1 czerwca 2023 r. z okazji Dnia Dziecka na boisku Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny, który został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu „Ekologiczny piknik rodzinny”. Honorowy patronat objęła Minister Klimatu i Środowiska.
Zasadniczym zadaniem tej inicjatywy było propagowanie przedsięwzięć proekologicznych połączonych z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska oraz pogłębianiem wiedzy i wrażliwości ekologicznej wśród społeczności szkolnej.
Na festyn licznie przybyli rodzice wraz dziećmi. Wśród gości byli: Starosta Sierpecki – Andrzej Cześnik, Wicestarosta Sierpecki – Sławomir Olejniczak, Wójt Gminy Mochowo – Zbigniew Tomaszewski, Dyrektor wydziału zamiejscowego w Płocku WFOŚiGW w Warszawie – Magdalena Grodecka, Radny Rady Miejskiej Sierpca – Piotr Rzeszotarski, Doradca Energetyczny – Rafał Chojnacki oraz Teresa Malinowska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sierpcu, która zajmuje się oświatą zdrowotną i promocją zdrowia.
Dyrektor szkoły – Renata Domańska serdecznie powitała wszystkich przybyłych, podziękowała WFOŚiGW za współpracę i życzyła dzieciom wspaniałej zabawy. Do życzeń i podziękowań dołączyli się Wójt Gminy Mochowo, Starosta Sierpecki i Dyrektor WFOŚiGW wydziału w Płocku.
Po krótkich przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie naszej szkoły przed zgromadzoną publicznością wystawili spektakl pt.: „W bajkowym świecie Ekobohaterów”. Młodzi aktorzy, przebrani za ulubione postacie z bajek, uczyli prawidłowej segregacji śmieci oraz wyjaśniali, jak należy zachowywać się, aby żyć ekologicznie. Inscenizacja, poza żywą akcją i zaskakującym humorystycznym zakończeniem, zawierała ekologiczne przesłanie.
Kolejna część imprezy miała charakter sportowo – rekreacyjny.
Podczas pikniku dla uczestników dostępne były stanowiska promujące ekologię: ekopokój zagadek o tematyce ochrona powietrza, koło fortuny, gra planszowa XXL, ekologiczny twister, sadzenie roślin antysmogowych, eko VR, ekobiżuteria. Uczestnicy wydarzenia mogli je odwiedzać, brać udział w konkursach, grach i zabawach, a przy tym pogłębiać swoją wiedzę związaną z ochroną środowiska i ekologią. Dla odwiedzających stanowiska przewidziano drobne nagrody i upominki m.in.: ekologiczne mydełka, ekotorby, breloczki itp. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się eko VR, gdzie dzieci mogły wziąć udział w cyfrowej wspinaczce i zobaczyć piękno otaczającego świata z bardzo wysoka. Instruktor przed wirtualną wspinaczką przeprowadzał minipogadankę wraz z zagadkami: jak dbać o czyste powietrze, jak segregować odpady, jak dbać o wodę, czym jest bioróżnorodność. Nasi uczniowie również chętnie tworzyli oryginalne, niepowtarzalne naszyjniki i bransoletki z resztek różnobarwnych tkanin bawełnianych oraz zdobili terakotowe doniczki, po czym sadzili w nich rośliny antysmogowe.
Poza tym animatorzy, zachęcając do ruchu na świeżym powietrzu, prowadzili zabawy przy muzyce, z chustą animacyjną oraz organizowali różne konkurencje sportowe, w których brali udział zarówno dzieci, jak i rodzice. Były slalomy, wyścigi w śmiesznych goglach czy w workach, przeciąganie liny, rzut do celu.
W czasie pikniku odbył się pokaz mody ekologicznej w wykonaniu przedszkolaków i najmłodszych uczniów naszej szkoły. Za przygotowanie najbardziej oryginalnych i najciekawszych strojów nagrody otrzymali: Barbara Kajkowska (I miejsce), Zofia Kowalska (I miejsce), Antoni Parzęcki (II miejsce), Natan Gorsiak (II miejsce), Bartosz Nacfalski (III miejsce), Witold Bieżuński (III miejsce). Wręczono także nagrody dla laureatów konkursu plastycznego „Bądź praktyczny, czyli ekologiczny”. Otrzymali je: Jan i Zofia Kucińscy (I miejsce), Justyna Rudzińska (I miejsce), Grzegorz Dziurlik (II miejsce), Antoni Parzęcki (II miejsce), Jan Cieślak (III miejsce), Bartosz Nacfalski (III miejsce). Uczniom wyróżnionym w tym konkursie (Mai Dziurlik, Wojciechowi Sulkowskiemu, Wojciechowi Krajencie i Tomaszowi Cieślakowi) również podarowano upominki.
Do dyspozycji uczestników pikniku była ekoramka do zdjęć, wykonana przez uczniów naszej szkoły. Na jej tle można było pozować do zdjęć, które okazały się świetną pamiątką z ekologicznego eventu.
W czasie całego pikniku oferowano catering. Serwowano zdrowe przekąski, owoce, soki, ciasteczka.
Był to bardzo miły dzień, pełen atrakcji, który dzieci razem ze swoimi bliskimi mogły spędzić na terenie szkoły. Ekologiczny Piknik Rodzinny okazał się wspaniałą formą czynnej rekreacji, integracji lokalnej społeczności, a przede wszystkim - promocją wartości ekologicznych poprzez zabawę.