- Kodowanie na dywanie (2024 - 2026)
- Klasa w terenie
- W krainie emocji
- Z telefonem na matematyce za pan brat
- Dziecięce eksperymenty i doświadczenia
- Sensoplastyka
- Sensograjki
- Młodzi odkrywcy - poznajemy świat
- Let's speak English
- Radosny świat ortografii
- Luźne lekcje z naukowcami
- Przygoda z ortografią
- Kodowanie na dywanie
- 30 minut dla matematyki
- Bajka dobra na wszystko
- Ortografia i interpunkcja w codziennej pigułce
- Polubić ortografię
- Nauczanie z technologią informacyjno-komunikacyjną na lekcjach języka angielskiego
Ortografia i interpunkcja w codziennej pigułce
Innowacja pedagogiczna „Ortografia i interpunkcja w codziennej pigułce”
Temat innowacji pedagogicznej
ortograficzna
Imię i nazwisko autora lub zespołu autorskiego
Joanna Ostrowska
Anna Domańska
Imię i nazwisko osoby/osób wdrażających innowację
Joanna Ostrowska
Anna Domańska
Czas trwania innowacji
01.10.2021 – 31.05.2022
Opis innowacji
Uzasadnienie potrzeby wprowadzenia innowacji pedagogicznej
Innowacja Ortografia i interpunkcja w codziennej pigułce jest naszą odpowiedzią na potrzeby i deficyty uczniów, a także wyjściem naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego.
Na podstawie wieloletnich obserwacji, a także spostrzeżeń po okresie nauki zdalnej, analizy wyników egzaminu ósmoklasisty oraz przeprowadzonych diagnoz zauważyłyśmy, że uczniom najbardziej brakuje usystematyzowanej i utrwalonej wiedzy ortograficznej i interpunkcyjnej. Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji była potrzeba poprawy jakości zapisu wypowiedzi pisemnych pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym.
Cele ogólne innowacji pedagogicznej
- opanowanie przez uczniów umiejętności i nawyku bezbłędnego pisania poprzez ugruntowywanie zasad ortografii i interpunkcji.
Na czym polega nowatorstwo innowacji pedagogicznej
Uczestnictwo w realizacji innowacji pozwoli uczniom uczestniczyć w nieszablonowych metodach nauczania ortografii i interpunkcji z wykorzystaniem pedagogiki zabawy, a także wdrażać ich będzie do systematycznej, niemal codziennej i ukierunkowanej nauki ortografii i interpunkcji.
Spodziewane efekty innowacji pedagogicznej
Oczekujemy, że innowacja wpłynie na podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu ortografii i interpunkcji, wyrobi u nich nawyk poprawiania błędów i korzystania ze słownika ortograficznego w momencie, gdy nie są oni pewni poprawności zapisu. Realizacja innowacji wzbogaci również czynne słownictwo uczniów oraz podniesie umiejętność redagowania wypowiedzi pisemnych z poprawnym zastosowaniem zapisów ortograficznych, interpunkcyjnych.
Przedsięwzięcie to wpłynie niewątpliwie na uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej szkoły, pozwoli uczniom uczestniczyć w nieszablonowych metodach nauczania.
Opis innowacji pedagogicznej
1. Zestawy słówek ortograficznych dla uczniów. Uczniowie na początku każdego miesiąca otrzymają zestaw słówek z trudnościami ortograficznymi, które wklejają do zeszytu. Każdy zestaw zawiera: 30 słówek – kl. IV, 40 słówek - klasy V-VI, których poprawny zapis ortograficzny należy opanować do wskazanego dnia. Uczniowie w oparciu o zestawy pisać będą pod koniec miesiąca kartkówki ortograficzne, zgodnie z datą wskazaną przy zestawie słówek. Na każdej kartkówce ortograficznej nauczyciel podyktuje uczniom 50% słówek, losowo wybranych z wcześniej wyznaczonych do opanowania. Dodatkowo, każdorazowo uczniowie podczas kartkówki będą mogli uczestniczyć w „rundzie bonusowej”, podczas której nauczyciel podyktuje im 3 - 5 dodatkowych słówek z trudnością ortograficzną. Będą to słowa, które nie były zawarte w zestawach, a pojawiły się w ćwiczeniach ortograficznych na lekcjach. Uczeń, który prawidłowo zapisze podane słowa z zestawu i 3 - 5 dodatkowych słówek otrzyma z kartkówki ocenę celującą. Popełnienie błędu w rundzie bonusowej nie będzie skutkowało obniżeniem oceny, dodatkowe słówka wpływają na ocenę tylko w momencie, gdy są zapisane poprawnie.
2. Ćwiczenia ortograficzne podczas lekcji języka polskiego. Ćwiczenia będą poświęcone na zapoznanie uczniów z przygotowanymi dla nich zestawami słówek i odbywać się będą jako element godziny lekcyjnej, przynajmniej trzy razy w tygodniu.
Materiał będzie realizowany systematycznie w postaci 5 -10 minutowych elementów lekcji poświęconych ortografii i interpunkcji. W trakcie zajęć dzieci realizować będą tematykę innowacji, a przy tym utrwalać zasady poprzez ciągłe powtórki i ćwiczenia, poprzez szereg zabaw, gier, interaktywnych ćwiczeń, rebusów, krzyżówek, łamigłówek i ciekawych pomocy dydaktycznych. Część zadań związana będzie z samokształceniem, wypełnianiem kart pracy, krzyżówek, rebusów w postaci zadań domowych na bieżąco sprawdzanych przez nauczyciela.
Zagadnienia zostały opracowane w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego dla II etapu edukacyjnego. Są one sposobem utrwalenia wiadomości i umiejętności zawartych w podstawie programowej z języka polskiego dla klas IV – VI. Przewidziano realizację ok. 21 bloków tematycznych, oczywiście realizacja każdego z nich będzie odbywać się na kilku lekcjach.
Tematyka zagadnień innowacyjnych realizowanych w czasie lekcji:
- Zapoznanie uczniów z tematem innowacji ortograficznej oraz sposobami jej wdrażania.
- Poznanie zasad korzystania ze słowników ortograficznych.
- Zasady pisowni wyrazów z "ó" wymiennym, niewymiennym, z końcówkami -ów, -ówka, -ówna.
- Zasady pisowni wyrazów z "u" w zakończeniach: -un, -unka, -ulec, -unek, -uję, -ujesz; w zakończeniach wyrazów zdrabniających lub spieszczających.
Utrwalanie i sprawdzanie pisowni wyrazów z "ó" i "u". - Zasady pisowni wyrazów z "rz" niewymiennym, wymiennym, po spółgłoskach i w zakończeniach rzeczowników.
- Pisownia "sz" w stopniu wyższym i najwyższym przymiotników.
- Pisownia wyrazów ze spółgłoskami miękkimi zmiękczonymi przez "i" oraz kreską nad literą.
- Analiza wzrokowo - słuchowa wyrazów - przenoszenie wyrazów.
- Pisownia wyrazów z "ż" wymiennym, niewymiennym, po spółgłoskach.
- Utrwalanie poznanych zasad ortograficznych.
- Pisownia wyrazów z " ch" wymiennym, na końcu wyrazów i po literze s.
- Pisownia wyrazów z "h" wymiennym, w "hałaśliwych" wyrazach i w wyrazach, które należy zapamiętać.
- Pisownia wyrazów z "ą" i "ę" w rzeczownikach liczby pojedynczej, przed l, ł w zakończeniach form osobowych czasowników, gdy wzajemnie się wymieniają.
- Pisownia "-om", "-on", " -em ", "-en" przed niektórymi spółgłoskami i w wyrazach zapożyczonych.
- Pisownia wyrazów z utratą dźwięczności na końcu i w środku wyrazów.
- Zasady pisowni wyrazów wielką literą. Wielka litera w pisowni imion, nazwisk, nazw ulic, nazw geograficznych, w korespondencji, na początku zdania, w tytułach utworów literackich.
- Pisownia partykuły „nie” z poznanymi częściami mowy.
- Stosowanie oraz pisownia często używanych skrótów.
- Znaki interpunkcyjne na końcu zdania. Przecinek przy wyliczaniu. Spójniki i przecinek.
- Kartkówki ortograficzne.
- Wybór "Mistrza Ortografii" – szkolny konkurs ortograficzny.
3. Szkolny konkurs ortograficzny „Mistrz Ortografii”. W maju 2022 roku uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki z comiesięcznych kartkówek ortograficznych, wezmą udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym „Mistrz Ortografii”. Podczas konkursu uczniowie będą pisali test ortograficzny i dyktando.
Sposoby ewaluacji innowacji pedagogicznej
W celu uzyskania informacji zwrotnej przeprowadzimy:
- ankietę dotyczącą realizacji celów prowadzonej innowacji,
- rozmowy indywidualne i grupowe z uczniami,
- rozmowy z rodzicami.
Ewaluacja będzie także dokonywana na bieżąco, najczęściej w formie dyktand. Wyniki uczniów objętych innowacją będą też widoczne podczas pracy na lekcjach języka polskiego. Ocena pracy uczniów będzie dokonywana również na podstawie aktywności i zaangażowania uczniów podczas wykonywanych zadań (systematyczna obserwacja na każdych zajęciach) oraz pracy własnej i grupowej, analizy wytworów pracy dzieci. Uczniowie wiele zasad i ćwiczeń będą mieć zapisanych w zeszytach przedmiotowych. W czasie trwania innowacji będzie prowadzony monitoring (rozmowy z uczniami, rozmowy z rodzicami, ankiety). Wnioski z ewaluacji posłużą do oceny stopnia oczekiwań uczniów i doskonalenia jakości pracy szkoły.
Zastosujemy również analizę porównawczą, czyli diagnozę na początku i na końcu roku szkolnego. Uczniowie napiszą to samo dyktando w październiku i w maju, co pozwoli określić stopień przyrostu wiedzy z ortografii.
W maju 2022 r. odbędzie się także konkurs, w którym wyłonimy Mistrza Ortografii z każdej klasy (IV - VI). Pod koniec roku szkolnego dokonamy analizy badanych efektów oraz przedstawimy ocenę i rezultaty wdrożonej innowacji Dyrektorowi Szkoły oraz Radzie Pedagogicznej. Po zakończeniu realizacji innowacji uczniowie wzbogacą zasób słownictwa, wykształcą spostrzegawczość ortograficzną, przyswoją podstawowe zasady pisowni i będą potrafili zastosować je w praktyce, co przyczyni się do podniesienia poziomu ich wiedzy i umiejętności.
Finansowanie innowacji pedagogicznej
Innowacja nie wymaga dodatkowego finansowania.