- Godzina dla Młodych Głów
- Mały Mistrz
- Aktywny do Kwadratu
- SuperKoderzy
- Laboratoria Przyszłości
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
- Program MEiN i AWF „Aktywny powrót do szkoły po pandemii”
- Re@lnie Odpowiedzialni - Ogólnopolska Kampania Społeczna Odłącz się - Połącz się
- Szkoła Promująca Zdrowie
- I TY możesz pomóc pszczołom
- Umiem pływać
- Trzymaj formę
- Zdrowo jem, więcej wiem!
- Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń
- Wiarygodna Szkoła
- WF z klasą
- Posiłek w szkole i w domu 2023
- Lekcje o finansach
Lekcje o finansach
Minister Finansów, będący dysponentem środków Funduszu Edukacji Finansowej ogłosił nabór wniosków w ramach Programu „Lekcje o finansach” dla szkół podstawowych.
Przedmiotem Programu jest wsparcie realizacji działań z zakresu edukacji finansowej polegających na przeprowadzeniu, wśród uczniów szkół podstawowych minimum trzech zajęć lekcyjnych z zakresu szeroko rozumianych finansów. Elementem Programu jest także popularyzowanie wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów poprzez organizację wycieczki edukacyjnej. Celami Programu są rozbudzenie zainteresowania zagadnieniami finansowymi i podniesienie kompetencji finansowych uczniów.
Nasza szkoła przystąpiła do powyższego Programu i uzyskała dofinansowanie na przeprowadzenie zajęć lekcyjnych i wycieczki edukacyjnej obejmującej w swoim programie treści z zakresu finansów, w tym zwiedzanie Senatu. Szkoła również zakupiła gry dydaktyczne o treści finansów, które zostaną wykorzystane na lekcjach.
Spotkanie z przedstawicielami lokalnego Banku
W ramach programu "Lekcja o finansach", której celem jest wsparcie realizacji działań z zakresu edukacji finansowej i podniesienie kompetencji finansowych, które obecnie są jednymi z podstawowych kompetencji życiowych, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pierwszych zajęciach o tematyce oszczędzania pieniędzy oraz kredytów i pożyczek. Lekcje gościnnie przeprowadzili zaproszeni Przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Starej Białej Oddział w Mochowie.
Tematem zajęć uczniów klasy V i VI było oszczędzanie pieniędzy. Poznali różne sposoby oszczędzania, w tym produkty bankowe, które przynoszą korzyści. Uczniowie wymieniali cele, na które mogą sami oszczędzać lub ich bliscy. Dowiedzieli się również, jakie rodzaje kont bankowych pozwalają na korzystne oszczędzanie. Na koniec zajęć młodzież odgrywała role, wcielając się w doradcę klienta, który pomagał wybrać konto bankowe dostosowane do potrzeb konsumenta.
Natomiast uczniowie klasy VII i VIII poznali różnicę miedzy kredytem a pożyczką. Dowiedzieli się, kto udziela kredytu i pożyczyki, jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać kredyt oraz jakie są konsekwencje nieterminiowej spłaty zadłużenia.
Zajęcia były bardzo ciekawe, a poruszana tematyka przybliżyła uczniom świat finansów.
Wszystko o pieniądzach
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnych zajęciach z zakresu finansów. Jednym z poruszanych tematów były pieniądze, ich produkcja i zabezpieczenia.
Uczniowie dowiedzieli się, że w Mennicy Polskiej produkowane są monety, a Wytwórni Papierów Wartościowych - banknoty. Poznali funkcję Narodowego Banku Polskiego i zwiedzili go online. Największe wrażenie podczas spaceru online zrobił skarbiec. Na koniec przeliczali pieniądze, które otrzymali z euro na złotówki oraz rozwiązali quiz sprawdzający ich wiedzę.
Następne zajęcia były formą podsumowanie dotychczasowych lekcji z zakresu finansów, dlatego uczniowie grali w gry planszowe zakupione w ramach programu "Lekcje o finansach" m.in. w monopoly, milionerów, eurobiznes czy biznes po Polsku. Wspólne gry uczyły współpracy, rywalizacji, podejmowania decyzji finansowych. Uczniowie świetnie się bawili, a przy tym uczyli.
W świecie oszczędzania
Uczniowie w ramach programu "Lekcje o finansach" uczestniczyli w kolejnych zajęciach, których tematem był budżet i oszczędzanie. Poznali nowe zagadnienia z zakresu finansów oraz dowiedzieli się, że warto planować swoje wydatki aby móc odkładać pieniądze na swoje przyjemności i marzenia. Uczniowie rozwiązywali szyfr, którego hasłem było oszczędzanie oraz przygotowywali plakaty.
Lekcja o ubezpieczeniach
18 grudnia 2023 r. uczniowie uczestniczyli w kolejnych zajęciach z zakresu finansów. Tematem tych zajęć były ubezpieczenia, o których bardzo ciekawie opowiadał pan Jacek Zieliński, przedstawiciel Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń PZU. Uczniowie dowiedzieli się co i gdzie mogą ubezpieczyć, jakie są zyski z ubezpieczeń i kiedy wzrasta koszt ubezpieczeń. To były ostatnie zajęcia w ramach programu "Lekcje o finansach" tuż przed wycieczką. Lekcje spodobały się uczniom, więc do tej tematyki i świata finansów na pewno jeszcze wrócimy.
Zwiedzanie Senatu
19 grudnia 2023 r. uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy zorganizowanej w ramach programu "Lekcje o finansach".
Pierwszym punktem był spacer po warszawskiej Starówce. Uczniowie na Placu Zamkowym podziwiali Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta. Następnie przeszli na Rynek Starego Miasta. Po drodze uczniów zaciekawił tajemniczy, spiżowy dzwon na placu, zwanym Kanonią, o którym mówi się, że jego trzykrotne obejście przynosi człowiekowi szczęście i powrót do Warszawy. Na Kanonii zwrócił też uwagę najwęższy dom w mieście, który, jak przewodnik powiedział, jest wyrazem sprytu właściciela chcącego ograniczyć wysokość podatku gruntowego płaconego dawniej w zależności od szerokości zewnętrznej fasady kamienicy. Podczas wędrówki uliczkami Starego Miasta dzieci słuchały historii o tych miejscach i możliwościach finansowych w tamtych czasach. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób pozyskiwano pieniądze, kosztowności i gdzie je przechowywano.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się do siedziby Senatu RP. Przewodnik opowiedział uczniom historię parlamentu, jak funkcjonuje współczesny parlament, jak powstają ustawy, zapoznał z pracą, obowiązkami i prawami parlamentarzystów oraz pokazał salę obrad Senatu. Uczniowie mieli okazję także porozmawiać z posłanką na Sejm RP, Krystyną Skowrońską, która zasiada w Komisji Finansów Publicznych. Przybliżyła ona pracę posłów oraz zadania Komisji Finansów Publicznych. Dzięki wizycie w Senacie RP wszyscy poszerzyli wiedzę na temat trójpodziału władzy i polskiego parlamentaryzmu.
Ostatnim punktem wycieczki była niecodzienna lekcja w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie samodzielnie mogli przeprowadzać doświadczenia z różnych dziedzin wiedzy, by lepiej zrozumieć otaczający ich świat i zachodzące w nim zmiany. Uczestnicy wyjazdu również rozmawiali o nakładach pieniężnych potrzebnych na zbudowanie i utrzymanie takiego obiektu oraz możliwościach zarobkowych.
Wycieczka do Warszawy była niezapomnianą przygodą i lekcją z zakresu finansów oraz innych dziedzin nauki.