18 września 2024 r. uczniowie klasy 8 wybrali się pociągiem na wycieczkę do Torunia , gdzie zwiedzili Muzeum Twierdzy Toruń oraz Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika. Podziwiali również zabytki Starego Miasta oraz obejrzeli seans "Kosmos" w Planetarium. Wszyscy zadowoleni z piernikowymi sercami i niezapomnianymi wrażeniami wrócili do domu.
Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej - wrzesień 2024
Jak co roku, z inicjatywy Szkolnego Koła PCK, zostały przeprowadzone w każdej klasie warsztaty profilaktyczne z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Prowadzący zajęcia - psycholog szkolny p. Marcin Kacprowicz - zapoznał uczestników z zasadami pierwszej pomocy. Cieszymy się bardzo, ponieważ większość uczniów wykazała się znajomością tych zasad. Uczniowie ćwiczyli odwagę i pewność siebie w udzielaniu pierwszej pomocy.
W przypadku zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia ważna jest każda chwila. Potrzebna jest POMOC, zanim przybędzie ratownik lub lekarz. Im szybciej osoba poszkodowana trafi na szpitalny oddział ratunkowy (SOR), tym większe są szanse na jej uratowanie.
Dzień Kropki u przedszkolaków - 13.09.2024
13 września 2024 r. w punkcie przedszkolnym oraz oddziałach przedszkolnych 0a i 0b obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.
Podczas zabaw grupowych, prac plastycznych dzieci rozwijały swoją kreatywność, pomysłowość, a także odkrywały ukryte talenty. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie w tym dniu strojów z motywem kropki.
Był to dzień wyjątkowy, w kropki malowany, po prostu kropkowany.
Dzień Kropki w naszej szkole - 13.09.2024
15 września obchodzimy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie naszej szkoły tworzyli prace plastyczne, których motywem przewodnim jest kropka. Podczas zajęć wykonywali różnorodne prace plastyczne oraz projekty z wykorzystaniem koła. Miło zobaczyć, jaką kreatywnością zaskakują nasi milusińscy.
Również w świetlicy uczniowie świętowali Dzień Kropki, który powstał, aby wspierać kreatywność, odwagę, wyobraźnię i zabawę dzieci, by odkrywać ich talenty i pokazać innym, że każde dziecko ma swoje mocne strony, które należy wspierać i rozwijać. I to było nasze przewodnie motto na ten dzień.
Na zajęciach świetlicowych uczniowie wykonali „kropkowe” drzewo za pomocą patyczków i wacików higienicznych, układali puzzle m.in. muchomory, psa delmatyńczyka, biedronki. Wspólna gra w „kropkowe karty” pozwoliła dostrzec drzemiące w nich umiejętności, zdolności i talenty.
Dzień Kropki nie tylko zintegrował uczniów, ale przede wszystkim pobudził do działania.
Śmiało można stwierdzić, że tego dnia nikt nie znalazł się „w kropce”, za to wszyscy byli pozytywnie „zakropkowani”
Rozstrzygnięcie konkursu "Przyroda-twój przyjaciel" - 13.09.2024
W Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Goleszynie 13 września 2024 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu przyrodniczego "Przyroda-twój przyjaciel".
Cztery uczennice klasy trzeciej naszej szkoły, które brały udział w konkursie, otrzymały nagrody oraz wyróżnienia. Zuzanna Kalkowska zajęła I miejsce, Lena Synowiec - II miejsce, a Maja Dziurlik oraz Gabriela Wrutniak otrzymały wyróżnienia.
Wszystkim laureatkom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych przedsięwzięciach.
XIII odsłona Narodowego Czytania - 11.09.2024
Uczniowie klasy VIII naszej szkoły zostali zaproszeni przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mochowie do udziału w XIII odsłonie Narodowego Czytania.
11 września 2024 uczestnicy akcji czytelniczej spotkali się, aby wspólnie odczytać fragmenty powieści Juliusza Słowackiego „Kordian”. Wśród lektorów byli m.in.: Wójt Gminy Mochowo Zbigniew Kopczyński, Dyrektor szkoły Renata Domańska oraz nasza uczennica klasy ósmej – Zuzanna Wojciechowska.
Uroczystość dla czytelników uświetnił wspaniały i wzruszający występ wokalny Julii Zagórskiej.
Program "Aktywna Tablica"
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie otrzymała wsparcie finansowe na zakup sprzętu, nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz narzędzi do terapii w ramach Rządowego programu na lata 2020-2024 „Aktywna Tablica” w kwocie 35.000 zł. Wkład własny wyniósł 7.750 zł, co dało łącznie 43.750zł. W czasie wakacji szkoła zrealizowała projekt, tworząc w placówce stanowiska wspierające nauczanie i rozwój dzieci ze SPE. Zakupione elementy pomogą rozwijać umiejętności uczniów oraz wspomogą kadrę nauczycielską w prowadzeniu zajęć. Warte podkreślenia jest dodatkowe oprogramowanie do nadzoru nad uczniami oraz szkolenie z obsługi stanowisk.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Za nami dwa miesiące cudownych, beztroskich wakacji. Minęły szybko i nadszedł czas powrotu do szkoły, dlatego 2 września 2024 r. o godzinie 9.00 zgromadziliśmy się w hali sportowej, by powitać nowy rok szkolny 2024/2025.
W uroczystości oprócz społeczności szkolnej uczestniczyli zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Mochowo - Dariusz Lazarowski, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy - Krystyna Bartoszewska, proboszcz Parafii św. Jakuba w Bożewie - ks. Roman Zieliński oraz rodzice uczniów.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu Pani Dyrektor Renata Domańska powitała wszystkich bardzo serdecznie. Szczególnie ciepło zwróciła się do najmłodszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły, a najstarszym życzyła wielu sukcesów i sumiennego przygotowania się do egzaminu na zakończenie kl. VIII.
Głos zabrał również Sekretarz Gminy - Dariusz Lazarowski, który w imieniu Wójta Gminy Mochowo i swoim życzył wszystkim uczniom wielu sukcesów w nauce, radości z każdego dnia spędzonego w szkole, natomiast nauczycielom inspiracji, cierpliwości i satysfakcji z pracy, a rodzicom dumy z osiągnięć dzieci.
Na koniec uroczystości ponownie zabrała głos Pani Dyrektor, która przedstawiła wychowawców poszczególnych klas i zaprosiła uczniów wraz z rodzicami na spotkanie z wychowawcami.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/ 2024
21 czerwca 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego 2023/2024. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: ks. proboszcz Roman Zieliński, Przewodniczący Rady Gminy Mochowo - Zbigniew Kotarski, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Mochowo - Krystyna Bartoszewska, Przewodnicząca Rady Rodziców – Sylwia Cieślak oraz rodzice.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu w podniosłej atmosferze odbyła się ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły uczniom klasy siódmej.
Następnie pani dyrektor Renata Domańska podsumowała rok szkolny, przedstawiła sukcesy uczniów i zrealizowane przez szkołę działania i przedsięwzięcia. W swoim przemówieniu skierowała też wiele ciepłych słów do uczniów i nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, dziękując za pracę w kończącym się roku szkolnym. Dyrektor szkoły wyraziła wdzięczność za zaangażowanie i pracę pani Agnieszce Żmijewskiej, która przez dwa lata pracowała na stanowisku pedagoga specjalnego. Skierowała również do absolwentów słowa pełne nadziei i wiary w ich dalszy rozwój w kolejnych etapach edukacji. Pogratulowała i podziękowała rodzicom za współpracę, życząc wszystkim udanego i spokojnego wypoczynku. Następnie Przewodniczący Rady Gminy Mochowo - Zbigniew Kotarski odczytał list od Wójta Gminy Mochowo – Zbigniewa Kopczyńskiego, w którym pogratulował dyrektor szkoły, gronu pedagogicznemu i uczniom sukcesów, podziękował za trud włożony w nauczanie i wychowanie młodzieży, a także życzył udanych i bezpiecznych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody oraz aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzące od września wyzwania. Głos zabrali również przewodnicząca Rady Rodziców – Sylwia Cieślak i ks. proboszcz Roman Zieliński.
W kolejnej części uhonorowano najlepszych uczniów, wręczając im stypendia motywacyjne za wysokie wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe. Następnie uczniowie klas IV – VIII otrzymali ufundowane przez Radę Rodziców nagrody książkowe. Uczniowi klasy VIII Julianowi Lewandowskiemu wręczona została statuetka Honorowego Absolwenta Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie. Rodzicom absolwentów wyróżniających się w nauce dyrektor szkoły przekazała listy gratulacyjne.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez ósmoklasistów, którzy wyrazili słowa wdzięczności w stronę nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły za ich pracę oraz wspólnie spędzone lata. Młodzież w marynarskim stylu pożegnała się ze społecznością szkolną, wyświetlając prezentację, podsumowującą ich ośmioletni pobyt w szkole, która przywołała miłe wspomnienia. O oprawę muzyczną zadbał szkolny chór.
Absolwentom gratulujemy ukończenia szkoły podstawowej i życzymy sukcesu w dostaniu się do wymarzonej szkoły średniej. Wszystkim uczniom życzymy odpoczynku i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!
18
Rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych
1. Konkurs na najładniejszy zeszyt lektur
Przez cały rok szkolny 2023/2024 uczniowie klasy III uczestniczyli w klasowym konkursie na „Najpiękniejszy zeszyt lektur”. Dzieci systematycznie korzystały z biblioteki szkolnej, wzbogacając swoje zeszyty o kolejne pozycje literackie. Zapisywały w nich autorów, tytuły, ilustratorów oraz kilka zdań o przeczytanej książce. Robiły również ilustracje do każdej opisanej książki.
Zeszyty lektur oceniała też komisja konkursowa. Zwracano uwagę na staranność prowadzenia zeszytu, pismo, ilość opisanych książek oraz estetykę i samodzielność wykonanej przez ucznia notatki, ilustracji. Jury uznało, że najładniejsze zeszyty lektur prowadzili Irmina Murzynowska i Franciszek Blekicki.
2. Konkurs „Znawca Baśni Andersena”
10 czerwca 2024 r. czternaścioro uczniów klasy III wzięło udział w klasowym konkursie czytelniczym pn.: „Znawca Baśni Andersena”. I miejsce w tym konkursie zajął Gabriel Krajewski, II miejsce – Kacper Trzciński, a III miejsce – Maria Łykowska.
3. Szkolny turniej mitologiczny
19 czerwca 2024 r. odbył się szkolny turniej mitologiczny dla uczniów klas V – VI. Piąto- i szóstoklasiści test mitologiczny rozwiązywali w aplikacji Quizizz. Wykazali się bardzo dobrą znajomością mitów i świetnie poradzili sobie z pytaniami. Najlepszymi znawcami mitologii okazali się Lena Leszczyńska z kl. V oraz Mikołaj Smoliński z kl. VI.
4. Najlepsi Czytelnicy roku szkolnego 2023/ 2024
21 czerwca 2024 r. wręczono dyplomy za wysokie osiągnięcia w czytelnictwie w roku szkolnym 2023/ 2024 następującym uczniom: J. Dobrosielska (kl. I), Jaskuła L. (kl. I), B. Kajkowska (kl. I), G. Ostrowska (kl. I), Podgórska J. (kl. I), A. Siecińska (kl. I), M. Stolcman (kl.), M. Witkowska (kl. I), M. Dziurlik (kl. II), D. Potocka (kl. II), W. Malanowski (kl. III), K. Bieżuńska (kl. IV), A. Jędrzejeska (kl. VIII).
Sukces Sandry w Wojewódzkim Konkursie Artystycznym
Jest nam miło poinformować, że uczennica klasy VIII, Sandra Glonkowska, zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Artystycznym „Co Tadeusz Kościuszko mógł mieć w swoim pokoju na obczyźnie, co przypominało Mu o ukochanej Polsce - Tadeusz Kościuszko i Jego czasy w 230. rocznicę bitwy pod Racławicami” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej w Warszawie.
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem i został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Serdecznie gratulujemy Sandrze i życzymy dalszych sukcesów.
Szkolna Kasa Oszczędności w roku szkolnym 2023/204
Lekcja oszczędzania jest bardzo ważną kwestią, którą należy poruszać od najmłodszych lat. Dlatego w roku szkolnym 2023/2024 nie tylko uczniowie oszczędzali pieniądze, ale także po raz pierwszy dzieci z oddziału przedszkolnego 0a i 0b mogły odkładać pieniądze na swoje marzenia w ramach SKO.
W naszej szkole łącznie oszczędzało 67 uczniów i dzieci, gromadząc pokaźną kwotę.
Bank Spółdzielczy w Starej Białej Oddział w Mochowie w ramch współpracy z naszą szkołą zasponsorował drobne upominki dla wszystki uczestników SKO oraz przekazał nagrody dla Mistrzów Oszczędzania, które zostały wyręczone na zakończeniu roku szkolnego.
Mistrzowie Oszczędzania to:
- Grzegorz Dziurlik z Oddziału Przedszkolengo 0a,
- Oliwier Manista z Oddziału Przedszkolengo 0b,
- Barbara Kajkowska z kl. I,
- Alicja Krajewska z kl. I,
- Maja Dziurlik z kl. II,
- Wiktor Malanowski z kl. III,
- Maria Łykowska z kl. III.
- Lena Gerwatowska z kl. IV,
- Natalia Jegerska z kl. VI.Gratulujemy i mamy nadzieję, że dalej będziecie oszczędzać na swoje marzenia.
Konkurs "Biochemik Roku"
17 maja 2024 r. rozstrzygnięto kolejną edycję Leoniady. Konkurs ten organizowało Collegium Leonium Liceum Ogólnokształcące im. biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu.
W konkursie "Biochemik Roku" zaszczytne II miejsce zajął nasz uczeń Julian Lewandowski.
Serdecznie gratulujemy Julianowi i życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka do "Mega-Parku" w Grudziądzu - 19.06.2024
Na pożegnanie roku szkolnego uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do "Mega-Parku" w Grudziądzu. Celem wyjazdu było wzbogacenie wiedzy o świecie, poznanie innych kultur, edukacja przez doświadczenie i odkrywanie. Atrakcji było co niemiara. Na początku dzieci zwiedzały mini zoo, w którym mogły obejrzeć z bliska, m.in. takie zwierzęta jak kangur, lama, kozy, alpaki itp.
Drugim punktem wycieczki był Park Jurajski. Uczniowie mogli podziwiać postaci tych prehistorycznych zwierząt w ich naturalnej wielkości. Zwiedziły też "Kopalnię Złota", w której mogły spróbować własnych sił w szukaniu złota. Była też przejażdżka starą ciuchcią. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się postaciom ze znanych i lubianych przez nie bajek w "Krainie bajek, baśni i legend". Jednak najważniejszym punktem programu była inscenizacja rodem z prawdziwego westernu, podczas której bracia Daltonowie napadli na bank. Wszystko oczywiście dobrze się skończyło, ponieważ do akcji wkroczył nie kto inny jak dzielny Lacky Luke. Podczas tego występu dzieci mogły podziwiać wspaniałe popisy woltyżerki.
A po zakończonym pokazie uczniowie korzystały z atrakcji Mega Parku.
Była to wycieczka pełna wrażeń i niespodzianek.
4
Wodna lekcja wychowania fizycznego - 13.06.2024
13 czerwca 2024 r. klasa III wybrała się na wodną lekcję wf do #AquaparkuMiodolanka w Płocku. Uczniowie korzystali ze wszystkich możliwych atrakcji... zjeżdżalnie, baseny, sztuczna fala....tak im się podobało, że po wakacjach chcą znowu.
Natomiast 18 czerwca poszli do #PolskaToskania w Bożewie, żeby spędzić trochę czasu na wspólnej zabawie, zajadając pyszne gofry i lody ufundowane przez Babcie i Dziadków. Za co jeszcze raz bardzo dziękujemy.
„Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”
11 kwietnia 2024 r. przeprowadzony został w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej” opracowany przez doświadczoną kadrę zespołu konkursowego Delta . Skierowany był do uczniów klas I-III. Uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 21 pytań jednokrotnego wyboru. Skala trudności pytań konkursowych umożliwiła każdemu uczniowi wykazania się swoją wiedzą i dała możliwość porównania jej poziomu z rówieśnikami z terenu całej Polski .
Udział w konkursie był dla wszystkich uczestników był także intelektualną zabawą oraz okazją do urozmaicenia zajęć dydaktycznych.
Uczestnicy tegorocznej edycji 2023/2024 wykazali się dużą wiedzą, uzyskując wysokie wyniki.
Z tego powodu pragniemy złożyć im gratulacje i życzyć dalszych sukcesów.
Miano laureata zdobyli:
Inez Leończyk – kl. I – 11 miejsce w kraju
Wojciech Krajenta – kl. I – 13 miejsce w kraju
Adam Trojanowski – kl. II – 20 miejsce w kraju,
Mikołaj Cholewiński – kl. III – 19 miejsce w kraju.
Dyplom uznania otrzymali:
Julia Podgórska – Kl. I – 23 miejsce w kraju
Antoni Kuciński – kl. I – 27 miejsce w kraju
Maja Dziurlik – kl. II -25 miejsce w kraju
Wiktor Malanowski – k. III– 22 miejsce w kraju
Irmina Murzynowska – kl. III – 27 miejsce w kraju
Franek Blekicki – kl. III – 32 miejsce w kraju
Anroni Lewandowski – kl.III – 35 miejsce w kraju.
NASZA SZKOŁA OTRZYMAŁA CERTYFIKAT PLACÓWKI ROZWIJAJĄCEJ TALENTY.
Szóstoklasiści w "Strefie Zero" - 18.06.2024
18 czerwca 2024 r. uczniowie klasy VI, korzystając z pięknej pogody i oststnich dni w szkole, udali się do strefy aktywnej rozrywki - "Strefy Zero" w Antoniewie. Celem wycieczki była integracja zespołu klasowego, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, gra fair play, propagowanie aktywnego i bezpiecznego spędzenia wolnego czasu na łonie przyrody.
Szóstoklasiści świetnie się bawili na placu zabaw, skakali na trampolinach, zjeżdżali na tyrolce, jeździli buggy. Największe emocje wzbudziła główna atrakcja - Splatmaster. Wspólna rywalizacja wzmocniła ducha walki i pobudziła apetyt na pyszne, pieczone kiełbaski i przekąski przygotowane przez mamy.
Dzieci tego dnia przeżyły wspaniałą przygodę. Do Bożewa wróciły szczęśliwe i pełne wrażeń.
4
Klasa IV w Rezerwacie Przyrody Sikórz - 17.06.2024
17 czerwca 2024 r. klasa IV wybrała się na lekcję dydaktyczną do Rezerwatu Przyrody Sikórz. Uczniowie poznali warstwy lasu oraz zwierzęta, które możemy w nich spotkać, a także różne gatunki drzew. Podziwiali piękną rzekę Skrwę i uczyli się rozpoznawać napotkane rośliny w atlasach przyrodniczych.
4
„Czytanie na Polanie” Edycja 2024
Nasza szkoła w czerwcu włączyła się do Międzynarodowej Akcji „Czytanie na Polanie” Edycja 2024. Akcja jest organizowana w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, a główne cele wydarzenia to promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Podczas pięknej pogody, w otoczeniu zieleni uczniowie spędzili miłe czerwcowe przedpołudnie z książką. Panie bibliotekarki z biblioteki szkolnej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Mochowie Filia Bożewo czytały uczniom klas I – III „Historię o przyjaźni” z książki pt.: „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, piąto- i szóstoklasistom – mity greckie, a czwartoklasistom – „Akademię pana Kleksa”. Starsi uczniowie czytali też samodzielnie po cichu lub wcielili się w lektorów i prezentowali przed grupą swoje umiejętności czytania.
Po skończonej lekturze dzieci odpowiadały na pytania zawiązane z tekstem oraz rozwiązywały przydzielone im zadania czytelnicze. Na zajęciach pod chmurką odbyły się kreatywne zabawy z książką. Uczniowie stworzyli ilustracje do przeczytanego tekstu oraz „książkowe” drzewo, rozmawiali o książkach i czytaniu, wymieniając argumenty za czytaniem i te przeciw.
Akcja czytelnicza „Czytanie na polanie” odbyła się w ramach działań „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” realizowanego przez naszą szkołę.
#czytanienapolanie
18
Rozstrzygnięcie konkursu "Ekologiczna podróż"
W szkolnym konkursie ekologiczno-informatycznym "Ekologiczna podróż" uczniowie zajęli następujące miejsca:
w kategorii klas III-V:
I miejsce - Aleksandra Gołębiewska;
II miejsce - Jan Kuciński;
III miejsce - Mikołaj Cholewiński;
wyróżnienie: Maja Skierska, Karol Cis, Bartosz Woźnicki, Wojciech Lewandowski, Franciszek Blekicki, Irmina Murzynowska, Lila Tomaszewska, Maria Łykowska, Zofia Kowalska;
w kategorii klas VI-VIII:
I miejsce - Anna Kucińska;
II miejsce - Zofia Kucińska;
III miejsce - Laura Różycka;
wyróżnienie: Magda Manista, Jakub Cis.
Piękne dyplomy dla wszystkich nagrodzonych przygotował uczeń z klasy ósmej: Aleksander Lewandowski. Wszystkim serdecznie gratulujemy!