
Gabrysia Nowakowska – 3 miejsce- kl. II
Oliwia Wężowska – 1 miejsce
Jaś Podgórski – 1 miejsce
Wojtek Lewandowski – 2 miejsce- kl. III
Agata Kępczyńska – 2 miejsce
Mikołaj Smoliński – 3 miejsce- kl. IV
Maja Blekicka – 2 miejsce
Zosia Podgórska – 3 miejsce
Miłosz Fabianowicz – 1 miejsce- kl. V
Maja Muszyńska – 2 miejsce
Lena Adamska – 3 miejsce
Maciej Cywka – 2 miejsce- kl. VIII
Bartosz Soczewski – 1 miejsce
Kacper Maciejewski – 2 miejsceWielkie gratulacje dla wszystkich uczestników.
Uroczyste otwarcie boiska - 19.06.2021
19 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste otwarcie i symboliczne przecięcie wstęgi boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie, na budowę którego Gmina Mochowo pozyskała pomoc finansową z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2020”.
W uroczystości uczestniczyli: marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, starosta sierpecki Andrzej Cześnik, wicestarosta sierpecki Sławomir Olejniczak, wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewki, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie Renata Domańska, radni Gminy Mochowo, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice oraz uczniowie.
Po powitaniu przez wójta Gminy Mochowo wszystkich przybyłych gości i mowach okolicznościowych inwestycja została pobłogosławiona przez proboszcza parafii Bożewo ks. Marka Kardasza.Następnie zaproszono gości na płytę boiska, gdzie wykonali rzuty do kosza. Zadanie to wywołało wiele emocji, zarówno wśród zawodników, jak i wśród widowni.
Wszyscy cieszymy się z tak potrzebnego i funkcjonalnego obiektu sportowego. Boisko, obok hali sportowej, będzie dawało większe możliwości do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, gier zespołowych, a przez to podniesie sprawność fizyczną i wzmocni zdrowy rozwój uczniów. Zdrowy styl życia to jedno z nadrzędnych zadań, jakie stawia sobie nasza szkoła, należąca do grona Szkół Promujących Zdrowie. Wierzymy, że boisko będzie miejscem, gdzie niejeden młody talent sportowy rozwinie skrzydła i przyniesie chlubę naszej szkole.
Gratulacje dla Leny
Serdecznie gratulujemy Lenie Gutfrańskiej, uczennicy klasy VII, za osiągnięcie bardzo dobrego wyniku w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”.
Dziękujemy pani Urszuli Radeckiej za przygotowanie uczniów do konkursu.
Mistrz Czytania w roku szkolnym 2020/21
10-16 czerwca 2021 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania „Mistrz Czytania w roku szkolnym 2020/21”, który skierowany był do uczniów klas I-IV. Miał on na celu: doskonalenie umiejętności pięknego czytania, rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa pisanego, popularyzacja literatury dziecięcej, wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu oraz promocja biblioteki.
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i w sumie wzięło w nim udział 38 uczestników z klas I - IV. Podczas zmagań czytelniczych dzieci losowały fragment tekstu lektury omawianej w danej klasie, a następnie przed publicznością głośno go czytały. Komisja konkursowa oceniała prezentacje uczniów, brała pod uwagę płynność, poprawność, wyrazistość, interpretację tekstu. Jury wyłoniło Mistrzów Czytania w poszczególnych klasach. W klasie pierwszej postanowiono przyznać tylko I miejsca następującym uczniom: K. Bieżuńska, L. Daniszewska, J. Kuciński, L. Nagiewicz, G. Nowakowska, B. Podgórska, D. Rudziński, A. Wojciechowski.
W klasie drugiej tytuł Mistrza Czytania uzyskali: A. Agne i Z. Gurczyńska, drugie miejsce zajęli: M. Skierska, B. Woźnicki, M. Tomaszewski, natomiast trzecie miejsce: L. Leszczyńska, O. Wężowska, J. Lubińska.
W klasie trzeciej Mistrzami Czytania zostali: J. Kołodziejczyk i M. Smoliński, zaś drugie miejsce przypadło: T. Warzyńskiemu i F. Leończykowi, trzecie – J. Rudzińskiej i P. Kroczak.
W klasie czwartej tytuł Mistrza Czytania zdobyła Z. Wojciechowska, drugie miejsce zajął F. Piaskowski, a trzecie – R. Sobolewski.
Mistrzowie Czytania zostali uhonorowani przez dyrektor szkoły - panią Renatę Domańską medalami. Laureaci otrzymali dyplomy, a wszyscy uczestnicy - zakładki do książek.
Turniej wiedzy o zdrowiu - 21.06.2021
21 czerwca 2021 r. odbył się w naszej szkole turniej wiedzy o zdrowiu dla uczniów klas VI i VII. Konkurs ten miał na celu kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia, nabywanie zdrowych przyzwyczajeń i nawyków oraz integrację zespołów klasowych. W zmaganiach o zdrowiu uczestniczyło w sumie 6 zespołów.
Podczas turnieju uczniowie pracowali w czteroosobowych grupach. Zadaniem zespołów było odpowiedzenie na 6 pytań dotyczących zdrowego żywienia, rozwiązanie krzyżówki, ułożenie dla przeciwników zagadki do wylosowanego hasła. Grupy uczestniczyły także w zabawie w kalambury. Poza tym każdy zespół musiał zaprezentować zestaw ćwiczeń na gimnastykę poranną oraz wziąć udział w przygotowanych zawodach sportowych.
Uczniowie bawili się wspaniale i wykazali się doskonałą wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Każda konkurencja była oceniana przez jury. Najwięcej punktów zgromadził i zajął I miejsce zespół z klasy VII w składzie: Lena Gutfrańska, Ewa Sikorska, Dawid Rudziński, Jakub Gachewicz. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna również z klasy VII, do której należeli: Emilia Traczyk, Julia Słupińska, Kamil Jarzyński, Marcin Krysiński, natomiast III miejsce zajął zespół z klasy VI w składzie: Julia Golat, Natalia Radomska, Maja Lewandowska, Mateusz Pawłowski.
Nagrodą dla wszystkich zespołów były dyplomy, świeże owoce i woda mineralna.
Szkolenie w ramach projektu "Środowisko ponad wszystko" - 21.06.2021
21 czerwca 2021 r. Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Nasze Zatorze” przy wsparciu wójta Gminy Mochowo Zbigniewa Tomaszewskiego przeprowadziło szkolenie dla uczniów naszej szkoły w ramach projektu „ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO”.
Celem tego działania było podniesienie wiedzy dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska, zmian klimatycznych oraz poprawnego segregowania śmieci.Szkolenie poprowadzili: Alicja Szymaniak i Piotr Żochowski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Krzysztof Czyżyk - przedstawiciel firmy Husqvarna, Piotr Rzeszotarski - radny Miasta Sierpc.
Po szkoleniu przeprowadzony został quiz sprawdzający wiedzę zdobytą przez uczniów. Dobre odpowiedzi nagradzane były edukacyjną grą ekologiczną. Na zakończenie każdy uczestnik szkolenia otrzymał sadzonki drzew.
Wycieczka do Płocka klas I - II - 22.06.2021
22 czerwca 2021r. uczniowie klasy I i II wzięli udział w wycieczce do Płocka. Chociaż wszyscy bywają w dawnej stolicy Polski, to w rzeczywistości większość nie widziała jej części zabytkowej i nie poznała wielu atrakcji turystycznych. Dlatego uczniowie spacerowali jedną z najważniejszych ulic Starego Miasta - ulicą Tumską, która jest rekreacyjnym deptakiem. Oglądali Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ze słynnymi Drzwiami Płockimi, tzw. „Małachowiankę”, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Ratusz, w którym urzęduje prezydent Płocka i przed którym działa urocza fontanna Afrodyta. Podziwiali również widok ze Wzgórza Tumskiego. Z dużą przyjemnością dzieci odwiedziły przy ulicy Grodzkiej cukiernię i lodziarnię, gdzie mogli skosztować lodów własnej produkcji. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po molo na Wiśle.
Wspólny wyjazd nie tylko bardziej zintegrował dzieci, ale także dostarczył im dużo atrakcji, wspaniałych wrażeń, a przede wszystkim połączył naukę z zabawą. Humory i śpiewy mówiły same za siebie.
Gratulacje dla Mikołaja
22 czerwca 2021 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku nagrodę odebrał Mikołaj Smoliński, uczeń klasy 3, za zajęcie 2. miejsca w konkursie "Baśnie, mity, legendy świata w komiksie". Nagrody i dyplomy zwycięzcom uroczyście wręczyły dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku - pani Agnieszka Olczyk oraz pani Anna Krusiewicz.
Mikołajowi gratulujemy sukcesu.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021
W piątkowy poranek 25 czerwca 2021 r. na hali sportowej zgromadziła się społeczność szkolna, by zakończyć rok szkolny 2020/2021. Uroczystość odbyła się w reżimie sanitarnym, w dwóch grupach: najpierw przedszkolaki i klasy I – III, a później klasy IV - VIII. Na akademię przybyli zaproszeni goście: wójt Gminy Mochowo – Zbigniew Tomaszewski, przewodnicząca Rady Rodziców – Magdalena Leończyk oraz rodzice.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu dyrektor szkoły – pani Renata Domańska podsumowała rok szkolny, podkreśliła że miniony rok nie należał do najłatwiejszych głównie ze względu na panującą pandemię, która wielokrotnie krzyżowała plany i utrudniała pełną realizację zamierzeń, następnie przedstawiła sukcesy uczniów. Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru uczniom klasy VII. Następnie pan Wójt wręczył 30 stypendiów motywacyjnych za wysokie wyniki w nauce oraz 1 za osiągnięcia sportowe. Pan Wójt Gminy Mochowo i pani Przewodnicząca Rady Rodziców pogratulowali uczniom sukcesów oraz życzyli udanych i bezpiecznych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody, aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzące od września wyzywania. Podziękowali nauczycielom za pracę wychowawczą i dydaktyczną w trudnym roku pandemicznym.
Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez panią Dyrektor i Wychowawców nagród za wysokie wyniki w nauce i sukcesy osiągnięte w konkursach. Rodzicom wyróżniających się absolwentów przekazano listy gratulacyjne. Po raz pierwszy w historii szkoły przyznano statuetkę Honorowego Absolwenta Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie. Statuetkę odebrała z rąk pani Dyrektor Dominika Wojdat, która wyróżniła się najwyższą średnią ocen w klasie VIII i godnie reprezentowała szkołę na zewnątrz, była zaangażowana w życie szkoły. Natomiast wychowawczyni klasy VIII wyręczyła wszystkim ósmoklasistom dyplom absolwenta szkoły. Na koniec pani Dyrektor podziękowała za życzliwość, wsparcie i wyrozumiałość, życzyła dzieciom beztroskich, bezpiecznych i wakacji, a rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły odpoczynku, miłych chwil spędzonych z rodziną.
Nasi absolwenci w ramach podziękowań za trud, cierpliwość i poświęcenie włożone w pracę wyręczyli dyrektor, zaproszonym gościom, nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty.
Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2020/2021 uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.