19 kwietnia 2024 r. dzieci z punktu przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych 0a i 0b wzięły udział w II gminnym konkursie recytatorskim pod hasłem „Zwierzęta w wierszach dla dzieci” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Mochowie. Wszyscy uczestnicy pięknie deklamowali swoje wiersze w barwnych kostiumach i charakteryzacjach. Konkurs oceniany był w trzech kategoriach wiekowych, a nasi podopieczni zajęli następujące miejsca: 3-4 latki: I miejsce – Bartosz Nacfalski; III miejsce - Zuzanna Jastrzębska 5-latki: III miejsce - Alicja Ambroziak; wyróżnienie - Zuzanna Dymek 6-latki: wyróżnienie - Natalia Mazurowska Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody i dyplomy. Gratulujemy naszym przedszkolakom!
SUKCESY NAJMŁODSZYCH - 19.04.2024
Konkurs matematyczny "Omnibus 2024" - 18.04.2024
18 kwietnia 2024r. uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie matematycznym "Omnibus 2024" zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Bohaterów Westerplatte w Tłuchowie pod patronatem Wójta Gminy Tłuchowo.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy I: Inez Leonczyk, Julia Podgórska, Wojciech Krajenta, z klasy II: Miłosz Smoliński, Tomasz Cieślak, Gabrysia Wrutniak, z klasy III: Gabriel Krajewski, Wiktor Malanowski, Mikołaj Cholewiński.
Miło nam poinformować, że uczniowie klasy I i klasy II zajęli II miejsce. Nagrodzeni zdobyli medale, upominki i dyplom. Uczniowie klasy III również otrzymali dyplom za udział i upominki. Gratulujemy wszystkim uczniom udziału w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.
Narodowe Święto Chrztu Polski - 14.04.2024
14 kwietnia obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski.
To święto upamiętnia historyczne wydarzenie z 14 kwietnia 966 roku, kiedy to nasz władca Mieszko I przyjął chrzest, przez co rozpoczął proces chrystianizacji ziem polskich. Polska została włączona do grona chrześcijańskich nowoczesnych krajów, co zapewniło jej szybki rozwój i wzrost znaczenia wśród państw Europy.
Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII obejrzeli prezentacje przygotowane przez swoich kolegów i koleżanki z klasy szóstej. Obejrzeli również gazetkę znajdującą się na korytarzu szkolnym. Utrwalili w ten sposób wiedzę na temat tego ważnego wydarzenia.
Zachęcamy, aby 14 kwietnia wywiesić z tej okazji flagę państwową.
Pasowanie na czytelnika - 12.04.2024
12 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość ta odbyła się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Jej głównym celem było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pierwszoklasistów w świat książek, biblioteki i czytania wprowadzili uczniowie klasy VI, którzy przygotowali krótkie przedstawienie oparte na baśniowych motywach. Podczas inscenizacji pierwszaki dowiedziały się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Nasi najmłodsi uczniowie odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość baśni i bajek.
Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie pani dyrektor - R. Domańska dokonała pasowania każdego z uczniów na czytelnika. Jednocześnie pogratulowała wszystkim i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom i zakładkę. Poza tym uczniom klasy pierwszej jako stawiającym pierwsze kroki w czytaniu zostały przekazane książki pt.: „Wnuczka antykwariusza” w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt ten realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie są zawsze mile widziani.
10
Przedszkolaki w Pracowni Ceramiczno-Artystycznej - 12.04.2024
12 kwietnia 2024r. dzieci z punktu przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Pracowni Ceramiczno - Artystycznej w Sierpcu. Pod czujnym okiem pani Wioletty przedszkolaki rozwijały swoją wyobraźnię oraz ćwiczyły sprawności manualne, lepiąc serduszka z gliny. Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem, ugniatając, wałkując i rolując glinę. Czas spędzony w pracowni dostarczył przedszkolakom nowych doświadczeń artystycznych i zapewnił znakomitą zabawę.
Styczeń-marzec 2024 z Laboratorium Przyszłości
Nowy rok i nowe pomysły na wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratorium Przyszłości.
Uczniowie wykorzystywali aparat fotograficzny oraz lampy do tworzenia pięknych zdjęć sowich prac, a także do poszukiwania matematyki w otaczającym nas świecie podczas spaceru. Również składali i programowali roboty, które wykonywały różne zdania m.in. brały udział w wyścigach.
Wiertarko-wketarka to nieodzowne narzędzie na technice, gdzie tym razem uczniowie robili ramki, które wykorzystają podczas różnych święt obchodzonych w szkole. Oczywiście dukarka 3D nie ma sobie równych, projekty upominków na dzień babci i dziadka stały się rzeczywistością.
W ramach rządowego programu "Laboratoria Przyszłości" szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt m.in.: mikrokontrolery, aparat cyfrowy z funkcją kamery i z oświetleniem, laminarkę i drukarkę 3D. Pomoce te pozwolą uczniom rozwijać kompetencje przyszłości, realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @LaboratoriaPrzyszlosci
3
Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
11 kwietnia 2024 r. w Gostynińskim Centrum Edukacji w Gostyninie odbyły się kwalifikacje rejonowe do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym „BRD” organizowanym przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty i Polski Związek Motorowy.
Turniej BRD popularyzuje wśród dzieci i młodzieży szkolnej wiedzę o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtuje partnerskie zachowania wobec innych uczestników ruchu, popularyzuje podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, promuje rower, jako środek transportu, rekreacji i sportu oraz inspiruje uczniów i nauczycieli do pracy na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zawodnicy zmagali się w konkurencjach z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym podzielonych na dwa etapy, tj. teoretyczny i praktyczny. W pierwszej fazie konkursu przeprowadzono test wiedzy, po którym zawodnicy musieli wykazać się znajomością udzielania pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków.
Miło nam poinformawć, że zespół z naszej szkoły w składzie: Laura Różycka, Filip Ignaczak i Mikołaj Smoliński z klasy VI zajęli II miejsce w swojej grupie wiekowej. Serdecznie gratulujemy :)
2
Orły języka angielskiego
30 listopada 2023 r. 16 uczniów klas III-VIII wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Języka Angielskiego”.
Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując wysokie wyniki:
Damian Rudziński z klasy IV otrzymał tytuł laureata za zajęcie 9. miejsca w kraju,
Julian Lewandowski z klasy VIII otrzymał tytuł laureata za zajęcie 14. miejsca w kraju,
Kornelia Bieżuńska z klasy IV otrzymała tytuł laureata za zajęcie 17. miejsca w kraju,
Justyna Rudzińska z klasy VI otrzymała tytuł laureata za zajęcie 18. miejsca w kraju,
Aleksander Lewandowski z klasy VIII otrzymał tytuł laureata za zajęcie 18. miejsca w kraju,
Antoni Lewandowski z klasy III otrzymał tytuł laureata za zajęcie 20. miejsca w kraju.
Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za uczestnictwo. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Moje zdrowie, moje prawo” - Światowy Dzień Zdrowia 2024
7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Święto zostało ustanowione, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – 7 kwietnia 1948 roku.
W 2024 roku obchody Światowego Dnia Zdrowia organizowane były pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”. Tegoroczny temat przypomina nam, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.
Zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka, dlatego nasza szkoła przyłączając się do obchodów Dnia Zdrowia, 8 kwietnia, na świetlicy szkolnej przygotowywała zdrowe soki owocowo-warzywne. Świeżo wyciskane soki dostarczyły dzieciom witamin i cennych składników odżywczych. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez cukru i konserwantów. Degustacja zachęciła dzieci do częstszego spożywania świeżych soków.
Dzień Marchewki
W dniu marchewkowego święta w punkcie przedszkolnym oraz oddziałach przedszkolnych dominował kolor pomarańczowy. Dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach przygotowanych szczególnie na tę okazję. Poznały wartości odżywcze marchewki oraz smakowały potraw, do których jest ona wykorzystywana. Ponadto uczestniczyły w zabawach ruchowych. Jak widać nauka poprzez zabawę łączy przyjemne z pożytecznym.
3
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 04.04.2024
4 kwietnia 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy "Światowy Dzień Świadomości Autyzmu".
Celem obchodów tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej oraz wiedzy na temat autyzmu. Niech ten dzień będzie dla wszystkich przypomnieniem o potrzebie empatii, zrozumienia i wsparcia, nie tylko w tym dniu, ale każdego dnia!
Kolor niebieski jest symbolem solidarności z autystami, dlatego uczniowie przybyli ubrani w tym kolorze. Uczniowie naszej szkoły i dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz punktu przedszkolnego zostali zaproszeni na zajęcia przybliżające tematykę autyzmu. Dowiedzieli się, z jakimi trudnościami spotykają się ludzie z autyzmem. Mieli również okazję wziąć udział w zabawach sensorycznych dotyczących zmysłów i obejrzeli film o autyzmie.
Na zakończenie każda klasa i grupa otrzymała pamiątkowy dyplom.
Bardzo dziękujemy za włączenie się w akcję.
12
Dzień bez plecaka - 03.04.2024
3 kwietnia 2024 r. Samorząd Uczniowski zorganizował akcję: „Dzień bez plecaka”. Pomysłodawczynią akcji była Amerykanka Mongai Fankam, a celem jest zwiększanie świadomości o trudnych warunków bytowych oraz problemach z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
Nasi uczniowie podczas akcji wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w skrzynki na narzędzia, wiadra, walizki, torby podróżne, chusty, kosze sklepowe, drapak dla kota, a nawet w pokrowiec na wędki, latarenkę czy krzesełko. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego naszym uczniom nie brakuje.
1
Wręczenie nagród laureatom Wielkanocnego Konkursu Plastycznego - 25.03.2024
25 marca 2024r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów Wielkanocnego Konkursu Plastycznego zorganizowanego przez Wójta Gminy Mochowo oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Mochowie.
Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. A byli to:
• I kategoria wiekowa: dzieci w wieku 5-9 lat:
Sulkowski Wojciech (0b) – II miejsce
Okraszewska Wiktoria (PP) – III miejsce
Kuciński Antoni (kl. I) – III miejsce
Wyróżnienia: Nacfalski Bartosz (PP), Dziurlik Grzegorz (0a), Więczkowska Lena (0b), Jastrzębski Bartosz (0b), Dziurlik Maja (kl. II),
• II kategoria wiekowa: młodzież w wieku 10-15 lat
Gerwatowska Majka (kl. VIII) – III miejsce
Gratulujemy wszystkim uczestnikom
Sukces Juliana w Lidze Przedmiotowej z historii
14 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Goleszynie odbyła się Liga Przedmiotowa. W bieżącym roku do konkursu przystąpiło 120 uczniów z 14 szkół.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że Julian Lewandowski zajął III miejsce w Lidze Przedmiotowej z historii. Gratulujemy!
Turniej Wiedzy o Polsce - 26.03.2024
26 marca 2024 r. odbył "Turniej Wiedzy o Polsce" dla uczniów klas I - III. Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych, szacunku do własnego państwa, regionu i symboli narodowych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski, oraz rozbudzanie zainteresowań historią Polski.
Turniej składał się z siedmiu konkurencji: pytania o Polsce, zagadki zamknięte w kopertach, wszystko naj… w Polsce, rozpoznawanie znanych miejsc w Polsce, sławni Polacy, śpiew wylosowanej zwrotki hymnu państwowego oraz daty historyczne ważne dla Polski.
Każdą klasę reprezentował 3–osobowy zespół, jednak przedstawiciele mogli liczyć na wsparcie swoich kolegów i koleżanek z klasy .
Uczniowie byli oceniani przez jury w składzie: pani dyrektor Renata Domańska oraz pani ucząca historii Sylwia Klekowicka.
Rywalizacja była zacięta. Dzieci posiadały bardzo dużą wiedzę o Polsce. Potrzebna była dogrywka. Najlepszą drużyną okazała się klasa I, którą reprezentowali: Inez Leończyk, Julia Podgórska i Wojciech Krajenta.
II miejsce zajęli uczniowie klasy II: Maja Dziurlik, Dorota Potocka i Franciszek Kawski,
natomiast III miejsce zajęła klasa III: Wiktor Malanowski, Wojciech Ambroziak i Kacper Trzciński.
Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy i upominki. Pogratulowała uczniom i podziękowała za udział w turnieju.
14
Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku - 25.03.2024
25 marca 2024 r. uczniowie klasy VI uczestniczyli w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku w warsztatach na temat „Wpływ mediów społecznościowych na nasz dobrostan”. Zajęcia on-line prowadziły studentki psychologii pod kierunkiem dr Dariusza Drążkowskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem głównym spotkania było wzbudzenie u uczniów odpowiedzialności do bezpiecznego, świadomego korzystania z mediów społecznościowych.
Podczas zajęć szóstoklasiści dowiedzieli się, jak social media wpływają na uważność i koncentrację, jak świadomie z nich korzystać oraz w jaki sposób redukować ich negatywny wpływ na życie. Poza tym uświadomili sobie, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym lęku, depresji, problemów ze snem i obniżonej samooceny. Przedstawili również za pomocą aplikacji Mentimeter swoje pomysły na przeciwdziałanie negatywnym skutkom korzystania z mediów społecznościowych.
2
Spotkania profilaktyczne – 25.03.2024
Gmina Mochowo została objęta wsparciem w ramach realizacji Projektu „Zalogowani – profilaktyka e-uzależnień w szkołach na terenie gmin wiejskich powiatu płockiego – edycja 4”. W związku z tym specjaliści z zespołu Fundacji NA TEMAT – Pracowania Profilaktyki i Terapii Uzależnień 25 marca 2024 r. przeprowadzili w naszej szkole w klasach VI i VII cykl spotkań profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym.
Celem zajęć było kształtowanie u uczniów postawy odpowiedzialności względem podejmowanych czynności w kierunku zminimalizowania ryzyka uzależnień behawioralnych.
Warsztatom towarzyszyły ćwiczenia, podczas których uczniowie mieli okazję doświadczyć tego, jak działa uzależnienie behawioralne.
4
Powiatowy Konkurs Historyczny w Ligowie - 22.03.2024
22 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowie odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny „W OBRONIE GRANIC RZECZYPOSPOLITEJ LATACH 1576 – 1699”.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy szóstej: Filip Ignaczak oraz Tobiasz Warzyński.
Jest nam miło poinformować, że Filip Ignaczak zajął III miejsce. Gratulujemy!
Przedszkolny konkurs recytatorski "Wierszolandia" - 22.03.2024
22 marca 2024 r. w naszym przedszkolu odbył się coroczny przedszkolny konkurs recytatorski pod hasłem: "Wierszolandia". Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich przedszkolaków, zachęcanie dzieci do występów z udziałem publiczności oraz prezentacja umiejętności recytatorskich.
Na wstępie p. Dyrektor przywitała wszystkie dzieci. Z trzech grup przedszkolnych: punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych 0a oraz 0b do konkursu zgłosiło się siedemnaścioro dzieci, które pięknie wyrecytowały wybrane wiersze. Mogliśmy wysłuchać m. in. takich wierszy jak: "Skarżypyta", "Kaczka dziwaczka", "Okulary", "Lokomotywa", "Wiosna". Przedszkolaki oprócz recytacji wraz z rodzicami przygotowali stroje nawiązujące do tematyki recytowanych wierszy. Na zakończenie p. Dyrektor bardzo podziękowała wszystkim recytującym dzieciom.
Z rąk Dyrektor szkoły uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki. Serdecznie gratulujemy naszym przedszkolakom uczestniczącym w konkursie i zachęcamy do wzięcia udziału za rok
3
Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu
W dniu 21 marca dzieci z punktu przedszkolnego oraz z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b przywitały długo oczekiwaną Wiosnę.
Wszyscy pojawili się w przedszkolu ubrani w wiosenne kolory. Wspólnie rozwiązywali wiosenne zagadki, śpiewali piosenki i brali udział w zabawach zorganizowanych w sali. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia był spacer po szkolnych korytarzach, oczywiście z marzanną na czele. Przy pomocy głośnych okrzyków, śpiewu i instrumentów przedszkolaki prosiły Panią Wiosnę, aby już do nas przybyła.
Na koniec w symboliczny sposób dzieci pozbyły się kukły marzanny, segregując poszczególne elementy jej ubioru do właściwych koszy, co było doskonałą okazją do poruszenia tematu ekologii.
Archiwum Aktualności