- Godzina dla Młodych Głów
- Mały Mistrz
- Aktywny do Kwadratu
- SuperKoderzy
- Laboratoria Przyszłości
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
- Program MEiN i AWF „Aktywny powrót do szkoły po pandemii”
- Re@lnie Odpowiedzialni - Ogólnopolska Kampania Społeczna Odłącz się - Połącz się
- Szkoła Promująca Zdrowie
- I TY możesz pomóc pszczołom
- Umiem pływać
- Trzymaj formę
- Zdrowo jem, więcej wiem!
- Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń
- Wiarygodna Szkoła
- WF z klasą
- Posiłek w szkole i w domu 2023
- Lekcje o finansach
Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń
Nasza szkoła w roku szkolnym 2014/2015 przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń. W okresie od 15.09.2014 r. do 15.04.2015 r. klasy I-VI wykonywały zadania przewidziane harmonogramem. Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym: norm współżycia, poszanowania praw jednostki: ucznia - obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs miał służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
W realizację zadań konkursowych zaangażowana była cała społeczność szkolna. Na zajęcia zapraszaliśmy również osoby, instytucje współpracujące ze szkołą: Policję, Straż Pożarną, pielęgniarkę, pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Staraliśmy się jak najszerzej omawiać poszczególne zagadnienia tak, aby każdy z uczniów posiadł jak najwięcej informacji. Niektóre tematy były trudne dla dzieci, szczególnie tych z klas I - III. Dostosowywaliśmy treści do możliwości intelektualnych uczniów, modyfikując scenariusze, poszerzając o takie metody, jak drama, czy też wykorzystując metody plastyczne. Bardzo często zajęcia kończyły się wykonaniem wspólnych plakatów, które w sposób obrazowy podsumowywały omawiane zagadnienia. Plakaty te umieszczone były w salach i dzieci wielokrotnie mogły się do nich odnosić lub wykorzystywać podczas omawiania kolejnych ważnych tematów.
Realizacja zadania 1. w konkursie Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń
Realizacja zadania 1. w konkursie Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń brzmiało: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.
W ramach realizacji zadania 1. we wszystkich klasach naszej szkoły przeprowadzono testy wiedzy o państwie polskim. Wyświetlono również prezentację związaną z tym zagadnieniem. Przybliżono między innymi pojęcia: hymnu, polskich symboli narodowych, flagi, godła, państwa, obywatelstwa, społeczeństwa.Przekazano informacje na temat Konstytucji 3 Maja.
Realizacja zadania 2. w konkursie Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń
2. zadanie w konkursie dotyczyło przeprowadzenia szkolnego konkursu nt. „Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel- uczeń, dziecko- rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości)”.
W naszej szkole realizacja tego zadania została podzielona na dwie kategorie wiekowe. Klasy I – III wykonały brały udział w konkursie plastycznym, klasy IV – VI w konkursie literackim. Do jury konkursu wpłynęło ponad 60 prac. Z każdej klasy zgłosiło się po kilkoro uczniów. W skład jury weszły panie: Krystyna Włoczewska ( pedagog szkolny ), Joanna Ostrowska ( polonistka ) i Małgorzata Maciejewska ( kształcenie zintegrowane).
W klasach młodszych klasyfikacja przedstawiała się następująco:
I miejsce Olga Jegierska klasa III b,
II miejsce Weronika Zarecka klasa II i Marcin Krysiński klasa I,
III miejsce Kinga Pawłowska klasa III b i Dominika Pawłowska klasa II,
Wyróżnienie otrzymali: Ania Jędrzejewska klasa II oraz Klaudia Murawska klasa III i
Julia Cieślińska klasa III b.
Wśród dzieci z klas IV – VI zwyciężyli:
I miejsce Łukasz Kolczyński klasa IV,
II miejsce Patrycja Szpanelewska klasa VI a,
III miejsce Mateusz Wojciechowski klasa V i Magda Kucińska klasa VI b.
Ponadto w każdej klasie wychowawczynie przeprowadziły pogadanki na temat relacji między ludźmi, dzieci mogły się swobodnie wypowiadać, co im się nie podoba, wymyślały także sposoby poprawy tych relacji. Muszę stwierdzić, że był to temat trudny, jeśli chodzi o wykonanie prac konkursowych a dzieci świetnie sobie z nim poradziły. Prace dzieci można było podziwiać na gazetce szkolnej.
Do jury konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń wysłano prace:
Dawida Wejcherta z kl. I,
Marcina Krysińskiego z kl. I,
Patrycji Cendlewskiej z kl. I,
Dominiki Pawłowskiej z kl. II,
Weroniki Zareckiej z k. II,
Ani Jędrzejewskiej z kl. II,
Klaudii Murawskiej i Julii Cieślińskiej z kl. III a,
Wiktorii Karolkowskiej z kl. III a
Julii Cieślińskiej z kl. III a,
Amelii Wiśniewskiej z kl. III b,
Olgi Jegierskiej z kl. III b,
Kingi Pawłowskiej z kl. III b.
Realizacja zadania 3. w konkursie Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń
Zadanie 3. w konkursie Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń brzmiało: Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna.
1. Spotkanie z pielęgniarką – panią Ewą Kwiatkowską z Niepublicznego Ośrodka Zdrowia w Mochowie
Pani Ewa Kwiatkowska przedstawiła uczniom najczęściej spotykane zagrożenia zdrowia na terenie szkoły, podczas drogi do i ze szkoły. Mówiła o złamaniach, krwotokach, omdleniach, zadławieniach oraz o sposobie ratowania w tych sytuacjach. Podkreślała, że każdy, w miarę możliwości, powinien podjąć działania mające na celu pomoc osobie poszkodowanej.
Pielęgniarka mówiła również o roztropności przy niesieniu pomocy, o tym, że podczas podejmowania decyzji o pomocy osobie poszkodowanej należy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Gdy nie dajemy rady sami, prosimy o pomoc osoby starsze, powiadamiamy telefonicznie pogotowie ratunkowe. Ale nigdy nie bądźmy bierni.
Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pani pielęgniarki, utrwaliły wiadomości i umiejętności dotyczące zachowania w sytuacji zagrożenia.
2. Spotkanie z policjantem – dzielnicowym aspirantem panem Wiesławem Stępkowskim
W czasie spotkania z policjantem uczniowie przypomnieli sobie, jak bezpiecznie poruszać się po drodze będąc pieszym i jak ważną rolę odgrywa znaczek odblaskowy umieszczony na tornistrze. Policjant pytał o znajomość numerów alarmowych: 999, 998, 997 i 112.
Odbyła się również projekcja filmów na temat zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych między innymi: rozmowy z nieznajomymi, bezpieczeństwo w czasie wypoczynku zimą, otwierania drzwi nieznajomym pod nieobecność dorosłych, zachowania się, gdy zaatakuje pies.
3. Spotkanie ze strażakiem – starszym kapitanem panem Wojciechem Witkowskim z Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu
Spotkanie odbyło się z podziałem dla klas 0 – III i IV – VI. Pierwszym z tematów było „Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna”. Drugi temat pogadanki nawiązywał do kampanii społecznej „NIE dla wypalania traw na Mazowszu”, w trakcie którego dzieci poznały zagrożenia związane z tym problemem. W czasie spotkania uczniowie wysłuchali na czym polega praca strażaka, a także mieli możliwość przymierzyć strój oraz poznać podstawowy ekwipunek strażaka, który pomaga ratować życie osób poszkodowanych, jak również chronić tych, którzy tę pomoc niosą.
4. Pierwsza pomoc
Kolejnym działaniem w ramach realizacji zadania było przeprowadzenie dla wszystkich uczniów szkoły praktycznych zajęć z udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie szkoły mieli możliwość osobiście wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową.
Realizacja zadania 4. w ramach konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń
Zadanie 4. w konkursie Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń brzmiało: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne.
W klasach I – III przeprowadzone zostały zajęcia przez pedagoga szkolnego p. Krystynę Włoczewską w oparciu o przygotowany przez nią scenariusz, uwzględniający wiek uczniów. Pani pedagog stwierdziła, że problem przeklinania dotyczy również małych dzieci, które często nie rozumieją wypowiedzianych słów, ale reakcja otoczenia wywołuje zapamiętywanie brzydkich wyrazów, gdyż łączy się z uczuciami. Dzieci znają niecenzuralne słowa, ale im są starsze tym rzadziej zdarza się ich wypowiadanie tzw. mimochodem, a częściej używają tych słów celowo w jakiejś nerwowej czy stresującej sytuacji.
W realizacji tematu wykorzystane zostały elementy zabawy, a podsumowaniem zajęć była indywidualna praca plastyczna. Najładniejsze prace plastyczne można było podziwiać na miniwystawie na korytarzu szkolnym.
W klasach IV – VI temat realizowany był przez wychowawców klas podczas zajęć z wychowawcą. Do przeprowadzenia lekcji wykorzystane zostały konspekty przygotowane przez specjalistów ze Studium Prawa Europejskiego.
Celem zajęć było uświadomienie uczniom, czym jest dobro osobiste człowieka, pogłębienie wiedzy na temat nietykalności cielesnej i naruszania godności osobistej, umiejętność zajmowania stanowiska w dyskusji, stawiania odpowiednich argumentów, zachowań asertywnych. Uczniowie przyznawali, że wiedzą, jakich słów nie wolno używać i dlaczego, mimo to zdarza im się używać słów niecenzuralnych i w większości są to sytuacje nieporozumień koleżeńskich. Z dyskusji oraz wniosków wynika również, że to chłopcy częściej przeklinają i mają skłonność do niewłaściwych zachowań.
Realizacja zadania 5. w konkursie Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń
Zadanie 5. w konkursie Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń brzmiało: Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić.
Podczas wykonywania zadania postawiono następujące cele:
- przypomnienie wszystkim uczniom informacji na temat profilaktyki uzależnień,
- przypomnienie rodzajów uzależnień (nie tylko dopalacze, narkotyki, tytoń, ale i alkohol),
- uświadomienie potrzeby walki z uzależnieniami,
- nauka odmowy i asertywności.
- Uczniowie całej szkoły w grudniu 2014 roku wzięli udział w apelu, w trakcie którego obejrzeli prezentację związaną z tym tematem.
- W ramach profilaktyki uzależnień oraz prowadzenia zdrowego stylu życia dzieci obejrzały również prezentację „Zdrowo Żyj” opracowaną przez firmę AGMAR z Warszawy. Dzięki niej dowiedziały się, jaki wpływ na zdrowie ma odżywianie i wysiłek fizyczny.
- Dodatkowo chętni uczniowie wykonali plakaty nawiązujące do tematu zadania „STOP uzależnieniom”, a następnie zorganizowano wystawę prac na korytarzu szkolnym.
- W każdej klasie wychowawcy przeprowadzili konserwatoria na temat szkodliwości palenia papierosów zgodnie z materiałami udostępnionymi przez specjalistów ze Studium Prawa Europejskiego.
Realizacja zadania 6. w konkursie Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń
Zadanie 6. w konkursie Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń brzmiało: Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak bronić się przed wciągnięciem do „paczki”.
Działania tego zadania realizowano w styczniu 2015 r.
- W ramach realizacji zadania odbyło się spotkanie z policjantem p. W. Stępkowskim, który przeprowadził pogadankę oraz wyświetlił prezentację na temat zagrożeń wynikających z przynależności do różnych grup oraz jak bronić się przed wciągnięciem do „ paczki”.
- W klasach IV – VI pogadanki wygłosiła pedagog szkolny p. Krystyna Włoczewska. Dzieci brały aktywny udział w zajęciach i miały ciekawe pytania, dotyczące przynależności do grup szkolnych i klasowych.
- Wychowawcy klas VI pracowali również z uczniami według konspektów udostępnionych przez Studium Prawa Europejskiego.
Realizacja zadania 7. w konkursie Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń
Zadanie 7. w konkursie Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń brzmiało:Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność.
W ramach realizacji zadania wychowawcy przeprowadzili zajęcia edukacyjne we wszystkich klasach według konspektu udostępnionego przez Studium Prawa Europejskiego. Celem zajęć było kształtowanie postaw empatii wobec osób niepełnosprawnych, które mogą wnieść wiele pozytywnych wzorców postaw. Dzieci uświadomiły sobie, jak trudne jest codzienne życie takich osób i jak dzielnie radzą oni sobie z codziennymi problemami, począwszy od przygotowywania posiłków do wykonywania pracy zawodowej.
Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wcielali się w rolę osób z niepełnosprawnością, np. niedowidzących czy słabo słyszących. Pozostali uczniowie podawali sposoby pomocy, np. w różnych sytuacjach życiowych np.:
- przejścia na drugą stronę ulicy,
- zakupów,
- odrabiania prac domowych,
- korzystania z komputera.
Realizacja zadania 8. w ramach konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń
Zadanie 8. w konkursie Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń brzmiało: Nie jesteś sam.
24 lutego 2015 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mochowie panią mgr Alicją Majerską.
Pani kierownik przeprowadziła pogadankę na temat udzielania pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej oraz udzieliła wskazówek, gdzie można szukać pomocy. Rozmawiała z dziećmi o przemocy, która dotyka również najmłodszych. Stwierdziła, że początki przemocy można zauważyć u dzieci najmłodszych, dlatego tak ważne jest wczesne reagowanie w sytuacji najmniejszych aktów agresji. Zapoznała dzieci z numerem, pod którym można zgłosić akt przemocy oraz z zasadami zakładania Niebieskiej Karty.
Kolejnym tematem poruszanym w trakcie spotkania był problem bezdomności, która dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci, co było zaskoczeniem dla naszych uczniów, gdyż był to temat obcy uczniom naszej szkolnej społeczności. Dzieci pytały, jaką opieką otacza państwo polskie ludzi bezdomnych.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani i mieli dużo pytań na temat rodziny, na które pani kierownik starała się w zrozumiały dla tej grupy wiekowej sposób odpowiedzieć.
Realizacja zadania 9. w konkursie Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń
Zadanie 9. w konkursie Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń brzmiało: Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia…
W ramach tego zadania przygotowano dla uczniów prezentację multimedialną. Jej celem było uświadomienie dzieciom potrzeby przestrzegania prawa, poznanie podstawowych aktów prawnych stanowiących o przestrzeganiu prawa, rozwijanie świadomości następstw łamania ustalonych norm postępowania przez osoby nieletnie. Przypomniano również główne prawa dziecka.
Realizacja zadania 10. w konkursie Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń
W ramach realizacji zadania 10. nasza szkoła postanowiła zorganizować konkurs na temat bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły oraz zajęcia z okazji Światowego Dnia Wody.
W konkursie z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wzięli udział uczniowie klas IV – VI. Głównymi celami konkursu było rozwijanie u dzieci świadomości uczestnictwa w ruchu drogowym, pogłębianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa oraz uświadamianie zagrożeń, jakie niesie ze sobą brak ostrożności i nie stosowanie się do zasad ruchu drogowego. Dla uczniów klas I – III był to konkurs plastyczny, natomiast dla uczniów klas IV – VI składał się z części teoretycznej – testu wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego i części praktycznej – przejazdu po torze rowerowym. Podsumowaniem konkursu było uroczyste rozdanie nagród w trakcie apelu szkolnego połączonego z wystawą prac plastycznych najmłodszych dzieci.
W związku z tym, że woda jest najbezpieczniejszym i najzdrowszym napojem dla człowieka, postanowiliśmy, że jest to dobry pomysł na włączenie tej tematyki do wykonania zadania 10. I tak klasy IV - VI miały możliwość na zajęciach obejrzenia prezentacji przygotowanej w ramach Światowego Dnia Wody, który obchodzony jest 22 marca. Dzieci dowiedziały się ciekawych informacji o wodzie – jej składzie, wpływie na zdrowie. Uczniów zaciekawiło, z jak dużej ilości wody składa się ludzkie ciało oraz poszczególne organy. Dzieci uczyły się również jak nie trwonić zasobów wody, dowiedziały się, kto zużywa jej najwięcej na świecie.