W ramach projektu "Ekomisja" w październiku dzieci z punktu przedszkolnego obchodziły tydzień owocowo-warzywny, ktorego celem było zwrócenie uwagi, jak ważne w naszej codziennej diecie jest spożywanie owoców i warzyw. Przedszkolaki również samodzielnie przygotowywały sałatki owocowe oraz warzywne. Ten tydzień był dla dzieci bardzo ważną nauką o zdrowym odżywianiu oraz uczył samodzielnego przygotowywania posiłku.
Szkolny konkurs na „Najpiękniejszy Różaniec”
W październiku został zorganizowany konkurs na „Najpiękniejszy Różaniec” dla klas 0-VIII, na który wpłynęły 33 prace. Zwycięzcy zostali wyłonieni w 3 kategoriach.
Wśród uczniów 5-6–letnich nagrodzeni zostali:
I miejsce – Skierska Emilia,
II miejsce – Sulkowski Wojciech,
III miejsce – Czubakowska Nadia i Pielaciński Tomasz.
Wyróżnienia: Ligowska Agata, Dymek Zuzanna, Dziurlik Grzegorz, Mazurowska Natalia, Leończyk Maksymilian, Więczkowska Lena, Jankowski Szymon, Manista Oliwier.
Wśród uczniów kl. I-III zdobyli:
I miejsce – Lewandowski Antoni,
II miejsce – Podgórska Julia,
III miejsce – Potocka Dorota.
W kategorii uczniów kl. IV-VIII:
I miejsce – Gutfrański Antoni,
II miejsce – Manista Magda,
III miejsce – Nagiewicz Lena.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Wyprawa klasy III do lasu
30 października 2023 r. klasa III wraz z wychowawczynią udała się na wycieczkę do lasu, by w naturalnym terenie zobaczyć jak wyglądają warstwy lasu. Następstwem tej wyprawy była wizyta w klasie pana leśniczego Zbigniewa Polińskiego, który jeszcze więcej opowiedział nam o warstwach, żyjących tam zwierzetach oraz o drzewach, które rosną w polskich lasach. Dziękujemy bardzo za obfite w wiedzę spotkanie.
Wrzesień i październik 2023 z Laboratorium Przyszłości
Nowy rok szkolny jest dobry czasem na wcielenie w życie kolejnych pomysłów na wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach Laboratorów przysłości.
Uczniowie od września 2023 roku pracują nad towrzeniem nowych robotów z kolocków Lego i ich programowaniem. To praca wymagająca kreatywności, zaangażowania i skupienia, ale też zabawa, która pozwala miło i efektywnie spędzić czas.
Oczywiście nagłośnienie i aparat z fukncją kamery to nieodzownym element, z którym uczniowie pracują. Wszystkie akademie i przedstawienia wystawiane przez uczniów, uczą pracy z mikrofonami, nagłośnieniem, aparatem czy kamerą. Aparta pomaga uczniów dokumentować ich różne poczynania i osiągnięcia.
Uczniowie wykorzystywali także laminarkę do towrzenia gazetak szkolnych. Dziękim temu uczą się obsługi różnych urządzeń i ich odpowiedniego wykorzystania.
W ramach rządowego programu "Laboratoria Przyszłości" szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt m.in.: mikrokontrolery, aparat cyfrowy z funkcją kamery i z oświetleniem, laminarkę i drukarkę 3D. Pomoce te pozwolą uczniom rozwijać kompetencje przyszłości, realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @LaboratoriaPrzyszlosci
5
Projektowa przygoda klasy I - "Luźne lekcje z naukowcami"
Klasa I Projektową przygodę z Ogólnopolskim Projektem Edukacyjnym "Luźne lekcje z naukowcami" rozpoczęła od poznania noblistki Marii Skłodowskiej - Curie. Obejrzeliśmy film i rozmawialiśmy o jej odkryciach. Wykonaliśmy ciekawe zadania i eksperymenty Projektowe zadania wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Uczniowie wykonywali je z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem
"Szkoła pamięta"
Nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
W ramach akcji uczniowie klasy ósmej zapalili znicz na grobie ks. kan. dr Bogusława Skowrońskiego, który był zasłużonym żołnierzem wywiadu Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej obwodu makowskiego z siedzibą w Różanie. Za działalność sabotażową został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej i odznaką ,,Burza”. W latach 1960-1999 sprawował urząd proboszcza naszej parafii.
Uczniowie zapoznali się z gazetką dotyczącą życiorysu ks. Skowrońskiego oraz historią Antoniego i Marii Włoczewskich.
Antoni Włoczewski był nauczycielem pracującym w naszej szkole od 1910 r. Dał się poznać jako lokalny społecznik i patriota. Był korespondentem wielu czasopism, np. „Kurier Płocki”, „Głos Mazowiecki”. Zawdzięczamy mu założenie w Bożewie Kółka Rolniczego, Straży Pożarnej, Stowarzyszenia Młodzieży. Dzięki niemu podczas I wojny światowej szkoła była ogniskiem patriotyzmu. Urządzano w niej obchody świąt narodowych, zrywów powstańczych.
Maria Włoczewska – żona Antoniego rozpoczęła pracę w naszej szkole w 1920 r. Na terenie wsi stworzyła teatr amatorski, którego przedstawienia oglądała ludność, nie tylko lokalna.
W czasie II wojny światowej A. Włoczewski uczył potajemnie kilkuosobowe komplety, a po wyzwoleniu wraz z żoną wskrzeszali polską szkołę. A. Włoczewski zmarł w 1948 r., a jego żona – w 1982 r.
Nasza szkoła otrzymała dyplom za udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta".
1
Dzień Dyni w punkcie przedszkolnym - 31.10.2023
31 października 2023r. dzieci z punktu przedszkolnego obchodziły Dzień Dyni.
Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola dynie i ubrały się na pomarańczowo. Pozwoliło to przedszkolakom poznać wielką różnorodność dyni i wzbogacić wiedzę na ich temat. Dzieci wzięły udział w licznych zabawach z udziałem dyni: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, dyniowe zawody, skoki przez dynię. Wykonały również pracę plastyczną. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało medal. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.
"Wiedza to potęga, a współpraca to siła" - konkurs z języka polskiego - 27.10.2023
27 października 2023 r. dwoje uczniów z naszej szkoły: Zuzanna Wojciechowska i Radosław Sobolewski wzięło udział w konkursie przedmiotowym z języka polskiego "Wiedza to potęga, a współpraca to siła" w ramach "Sieci współpracy szkół podstawowych z terenu województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego". Organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą.
Dziękujemy naszym uczniom za przygotowanie się do konkursu oraz udział. Szczególnie dziękujemy Radkowi, który zajął 2. miejsce.